A legrondább mobilok

Bevezető

Az ízlés szubjektív ugyan, de vannak olyan tárgyak, amelyek mindenkiből utálatot váltanak ki, már a külsejükkel is. Mondok egy példát: Kiszel Tünde. A mobiltelefonok mezőnyében is időről időre találkozhatunk formatervezésileg nem túlzottan eltalált készülékekkel, ezekből nyújtunk át most egy csokorra valót.

Kezdetben nyilván nem a szépség volt a legfontosabb. Egy 450-es Benefont senki sem a formája miatt vásárolt meg, használati eszköz volt, telefonáláshoz megfelelt. Aztán ahogy a mobiltelefon elterjedt, a készülékek kisebbek lettek, a gyártók pedig többen, sokkal többen, egyre inkább előtérbe került a külső is.

Szép telefont mindenki tud mondani. LG Prada, Shine, Samsung D900… lehetne még sorolni a kecses, elegáns, esetleg minimalista, de valamilyen szempontból stílusos modelleket. Ronda készüléket érdekes módon nehezebb találni, lesznek az alábbi felsorolásban egyértelműen rettenetes készülékek, s lesznek olyanok is, amelyeket talán néhány olvasó szépnek tart ugyan, de stábunk túlnyomó része nem. Ez mindig lehet vita tárgya, de hogy ez megelőzzük, egy könnyed szavazást indítunk, ahol az olvasó is megjelölheti a legirritálóbb formájú készüléket.

Siemens

Nálam a Siemens M30 az egyik favorit. Már képeken is extrán durva, de volt szerencsém vele 2002-ben élőben is találkozni, úgy még nagyobbat üt. Az ezredfordulón mutatkozott be, eredetileg Bosch termék, de őket felvásárolta a Siemens. Akik persze azóta jól becsődöltek, de nyilván nem emiatt a modell miatt.

Már kikapcsolt állapotban is egy űrjelmezbe bújt Küklöpsz juthat róla eszünkbe, de talán páran ismerik a Maniac Mansion – Day Of The Tentacle játékokat… nekem egyértelműen a lila csáp jön át, csak kissé bambább fejjel. Erre rátesz egy lapátot a vadmálna színű háttérfény, aminél szerencsétlenebb világítást azóta sem sikerült alkotni, az egész cucc olyan, mint egy jól elba… elbaltázott parkolóóra kicsinyített mása, s kábé egy dologra lehet használni, arra is csak akkor, ha működik benne még a vibramotor…

De a német gyártó műhelyéből bukkant még elő egy-két szörnyszülött. A tudásra is rettentően gyenge A40 elnyújtott ezüstös betétje rettentő hülyén néz ki az kétsoros, lőrésszerű kijelzővel, ez is olyan, mint egy ásító Piroska, miután épp megette a farkast. A harmadik Siemens versenyző nálam az MC60, amelyet annyira sikeresnek gondolt a gyár, hogy pont a formájával akarták eladni, holott a gombsor pont az X alakú forma következtében olyan volt, mint amit egy bazi nagy ragtapasszal keresztbe leragasztottak.

Nokia

Hahh, a finnek nem maradnak ki a kontesztből. Polacheck kollega már alig várja, hogy a 7380-ról megossza a véleményét, de nem ez az egyetlen formatervezői bravúr a Nokia vidékén.

Valóban nem az egyetlen formatervezői bravúr a 7380, de valószínűleg minden idők egyik legelcseszettebb telefonja. Azt még talán meg is bocsátanánk neki, hogy egy vibrátor és egy fénykard házasságából született és ha nők rendezték volna a Star Warst, akkor Leiának biztosan ilyen formájú többfunkciós fegyvere lenne, azonban a kezelhetetlenség mellett nem lehet elmenni szó nélkül. A számbillentyűk helyett egy szörnyű görgőt kapunk, amellyel szép sorban görgethetjük az ABC-t. A 112 felhívására így cirka két percre van szükségünk és ha mégis SMS megírása adnánk a fejünket akkor ehhez hozzávetőlegesen 15 perc szabadidő javasoltatik. Tárcsázós oldschool telefon vibrátorba oltva, fénykard dizájnnal és tükörrel? Minden idők legfantasztikusabb találmánya.

Emlékszik még valaki a 2650-re? Szocialista népüdülők műanyagból fröccsöntött, modernnek ható, de a segget irdatlan módon feltörő nyugágya juthat róla eszünkbe. És alattomos a forma, mert amíg becsukva találjuk a készüléket, addig tökre semmilyen, de ha kinyitjuk, akkor feltárul az a belső, amit messziről talán habszivacsnak is lehetne nézni, de kemény és gusztustalan.

Nincs még vége. Jöjjön a két meg nem értett zseni, a 7600 és a 7700. Előbbit élére állítva férfi olvasók könnyedén beleképzelhetnek valami egészen mást, külön figyelmet érdemlő módon a szélén izgatandó számgombokkal, utóbbinál pedig a termetes kijelző köré akartak rajzolni valami bumfordi formát, de ebből egy rettenetes tehén sikeredett. Nem csoda, hogy mindkét készülék megbukott, csúnyán, illetve a 7700 meg sem jelent, egy hasonló batár 7710 néven ment a boltokba, de az sem ért el sikereket.

Még egy Nokia maradt, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül, ez pedig a Buffalo cipők formavilágát idéző 5100. A strapatelefonok általában sosem szépek, de ezzel a modellel sikerült mindent alulmúlni, ráadásul a takonyzöld árnyalat különösen egzotikusra pumpálta fel az egyébként is otromba modell megjelenését. Az sem volt éppen kellemes, hogy a Kinder-tojás jelleggel kétfelé széthúzható készülékház felső részének belső burkolata a művelet során beleakadt a kijelző peremébe, s a műanyagdarab széléről leforgácsolódó atomnyi kis morzsák visszacsukáskor szépen befigyeltek a képernyő és a plexi közé.

Samsung, LG, Panasonic

A koreai gyártókat sem kell félteni. A rugós bicska alakú Samsung X830 annyira nem volt veszélyesen ronda, bár a kétsoros billentyűzet önmagában is halott ötletnek tűnt, de az általunk is tesztelt X140-nél kevesen tudnák felfedezni a kecses részleteket. Említést érdemel még a levesestányér, vagy esetleg felülnézeti klotyó jelleget öltő E410, illetve a TV funkcióval is felvértezett extra-robusztus P910.

Az LG újabban alapvetően arról híres, hogy szemre igen kellemes mobilokat állít elő. De néha ők is képesek mellényúlni, erre ékes példa az első európai 5 megapixeles telefon, amely KG920 néven próbált befutni valamiféle karriert, de pont a formaterv miatt a kutya sem vette meg, pedig a kamera csakugyan ütős darab volt.

A Panasonic – bár Európa számára már nem gyárt készüléket – egykori kínálatából nem nehéz kiválasztani a leghorrorisztikusabb modellt: az agyongiccsesített gömb G70 néven futott, annak idején mi is szert tettünk egy ilyenre. A gránátalma jellegű kiképzés nem csak külsőre volt meghökkentő, a telefon tervezői az ergonómia szó kapcsán valószínűleg olyan rejtélyes, belső-afrikai betegségre asszociálhattak, amit csak Frei Tamás találhat meg.

Ömlesztve a többiek

A Motorola sok olyan modellt tett le az asztalra, ahol rezgett a léc, de egyik sem volt elég ronda ahhoz, hogy bekerüljön az összefoglalóba, kivéve a V100. Itthon ilyesmivel ritkán lehet összefutni, de talán nem is baj, mert leginkább a másfél éves gyerekeknek ajándékba adható zenélő mű-számítógép képe derenghet fel a fotót megvizsgálván.

Az Alcatel – főleg a régebbi típusok – viszont mintha direkt úgy készültek volna, hogy minél irritálóbb külsővel taszítsák a vásárlókat. Két csodát ragadnék ki, az egyik az igen régi One Touch Easy, amely magyar nyelvterületen a lehető legtalálóbb név, mert tényleg rendkívül „ízi” kidobni tőle egy taccsot. A másik szupermodell a cég általam „buggyos” korszaknak nevezett idejéből származik, ez pedig az OT-155. Szerintem a kép magáért beszél.

Egyik titkos ásznak tekinthető a végső győzelemre is esélyes Trium Neptune. Itthon a Vodafone hozta forgalomba, a Mars, hm, úgynevezett fiatalos verziója volt. A készülék nem csak kívülről nyújtott rettenetes látványt, használni sem volt mindennapi, a billentyűhangok mintha egy Albániában elrejtett bádogvödör mélyéről jöttek volna, a menürendszerben pedig örökké eltévedtek a felhasználók. Ez volt az a készülék, amely úgy ébresztett kikapcsolt állapotból, hogy a megadott időben némán bekapcsolt, elkérte a PIN-kódot, s ha a júzer beütötte, akkor megszólalt a vekker.

A legújabb rondaság neve T-Mobile G1. A világ első Android rendszerű készüléke, igen. Hát mi sem azért szerettük, mert olyan csodaszép lett volna, inkább néz ki a cucc valami félbehagyott prototípusnak, amit azért fejlesztettek, hogy mindegy milyen, csak fusson rajta a szoftver, mint végleges, boltban megvásárolható példánynak.

A végére még két csodatelefon: a fenti képen látható förmedvény neve Telit G80. Pár éve sikerült szereznem egyet, viszonylag sokáig próbáltam használni, de a formájával akkor sem tudtam megbarátkozni, miután kiderült, hogy maga Giorgio Giugiaro rajzolta. Néha a legnagyobbak is mellényúlhatnak.

Bocha javasolta a Vertu Cobra felvételét is a listára (azzal a kiegészítéssel, hogy szerinte az összes Vertu beférne), megnéztem a képeket és eléggé igaza van. A Cobra (khm, Signature Cobra) tényleg rettenetes, egy alapból véleményes Vertu telefont dobtak fel egy lilás hernyóval, amely ott tekereg az előlapon, tegyed már be az egészet egy tokba, ha bírod.

Futottunk egy kört a szerkesztőségben, hogy kinek mi a személyes „kedvence” a felsoroltak közül, íme itt a lista:

Bog: Trium Neptune, de komolyan szorongatta a Siemens M30 is, amely hajszálnyival lemaradt.
Bocha: Vertu Cobra (de igazából bármelyik), Nokia 2650, Nokia 2300, bár ez utóbbi kettő nem került bele az egyébként is meglepően bő lére eresztett összeeresztésbe.
(An)Dante: A szépség vagy épp rondaság megítélése eléggé szubjektív dolog, de az tény, hogy vannak igencsak elfuserált mobilok. A Nokia 7380 szerintem nem ronda, inkább érdekes darab, de használhatatlansága révén nálam is kicsapta a biztosítékot. A gyártó szerint sminktükröt, de számomra inkább vécédeszkát idéző Samsung E410 és a plasztik-szörnyszülött Alcatel One Touch Easy viszont ismerőseim gyomrán is sikeresen kavart egy nagyot. Az utóbbi idők Arany Málna-díjas alkotása talán a HTC – Google – T-Mobile koprodukció lehet. Sokat vártam az első Android mobiltól, de a végén túl sokk lett.
Polacheck: Részemről a Nokia 7380 a világ legrondább, legkevésbé telefonként funkcionáló és leginkább használhatatlan készüléke. Inkább egy kínai Hello Kitty.
Gubro: A Nokia tudott és tud ma is ocsmányat alkotni, de a Siemens Xelibri sorozat tervezőinek is tutira elgurult a gyógyszere. Nem tudok elmenni azok mellett a telefonok mellett sem, amik monokróm kijelzővel és fix színes háttérképpel verik át a tájékozatlan vevőket - ezt például tiltanám, rendeletileg. A pálmát nálam mégis a Siemens M30 viszi el. A forma és az a rettenetes vörös háttérvilágítás elegyét rablógyilkosok számára mellékbüntetésként rendelném el.

Ugyanakkor az olvasónak bizonyára feltűnt, hogy oldalt is van egy csinos, hosszú szavazási lehetőség. Tessenek klikkolni bőszen, hogy kihirdethessük a legrondább telefon konteszt győztesét. Ha valamit kihagytunk volna, akkor azt pedig bátran lehet (esetleg képpel alátámasztva) a kapcsolódó fórumban bemutatni a nagyközönségnek, illetve nekünk is, hátha mi is látunk olyat, amilyet korábban elképzelni sem tudtunk. Echte kínai telefonokkal és Hello Kitty szörnyekkel nem ér bombázni!

Bog

Azóta történt

Hirdetés