Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #21 üzenetére

    Szomorú, hogy kihalt itt a PH-n mindegyik függetlenfilmes topic. :(

    Egy alkotótársammal most kezdünk bele a kreatív filmezésbe. Eddig is csináltunk játékfilmeket, de oktatófilm jelleggel és megrendelésre, ami nem ugyan az, mert lehetett ugyan kreatívkodni, de hát ugye...

    Lesz egy nagyobb forgatókönyvünk, ami elég akár egy nagyjátékfilmhez is. Amíg ezen dolgozunk, addig ujjgyakorlat gyanánt szívesen megvalósítanánk olyan talonban lévő rövidfilmes forgatókönyveket, amiket megírtak és aztán forgatócsoport híján ott hagytak a fiók mélyén kallódni.

    Kiírunk erre egy pályázatot is a közeljövőben, fent lesz a pafi.hu oldalon (és valószínűleg a többi nagyobb pályázatos honlapon is). Ha valakit érdekel a lehetőség és rendelkezik leforgatandó anyaggal, akkor nekem is írhat privátban. Rendelkezünk alapvető technikával, színészekkel és ami nincs, de kell a filmhez, azt előteremtjük, természetesen szinte nulla Ft-ból.

    Ugyan alapvetően a filmezés öröméért csináljuk, de természetesen minden elkészült filmet tervezünk benevezni hazai és külföldi filmfesztiválokra (fordítás is megoldott). A forgatókönyv írója (is) referenciaként használhatja a filmet.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #23 üzenetére

    Igen, a mozgókép drága és melóigényes műfaj, a fotózáshoz meg alig kell valami, bárki tudja csinálni.

    Igazából ketten készítjük a társammal a filmeket, így a rendezői, operatőri státuszok megvannak. Kifejezetten forgatókönyvírót keresünk, aki stábot keres a munkái megvalósításához.

    A színészek ismeretségi körünkből kerülnek ki, pl. kollégák, akik mellékesen színészkednek is, ill. van még pantomimes is, aki nagyon jól jön, különösen azoknál a produkcióknál, amiknél nincs szöveg. Amatőrökkel is dolgozunk, akik nem színészek ugyan, de nagyon lelkesek és jól megy nekik a ripacskodás. Ez pedig fontos egy színésznél.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #25 üzenetére

    Igazából első körben jóismerősöket kértünk fel szerepekre. A rendezői státuszok tényleg be vannak töltve. :) Szeretnénk ha a filmjeink a mi gyerekeink lennének, a mi látásmódunkat tükröznék. Ezt próbáltuk megértetni a szereplőnek szánt ismerőseinkkel is, mert hát ők persze azzal kezdték, hogy bele próbáltak szólni a sztoriba. :)

    Canon DLSR a technika, van utószinkron, stúdiófelszerelés, van minden, ami kell. Zeneszerző nem kell, netről vesszük a zenét, millió meg egy forrásból lehet filmhez illő zenéket vásárolni pár dolcsiért (free is van), valamint rengeteg free effektet lehet tölteni, már sok van leszedve is. Meg persze veszünk fel atmoszférát, ami csak kell.

    Kameramozgató egyelőre Flycam Nano steady van. Ez mondjuk elég is, nagyjából kiváltja a többit, bár limitáltan. Ha nagyon muszáj, csinálunk, veszünk, vagy bérlünk dollyt, darut meg ami kell, nem probléma. Fontosabb, hogy a forgatókönyv jó legyen, mint az, hogy behatárolja a technika. Ha látjuk, hogy tényleg érdemes, mert jó film lesz, akkor ilyesmi nem fog megállítani.

    Referenciafilmet nem tudok mutatni, mert amiket négy éve csinálunk, az mind olyan megrendelésre ment, amit szigorúan csak belső használatra lehetett készíteni, meg sem mutathattam senkinek. Több film ezek közül biztonsági oktatófilm (beléptetések, stb.), ami különösen kényes ilyen szempontból. Nekem is kellemetlen, hogy nem használhatom ezeket referenciaként, de igazából nem vág nagyon a földhöz, mivel ezek feszes és a megrendelő igényei szerint készült filmek. Bár az "utolsó csavarig" mindent mi csináltunk, tehát a forgatókönyvet is meg kellett írni, szóval valamennyire azért mégis csak tükrözik a munkánkat. Ugyanakkor nem filmes körülmények között lettek leforgatva, tehát arra nem volt lehetőség, hogy annyiszor vegyünk fel egy jelenetet, ahányszor csak akarunk, meg kellene, mivel nem profikkal dolgoztunk, hanem egyszerű dolgozókkal és időre fizettek, ergo sürgettek folyton. Na hát épp ebből szeretnénk kitörni a kreatív munkával.

    Sokan független filmeznek Mo-n és nagyon meglepő, hogy ennyire nincs egy normális, közös kommunikációs felület. Bár a halivud.hu és még egy-két oldal jó próbálkozás és tényleg rég óta fennállnak, de nem igazán pörögnek sajnos és nagyon kevés rajtuk az igazán jó alkotás. Amik viszont jók, azok nagyon jók, úgyhogy ígéretesnek tűnik a magyar film jövője. Halivúd vigyázz! Jövünk! :D

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #31 üzenetére

    Wow. Akkor gondolom, vidéken élhetsz, mert itt Pesten adogatják el a kamerákat bagóért, annyira nincs meló.

    Esküvő is egyre kevesebb van, érthető módon és hát oda is képtelenség bekerülni, hiszen már rég bejáratott emberkék vannak, akik hozzák a kuncsaftokat azoknak a videósoknak, akik kb. ezer éve már ezt csinálják. Meg hát esküvőzésnél referencia is kötelező.

    Szóval mázlid van. :K

  • sellerbuyer

    őstag

    Van egy FB csoport, a Filmimádók, csaknem 200 taggal. Ha van kedvetek, csatlakozzatok! :U

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #34 üzenetére

    Most jön a 60D-m inglendből...köszi a tippet! :DD Csak viccelek, nem lenne időm rá meló mellett úgysem. :(

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #36 üzenetére

    Hát ha nem filmezéshez kell, hanem profi rendezvény videózáshoz, akkor jó.

    Mondjuk azt ne nagyon várd, hogy le fog menni az ára. És akkor még ott lesznek a méregdrága obik hozzá... :U

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #38 üzenetére

    Hát nem akarlak letörni, de ez először is egy Sony. A Sony pedig a négy betű megfizettetéséről híres. Ha ilyet veszel, a gatyád fog rámenni kb.

    A DSLR-eknél eléggé túl van lihegve a moire probléma, hiszen csak extrém helyzetekben jön elő. Hacsak nem autóversenyt, vagy futókat veszel fel, akkor lényegtelen gyakorlatice. Ha filmezel, akkor meg pláne tökmindegy, hiszen ott te alakítod a szituációt úgy, hogy jó legyen a kamerának is.

    A Canon D60 ára Mo-n 260e Ft, külföldről 210e Ft-ból meg van (kevésbé megbízható, de még mindig bolti forrásból 180e Ft külföldről és ott is van posta). Az üveg obik 5-20e Ft/db áron beszerezhetők, egy M42 adapter pedig megint csak fillérekből kivan. A chipes mondjuk 4-5k erős felindultsági állapotban, vadiúj, bolti chip nélkülit 620Ft-ért vettem ebay-ről. Így ugyan nincs autofocus, de DSLR-nél erről egyébként is le kell mondanod videó esetén. Ráadásul ha profi vagy, akkor eleve nem is használod, akkor sem, ha kamerád van...

    A D60 videó része teljesen megegyezik a 7D-vel, ami egy százassal többe kerül (csak a fotós funkciók miatt, ami filmesként neked nem kell). Az 5D Mark II-től már vannak jobb tulajdonságai csak abból fakadóan is, hogy jóval újabb típus. Érzékenyebb szenzor, kihajtható LCD, estébé. Tehát ha a memkártyát nem számoljuk, ami egy kamerához is kellene (HDD-s veszélyes, csak a kártyás megbízható, kazis meg már kicsit idejétmúlt, bár profi még mindig), akkor max. bruttó (tehát számlás, saját cégre/vállalkozásra szóló!) áron kivagy 300e Ft-ból obikkal együtt. Megjegyzem, hogy az 5d Mark II-III sem valódi időjárás álló (csak az 1D), tehát még ez sem érv a milliós tétel mellett.

    Ha nagyon sarkítom, akkor egy DSLR-t elbíró, tökjó minőségű kameramozgató kijön szintén bolti áron 50-60e Ft-ból, míg egy nagyobbacska kamerát is elbíró már százezres tétel és nem árt egy mellény, rugóskar sem hozzá. Képet nem tudsz jobbat csinálni vele (sőt), de többször annyinál jársz már árban.

    Canonra ott a Magic Lantern, ami olyan kiváló videós funkciókat tartalmaz, hogy öröm nézni. Egyetlen kamera (vagy DSLR) gyári szoftvere sem tartalmaz ilyeneket.

    Folytassam még? :DDD

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #40 üzenetére

    Nem értem, miért fontos neked a kamera kialakítás, hiszen az csak hátránnyal jár, de te tudod.
    Én már felsoroltam az érveimet a DSLR vs. videokamera témában, a többit majd megtapasztalod magad. :)

    Az 550D bazirégi konstrukció, az óta már egy kis előrelépés történt azért néhány téren.

    Egyébként itt egy megoldásocska: [link]
    és itt: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #42 üzenetére

    Mozifilm hatású játékfilmet nem fogsz kamerával forgatni. :) Ahhoz 1 milka kevéske kicsit. Az ilyen kamerák CSAK rendezvényvideózásra jók, esetleg még dokura és ennyi. Lehet, hogy ennek még utána kéne nézned (a tanáraidnak is), picit nézz utána a DOF és egyéb DSLR vs videokamera filmezéshez témáknak.

    Azt már értem, hogy te össz-vissz vizsgafilmekben gondolkodsz, hát arra meg jó egy 100 e Ft-os akármilyen consumer is (1 milkát kidobni elég laza).

    Az én Canon HV-30-ammal készített két (még SD) oktatóvideómból tanítanak a fősulin, lehet, hogy épp téged is (Rák József). :) Az igaz, hogy az egyik része ennek az, hogy mindig használjatok statívot, ne úgy, ahogy a filmen látjátok, de az már egy másik történet. :DDD

    Igen, az adapter valóban nem tökéletes megoldás.

    Ja és ha profi filmes akarsz lenni, a motoros zoom-ot is el kell majd felejtened. :U

    Hé! Életben tartjuk a topic-ot! :C

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #44 üzenetére

    Persze, szokták használni, meg a suliban is engedik, de aztán az életben ha filmezel, akkor csakis a rendezvényeken, meg a dokunál jöhet szóba, a kreatív munkánál kizárt. Akkor meg mr mindegy, mert úgyis meg kell szoknia a kezednek és akkor már mindig manualozol.

    A kamera és fényképező kialakításbeli különbséget nehéz lenne leírnom, tényleg az lenne az igazi, ha utánanéznél (ahogy látom, hogy már azért meg is tetted vmennyire) az összehasonlító írásoknak, videóknak, teszteknek és akkor számodra is világos lenne minden. Teljesen másképp filmezel egy DSLR-el és az élességállítás+zoom megoldásán kívül mindenben csak jól jön a fényképezőgép kialakítás, kivéve az amatőröket, akik kifejezetten a kamerás megoldásokat keresik. Az élességhez meg úgyis veszel pár ezresért egy tekerentyűt, vagy kicsivel többért egy komplett ilyet: [link] és még mindig csodálatosan kijössz pár százasból úgy, hogy már jóformán mindened meg van, ami kellhet. Felsorolnám neked ezeket a dolgokat, hogy Canonnal pl. hogy s mi kell és mennyiből ki lehet hozni ha külföldön veszed, nem ebben a méregdrága porfészekben, amit Mo-nak hívnak (de ebbe most ne menjünk bele), csak hát nagyon vasárnap vége van és még ki akarom használni a hátralévő kis időt... ;)

    Na jó, csak gyorsan, a saját példám:
    Canon 60D bolti áron, számlával, Angliából 210e (lett volna, ahogy írtam 180e-ért is, de nem bíztam abban a boltban)
    Memkártya Sandisc Extreme 32GB SDHC class 10 45MB/s: 6-7e
    Kéz alól vadonat új, fóliás(!) Flycam Nano steady: 40e
    A fenti riget még nem vettem meg, de számoljuk jó bőven: 60e
    M42 adapter: 620Ft
    Pentacon 50mm 1.8 M42 obi (ez már meg volt az előző gépemhez is): 5e
    Persze kelleni fog még több obi, de ezek közül a legdrágább is max. 25e-be kerül, de az már "falra vetít képet"! :D Ilyeneket nem teszel a Sony-ra, amit belinkeltél!
    Kell még persze UV szűrő, meg ilyen apróságok (polárszűrő, stb.), de ezeket mindenképp meg kellene venni kamerához is.

    Na adogasd össze és most gondold hozzá, hogy ezzel csaknem mozifilm minőségű filmet rittyentek egy fullHD TV-re pont úgy, mint aki megveszi az X milkás kamerát, plusz X milkáért obikkal! Független filmesként ez tökéletes úgy, ahogy van. Aztán ha már elérhető áron lesz, jöhet egy 5D Mark II-es, amibe aztán már tényleg nem lehet belekötni, mert ha hálivúdba jó (csomó "nagy" filmben vettek fel vele jeleneteket), akkor nehogy már független filmekhez, ill. kereskedelmi TV-knek eladható sorozatokhoz (távolabbi tervem), reklámfilmekhez, videoklipekhez ne legyen jó! Utóbbiakat simán 60D-vel, meg 7D-vel forgatják ma már szinte kivétel nélkül! :K TV műsorok közül a magazinok túlnyomó részét fényképezőkkel csinálják akár a kereskedelmi, akár a köztévéket nézed. :K

  • sellerbuyer

    őstag

    Egyébként volt egy érdekes élményem a közelmúltban a TV2-vel. Tizenéves srácokkal foglalkozom, médiázgatunk és elvittem őket egy válogatásra a TV2-be, ahol egy új, fiataloknak induló műsorhoz kerestek műsorvezetőket. Persze átverés volt, mert valójában egy tehetségkutató műsort csináltak az egészből, de ez most nem tartozik ide. A lényeg, hogy hemzsegtek a DSLR-ek, mind Canon volt. :) Az egész műsort ezekkel vették fel.

    Aztán feltűntek az ősi TV-sek a váróban és hát röpke másfél-két óra alatt beüzemeltek egy nagy bazi kamerát. Én meg ott röhögtem rajtuk, hogy hát sehol sincsenek a technikájukkal. Anno én is ilyenekkel dolgoztam még, de hát a technika olyan szinten elszaladt mellettünk, hogy az valami csuda. A broadcast minőség lassan már otthon elérhető simán. Japán videókon látom, hogy hülye gyerekek milyen cuccokkal szaladgálnak. Itthon az csúcstechnikának számítana, ha látnának egyáltalán olyasmit itt. :U

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #47 üzenetére

    Ez az, hogy akár egyetlen év alatt is eszméletlen fejlődés tapasztalható és mire feleszmél az ember, az eddigi ismeretei fabatkát sem érnek. Pl. mai napig van, aki állítja, hogy DSLR-el nem érdemes videót készíteni, mert rossz a minősége. Szegénykém még a pár évvel ez előtti időkben él és hát ugye nem csak nincs tapasztalata e téren, de még utána sem olvasott a friss infóknak. :) Igazi technikai robbanás korszakát éljük hála az égnek. :K

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #49 üzenetére

    Jaja és utóbbiakban egyébként maximális létjogosultsága van a DSLR-eknek, az esküvői videózással ellentétben.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #50 üzenetére

    Ez nem ajánlás, ezek azok, amiket én beszereztem.

    Pentacon csak azért, mert ezt tudtam venni. Ha van egy Helios, amit feldobnak egy fórumra, az már nem is koppan, szóval képtelenség hozzájutni jóformán. Ezért maradt a Penta, amivel teljesen meg vagyok elégedve. Olympus e510-em volt, Olympus Zuiko obikat használtam (+Penta), de ez a korszak már lezárult, váltok Canonra. Egyelőre ehhez még nincsenek obik, de nem is szeretném a gagyi 80eFt-os Canon zoom obikat megvenni. Egyelőre egy kitobit mindenképpen veszek hozzá bagóért, nagy eséllyel abból is 10k-ért valami hibásat, ami csak manuálfókuszos, itt is árulnak PH-n egyet (ha még meg van), ilyesmi. Ugyanis videózáshoz az is tökéletes, ellenben a fotózással. Fotósok persze lehurrognak ezért, mert ezt írom, de ettől még ez a valós helyzet.

    A follow focus semmi extra, csak egy tekerentyű, amivel kézre esik a fókusz állítás és ennyi. A fényképezőknél ugyanis probléma ugye, hogy egyszerre nem tudsz zoomolni és manuálisan fókuszt is állítani, mert kb. három-négy kéz kellene hozzá. Ezt oldja meg ez a kézre eső, nagy méretű tekerőgomb.

    A Magic Lantern kötelező, ha videózol DSLR-el. Nagyon sokan nem ismerik a funkcióit, hanem csak a gyári fw-ben élnek, ezért is nem tudják elképzelni, hogy lehet jó egy DSLR filmkészítésre... hát a ML-el kérem, ennyi. :D :K

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #57 üzenetére

    Igen, viszont van sok olyan is, amiken lehet látni azt a jelenséget, amiről írtál. Akkor ez beállítási gond lesz, ahhoz meg sajnos nem tudok hozzászólni, mert aktívan nem használom ezt a funkciót, sorry. :(

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz kolumbus #61 üzenetére

    Összedughatod, más választásod úgy sincs, hacsak nem akarsz külön hangrögzítőt alkalmazni.

    Annyi, hogy ha van olyan beállítás a gépedben, hogy a mikrofon bemeneten milyen jelszint legyen, akkor állítsd mic-ről line-ra. Ha nincs, akkor nagyon óvatosan adagold a keverőn a jelszintet, mindenképpen ellenőrizd a dslr-re kötött fülessel, hogy nem torzít-e, nem sok-e.

    Inkább lődd alá kicsit, mint fölé, mert azt utómunkában könnyedén tudod korrigálni.

    Ha nincs módod a keverőt módosítani, mert hangtechnikusok vannak, akkor kérd meg őket, hogy az aux-ra kössenek és ott külön szabályozzák neked a jelszintet. Színezni meg neked úgysem kell, az is utómunkában megy. Egyébként is jó az auxos megoldás, ha te kezeled a keverőt, jobb, mint a main. Illetve a legjobb ha van a keverőn valamilyen REC (pl. TAPE REC) kimenet, mert az frankón line szintű és a MAIN-nek a keverési arányai is megmaradnak rajta, nem úgy, mint AUX-on, ahol külön kell keverni. Szóval ha van olyan (RCA-s kimenet szokik lenni), akkor azt használd inkább!

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #66 üzenetére

    Ezeket a funkciókat is tudja többek közt a DSLR-ekhez kitalált Magic Lantern. Ez kötelező azoknak, akik filmezésre használják a DSLR-jüket.

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #69 üzenetére

    A fókuszt igen és még sokminden mást. A darut természetesen nem annyira oldja meg. Az milyen lenne? Szoftveres daru. :DD Na az már tényleg magic lenne a javából! :D

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Cancer #72 üzenetére

    Királyság! Az USB-n keresztül le is lehetne bonyolítani a dolgot. Vagy a vez. nélküli vakuvezérlővel! :))

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #75 üzenetére

    Háááát, azért a filmezéshez más is kell, mint rack focus. :) A ML sem olyan varázslatos, hogy egy rossz operatőrből jót faragjon. :)

    Alapvetően én a problémát a Mo-i filmezésnél a forgatókönyv írók hiányában, pláne a jó forgatókönyv írók hiányában látom. Eleve ott véreznek el az amatőr filmek, hogy a történeteik kidolgozatlanok és maguk a filmkészítők fognak hozzá valamiféle forgatókönyv félét írni, ha egyáltalán írnak ilyesmit és hát ők meg kevéssé értenek hozzá, vagy semennyire sem.

    A jó film két legfőbb összetevője szvsz. a jó színész és a jó forgatókönyv. A többi már nem vészes, ha esetleg nem a legjobb. Jó pár olyan filmet láttam már, ami itt-ott bénán volt kamerázva, meg vágva, de csak akkor vettem észre, mikor már többedjére néztem, mert annyira lebilincselő volt a sztori és a színészi játék, hogy eldobtam az agyam. ZS kategóriásnak kikiáltott és független filmeknél is elő szokott fordulni hasonló eset, lásd halivud.hu.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz HollyBoni #92 üzenetére

    Ez szimpla bullet time effect megbolondítva egy kis computer technikával, ami összefűzi a felvételeket.

    Egyébként én először egy Rolling Stones klipben láttam nagyon régen ezt a technikát. Meg mernék esküdni, hogy akkor használták először és aztán a hatalmas sikerre tekintettel terjedt el jobban.

    De láttam már olyan megoldást is, ahol a főszereplőnek közéjük kellett mennie, hozzájuk kellett érnie és mozgatnia kellett őket, ezért profi "merevedős emberekkel" oldották meg a dolgot, egyszerűen. Gondolom olyanokkal, akik köztéri élőszobrok is szoktak lenni. :U

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #97 üzenetére

    1. Nem remeg be, ha tisztességes statívot használsz.

    2. Van egy olyan opció ehhez, hogy be tudsz wait-et állítani. Így megnyomod a gombot és tegyük fel, hogy beremeg. Nem lényeg, mert a vágásnál úgysem innen indulsz, mivel az átélezés nem azonnal indul el a gomb megnyomásakor, hanem vár és csak utána. Ezt be tudod állítani, hogy mennyit várjon.

    Forgatásnál azt csinálod, hogy megnyomod a gombot (elindítod az effektet, de még nem csinálja, mert wait ugye)... csapó mehet indításkor azonnal, majd mondod a színésznek, hogy mikor kezdje el a mondatát, úgyis utószinkron megy rá.

    Persze az is megoldás, hogy megmondod neki, két mp-e van, de hát úgysem tudja azt olyan pontosan megoldani, ezer más dologra kell figyelnie, jobb, ha inkább te szólsz neki.

  • sellerbuyer

    őstag

    Egyébként a Magic Lantern egy másik kiváló focus funkciója ez: Focus Peak

    Aki már ezzel sem tud manuálisan fókuszálni, az inkább szakácskodjon, vagy válasszon valami más értelmes elfoglaltságot magának szvsz. :U

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #103 üzenetére

    Most melóban vagyok, átfutottam a hsz-eket. Elég zavaros kezd lenni a dolog, ezért tedd meg, hogy megírod privátban, egészen pontosan miben várod a segítségemet, véleményemet?

    Amit most gyorsban tudok írni, amennyire értettem a problémát:

    - low cost művészkedésre, filmezésre egyértelműen dslr
    - fizetős melókra, hacsak nem a mostanában olyan divatos esküvői filmeket(!) akarsz csinálni, tehát TV-s munkákra teljesen felejtős a dslr. Az esküvői filmekben nagy pénz van, de melós is rendesen és már nagyon sokan csinálják, valamint nehéz is bekerülni ebbe a "körbe".
    - kamerát csakis HD-t szabad venni, ne hallgass az "okosokra"! Csak el akarják adni a régi SD vacakjaikat, amiket anno milliókért vettek, ma meg egy fillért nem érnek a HD miatt. A HD kamerák objektívei modernebbek, kifinomultabban, hiszen HD felbontásnál már nem lehet "tévedni", ezért ha SD-ben forgatsz egy HD kamerával, sokkal szebb képet kapsz, mint egy akármilyen profi SD kamerával.
    - a 600D és a 60D között én is sokat vacakoltam anno, de egyértelmű volt, hogy a 60D-t akarom, csak hát a pénz ugye... Aztán lett pénz, így lett 60D. Ha van elég kessed (az Artisjus-tól) és nem számít neked a kihajthatós LCD (nekem nagyon számít), akkor 7D-t is vehetsz akár a strapabírósága, mérete miatt, egyébként a videó része megegyezik ennek a három dslr-nek és most már talán 7D-re is van Magic Lantern, ami kötelező, ha videózol dslr-el.

    Kb. ennyi most, a többit szerintem privátban írd meg, hogy miben tudok még helpelni esetleg.

    Alapvetően azt látom, hogy a szokásos dilemmával küzdesz. Művészkednél is, de azért jó lenne pénzt is keresni. Abba kellene belegondolnod szvsz, hogy melyik utat választod inkább. Mert ha nincs forgatókönyv, akkor hiába művészkednél, meg filmeznél szívesen, akkor sem fog menni, mert nem lesz mit forgatni. Be kell kerülni egy csapatba, na hát az meg nem egyszerű, hacsak nincsenek filmes haverjaid. Aztán ha a fizetős utat választod, kevéssé fogsz tudni művészkedni, az igazi iparos munka, időre, megrendelői igények szerint, estébé.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #103 üzenetére

    Még gyorsan a legújabb hsz-el kapcsolatosan:

    A Canon XA-10 aranyos ajánlat 450-ért, de ha megjelensz vele akár egy esküvőn, vagy bármilyen bérvideózáson, háromszor röhögnek körbe. Ugyanis még az örömapának is milliós értékű, állat kamerája van és a megrendelőnek ez számít. A "videós"-t nem azért hívják, hogy szakember videózza az esküvőt (erre általában tojnak, főként vidéken), hanem azért, hogy bazinagy, jó drága kamerával legyen felvéve, olyannal, amilyen nekik nincs. A laikusok így gondolkodnak.

    A Sony hozott ki egy vállkamerát, aminek már elfogadható fullHD képe van és meg lehet vele jelenni. Kifejezetten rendezvényvideósoknak szánta, minden erre van kiélezve rajta. Akár a helyszínen(!) ki tudod DVD-re (opcionálisan megvásárolható hozzá), vagy jóformán bármire nyomni az anyagot a kamera HDD-jéről, ugyanakkor kártyára is tud rögzíteni simán. Azért az elég laza, hogy azonnal a kezébe nyomod az ifjú párnak a videót DVD lemezen és még aznap/másnap meg tudják nézni. Te pedig a HDD-ről/kártyáról megvágod pikk-pakk és máris jön a zsé.
    Nagyon jó kis kamera. Ha jómagam nem a művészkedős, vágykiélős utat választottam volna, tutira ezt a kamerát veszem meg, ez is 450-480 közötti áron volt akkor, mikor néztem (kb. fél éve), de bárki laikus kérdezi, nyugodtan rá tudod fogni, hogy 2-3 milcsi volt kiegészítőkkel. :)

    Szóval vannak lehetőségek mindkét irányban, neked kellene a szívedbe és eszedbe nézve eldöntened szvsz, hogy merre akarsz menni és amellett kitartani. Mérlegelned kell, hogy maradsz ennél az életmódnál (amit lakás/autóhitelesként nagyon irigylek egyébként) és kevés pénzből élsz meg a jövőben is, de mellette kiéled a művészi hajlamaidat (ha lesz kikkel, csapat, forgatókönyv, stb., erről már írtam), vagy pedig megpróbálsz pénzt keresni mezítlábas videósként. Mindkettőnek meg van a maga szépsége és árnyoldala is. Mérlegelned kellene a lehetőségeidet is a vágyaiddal párhuzamosan szvsz. Egy életed van. :U

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    Ha pénzkeresés a lényeg, én ezt javaslom: [link]

    [link]

    Volt egy elődje, szintén vállkamera, szintén hasonló célra szánta a Sony, na annak hulladék képe volt. Ennek már teljesen rendben van, persze a CMOS hozza a hátrányait, de ezt hidd el, a megrendelő nem veszi észre. Őt az érdekli, hogy csilli-villi nagykamerával vették fel a rendezvényét/esküvőjét és ezt minden jelenlévő láthatta. A képminőség annyira izgatja kb., hogy lehessen látni, mi van a képen, meg ha közlöd vele, hogy fullHD, ettől elolvad.

    Természetesen a nagy átlagról beszélek, nem azokról az igényesebb és pénzesebb emberkékről, akik pl. esküvői filmet kérnek, az más kategória.

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    Canon 60D:
    Nekem az anyaghasználattal van problémám. Ez nem Canon probléma, szinte az összes gyártó összes gépe ebben a kategóriába ilyen (valószínűleg valami környezetkímélő vacak, vagy nem is tudom). Anno ha egy ilyen műanyagot éreztél a kezeid között, akkor azonnal jött a reflex, hogy ez bizony törékeny holmi, csak óvatosan szabad vele bánni. Szörnyen kényelmetlen, kellemetlen a fogása és játékszernek tűnik minden, ami ebből készül. Egy fényképezőnél ez kifejezetten probléma szvsz. A 600D annyival tűnik gagyibbnak, hogy még fogása sincs, mert nincs normális markolata, plusz nem rücskös, hanem sima a műanyag. Igazi játék gépnek tűnik.

    Nem egyszerű megtalálni a jó obit filmezéshez, elfogadható áron, nálam most épp ez a feladat. Persze amellett, hogy begyűjtök pár M42-őt is a meglévő mellé, mert fotózáshoz mindenképpen jól jönnek, filmezéshez pedig szeretném tesztelni őket.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #108 üzenetére

    Hát brutális mennyiségű obinak néztem utána. Közben meg is lett az enyimé, most voltam megvenni, erről írok mindjárt hsz-t. Canon, Tamron, Sigma, nem voltam válogatós, bár a Tamronnal erősen voltak fenntartásaim a régmúlt emlékeit figyelembe véve s mint kiderült, nem is alaptalanul, mert ezzel a márkával most is pont az a helyzet, mint anno.

    Akkor jön mindjárt az új hsz, amiben taglalom a tapasztalataimat. :K

  • sellerbuyer

    őstag

    A pénz nagyon erősen behatárolta a lehetőségeket nálam is. Voltak azonban paraméterek, amikből nem engedhettem. A videózás miatt kellett IS, az esetlegesen befutó bérfotózás miatt (dógozzon mán meg a pénzéért a masina) pedig olyan obi kellett, ami viszonylag nagy zoom átfogású, de elfogadható legalább alacsonyabb szintű rendezvények fotózásához a képminősége. A steady miatt és a pénz miatt viszont egyetlen obi kellett, hogy mindezeknek a nem egyszerű feltételeknek megfeleljen! Az képtelenség, hogy besúlyozott steady-vel filmezel, majd szépen obit cserélsz forgatás közben, aztán megint rászánsz néhány órácskát a súlyozásra. :)

    Némileg a vásárlási sebesség is szempont volt, mert most szombaton lesz egy rendezvényfotózásom és ugyan van kölcsöngépem egy atomprofi objektívvel, én mégis az én gépemet szerettem volna már használni. Már csak azért is, mert ez a munka referencia is egyben a megrendelő felé és nem szeretném, hogyha nem azt látná már most, amit majd később is kapni fog, hanem valami teljesen mást, ami más eszközökkel készült, stb.

    Az utánanézésnek alapját képezte a neten fellelhető mindenféle infó, fórum hsz-ek, megosztott tapasztalatok, tesztek, de legeslegfőképpen annak hittem, amit láttam. Az eddig sohasem hagyott cserben. A Youtube sokat segített, bár a flash kódolás miatt ugye sokat torzulnak a videók itt. Ettől függetlenül azért viszonyítási alapokat lehetett találni bőven.

    Leginkább a Sigma esett ki a látóteremből, elsősorban azért, mert azok az alapabb obijai, amiket érdemes lehetett volna megvenni, durván vetekedtek a Canon obik árával. Nem is értem. Pedig minőségre nem egy kategória. A Sigmától egy profi objektív volt az egyetlen, amire kacsintgattam, de csak nem vitt rá a lélek, hogy ilyen kis zoom átfogású obit megvegyek ennyi pénzért. Erről van szó: [link]

    A Tamront erős fenntartásokkal kezeltem, mert anno volt pár ilyen obim, profi géppel is és hát brutálisan rossz volt, mind a képminőség, mind pedig az összerakottság tekintetében. Szóval ilyet nem akartam annyira, kb. Zs terv volt. Ettől függetlenül szemeztem ezzel, különösen, mert az edigitalban van raktáron, ahogy mindenféle Tamron egyébként, nyilván ezek a kutyának sem kellettek. Íme: [link]
    Annak, aminek szánták egyébként (utazózoom) nem rossz, csak hát a stabilizátor hiánya durva probléma. A képminősége is hagy kívánnivalót maga után. A rajzolata siralmas, gyakorlatilag az fotózott tárgy szinte egybemosódik a háttérrel olykor. A videókon pedig (a statívon készültek kivételével) a rángatózástól már kiesett a szemem és ami fura, még bekapcsolt stabilizátoros vázzal is!

    Alapvetően eredeti Canon-ra vadásztam tehát. Ebből két obi jöhetett szóba anyagilag (bár utóbbi már igen csak fogszívósan). A 60D és a 7D alap kitobija. Előbbi 18-55 IS, utóbbi 18-135 IS. Na most kinéztem én előbbit és volt is bőven belőle, az volt az alapállásom, hogy ha csak nem találok jobbat, akkor azt megveszem. A nyáron még 25k-ért simán kapható volt bárhol. Most néztem, 30k nem állította meg és nem volt raktáron semmilyen nekem közeli helyen (távolin se nagyon)! Hát vettem egy nagy levegőt és aztán azt mondtam, hogy na jó, legyen akkor a második (a szombati melóból csak jön vissza vmennyi az árából). Csakhogy az sem volt raktáron! Végül eszembe jutott, hogy vásárlási szándékkal még nem mentem el a Media Marktba, csak tapizási szándékkal, így aztán csak leesett, hogy szétnézek ott. Hát mázlim volt, mert egyetlen egy darab volt. Az eladó hölgy (mellesleg igen csinos!) nagyon aranyos volt, készségesen segített, hogy meg tudjam nézni kifejezetten 60D-n az obit. Bezony, ez is atomjó a Media-ban, hogy jóformán az összes értelmes és elérhető árú gép is ki van téve. Így azon a gépen tudtam megnézni, kipróbálni az obit, amin én is fogom használni. Ezzel nagyon elégedett voltam, különösen pedig az árával, mert ugye azt azért tudjuk, hogy a Media az egyik legdrágább hely. Bár értek már ott bőven kellemes meglepetések e téren (is). Szóval jó eséllyel sikerült megcsípnem az utsó raktáron lévő darabot abból az obiból, amit még viszonylag óccccsóé lehet kapni Canonhoz, szerintem nem csak a kerületben, de fél Pesten. :DD :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #109 üzenetére

    Szerintem épphogy természetes. Hiszen nagyon ráfeküdtek a gyártók erre a szolgáltatásra a fényképezőkben. Ha jobban megnézed, a fotózás terén nagy durranásokat már nem bírnak kihozni, megy a megapixel háborút, azt kb. ennyi. Az összes újítás szinte hasznosabb videózásnál, mint fotózásnál.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #109 üzenetére

    Ja és tudod még mi az érdekes? Nézd meg a hálivúdi filmeket jó húsz (vagy akár több) évre visszamenőleg! Csak és kizárólag Nikon gépeket látsz a filmeken! Mikor felfedeztem anno, nem akartam hinni a szememnek! Ha látszik egy fényképező márkája a filmben, az csakis Nikon lehet. :U

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #114 üzenetére

    Magyarországon nem igazán éri meg.

    Nézzük az én példámat:

    Canon 60D Mo-n: 260e Ft (volt akkor, mikor megrendeltem kintről)
    Canon 18-135 IS 85e Ft

    Anglia (ebay):
    Canon 60D Mo-n: 210e Ft (volt akkor, mikor megrendeltem kintről)
    Az obit pedig már itthon vettem.

    Ha azt nézed, nyertem 50eFt-ot, ami azt jelenti kicsit sarkítva, hogy gyakorlatice 40e Ft-ba került nekem az obi. Számlám pedig ugyan úgy van, elszámolható, mivel EU-ból vásároltam.

    Alapvetően akkor éri meg kitben venni, hogyha kintről veszed, mert akkor kijön 290 körül a 18-135-el. Ha itthon veszed, akkor méregdrága egyben és külön is szvsz.

    Azt mondhatom, nagyon meg vagyok elégedve a 18-135-el. Épp ma délelőtt is fotóztam vele kültéren, tömegrendezvényen (flashmob) és videóztam is, kiváló! Ár/teljesítmény viszonylatban pedig eszméletlen szvsz.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #116 üzenetére

    USA nem jó, VÁM van és ha számla is kell, nem bírod elszámolni.

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #116 üzenetére

    USA verzióval más miatt is vigyázni kell.

    Én is megszívtam picit most. Az utazó töltöm, ami a gép dobozában volt, egyértelműen európai kábellel érkezett, ezzel nincs gondom, azonban a rendes töltője (ami kétszer olyan gyorsan tölt) viszont lapos villásdugós és nem volt hozzá semmilyen kiegészítő, amivel be tudnám dugni a konnektorba. Szóval ezt még vadásznom kell sajna. :((

    Szóval USA-val vigyázni kell, mert lehet, hogy 110V-os USA szabvány kábellel jön. Mondjuk általában ez nem vész, mert maguk az adapterek tudják mindkét szabványt és egy kábel meg filléres beszerzés.

    Ja és még ami USA-ból horrorisztikus szokik lenni Angliához képest, az a postaköltség! :K

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #120 üzenetére

    Huhh, nagyon jó! Mög köll vönnyi! :K Ha a magyar árakhoz nézed, akkor az 55-250-et ingyé kaptad. :)

    Egyedül annak kellene még utánanézni, hogy az 55-250-es obi milyen képeket csinál, meg videót esetleg, ha találsz sample-t valahol, az jó volna. Mert lehet hulladék is ugye. Nekem az 50-től felfelé kezdődőek kiestek a célobik listájáról azonnal ugyi, ezért nem is néztem ezeket meg tüzetesebben.

    Elég nehéz egyébként obihoz sample videókat találni, mert mindet inkább a DSLR nevével fémjelzik és max. esetleg ha gondoltak rá, hogy beírják a videó leírásába az obit, akkor találsz rá a keresővel.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #120 üzenetére

    Hááát, most nézem, ez az obi nem egy nagy durr. Azért jó, meg minden, nincs semmi baja, csak kommersz kategória nagyon. Hiperjó képeket nem lehet tőle várni sajna.

    A másik dolog, hogy biztosan obit akarsz cserélgetni filmezés közben, nem gond? :U

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Crystalheart #123 üzenetére

    Való igaz, hogy hivatalosan kommersz kategória a 18-135 is meg az 55-200 is, de nem mindegy mégsem. Azért a 18-135 ára nem 25-60e Ft, inkább a 100-hoz esik közel, különösen, mivel 67-es szűrőméret és egy UV szűrő (ami alap) sem 2 Ft már ehhez. Azt nem néztem, hogy 55-200 USM-e, vagy hagyományos motoros, de ez is különbség lehet pl., ami meghatározza az árat. Normál esetben az 55-200-nak drágábbnak kellene lennie, ha jobb lenne, mint a 18-135 IS, de valamiért mégis jóval olcsóbb.

    Amúgy most épp fotózok a géppel mint az állat, egy Kempo rendezvényen vagyok. Itt aztán van extrém igénybevétel az obinak meg a gépnek is, de főként az obinak durva. Majd írok tapasztalatokat, ha érdekel valakit.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #126 üzenetére

    Hát tudod, azt én is tudom, mi lenne jó. Csak a "mi kell oda", meg a "mire van pénz" között óriási a szakadék. Emellett, ha nem keresel vele és nincs kidobni való néhány százezred, vagy milkád (így, kis betűvel), akkor független filmezésre, nem csak hogy ez az obi a jó, hanem ez az egyetlen korrekt megoldás! :U Főként ha steady-t is használsz és nincs egy segód, aki belövi neked minden obicserénél a steady-t, hogy ne te kapjál idegbajt. :W :Y

    Emellett baromira filmes a képe a megfelelő mm tartományokban, semmi baja, gyönyörű. Egyes tartományokban nem túl filmes, valóban. Én is tapasztaltam, hogy nagyon kommersz tud lenni itt-ott, azokat kihagyom és filmezek a megfelelő tartományokban. Szervezés kérdése az egész a jeleneteknél. Ez egyébként minden obira elmondható, hogy vannak olyan távolság tartományok, ahol nem olyan szép, filmes hatású a képük, mint máshol.

    A csilli-villi, gyönyörű köralakú bokeh, stb. nekem nem hiányzik, nem a Több mint testőr 2-őt tervezem forgatni. :) Ha egyszerű, normális elmosódás van, nekem az is tökéletes és ezzel az obival simán megoldott.

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz narumon #130 üzenetére

    Gond az természetesen semmi nincs vele.
    Akkor? :DDD

    Csak szerintem nem rajzol túl szépen,
    Filmnél nem kell, hogy "szépen" rajzoljon, sőt.

    Szerintem pont annyira jó mint az ára.
    Akkor? :DDD

    más ligában versenyez mint a nagy obik
    Nem mondod? :DDD

  • sellerbuyer

    őstag

    Na nagy gyorsan akkor néhány tapasztalat az obiról, igaz fotózás terén, de hátha valakit ez is érdekel:

    A téma: KEMPO országos verseny reggeltől estig, atomgyors jelenetek, a helyszín: egy iskola tornaterme, természetesen belső és külső fény együtt. Én voltam a technikus, tehát fő feladatom nem a fotózás volt, hanem a hangosítás.

    Kezdeném azzal, hogy az obi árához képest egészen kiválóan vizsgázott. Elképesztően gyorsan fókuszált és teljesen jól használható volt. Mindez annak ellenére, hogy amit csak lehetett, én automatán kellett hagyjak, mert kb. akkor fogtam másodszor kezembe a gépet+obit, egyszerűen a munkámtól nem értem rá vele foglalkozni. Ennek megfelelően azt a "technikát" választottam, amit minden amatőr, hogy milliót fényképezek annak érdekében, hogy legalább pár jó kép szülessen. Kétezer expo felett nyomtam el, születtek bőven egészen jó képek.

    Sokszor megálltam a fotózásban és elcsodálkoztam azon, amit a keresőben látok, mennyire mozis hatású és nézegettem, nagyon tetszett. :)

    Az extrém igénybevételnek volt azért egy hátulütője az obinál, bár egész nap csak háromszor fordult elő. Egyetlen pillanatra olyan volt, mintha "pattant" volna a kép a keresőben. Ez kifejezetten mindig zoomoláskor jött elő, ezért gondolom, hogy egy lencsetag okozhatta. Ezt leszámítva kb. semmi gondom nem volt az obival, pedig volt ott zoomolgatás és kattogtatás rendesen. Sorozatot nem akartam használni, mert nem akartam többször ennyi expot ellőni, a jó mozdulatok, fotózni érdemes részek úgysem jöttek olyan gyorsan egymás után.

    Volt ott egy profi fotós srác is, profi cuccal, ő egyet-egyet kattintgatott, ahogy hallottam sok jó ütésről, jelenetről le is maradt emiatt, nem tudom, nyilván neki mások voltak a preferenciái, mint nekem. Én arra mentem, hogy minél több képet rendeljenek meg tőlem a nézők, családtagok... magyarán a pénzre. :)

    A fókusz kiemelkedően gyors volt, de nagyon-nagyon sokszor tévesztett. Ez nem az obi hibája, hanem az enyém, még arra sem volt időm, hogy kijelöljem a fókuszpontokat, vagy egyáltalán megkeressem a menüben. Olympus után váltottam Canon-ra, ahol olyan megoldások segítették a navigálást, mint pl. az, hogy szerkeszthető volt az INFO nézet! A Canon-éhoz képest az Olympus menüje fényévekkel előrébb jár kezelhetőségben. Persze tudom, hogy ez csak megszokás kérdése. Azért sem foglalkoztam még a menüvel sokat (azon kívül, hogy kb. semmi időm nem volt), mert úgyis ML megy rá nagyon hamar, úgyhogy tök felesleges a gyári menüvel bajlódnom és megszoknom.

    A fényerő tekintetében a zoom vége ahogy az várható is volt, igen gyengécske. Ennyiért ez van. Kompenzáltam, ennyi.

    Nem tudom, mit írhatnék még, rohannom kell melóba. :) Semmi hasznosat nem sikerült írnom, ahogy elnézem, így hajnalban, de legalább offtopic voltam. :D

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz #49553920 #136 üzenetére

    Több videovágó szoftver is rendelkezik multicam vágási lehetőséggel. Ezek közül a legalapabb is tud két kamerát kezelni. Ennek a szolgáltatásnak a segítségével gombnyomással (v. egérkattintással) válthatsz a két (v. több) kamera képe között, pontosan úgy, mint ahogy élőben az adásrendező teszi. Így összeáll a vágott anyag, amin még utólag persze tudsz finomítani a vágási pontok áthelyezésével. Ezt aztán ki tudod írni DVD-re.

    Amikben egészen biztosan van ilyen feature: Edius, Adobe Premiere, Magix akármi (nem jut eszembe a neve), szerintem a Sony Vegas is tudja és általában a nagyobbak. Ulead-re nem esküszöm meg, hogy tudja, rég használtam és nem emlékszem ilyen lehetőségre abban.

Új hozzászólás Aktív témák