Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Noddy

    senior tag

    válasz pocokxx #18297 üzenetére

    Nem ismered a blog íróját de megnyugtatlak messze van a "szinkretista ömlengéstől". Csak részletesen definiálta a katolikusság-egyetemesség fogalmát a Rm10,13 alapján és megdöbben rajta, hogy ennek éppen a Római Katolikus Egyház áll ellen. Pont az, hogy nem csukja be a szemét, hanem meglátja, hogy mi Krisztus Egyházának alapja és lényege, mi az ahoz tartozás kritériuma, ahogy azt az apostolok, ősatyák, stb... is szépen elénk tárták. De jó hogy az Egyházhoz tartozást nem emberek szabják meg :)

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Geri Bátyó

    őstag

    válasz pocokxx #18278 üzenetére

    Tudom, hogy kicsit régi, de most van érkezésem reagálni.

    "Ahhoz, hogy Jézus és Buddha közé egyenlőség jelet tudj tenni, nagyon messziről kell nézned az egészet. Úgy viszont nincs értelme nézegetni...."

    Nem is kell olyan messziről nézni.
    Sziddhártha herceg, mielőtt elérte a végső megvilágosodást és ezzel a Nirvánát és ténylegesen Buddhává vált, Bodhiszattva, vagyis megvilágosodott lett, ami (többé-kevésbé) megfelel a keresztény megváltónak. Ugyan úgy tanító volt, mint Jézus.
    Ráadásul a tanításaik hasonló jellegűek (Ami nem is biztos, hogy véletlen).

    Talán ha kellő távolságból nézzük, akkor jobban átlátjuk az egészet, vagy legalábbis nem veszünk el a részletek között.

    "Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

  • 0xmilan

    addikt

    válasz pocokxx #18367 üzenetére

    Ez a vers jutott eszembe.
    Itt a "sima nyelvű" nem adja át az igazi jelentését, de flattering - hízelgő annál inkább.
    Nekem is tetszik, hogy jófejkedik, meg közvetlen, de szerintem ezzel többet árt, mint amennyit használ. Abból nem lesznek megtérések, meg megváltozott életek, hogy azt mondja, élj ahogy akarsz, a lényeg úgyis az emberek megértése és nem a megfeddés, korrigálás, mert hát ki vagyok én, hogy megmondjam a melegnek - vagy bárkinek -, hogy nem kóser Isten szemében, amit csinál. De lehet, hogy rosszul látom.

    (#18368) kymco Teljesen jogos. Az internet számomra is eszköz. Egyénekre lebontva tényleg az adott személy felelőssége, hogy mire használja, de szerintem globálisan több szemetet közvetít, mint amennyi igazságot.

  • Geri Bátyó

    őstag

    válasz pocokxx #18535 üzenetére

    Gondolkodtam egy ideig ezen és az egyértelmű (bizonyos szemszögből), hogy a tudomány a "hogyanra" ad választ, de az nem tiszta, hogy a vallás miképp magyarázza a "miértet".
    Valószínűleg az én nézőpontom szerint a vallás a "miértre" a legkevésbé sem ad választ. Még annyira sem, mint a tudomány.
    Kifejtenéd részletesebben? Talán akkor jobban megértem!

    "Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

  • Geri Bátyó

    őstag

    válasz pocokxx #18538 üzenetére

    Így már értem! :K
    Nem erre a miértre gondoltam, hanem arra, hogy miért van egyáltalán ez az egész (szerintem erre nem ad magyarázatot a vallás). Pedig annak semmi jelentősége, mert itt van és ez egy olyan tény, amivel nem lehet vitatkozni.
    Tényleg könnyű összemosni a határt a kettő között, pedig józan ésszel könnyen felfogható, hogy a tudomány csak a hogyant magyarázza és a miértre csak a véletlent hozza fel "magyarázatként".

    "Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

  • Huma

    addikt

    válasz pocokxx #18622 üzenetére

    Nem értek egyet a hozzászólásoddal.
    Nem haladja meg a képességeinket. Nagyon is jól át lehet látni az egészet. És ennek ellenére logikátlan.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • D1Rect

    félisten

    válasz pocokxx #18759 üzenetére

    Pont annyi köze a keresztséghez, mint a nyúlnak vagy a tojásnak.

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • Huma

    addikt

    válasz pocokxx #18967 üzenetére

    Ez elég áltudományos volt. Egy agykutatótól azért többet várnék. Mondjuk némileg érthető lehet. Gondolom agykutatóként nem sok köze van azokhoz a dolgokhoz amiről beszélt. Szerintem jobban teszi ha marad a szakterületénél és nem égeti magát ilyen kijelentésekkel. :)

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • llll

    senior tag

    válasz pocokxx #18967 üzenetére

    +1 a kérdezőnek is és Dr Freund Tamás agykutatónak is:)
    (bár azért úgy látom már ő sem abszolút elfogulatlan a témában)

    [ Szerkesztve ]

    Soha többet DPD!

  • Psych0

    őstag

    válasz pocokxx #18971 üzenetére

    Attól még, hogy az általad feltett kérdésekre nem érted a választ, az nem azt jelenti, hogy senki sem érti. És ha van olyan kérdés, amire még senki nem tudja a válasz, az nem azt jelenti, hogy égő csipkebokor. Hanem hogy még senki nem tudja rá a választ.

    "A tudomány "leírja" a világot, de nem teremti... Mérhetővé teszi, felfedezi, de nem alkotja."
    Kétrés kísérlet. Ha megérted azt és, amit sugallhat nem fogsz ilyen sületlenségeket írni.

    amúgy mennyi egymilliárdnyi gravitáció? ;P

    [ Szerkesztve ]

    "As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

  • Huma

    addikt

    válasz pocokxx #18971 üzenetére

    Ezt "szeretem" a vallásban. A bonyolultat leegyszerűsíti és az egyszerűt túlbonyolítja. Amiről írsz az nem tudományt meghaladó hanem ugyanaz a maszlag (már elnézést a kifejezésért) amit a biblia is szajkóz, csak más köntösben.

    "Miért van az, hogy éppen olyan hőmérséklet tartományban élünk, amely még elviselhető az emberi testnek?"
    Erre elég egyszerű a válasz. Azért mert ekkora a hőmérséklet. Ha alacsonyabb vagy magasabb lenne akkor ahhoz alkalmazkodtunk volna. Lehet három fejünk lenne és öt karunk. Valamint azbesztből lenne a bőrünk.

    "Miért léteznek hideg és melegvérű állatok egyaránt?"
    Tök értelmetlen kérdés. Miért ne létezhetnének? Mindkettőnek más-más előnyös tulajdonságai vannak.

    "DE Miért pont akkora gravitáció, amekkora? Egyáltalán miért van gravitáció?"
    Talán mert minden pont akkora amekkora és azért van mert van? Ennyi. Semmi több.

    "És itt van a nagy "ferdítés" a részedről: A tudomány "leírja" a világot, de nem teremti... Mérhetővé teszi, felfedezi, de nem alkotja."
    Mikor állítottam ennek az ellenkezőjét? Amúgy ez teljesen igaz amit írsz.

    Az a baj, hogy azok a kérdések amiket feszegetsz egyáltalán nem kérdőjeleznek meg semmit a tudománnyal kapcsolatban és nem támasztják alá a vallásos világteremtést. Ellenben te azt hiszed hogy igen. És ez a gond. Át kéne gondolnod ezt az egészet mert az ahogy a témát feszegeted nagyon gyerekes megközelítés. A tízéves unokaöcsém szokott ilyen kérdéseket feltenni aki még túl keveset tud a világról és nem érti a működését.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • llll

    senior tag

    válasz pocokxx #18981 üzenetére

    ""Erre elég egyszerű a válasz. Azért mert ekkora a hőmérséklet. (...) Talán mert minden pont akkora amekkora és azért van mert van? Ennyi. Semmi több.
    Szóval ezek a tudományos válaszok...?"

    igen:)
    ha mások lennének a körülmények, akkor vagy alkalmazkodtunk volna ahogy Huma mondja, vagy pedig most egyszerűen nem lennénk itt
    vagy esetleg nem mi lennénk itt
    ennyi
    mi ezzel a gond?

    egyébként 1 időben én is így gondolkodtam, mint sztem te most
    tehát annyira talán nem esik nehezemre megérteni az álláspontodat
    ami viszont vhol megint azt sugallja, hogy azért lett minden paraméter pont így beállítva, hogy mi most itt lehessünk
    a mi kedvünkért
    így meg azért megint 1 kicsit furcsán hangzik, nem?

    [ Szerkesztve ]

    Soha többet DPD!

  • Naturalist

    tag

    válasz pocokxx #18987 üzenetére

    Az nem meglepő, hogy olyan világban élünk, ahol élni tudunk. A meglepő az lenne, ha olyan világban élnénk, ahol nem tudnánk.

  • llll

    senior tag

    válasz pocokxx #18987 üzenetére

    "egy vállrándítással elintézhetjük az egészet"
    akár
    miért is ne?
    miért akarjunk mindenképpen vmi többletet belemagyarázni az ittlétünkbe, mint ami?

    az pedig, hogy mennyire táncol "pengeélen" a föld, vagy mennyire nem, sztem teljes mértékben relatív
    most így hirtelen olyan adatot találtam, hogy nyáron ~5millió km-rel vagyunk közelebb a naphoz, mint télen
    ez most sok?
    persze, felfoghatatlanul sok
    azaz 1 ilyen rettentő tág tartományban való "ingadozást" máris minden további nélkül el tudunk viselni, mint a mellékelt ábra mutatja
    és csillagászati léptékkel mérve?
    úgy iszonyatosan kicsi
    azaz ha így nézzük valóban "pengeélen" táncolunk
    tehát sztem kizárólag nézőpont, vagy szándék, vagy hívő/ateista hovatartozás kérdése ez a dolog

    "Ha olyan nagyfokú lenne az alkalmazkodóképesség"
    azt nem igen mondta egyikőnk sem, hogy nagyfokú
    csak azt, hogy LENNE valamennyi
    hogy ez most sok, vagy kevés...lásd az előző agymenésemet
    de ha elégnek bizonyulna, akkor fennmaradnánk (ill egyáltalán megjelennénk), ha meg nem akkor nem
    (vagy vmi alapvetően más formában - pl az említett "azbesztbőrrel" - jelentünk volna meg
    vagy vakondosat játszanánk
    stb)
    sztem ez megint ennyi

    vagy máshonnan közelítve:
    isten ugyan miért ne teremthetett volna máshol is életet, az ottani paraméterekhez igazítva azt?
    a mienktől vmi tök eltérő formában?

    "bizonyíthatóan lenne ÉLET más bolygókon is. De nem ez a helyzet."
    hanem mi a helyzet?
    megnéztük már az összes lehetséges bolygót és sehol nem találtunk?
    nyilván erről szó sincs
    amennyire én tudom már az is hírszámba megy, ha egyáltalán és véletlenül találnak vmi, a földhöz hasonlónak mondható helyzetben lévő bolygót
    (bár mondjuk azt sem értem, hogy eleve miért csak hasonló bolygókon tételezik fel egyáltalán az élet lehetőségét
    nekem ez kicsit parasztvakításnak tűnik
    de ez most mellékes is)
    mennyit találtak eddig?
    én 1-ről, vagy talán 2-ről hallottam
    de legyünk nagyvonalúak és tegyük fel, hagy találtak már mondjuk 40-et, 400-at, 4000-et, akármennyit, de egyiken sincs élet
    te mennyire messzemenő következtetést vonnál le ebből?
    fogadnál mondjuk a hitedben arra hogy akkor teljességgel bizonyos, hogy sehol máshol nem is lehet élet?
    (tehát ha találnának, akkor meg kellene tagadnod istent:) )
    gondolom nem
    de miért is nem, ha ennyire biztos vagy a véleményedben?

    [ Szerkesztve ]

    Soha többet DPD!

  • Huma

    addikt

    válasz pocokxx #18981 üzenetére

    A vallás és a tudomány nem véletlenül nem fér össze. A tudomány, ha nem tudja valamire a választ akkor elkezdi keresni. Elméleteket gyárt, találgat, mérlegel, megfontolja a dolgokat és végigveszi a lehetséges válaszokat. Az elméletek közül egyikről sem jelenti ki hogy ez az egyetlen lehetséges magyarázat egészen addig amíg be nem sikerült bizonyítani.
    Ezzel szemben a vallás, ha nem tudja valamire a választ akkor kitalál egyet amit a hívők még fel tudnak fogni és beleillik az adott vallásba. Bizonyítás nem szükséges.

    A vallás egyik ismérve, hogy minden mögött keresi a felsőbb hatalom jelenlétét. Amit nem tud felfogni azt valami túlvilági erőnek tulajdonítja. (Pl a villám az isten dühe)
    Vagy pl. mi történik ha valaki meghal? Nagy valószínűséggel meghal és kész. Elenyészik a teste és a tudata is. Ez azonban egy keresztény számára túlságosan rémisztő ezért kell neki valami vigasz, kell valami magyarázat, hisz nem lehet hogy így legyen vége. Isten legcsodálatosabb teremtménye nem enyészhet csak így el a semmibe. Ezért azt hiszi hogy létezik egy túlvilág ahová mindenki a halála után kerül.

    És épp ezért hiszik azt a keresztények hogy nem létezik földönkívüli élet. Azt hiszik hogy ők a teremtés csúcsa. Egyszeri és megismételhetetlen csoda amit isten hozott létre. Ez meglehetősen gőgös hozzáállás ami gyökeresen ellentétes azzal a látszatszerénységgel amit a keresztények hirdetnek.

    (#18991) kymco:
    „A Biblia erre akar választ adni”
    Tévedés. A biblia nem ad választ semmire. Csupán mesés dolgokkal tölti meg azok fejét akik nem látják át az összefüggéseket és szükségük van arra hogy a bonyolult világot egyszerűvé, könnyen felfoghatóvá tegyék számukra.

    Nem mellesleg azt hiszed a pokol és a menny csak azért lett kitalálva, hogy vigaszt nyújtson az embereknek? Egyike a legősibb biorobot gyártó trükknek amivel engedelmes rabszolgákká nevelhetik az egyszerű embereket. Már az ókorban felismerték, hogy az embereket úgy lehet a legjobban engedelmességre bírni és kizsákmányolni ha a jelen kor szenvedéseiért cserébe valami hatalmas jót ígérnek.
    Ha engedelmes vagy és teszed a dolgod akkor örök jólét és boldogság lesz a jutalmad a túlvilágon. De ha ellenszegülsz az egyháznak vagy az uralkodónak akkor a pokol tüzén fogsz pörkölődni az idők végezetéig.

    (#18992) kymco:
    Nem kell olyan hihetetlenül sok dolognak megfelelnie egy bolygónak, hogy élet legyen rajta. Az élet egyik ismérve ugyanis hogy utat tör magának és képes a leglehetetlenebb helyeken is megtelepedni.
    És egyébként sem a földi életből kell kiindulni. Létezhetnek teljesen más, számunkra elképzelhetetlen létformák is.

    Egyelőre ennyi. Kb a dupláját is tudtam volna írni, de nem volt kedvem többet klimpírozni.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • llll

    senior tag

    válasz pocokxx #18981 üzenetére

    ...na szóval kicsit ülepedett bennem a dolog és valszeg megint túlbonyolítottam a mondandómat
    a lényeg, hogy szted azért ilyen pl a hőmérséklet amilyen, hogy mi itt lehessünk
    sztem meg azért lehetünk itt, mert ilyen amilyen

    (mármint nem tudom egyértelmű-e a különbség?
    magamban kigondolva még egyértelműbbnek tűnt, mint így "kimondva":) )

    [ Szerkesztve ]

    Soha többet DPD!

  • Ujjlenyomat

    csendes tag

    válasz pocokxx #19087 üzenetére

    Lukács 24:30, 31 (ÚV)
    "És amint ott feküdt velük étkezéshez telepedve, vette a kenyeret, megáldotta, megtörte, és odanyújtotta nekik. Ekkor teljesen megnyílt a szemük, és felismerték őt; ő pedig eltűnt előlük."

    Személyes vélemény.

    Szerintem arra a kenyértörésre kell itt gondolni, ami a nagy sokaság étkezésekor történt.

    Máté 14:19 (ÚV)
    " Ezután megparancsolta a sokaságnak, hogy telepedjen le a fűre, és vette az öt kenyeret meg a két halat, majd feltekintve az égre, áldást mondott, és miután megtörte a kenyereket, szétosztotta azokat a tanítványoknak, a tanítványok pedig a sokaságnak"

    Máté 15:36 (ÚV)
    " aztán vette a hét kenyeret és a halakat, és miután hálát adott, megtörte és kezdte szétosztani azokat a tanítványoknak, a tanítványok meg a sokaságnak."

    Márk 6:41 (ÚV)
    " Ekkor vette az öt kenyeret meg a két halat, feltekintett az égre, áldást mondott, megtörte a kenyereket, és kezdte a tanítványoknak adni azokat, hogy tegyék az emberek elé, majd elosztotta a két halat mindenkinek."

    Szerintem. :)

    "Mindazt tehát, amit akartok, hogy az emberek megtegyenek veletek, ti is hasonlóképpen tegyétek meg velük; mert ezt jelenti a Törvény és a Próféták." (Máté 7:12)

  • llll

    senior tag

    válasz pocokxx #19177 üzenetére

    "vagy éppen ellenkezőleg, hogy esetleg a hatalom számára akarták kezelhetőbbé formálni a népet

    Azért ezt az érvet az első századok véres keresztényüldözései eléggé meggyengítik..."
    ugyan miért?
    TILTAKOZTAK/tiltakoznak a világi hatalom bármelyik intézkedése ellen a keresztények?
    legjobb tudomásommal 1 szóval sem
    még az arénába, vagy a vérpadra is szó nélkül mentek
    (legalábbis ezt tartjátok a lehető legnagyobb "érdemnek", nem?)
    és gondolom ez is azon alapszik, hogy van vmi ilyesmi utalás is a bibliában, hogy jelenleg a világi uralkodók is isten akaratából vannak hatalmon
    (megint milyen ügyesen elbújtatott kis részlet lenne, nem?:) )
    tehát ha véletlenül mégis a kezelhetőség lett volna a cél, akkor sztem biza tökéletesen sikerült is megvalósítani

    "A vértanúsághoz meg annyit fűznék hozzá, hogy nem feltétlenül a világ jobbá tétele a cél, hanem a Krisztussal való közösség megtartása."
    jó, ebben is megállapodhatunk
    de én azért megint megjegyezném, hogy simán csak csaló vallási vezetőkért is követtek már el kollektív öngyilkosságot is
    akkor a Jézusért vállalt vértanúság most megint mit is bizonyít?
    mert szem azon kívül megint semmit, hogy ekkora hatással volt a követőire
    félre ne értsd most nem azt állítom, hogy Jézus is 1 ilyen csaló lett volna
    ezt vhogy még én sem tudnám elképzelni róla
    hanem én csak próbálok lépésről lépésre haladni
    és most ott tartunk, hogy mit bizonyítanak a vértanúk...
    (és max annyit, hogy személy szerint ők ennyire hittek ebben az egészben
    már persze ezt is csak ha a valóságban nem tiltakoztak kézzel-lábbal, hanem tényleg önként vállalták a halált)

    "hiszen Krisztus feltámadt. Mondjuk ez annyiban bizonyítja a Biblia hitelességét"
    látod erről beszélek
    ti ilyen lóugrásokban haladtok
    tegyük fel, hogy tényleg feltámadt
    szted ez bizonyítja a biblia, illetve az általa elmondottak hitelességét
    sztem meg ez megint max annyit bizonyítana, hogy VALAHOGYAN esetleg képes volt feltámadni...
    de hol van még ez attól, hogy akkor a biblia minden szava automatikusan igaz!?

    egyébként ha már szóba került a feltámadása:
    szted hogy lehet az, hogy a tulajdon tanítványai!, vagy mária! sem ismerték fel AZONNAL már ránézésre?
    hanem csak később a gesztusai, mozdulatai, viselkedése alapján
    mert sztem elég nyilvánvaló a válasz:
    azért, mert tök másképp nézett ki!
    ...és akkor máris adja magát a kérdés, hogy tényleg biztosan Jézus volt az?
    vagy csak a stáb 1 következő szereplője
    értem én, hogy pont az a hitetek lényege, hogy ezt sem kérdőjelezitek meg
    de ne nehezteljetek rám azért, ha én igen
    sztem ezt simán meg kellene értenetek nektek is, nem kellene ezen magyaráznom semmit hogy miért

    "egy kitalált sztoriért nem haltak volna meg"
    ennél sokkal kisebb horderejű dolgokért is haltak már meg emberek önként és dalolva
    lásd a szamurájokat, zsoldosokat, testőröket, tűzoltókat, szülőket, testvéreket, szerelmeket, stb

    "Ha végig nézzük Péter életét a , akkor is jól látszik, hogy valami rendkívülinek kellett történnie,"
    ezt is aláírom
    VALAMI rendkívűlinek...

    "Azért, mert Jézus Krisztus ezzel tulajdonképpen bizonyságot tesz arról, hogy mindaz, amit életében mondott és tett, vagy amit állított magáról az valóban igaz...Tulajdonképpen a feltámadás oszlat el minden kételyt...Jézus Krisztus, valóban az Isten Egyszülöttje"
    újabb jóindulatú csúsztatás
    ha én megígérek 8 dolgot és az egyiket valóra is váltom, akkor szted ez garancia a többire?

    ""Tudja meg hát Izrael egész háza teljes bizonyossággal, hogy az Isten azt a Jézust, akit ti keresztre feszítettetek, Úrrá és Krisztussá tette!"

    Ez a forradalmi újdonság..."
    annyiban valóban, hogy ők ketten mégsem egyek:)
    ezen sokadik idézet szerint sem
    de a király a magyar népmesékben is trónra emelheti a kondásfiút, vagy a lámpa szelleme is óriási hatalmat ad aladdinnak, stb
    szal sztem megint nem eredeti ötletről van szó

    "Egyedül Péterről olvassuk, hogy Jézus meggyógyítja az anyósát."
    igaz
    de efelől megint peti is lehetett már akár özvegy is

    egyébként éppen te lettél volna az egyik, akinek különösen kíváncsi lettem volna azon véleményére, hogy mit szólnál ha ma jönne el Jézus?
    ha jól láttam erre sem, érkezett egyetlen megfejtés sem
    most ennyire nem találjátok válaszra sem méltónak a felvetést, vagy ennyire meglepődtetek a válaszon, amikor magatokba néztetek?:)

    [ Szerkesztve ]

    Soha többet DPD!

  • llll

    senior tag

    válasz pocokxx #19185 üzenetére

    "Ez mind szép és jó, de itt arról volt szó, hogy kitalált hazugság, vagy valódi tartalom az, ami miatt meghaltak."
    akkor ott vannak mondjuk a keresztes hadjáratok...

    egyébként te nevezed következetesen hazugságnak, én nem
    én inkább magasztos célnak titulálnám
    (mármint a világ jobb hellyé tételének esetleges szándékát)
    és ezt akár már "valódi tartalomnak" is tekinthetnénk, ahogy te fogalmazol

    "Igen. Nem hajlandók más isteneket imádni."
    na jó ez igaz
    de sztem te is érzed, hogy nem tipikusan a világi hatalom ezen parancsára gondoltam
    hanem azokra, amik miatt a többiek (tehát a nem keresztények) bizony nagyon is szoktak háborogni
    adók, háborúk, korrupció, szabályok, törvények, munkanélküliség, szegénység, gazdagsági válság, ilyesmik
    (mondjuk szigorúan véve az utóbbi 3 megint nem parancs/intézkedés az állam részéről, de vhol azoknak a következménye)
    és a keresztények csoportjának ezek ellen gyaxilag 1 szava sincs
    ami véletlenül(?) pont nagyon is megfelel így a hatalomnak...

    "Pontosan mi is itt a csúsztatás? Ha Jézus feltámadt, akkor ő valóban az Isten egyszülöttje"
    pont ez a csúsztatás
    ha Jézus feltámadt, akkor erre vhogy valóban képes volt/ez vhogy valóban megtörtént
    de ennyi
    ETTŐL még megint nem feltétlenül az isten egyszülöttje
    EZ még megint nem bizonyíték rá

    "A 8 "ígéret" közül azért elég ez az egy, mert tulajdonképpen ez hitelt és alapot ad az egésznek."
    nem szórakozni akarok veletek, de tényleg nem értem hogy MIÉRT?
    és most már csak ismételni tudom magamat:
    ha Jézus tegyük fel feltámadt, az CSAK annyit bizonyít, hogy vhogy tényleg fel tudott feltámadni
    semmi többet

    egyébként ha már itt tartunk:
    nektek kicsit sincs olyan érzésetek, mintha nem is ugyanarról az istenről beszélne az ószövetség és Jézus?

    "ők ketten mégsem egyek"
    Valóban nem."

    jó, akkor ezt az vegye magára akinek inge:)

    [ Szerkesztve ]

    Soha többet DPD!

  • llll

    senior tag

    válasz pocokxx #19187 üzenetére

    akkor még egyértelműbben fogalmazok:
    a keresztények nem lázonganak, nem fosztogatnak, nem tüntetnek, nem gyújtogatnak, nem zavarognak, nem akarják átvenni a hatalmat, nem szakadárok, nem terroristák, nem ellenzéki párt és úgy általában semmilyen kellemetlen, vagy számottevő (már bocs) módon nem nyilvánítják ki soha az esetleges nemtetszésüket

    "A hangsúly azon van, hogy előre megmondta."
    jó, ezzel kapcs én elmondtam amit szerettem volna
    tény, hogy ha tényleg így zajlott ahogy le van írva, akkor ott vmi nem hétköznapi dolog történt
    ebben kiegyezünk?

    [ Szerkesztve ]

    Soha többet DPD!

  • Noddy

    senior tag

    válasz pocokxx #19260 üzenetére

    Arra gondoltam mikor az én verziómat írtam, hogy az ember szégyellheti magát úgy is, hogy senki nem kelt benne szégyenérzetet, spontán magától a lelkiismerete miatt. De lehet a katekizmusban erre van pontos definíció.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Attila2011

    aktív tag

    válasz pocokxx #19260 üzenetére

    Erre nem gondoltam amikor írtam, de ez is jó szempont.

    A bűnbánat nyílvános formája bennem is felmerült, talán a legjobb példa rá az őskeresztények gyónási gyakorlata lehet (de a gyónás ezen formáját már nem használjuk). Vagy ide vehetjük a nagyböjti hamvazkodást is, ami szintén jelképezi a bűnbánatot is.

  • Noddy

    senior tag

    válasz pocokxx #19343 üzenetére

    Én is ezt mondom, hogy nem püspöktől, papoktól, lelkészektől függ, hanem egyedül Istentől. Nem a víz minőségétől és mennyiségétől, nem a felekezettől, nem az elmondott liturgikus szövegtől. Soli Deo Gloria :)

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Ujjlenyomat

    csendes tag

    válasz pocokxx #19364 üzenetére

    Köszönöm, hogy időt és erőt fordítottál rám. Nagyonszépen vázlatosan szedted pontokba a mondanivalódat, így könnyen átlátható.

    Nem veszem kotnyeleskedésnek, elvégre azért van ez a topic, hogy mindenki leírhatja ide a véleményét, az meg külön dícséretes, ha valaki felhasznál Biblia verseket. Erről jutott eszembe a Cselekedetek 17:11 " Ezek pedig nemesebb gondolkodásúak voltak, mint a tesszalonikaiak, ugyanis a legnagyobb készséggel fogadták a szót, naponta gondosan vizsgálva az Írásokat, hogy úgy vannak-e ezek a dolgok." (ÚV)

    Hamár a kezembe akadt a Kersztyén Bibliai Lexikon, akkor idéznék belőle:
    "Isten lelke személytelen, tehát magát Istent repretentáló száll le az emberre és fejti ki hatását"

    "Az intertestamentális korban a zsidóság szemlélete szerint Isten a világtól eltávolodva létezik, uralmát nem közvetlenül gyakorolja. Ebből következően megnövekszik a dologszerű ruah szférák jelentősége, s azok megszemélyesülnek, jó és rossz lelkekké válnak. Az emberi lélek hasonlóan az életerőhöz, az emberi lét elválaszthatatlan tartozéka. Hogy a tulajdonképpeni isteni ruah-ot a lelkeknek ettől a sokféle formájától megkülönböztesse, a palesztíniai zsidóság egy bizonyos "szentlélekről" kezdett beszélni, a hellenista zsidóság pedig - különösen is Filón - hangsúlyozottan "isteni lélekről". Ez utóbbi szófordulat az LXX-ban [Septuagintában] is előfordul (2Mózes 31:3; Jób 27:3, 33:4). Isten szent lelkéről egyébként már két másik ÓSZ-i locus is beszélt: Zsoltárok 51:13, Ézsaiás 63:10. Egyik esetben sem arról van azonban szó, mintha egy önálló létezőt akarna a szöveg megnevezni, hanem csak Jahve ruah-ját határozza meg közelebbről. Az intertestamentális korban élő zsidóság felfogása szerint azonban ezzel szemben egy külön álló, pontosan meghatározott személyről van szó aki az angyalok felett áll és dualisztikusan szembe van állítva a gonosz lélekkel."

    (Szerk.: Dr. Bartha Tibor, Kálvin Kiadó, 530-531 o. kiemelés tőlem)

    Szeretném külön kiemelnia részletből:
    "a zsidóság szemlélete szerint" , "Az intertestamentális korban élő zsidóság felfogása szerint"

    Tiszteletben tartom a zsidók szemléletét, felfogását. De ha az nem egyezik a Bibliában leírtakkal, akkor azzal különös képpen nem foglalkozok. A lexikon írja, hogy emiatt személyesül meg Isten lelke.

    1./a /I. (1 Kor 12,4-11)
    Isten a közvetítőjén a Szentlelken/szentszellemen keresztül ad ajándékokat/kegyelmi javakat. De attól még a Szentlélek/szentszellem nem lesz Isten.

    1./b /I. (Róm 8, 8-11)
    Szerintem a 11. versben szereplő ő, mint alany Istenre vonatkozik. Írtad: Isten Lelke majd Krisztus Lelke majd annak a Lelke, aki feltámasztotta Jézust a halálból, végül a bennünk lakó Lélek. Isten lelke az aki/ami feltámasztotta Jézust. Isten támasztotta fel Jézust a Szentlelke/szentszelleme által.

    1./b /II. (1Kor 2,10-11)
    Viszont, ha nem akarjuk tartani azt az állításunkat? Annyit ír a vers, hogy a Szentlélek/szentszellem ismeri Isten titkait, nem azt hogy Isten lenne.

    1. /b /III. (Fil 3,3)
    Szerintem itt el lett írva a vers helye. Ennek nem tudok utánna nézni. Néztem 1,3-at, 2,3-at ... nem találom

    2. Teljes mértékben egyetértek abban, hogy a Szentlélek/szentszellem különbözik mind a Fiútól, mind az Atyától

    Amikor a Bibliát olvasom (fordítástól függetlenül) az Isten szó szinte mindig megfelel az Atya, Jahve, Jehova szinonímájának. Igaz, van 1-2 kivétel, de olyannal nem találkoztam ahol a Szentlélekre/szentszellemre utalna.

    "Mindazt tehát, amit akartok, hogy az emberek megtegyenek veletek, ti is hasonlóképpen tegyétek meg velük; mert ezt jelenti a Törvény és a Próféták." (Máté 7:12)

  • Ujjlenyomat

    csendes tag

    válasz pocokxx #19375 üzenetére

    Igyekszek én is rövid lenni. :)

    " a Lélek cselekszi "

    A Biblia a szeretetet is megszemélyesíti. A Szentlélek Isten lelke. Lehet-e Isten lelke is Isten (az ami az Ő egy része [a tevékeny ereje])? Nem látom értelmét, hogy ezen "vitázzunk", mert Te legalább annyira hiszed/tudod hogy a Szentlélek/szentszellem Isten, mint amennyire én azt, hogy nem az.

    "az Isten név a legtöbbször az Atyát jelenti, de ez nem jelenti, hogy a másik két személy ne lenne Isten."

    Jézussal kapcsolatban vannak olyan versek amelyek tartalmazzák az Isten szót.
    De a Szentszellemmel/szentlélekkel kapcsolatban nem.
    2Mózes 7:1 (Károli) : "Az Úr pedig monda Mózesnek: Lásd, Istenévé teszlek téged a Faraónak, Áron pedig, a te atyádfia, szószólód lészen."
    Attól függetlenül, abban az értelemben, Mózes nem Isten.

    "Ki más ismerheti Isten mélységeit/titkait...?"

    Én mást értettem állításnak a hsz-edben.
    Az előző írásodból: "De Istennek nem lehet "része", mert akkor nem lenne egyszerű, azaz nem lenne Isten. Viszont, ha ezt az állításunkat tartani akarjuk,"

    Én azt hittem, hogy rejtett alannyal írsz a Szentlélekről/szentszellemről, hogy nem lenne Isten, ha.

    "Az ószövetségi felfogást pedig szerintem nem úgy kell érteni, mint a teljességet, hanem úgy, mint előkészítést e mélységes és "szigorúan" újszövetségi titok befogadására."

    Az idézett könyv azt írta, hogy az intertestamentális korban élő zsidóság felfogása megváltozott, és emiatt ...

    Elnézést, ha valahol durván fejeztem ki magam, nem állt szándékomban. Igyekeztem rövid, tömör lenni. :)

    "Mindazt tehát, amit akartok, hogy az emberek megtegyenek veletek, ti is hasonlóképpen tegyétek meg velük; mert ezt jelenti a Törvény és a Próféták." (Máté 7:12)

  • tibee77

    őstag

    válasz pocokxx #19393 üzenetére

    Nyugodtan kifejtheted te is a velemenyedet, mivel arra vagyok igazän kiväncsi, hogy ki-hogy äll ehhez a dologhoz.De persze nem az erdekel, hogy a biblia hogyan välaszolja meg ezeket a kerdeseket, hanem az ahogy "mi" emberek gondolkodunk rola.

    poe:https://www.pathofexile.com/account/view-profile/slicchabib/characters

  • Kalandor

    HÁZIGAZDA

    válasz pocokxx #19442 üzenetére

    Végignézted a videót?:) Mert amiket mondasz, azokat nem állítja. Azt állítja, hogy
    - van a Biblia szerint Jézus életútban egy sokéves lyuk, amiről semmit sem tudni és ami alatt változásokon ment át Jézus
    - Indiában van néhányérdekfeszítő tárgyi emlék, ami akár hozzá is köthető (érdekes pl. egy márványdarab, amin 2 "talplenyomat" van, amin 2 seb van, amelyek nem szimmentrikusak, ellenben ha egy szöggel valakit keresztre feszítettek és a lábakat egymásra helyezzük, akkor stimmel a seb, mint Jézusnál)

    Ez az egész lehet nettó belemagyarázás is, (bár a BBC-től nem ezt szoktuk), de ha más nem, akkor egy érdekes harmadik vélemény, "horizont-tágítás".

    [ Szerkesztve ]

  • #40553216

    törölt tag

    válasz pocokxx #18987 üzenetére

    Tudom régi...
    „Ugyanis a tudomány éppen azt bizonyítja, hogy mennyire "pengeélen" táncol a föld, ami a körülményeket illeti... Ha olyan nagyfokú lenne az alkalmazkodóképesség, mint, ahogy állítod, akkor bizonyíthatóan lenne ÉLET más bolygókon is.”
    A tudomány nem az életnek (hozzá szokták tenni, vagy ha nem, mindenképp hozzáértik, hogy az általunk jelenleg ismert formájában) azt a fajta „nagyfokú alkalmazkodóképesség”-et bizonyítja, amely a csillagok belsejében lévő 100 millió K-tól a 0 K-ig mindenhez tud alkalmazkodni, hanem azt, hogy ezek a feltételek mennyire szűkek, viszont láthatóan mennyire stabilan állnak fent pár milliárd éve. Az általunk ismert életnek vannak bizonyos feltételei, amiktől extra alkalmazkodás miatt van eltérés, de a nagy átlagnak a 273,15 K alatti és a 333 K körüli maximum közötti tartomány a lehetőség bármire, ezen belül fajonként eltérően jelenősen szűkebbek a kívánt értékek. Neked sem nagyon lenne mindegy, hogy a kongói dzsungelből egy repülőúttal elvinnének a Lappföldre, miközben csak a kis ágyékkötődet hordanád. Mégis élnek emberek mindkét helyen, és köztük is, tehát az ember mint faj igen széles lehetőségeken belül képes alkalmazkodni. De tudnak ilyet pl. a kutyák is, nem a te elhízott, virslitestű, belvárosi, sétáltatáshoz kockás kiskabátot és vízálló haskötőt viselő tacskód, hanem a kutya mint faj.

    (#18992) kymco
    Légkör nem kell. Sokáig itt sem volt.

    (#18999) Huma
    Ez sem teljesen igaz, hogy a tudomány és a vallás ne férne össze. Én az összeférhetetlenséget a fanatikusok (fundamentalisták; akárhogy nevezhetjük őket, lényeg, hogy a hitük alapjául szolgáló irományok horizontján nem mennek túl) hite és a tudomány között látom. És mivel mi a saját kultúránkban a keresztény fanatikusokkal találkozunk, így az ő hitükre állíthatjuk, hogy nem fér össze a tudománnyal.

    „az embereket úgy lehet a legjobban engedelmességre bírni és kizsákmányolni ha a jelen kor szenvedéseiért cserébe valami hatalmas jót ígérnek”
    Közelmúlt történelmünk (olyan 50 év) bizonyítja, hogy ez a hozzáállás a magukat ateistáknak állító, de valójában a keresztény hitet egy kérészéletű utópiára cserélő kommunistáktól sem áll távol, hiszen a '60-as, '70-es évektől kezdve bevett szólam náluk (a mai napig az az ballib oldalon), hogy csak egy kicsit kell húzni a nadrágszíjon, és utána már jó lesz. Legutóbbi két jellemző előfordulása Bajnak kétszer előadott „ez mindenkinek fájni fog, hogy utána jobb legyen” kijelentése.

    (#19002) exabit
    Nem a hívő és az ateista közé tenném a választóvonalat. Én is hívő vagyok, de itt ezt jó néhányan nem hinnék el nekem. ;)

    (#19006) kymco
    „Az a baj szvsz, hogy az ateizmusban hívő emberek itt a fórumon alapvetően térítést végeznek.”
    Nem. Az a baj, hogy te alapvetően csak abban a kategóriában tudsz gondolkozni, hogy ha valaki valamit mond neked, ami más, mint a te hited, akkor ő térít. Tudod: ki mint él, úgy ítél. Te hitedből fakadóan kötelezően téríteni akarsz minden cselekedeteddel, így azt, hogy más nem így gondolkozik, ezek szerint el sem tudod képzelni. Szomorú. Főleg

    „Illene jobban tisztelni a keresztény embereket.”
    Illene jobban tisztelni mindenki mást. És az érveiket cáfolni (ha tudjátok), nem tagadni a hitetek alapján. De konkrétum a tiszteletre. Pár éve láttam egy filmet (talán a Missziót újra, de messze nem biztos), amiben a hittérítő elítélte a „vadak” bálványimádását ledöntve és elpusztítva a akármilyen totemjüket, majd felállított egy feszületet mint az üdvözüléshez vezető egyetlen igaz hit jelképét.
    Különben meg a kereszténység története nagyrészt arról szól, hogyan „tisztelték” egymást a különböző keresztény irányzatok, felekezetek, akár vérre menő küzdelemben is. A vér ma már nem jellemző, de az ökumenia csak egy máz. Egy barátom evangélikus, a felesége katolikus, a katolikus templomi esküvőn elég vicces volt, hogy a pap által mondott szöveget (magát az esküt) csak a feleség mondta, a szertartásban tevőlegesen is csak ő vett részt (a szokásos térdepelés és a többi), a barátom meg csak ült a helyén. :DDD

    „de nem vagyok hajlandó belesüppedni a sztereotipkáitokba”
    A saját sztereotípiáidból viszont egy cseppet sem vagy hajlandó engedni, sőt, elvárod, hogy más kritika nélkül elfogadja, hisz’ te tényleg téríteni akarsz.

    Az a helyzet, hogy amikor olyat állítotok, aminek valótlanságát a természettudományok bizonyították, akkor ti tévedtetek rossz helyre. Özönvíz, az pár ezer évvel ezelőtt történt teremtés, és hasonlók.

    „A Plútó kapcsán merült fel nemrég a csillagászok körében, hogy nem bolygó.”
    A Plútó továbbra is bolygó, csak törpebolygó. De az átnevezésétől még nem borult fel a természettudományos világszemlélet.

    „A házasság szövetsége kifejezi az Isten és ember kapcsolatát.”
    Jaj!

    „minél közelebb vannak Jézushoz az egyházak, annál közelebb vannak egymáshoz is.”
    Ezek szerint Kálvin és az akkori követői igencsak távol voltak Jézustól. A hited és az egyházad tőlük ered. Miben változott azóta az egyházad tanítása?
    A Szervét ügy, avagy a máglya

    Egy keresztényt küldtek halálba. Amúgy azt tudod, hogy a legdurvább boszorkányüldözés nem a katolikus országokban volt, így nem is a sokat és joggal szidott inkvizíció követte el, hanem a protestáns országokban tombolt?

    „Tőletek ellenben megkapjuk az úthengert...”
    Én úgy vettem észre, hogy az úthenger a tudományosnak vagy a tudományos érvekkel alátámasztottnak szánt kijelentésekkel szemben felhozott érvekre igaz. Mert az ellenérveket, ellenbizonyítékokat nagy tömegben lehet sorolni. Ez van.

    „Minden jó dolog az Istentől származik. De a halál is ítéletként tőle van.”
    A sátán, a kísértő, a kísértés lehetősége is.

    „Szerintem a Biblia hitelessége önmagában fontos.”
    Abban hiteles kizárólag, hogy történtek akkor olyan objektív események, amelyekre aztán szubjektív történéseket hozzáfűzve felépítettek egy vallást. Ennek alapján neked mint reformátusnak is el kellene fogadnod a medjugorjei,
    Lourdes-i, meg az összes többi jelenésnek a valóságosságát. Mégsem fogadod el.

    (#19034) Ujjlenyomat
    Korábban írtam már: a Bibliában Ádámnak és Évának két gyereke volt, két fiú, akik közül az egyik meghalt, mielőtt gyereke lett volna. Káin kiűzetett. De neki lettek gyerekei. Kitől? Vagy ha Ádámnak és Évának voltak még gyerekei, akkor ezek mikor lettek? Ez nem volt fontos? De különben is, nem erős vérfertőzés a húgokkal, unokahúgokkal?
    Sokan nem Isten létét tagadják azáltal, hogy ezeket a Bibliára így-úgy hivatkozó tanokat vetik el. Emlékszel, ilyen elvetésekre épültek a katolikuson kívüli keresztény egyházak is.

  • D1Rect

    félisten

    válasz pocokxx #19520 üzenetére

    Én angolul olvastam, ajánlom neked is, mert valamit félreértettél.

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • D1Rect

    félisten

    válasz pocokxx #19522 üzenetére

    Az angol forrásokra nem lehet ráhúzni, hogy indexes túlzás.
    Ő úgy fogalmazott, hogy az evolúció és Isten kiegészítik egymást, nem pedig megférnek egymás mellett.

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • D1Rect

    félisten

    válasz pocokxx #19524 üzenetére

    Nem kell messzire menni:
    "Evolution in nature is not in contrast with the notion of creation, because evolution requires the creation of the beings that evolve."

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • Naturalist

    tag

    válasz pocokxx #19520 üzenetére

    Te amúgy hogyan képzeled el belevenni Istent egy tudományos elméletbe? A jelenlegi ismereteink mellett milyen lenne ez az egyház által preferált leírás, ami még igaz is lenne tudományos szempontból?

  • Naturalist

    tag

    válasz pocokxx #19527 üzenetére

    Lehet nem voltam elég világos. Te ezt írtad - "Az egyház tulajdonképpen eddig sem az "evolúciót" utasította el, hanem azt, hogy kihagyják belőle az Istent."

    A kérdésem az volt, hogy hogyan veszed bele egy naturalisztikus elméletbe miközben ezzel az adott terület tudósa is egyetért. És itt nyugodtan vehetünk példának más elméletet is nem csak az evolúciót. Például itt van az elektromágnesesség:

    Az elektromágneses mező az elektromos és mágneses mezők által létrehozott, a tér teljességét betöltő hatásmező.

    Hogyan egészíted ki ezt a mondatot, hogy az egyházak és a fizikusok is egyetértsenek vele és beleírhatjuk a tankönyvekbe is?

  • D1Rect

    félisten

    válasz pocokxx #19529 üzenetére

    Az evolúcióval sokaknál az a "baj", hogy akkor viszont a Biblia olyat tartalmaz ami nem igaz, és az lehetetlen

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • Naturalist

    tag

    válasz pocokxx #19529 üzenetére

    "Az evolúció is elfogadható addig a pontig, amíg nem akar levonni olyan tanulságokat, amelyek szerint a világ létrejött Isten teremtői aktusa nélkül. Mert ez elképzelhetetlen... "

    De ilyen nem történik az evolúció elméletében. A tanulmányaim során sem hangzott el ilyen állítás és meglepődnék, ha bármilyen kutatási eredmény is hasonló következtetéseket vonna le.

    "A jellemző állítás azonban ez: Evolúció van, tehát Isten nincs... És ez az, ami téves következtetés."

    Ez már a "mezei felhasználó" állítása. Akkor velük kéne foglalkozni és nem az evolúció elméletével, mert nem ott van a probléma.

  • szoke12

    őstag

    válasz pocokxx #19553 üzenetére

    Megkérhetlek, hogy ezt bővebben kifejtsd? :)

    "Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

  • szoke12

    őstag

    válasz pocokxx #19556 üzenetére

    Köszönöm, hogy leírtad/idézted :)

    Ez számomra leglább olyan kaotikus, mint a háromság. Sajnos, -bár számomra érthető módon-, nem szerepel az idézett szövegben bibliavers.
    De engem nagyon érdekelne, hogy ez a gondolat hol található a Bibliában:
    "mert sem az Atya a Fiú nélkül, sem a Fiú nem létezett valaha is Atya nélkül."

    Valamilyen szinten értem, mit akarsz mondani, csak éppen nem érzem alátámasztottnak. Nem szerepel sehol a "mert", vagy a "hiszen", illetve az "ebből következik, hogy" vagy hasonló (itt bibliai utalásokra gondolnék). Ezek csak szimpla kijelentések egy elképzelésről.

    A Péld 8:22 így szól:
    "Az Úr az ő útának kezdetéül szerzett engem; az ő munkái előtt régen." (Károli)
    Itt egy másik kifejezéssel is találkozunk. "Szerzett engem"- nyílván Jézus volt Jehova első "műve" vagy "szerzeménye".
    Vagy nem tudom, ezt hogy szőtték bele a háromságba...

    cqr: Szerintem Ujjlenyomat hozzászólásiban olvassgass, Ő jól kifejtette ezeket :) [link]

    [ Szerkesztve ]

    "Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

  • szoke12

    őstag

    válasz pocokxx #19565 üzenetére

    Ezt most mire érted?

    De amúgy nagyon sok helyen láttam már, igen. És épp ez az. Hogy Ő a Fia, és nem saját maga. :F

    "Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

  • Elemental

    addikt

    válasz pocokxx #19615 üzenetére

    Tanárként nyilván ismered A. S. Neill munkásságát. Nagyon sok mindenben vele értek egyet.

    (#19616) kymco Tiszteletben tartom a vallásodat is, és téged is. Viszont van amiben nem tudok igazat adni.

    Ez sokban függ a szülőkön. Ha a szülők maguk sem tartják értékesnek és fontosnak a gyermeküket, akkor a gyerek nagyon nehezen lesz képes elhinni magáról, hogy értékes és fontos.
    Ez igaz, plusz még lehet, hogy értékesnek tartják, de elvárásokat támaszt vele szemben, aminek a gyerek nem tud megfelelni, ami szerintem egyenes út az önbizalomhiányhoz. És ugye mindezt a gyerek érdekében. Mert mi lesz a gyerekemből, ha ennyi meg ennyi évesen még nem tudja ezt meg ezt.

    A gyermek általában jobban tudja, hogy milyen az Isten, mint a felnőtt.
    Ez nem lehet, hogy azért van, mert benne még nem alakítottak ki a hozzáértők egy istenképet?
    Egy történet:
    "A Mester sohasem fáradt el abban, hogy felhívja tanítványai figyelmét a vallás veszélyeire. Nagyon szerette azt a történetet, amelyben egy próféta lángoló fáklyát hordozott az utcákon, mondván, hogy megy a templomot felgyújtani, mert az emberek többet törődnek a templommal, mint az Úrral. Aztán a Mester még hozzátette:
    - Egy nap én is fáklyát fogok, s felgyújtom a templomot is, meg az Urat is."
    A gyerekek vallásos nevelése szerintem nem egyenes útja Isten megismerése utáni vágynak.
    "minden, ami elől menekülsz, és amit keresel, benned van."

    Amit írtál, az nem is igazi élet, de én hívőként nem élek ilyen életet, és nagyon is valóságos az életem....
    Még mindig a gyerekkori vallásos nevelésről beszélek. Te írtad, hogy felnőttként lettél vallásos.

    Az erkölcstan lényege nem az, hogy szabályokat tanítson meg, hanem, hogy belső motivációvá tegye a társadalmi normákat.
    Nem azért lesz belső motiváció valami szerintem, mert a pap, vagy a tanár, vagy az apám azt mondta. Az csak a máz, ha betartom az elvárásokat. Sajnos bizonyos dolgok megélés nélkül sosem lesznek az igazak.

    De az, hogy ez hamis álszent élethez vezet, az 99%-ban nem a tantárgy, hanem a szülő felelőssége. Vsz az ő élete hamis és álszent.
    Egyetértek. Az a gyerek lesz hazudós, akinek a szülei sem hitelesek.

    Elment Gandhihoz egy anya a túlsúlyos gyermekével, és megkérte, hogy mondja a gyermekének, hogy ne egyen cukrot, mert egészségtelen. Gyertek vissza 2 hét múlva, mondta Gandhi. Vissza is mentek, és Gandhi mondta a gyermeknek, hogy ne egyen cukrot. Az anya kérdezte, hogy miért nem akkor mondtad? Mert akkor még én is ettem cukrot, mondta Gandhi.

    És szerintem a gyereket tanítani kell arra, hogy mi a helyes és mi a helytelen, mert tudtommal senki sem születik ilyen tudással. Ha nem tanítják meg rá, akkor honnan fogja tudni?
    Ki szerint helytelen, és ki szerint helyes?
    Véleményem szerint mindent szabad, amivel nem teszünk kárt másokban, önmagunkban, és a környezetünkben.

    Neked is ajánlom Neill műveit. Pár gondolat tőle.

  • #40553216

    törölt tag

    válasz pocokxx #19783 üzenetére

    „Erről eszembe jut egy példa...”
    Jó példa. Alátámasztja azt, amit írtam. Ha te otthon nem eszel csipszet, nem iszol kólát (vagy eszel, iszol, de nem a gyerek előtt), akkor a gyerekben magától fel sem merül, hogy ilyet egyen-igyon. Ha sok gyümölcsöt eszel, és kiskorától adsz neki, vagy akár az anya evett sokat a várandósság idején, akkor nagy eséllyel a gyerek szeretni fogja. Mivel a gyerek másol, így ha jó példát lát, azt, ha rosszat, akkor azt másolja.

    „Ugyanígy van ez az a vallásos élettel is.”
    Igen. Ha te álszent vagy, a gyerek is az lesz. Ha nem, akkor ő sem lesz. Függetlenül attól, viszed-e misére vagy sem.

    A rágógumis példáddal szemben nyilván hozható számtalan más példa arról, hogy a szülők legnagyobb igyekezete ellenére mennyire fordult szembe ezzel a törekvéssel a gyerekük.

    „a gyermeknek szükségei vannak a korlátokra, feladatokra”
    „Ha mindig azt tehet, amit akar”
    Az utóbbit te állítottad. Én egy szóval sem mondtam. És nem is így gondolom. És nincs is köze ahhoz, hogy te elviszed misére a gyereket vagy otthon játszik.

    „De más a gyermek”
    Nem más. Neki is a példa számít, nem a „süketelés”.

    @kymco
    „Mondom én, hogy a mintavételezéstől függ... meg a propagandától.”
    Remélem, nem azt akarod ezzel mondani, hogy csak a fejlett országokban (Európa, É-Amerika és a többi) a komplett média és a statisztikai hivatalok teljesen elhallgatják a rendszeresen előforduló boszorkányégetéseket, megkövezéseket? Rabszolgaság előfordul, de ezeket le is írják, ha felfedezik. Azzal a demagógiával meg ne gyere, hogy csak azért te is rabszolga vagy, mert dolgoznod kell, hogy megélj a modern világban!

  • zone

    őstag

    válasz pocokxx #19793 üzenetére

    Nyugodtan belefolyhatsz, de ne úgy, hogy közben azt mondod, hogy nem szeretnél.

    Pontosabban arról volt szó, hogy állítólag "kemény" ateista volt, de egyszer úgy érezte, hogy hozzászólt valaki és addigi meggyőződését és szkepticizmusát félretéve ezt nem is akárkinek, hanem a katolikus keresztény vallásban megjelenő "Léleknek" tulajdonította.
    Ez volt nekem zavaros. Erre hozott egy még zavarosabb példát, hogy ha meglátogatja egy ember, akkor meg lesz győzve a polgármester létezéséről. Én a meggyőzhetőségét állítottam előtérbe. Korábban erről is írtam egyébként, hogy a hit hiszékenység, rászedhetőség, a vallás méreg.

    YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

  • D1Rect

    félisten

    válasz pocokxx #19797 üzenetére

    "A hit valaminek az elfogadását jelenti tekintélyalapon. Életképtelen és életszerűtlen, hogy mindenről meggyőződj magad. Hit nélkül nem lehet normális emberi életet élni."
    Ez itt a csapda.

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • zone

    őstag

    válasz pocokxx #19797 üzenetére

    Tudtommal református... :)
    A Szentlélek miatt egyből a katolikusok jutottak eszembe, gondolatban akkor cseréld ki reformátusra.

    Hit nélkül nem lehet normális emberi életet élni.
    Millióknak, köztük nekem is mégis sikerül.

    YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

  • D1Rect

    félisten

    válasz pocokxx #19800 üzenetére

    Így csaphatnak be/téveszthetnek meg/használhatnak ki.
    "A történelem arról beszél, amit egyikünk sem tapasztalt személyesen"
    Bizonyos részeit igen, csak nem emlékeztek rá. :)
    "a fizika/kémia olyan kísérletekről, melyeket valószínűleg sosem végeztünk el"
    És 1000-ből 999 embernek teljesen irreleváns az életére nézve.
    "az orvostudomány olyan lehetséges kezelésekről, melynek hatékonyságáról egyetlen "először-betegnek" sem lehet személyes tapasztalata."
    Semmelweist kinevették és elmegyógyintézetbe zárták, ahol az őrök agyonverték...

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • zone

    őstag

    válasz pocokxx #19800 üzenetére

    Ezért kellene egyértelműen fogalmazni, ha a hitről beszélsz a Vallás topikban, és nem a vallásos hitre gondolsz. Én nemrég megfogalmaztam, hogy a hitre akkor van szükség, ha nincs valamire bizonyíték vagy racionális érv vagy magyarázat. A példáid esetén ez a definíció nem áll fenn.
    Persze beszélhetünk az általános értelemben vett hitről, mint megalapozott bizalomról, racionális meggyőződésről vagy akár esküről, de akkor tisztázzuk előtte, különben ilyen félreértésekhez vezethet.

    YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

Új hozzászólás Aktív témák