Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Spirit

    őstag

    Sziasztok!
    Mostanában eléggé foglalkoztat a csillagászat, és megfontolandó volt,hogy vegyek egy komolyabb amatőr távcsövet.Természetesen csak Newton-féle tükrös távcső jöhet szóba,mivel a ragasztott, lencsés távcsövek ára nem halandónak való:(300eHuf<). Olvastam a vásárlás alapszabályairól, így pontasabban meghatározhattam, mire is lenne szükségem. Vagyis egy lealább 200mm-es tükörrel rendelkező távcsőre, ami lehetőleg computer-es vezérlésű, a tubus mérete legalább 1000mm körüli. Az árakat nézve szomorúan vettem tudomásul, hogy a 120mm-es tükrösök 100-120e ft-tól indulnak, már ami használható.

    Apám előkapott egy könyvet, amiben a házikészítésű távcső pontos technika, méretezési leírása található, és felvilágosított,hogy Ő is csinált fiatal korában.Jobban utánaolvasva kiderítettem,hogy bizonyos keretek között SOKKAL jobbat lehet így építeni, mint a kereskedelemben kapható műszerek. Kb 50e ft ráfordítással már a 200-250e ft-os kategóriát is elérhetjük.

    A legnagyobb problémával azonban már akkor szembesülünk, amint szeretnénk nekifognak saját mini csillagvizsgálónk építéséhez. Honnan lehet szerezni egy legalább 30mm vastagságű, lehetőleg tiszta, buborékmentes üveget, amiből legalább 2db 200mm átmérőjű korong vágható, amiből aztán csiszolással, és ezüstözéssel tükör készíthető?

    Szóval, építsünk együtt TÁVCSÖVET.Ha valakinek ilyen ambíciói vannak, vegyük fel a kapcsolatot, és segítsünk egymásnak beszerezni a Magyarországon szinte beszerezhetetlennek tűnő alkatrészeket!(Igaz tükröt lehet venni, de nem érdemes, már egy 200/1200-as tükör ára is 50k körül mozog használtan. Egyértelműen nem éri meg, és az alkotás örömét is elveszi.)



  • Spirit

    őstag

    válasz #51736960 #2 üzenetére

    A tükrös távcsöveknél a a homorű tökörre érkező fényt egy prizmára veri vissza, ami aztán egy okulár lencseéjére fókuszál(amibe belelesel). Ez a legegyszerűbben megépíthető, és legjobb hatásfokű amatőr távcső.
    A lencsés távcsőveknél egy kétoldalra domborű lencsére érkezik a fény, és a színhibák kiküszöbölése miatt ezt nem leeht egy homogén üvegből készíteni, mert mindent szívárvány színben látnánk.Ezt csak úgy tudjuk elkészíteni,hogy többféle üvegből rétegelten, ragasztva készítjük a lencsét.Ráadásul a hatásfok is csökken, mert ebben a rendszerben LEGALÁBB 4 lencsén megy át a fény, mire a szemünkbe jut. A tökrör nagy előnye még,hogy itt az üveg anyagába nem hatol be a fény, hanem visszaverődik róla, míg a lencsénél ugye....
    A tükrös távcső, és egyben a végcélünk vázlata a lehető legegyszerűbben:
    )természetesen a homorű tükör annyira enyhén homorű, hogy egy 150mm-es átmérőnél a legmélyebb pontja 0,998 mm, szóval nagyopn macera,hogy tökéletes felületet kapjunk, de van sok módszer az ellenőrzésére.):
    [kép]

  • Spirit

    őstag

    válasz #51736960 #2 üzenetére

    Nagy részletességgel csak akkor fogok mindent lepötyögni, ha valaki beszáll a dologba, mert vagy szkennelnem kellene 50 oldalt, vagy begépelni, és egyikhez sincs igazán nagy kedvem a semmiért. Egyébként egyátalán nem bonyolult a feladat, semmi szakértelmet nem igényel, még ügyességet se, csak végtelenül nagy türelmet.Mindent pontosan le fogok írni, a teljes munkafolyamatot, számításokat, felhasznált anyagokat, mindent, csak követni kell az utasításokat.
    Az egyetlen feladat az lesz,hogy el kell dönteni mekkora tükröt szeretnénk.Ebből adódik aztán a tükör fókusztávolsága, ésminden. Általánosságban elmondható,hogy 200-250mm-ig a házilag elkészített távcső nagyságrendekkel jobb minőségű,mint a boltban kahatóak, viszont efölött már nem igazán lehet tökéletesre megmunkálni a felületet, és igaz,hogy mindent nagyon fényesen fogunk látni, de olyan homályosan, és torzítva,hogy nem éri meg. Ezeket a nagy tükröket már vákuum-os környezetben csinálják különleges, gépi megmunkálással. Egy 120mm-es tükörrel már gyönyörű eredményeket lehet elérni, látszik a szaturnusz gyűrűje, a jupiter foltja halványan...és mi ugye 200mm-esben gondolkodunk,ez még megmunkálható, de elég nagy ahhoz,hogy az Androméda karjait is lássuk vele.

  • Spirit

    őstag

    válasz norbiphu #6 üzenetére

    Ha komolyan gondolod a témát, ne gyere azzal,hogy nem tudsz ilyet építeni..én sem tudok, de pontos leírásom van mindenhez. Ráadásul egy csomó apróságot fillérekért be lehet szerezni, pontosabb is lesz, és nem kell vele napokat vesződni.Pl a mechanikához a fogasléces kütyüt 3 k körli összegért meg lehet venni, prizma 2k körül megvan, komolyabb okulár 10k, ezen felül már csak tubus kell(pvc cső is megteszi,majd szépen lefestjük),és néhány szerelési anyag, de pl. fotós boltban 5k körül vehetünk állványt is. A tükröt 3/4 magunk készítjük, de ezüstözés helyett elvisszük fújatni krómbevonattal,így időtálló lesz szemben az ezüsttel.
    Ha komolyabb dolgokra vágyunk computeres követőrendszert is vehetünik bele később, vagy lecserélhetjük a tubust egy festett, lakozott, gyönyörű alu csőre.Vehetünk hozzá szúrőket,hogy a napkitöréseket vizsgálgassuk, és a felszínét.

    A legnagyobb probléma az üveg beszerzése!

  • Spirit

    őstag

    Végeztem pár számítást a méretezéshez, és figyelembe véve a túlnagyítást, kontrasztot, egy általam áhított 200mm-es Newton típusú távcsővel megfelelő csiszolás esetén 400X-os nagyítást lehetne elérni(ha ennél jobban nagyítunk, nem látunk több részletet, csak ugyanazt nagyobban, mint mikor egy digitális képet nagyítunk számítógépen)
    Találtam egy fényképet, ami egy ilyen, 400x-os nagyítású Newtonon készült a Marsról, kb. ezt várhatjuk a kütyünktől:
    [kép]

    Ennél sokkal jobbat, még 400mm-es lencsével sem lehetne látni, annak elméleti maximum nagyítása kis túlnagyítással 800X-os, de a légköri tényezők miatt alig lenne jobb a kép(láttam az összehasonlítást a különféle méretű csövekről.)

    [Szerkesztve]

  • Spirit

    őstag

    Nah kiszámoltam pár adatot, és utánanéztem mindennek, aminek csak lehet.
    Szerelési anyaggal, és mindennel együtt jött ki a következő:
    Okulárok(kezdésnek minimum 2db), tubus, segédtükör,és anyagköltség nagyjából 25k huf.
    Ehhez jön hozzá az üveg, amit megmunkálsz, majd bevonatod, gondolom ez egy 10-esből megvan, és a mechanika.Komplett állványt, mechanikával 40 körül kapni olyat, ami stabilan meg is tartja, és finomat mozgatja a több,mint 10 kg-os monstrumot, de természetesen gyárthatunk hozzá,kérdés mennyire lesz könnyen kezelhető(hogy stabil, az tuti), ezt anyagköltséggel számolhatjuk 15k-ra.
    Vagyis 60k huf-ból jön ki egy olyan távcső, amelynek paraméterei:
    Tükör átmérője: 200mm
    Fókusztávolság 1000mm
    Okulárok fókusztávolsága: 2,3mm(434X-es nagyítás), 20mm(50X-es nagyítás)
    (1000/2,3=434X, ez ugye a nagyítás, ez elsősorban bolygómegfigyeléshez kell, az 50X-es pedig mély-űr megfigyeléshez, ezzel már a Lófej-köd, orion köd vörösben pompázik, és megfigyelhetők a részletek is.)
    Ehhez ajánlatos még egy 5,2mm(192X) fókusztávolságú okulár is, ha a Hold felszínén nem csak a legapróbb részleteket akarjuk látni.
    Tubus hossza: 1000mm

    Ha valaki azt akarja, hogy a hetekig készült távcsöve jól használható legyen, érdemes elgondolkozni a mechanikás állvány megvételén.30 huf többletköltséggel kapunk egy olyan stabill, és finoman állítható állványt, amihez később 10k ráfordítással motorikus követőrendszert vehet bele.(képzeljétek csak el, ha a Hold felszínét nézitek 400x-os nagyításban.Ugya a Hold 0,5 fokos szögben látszik a földről, ezt 400-osan számolva 200 fokban látjuk, és ezt a távolságot kb 2 perc alatt járja be..Szó szerint kirobogna a képből, semmit nem lehet tanulmányozni rajta..Szóval vagy motorikus követő, vagy iszonyű pontos kéz kell hozzá, hogy követni tudd:)


    Egy szó,mint száz, az alapokat már megértettem, kiszámoltam, és ha addig nem jelentkezik senki, akkor a végén leírom a teljes méretezért, hogy mekkora tükörhöz mekkora tubus, mekkora fókusz, mekkora segédtükör....ezek egymásból adódnak...

  • Spirit

    őstag

    Lehet,hogy át fogom számolni úgy,hogy 1200mm legyen a fókusztávolság, mert úgy akár gömb alak is elég lehet a csiszolásnál, és a tükröt nem muszáj paraboloiddá formálni...

    DE HONNAN SZEREZZÜNK ÜVEGET??

  • Spirit

    őstag

    Találtam Bp-en helyet, ahol aluminiumgőzölést vállalnak kvarc védőréteggel együtt.200mm-ig 3300ft-ért megcsinálják. Már csak üveg kell!

  • Spirit

    őstag

    válasz brownus #15 üzenetére

    Huhh, nagyon megköszönném.
    Találtam egy helyet, ahol kész Newton-tükröket lehet venni egyedi készítéssel, de a 200m-es 47500ft, ennyiért már foglallattal együtt meg lehet venni boltban is.
    Szóval, ha esetleg üveget tudnál szerezni, nagyon megköszönném.

  • Spirit

    őstag

    SZIASZTOOOK!!!!

    Találtam egy biztos beszerzési forrást, anyósom egy régi ismerőse optikus, és tökéletes optikai üveget tud szerezni akár nagyobb mennyiségben is! A pontos árát holnapra tudom meg, de kör alakúra vágva nagyjából 10k körül mozog.Ennyit asszem BŐVEN megér, tekintve,hogy a nagyobb se sokkal drágább.Vagyis akár 300mm-esben is elkészíthetjük, legfeljebb csak 2-odszora sikerül, de még az is megéri, tekintve,hogy kb 20-25k-ért kapunk egy 100-120e ft értékű 300mm-es tükröt.Ha elsőre sikerül, akkor a feléből.Hát van ennél jobb???

    Szóval haszon nélkül vállalom,hogy beszerzem az üveget nektek!!!Pontos árat holnapra tudok mondani.

    [Szerkesztve]

  • Spirit

    őstag

    válasz Noddy #23 üzenetére

    Dolgozom az ügyön:) Egéybként a kereskedelemben kapható legolcsóbb, jó minőségű 250mm-es távcső 327e ft.Maga a tükör pedig 97k..ez a legolcsóbb.Próbáltam 300mm-esről képet szerezni, de a goggle csak egy 15 mg fényerejű planetáris ködről dobott egyetlen daradot, annyira ritka ekkora amatőrtávcső, ekkorának meg háziulag nem szoktak nekiállni:)
    Van itt esetleg Budaörsről valaki?Személyesen is felvehetnénk a kapcsolatot,ha van ilyen.

    [Szerkesztve]

  • Spirit

    őstag

    Hát újra itt lennék. H.A.L. köszönöm a telefonhívást, és mail-t.

    Mindennek meg van már a beszerzési forrása de a főtükör elég nehézkes. Pyrex üveget tudnék csak szerezni, de csak 19mm-esben.Ez egy 250*250mm-es tömbbnél 6e ft, de ha hozzáragasztatok egy 10mm-est is, akkor már 12k. És ez még ki sincs vágva, ha kivágatom, akkor 15k.
    Vagyis egyszer ugye a 15k, plusz kell egy 10mm-es, amivel tudok csiszolni, természetesen az is kivágva, az 8k. 23 eft-nál tartunk, és még nincs mivel megmunkálni.

    És amint látom, 25-ért már kész tükröt is lehet venni. Szóval az lenne a legcélszerűbb, ha 25-ért kész tükröt vennénk, és utána építetnénk házilag a műszerünket, mert a végén még drágábban jönne ki a tükör,mint a ''bót'ból'':)

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák