Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • icemad

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Celtis #50932 üzenetére

    Gondolom a kolléga elirta, az nem 10 Mbit, hanem 10 Mbyte. 100 Mbites háló kártya elméleti maximális sebessége 12.5 Mbyte. Sokan keverik... Persze az is lehet, hogy én tudom rosszul.

    Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

  • Joshi

    titán

    válasz Celtis #50932 üzenetére

    Ahogy icemad is írja szerintem(tünk) Terapeuta elírta, mert ő 10MB/s-re gondolt ami 100Megabit.

    (#50931) Tegla80 olyan nincs hogy 5.8Ghz wifi. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • ArthurShelby

    addikt

    válasz Celtis #50932 üzenetére

    Két dolog keveredett. Van a bit, és a bájt. Egy bájt 8 bit (tehát a bájt 8szorosa a bitnek).

    Általános esetben (pl fájlmásolás) a sebességet bájtban mérjük (ehhez szoktunk hozzá, hiszen a fájlméretet is ebben használjuk). Persze ennek az 1000szeres (kilóbájt, vagy másnéven KB), és a milliószoros (megabájt, MB) formáját használjuk.
    De az internet sebessességnél bitet használunk. Itt a kilobites (Kilobit, Kb) net már a múlté, ma már már megabites (Megabit/Mbit/Mb), illetve néha már gigabites (Gigabit, 10^9bit)netet használunk.
    Internetmérésnél ugye Mbps (Mb/s, megabit per szekundum) van.

    Nem véletlen a kisbetű, nagybetű különbség! Ahhoz, hogy megabájtot kapjál, a megabitet el kell osztani 8-cal (innen a 12,5MB/s 100-as Lan-on (100bites sebesség), mivel 100/8=12,5). Ergo gigabiten 125MB/s az elméleti maximum.

    Wifinél két frekvencia sáv van. A 2,4GHz és az 5GHz. Mindkettő osztható még alfrekvenciákra attól függően hány alcsatornát tud. Pl 2,4GHz-en az 5-ös alcsatornáé a 2,432GHz [link]. Ehhez jön még hozzá a csatornaszélesség (ez 2,4GHz-en 20-40Hz, míg 5GHz-en 20-40-80-160Hz). 2,4GHz-en jóval kevesebb alcsatorna van, mint 5GHz-en, illetve az utóbbit kevesebb eszköz "tudja", így az 5GHz kevésbé szokott telített lenne (zavaró wifik).
    Ettől függetlenül wifinél vannak szabványok. Az "a" szabvány régi (lassú) és 5GHz-en működik, a "b" és a "g" 2,4GHz-en. Az "n" szabványnak már elég sok verziója van (és több is elterjedt), ott van ami csak 2.4, valamelyik már tudja az 5GHz-et is. Az "ac" már csak 5GHz-en kommunikál, de ez a leggyorsabb (illetve kb sebesség szerint növekvő sorrendben mentem).
    A legújabb az ax wifi szabvány, ami már összefogja a 2,4 és 5GHz-es csatornákat. Utólag ekkor mindent elkezdtek visszafele elnevezni (wifi6-ax, wifi5-ac...)

    [ Szerkesztve ]

    A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

Új hozzászólás Aktív témák