Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • orion1025

    őstag

    válasz Dany007 #11 üzenetére

    Létezik pár olyan páramentesítő, amin van éjszakai mód, ilyenkor low cost, low budget állásra kapcsolják magukat, és tényleg lehet aludni mellettük, és legalább addig is megy valamennyi páragyűjtés. Már bánom, hogy nem olyat vettem, de amíg nem vagyok otthon, addig nem érdekel mi és hogyan zörög, ráadásul a leírt szisztéma szerint is teljesen hatásosnak bizonyult, pedig elég pici maga a szerkezet, féltem is, hogy kevés lesz teljesítményben.

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • Skillet

    addikt

    válasz Dany007 #11 üzenetére

    Az ablakszellőző olyan esetben látja el a feladatát, ha a lakás/ház szellőzője rendesen működik. Vákuumot csinál és a nyílászáróktól szívja a levegőt. Régen is így működött a nyílászárók szellőzése, csak a réseken, hézagokon keresztül. Akkor még nem voltak ilyen csodamód záródó ablakok, ajtók.
    Szóval jók ezek, ha jó a központi szellőző.
    De szerintem teljesen mindegy, a lényeg, hogy faszányosan kitaláltad és megoldottad! Nagyon jó lett. Sokaknak ilyesmihez semmi esze és vagy így hagyják, vagy sok százezerért csináltatnak egy szellőző rendszert :)

    Attix70:
    Írta, hogy sok-sok óra alatt sem számottevő a lehűlés. Jelentős számla többlet ilyen jellegű rendszernél nem fog keletkezni. Ami meg mégis, az bele kell, hogy férjen, meg kell, hogy érje.

    [ Szerkesztve ]

    Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Dany007 #35 üzenetére

    Azt elhiszem, hogy elvárnátok a közös képviselőtől, de nekik nem feladatuk a gondnoki teendőket ellátni. Az egyetlen amit el lehet tőle várni, hogy ha lakáson belüli műszaki problémád van, akkor szerez neked egy szakembert, aki tud vele foglalkozni.

    Persze tudom, hogy vannak tutyimutyi barmok, akik csak annyit tesznek meg, hogy havonta egyszer leülnek a webbank elé, hogy 10 perc alatt elintézzék a pénzügyeket és ezért felmarkolják a fizetésüket, de akkor le kell őket váltani.

    Mi 2,5 év alatt a harmadik képviseletet fogyasztjuk, de ők végre normálisnak tűnnek.

    (#36) sto1911: Biztosan lehet annyiért is. Én az OBI árait néztem, mert itt vannak két saroknyira. Automata volt, de méretben megfelelő gurtni már nem, azért lejártam a lábam a húsvét előtti utolsó nyitvatartási napon, de meglett. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Csabroncka

    addikt

    válasz Dany007 #35 üzenetére

    Szerintem, ha nincsen gond a vízszigeteléssel a házban, akkor érdemes lenne beszereznetek egy szárítógépet. Értelemszerűen nyáron minek használnád.

    Azért ablakfolyós párát csak az ember ekkora négyzetméteren a légzésével nem nagyon tud produkálni, vagy sok a szex ;]

    "in medias res"

  • csongi

    veterán

    válasz Dany007 #68 üzenetére

    Ezek szerint egy ora alatt lecserelodik a levego. En betennek egy para erzekelot es automatizalnam. :)
    A muanyag pedig redony elokeszites. Le szigetelheted kivul is. A szerepe, hogy a redony ne vegyen el az uveg feluletbol. :) Egy baromsag, mert igy a redony elokeszites veszi el az uveg feluletet. Az uveg sarkaiban ha van muanyag szelep akkor jo eselyel 1,1es.

  • BlacKSouL

    addikt

    válasz Dany007 #68 üzenetére

    "Tapasztalataim és a mérések alapján minél kisebb a külső hőmérséklet annál nagyobb bent a páralecsapódás."

    A levegő vízmegtartó képessége a hőmérséklet növekedésével nő. A meleg levegő több, a hideg kevesebb nedvességet tud magában tartani. A harmatpont az a hőmérséklet, amelyen az adott nedvességtartalmú levegő nem tud több nedvességet magában tartani. Ha a levegő bármely, a harmatpontja alatti hőmérsékletű tárggyal érintkezik, ott a nedvességtartalmát a harmatpont elérésekor elkezdi leadni. Ha ez a hideg tárgy egy kilincs, egy fal, egy hőhíd, akkor azokon. Például: Ha egy 23°C-os telített levegő harmatpontja 15°C, akkor egy <=15°C-os falon már lecsapódik belőle a nedvesség.
    Természetben ez a harmat :) Ha a fű, a beton, a háztető hőmérséklete a kinti levegő harmatpontja alá esik, akkor rajta a kinti levegő nedvessége kicsapódik.
    És ezért a téli kinti hideg levegő igen száraz, mert az alacsony hőmérsékletre hűlés során már leadta nedvességtartalma jó részét, tereptárgyakon, eső/hó formájában. Ha ezt beszellőztetjük a lakásba, akkor a kinti száraz hideg levegő veszi át a benti nedves meleg helyét. Ahogy bent felmelegszik, megnő a nedvességfelvevő képessége, és elkezdi elvonni a szoba tárgyainak, falainak nedvességtartalmát.
    Ha télen hideg időben hirtelen kinyitjuk az ablakot, ezért dől kifelé a pára: hirtelen lehűlve leadja víztartalmának jó részét. A lehelet is ilyen télen, lehűlve leadja a víztartalma jó részét.

    Tehát ha a kinti levegő hőmérséklete csökken, akkor a fal, ablak, hőhidak és más egyéb kintről benyúló tárgyak hőmérséklete is csökken, ezért nagyobb eséllyel kerülnek a benti levegő harmatponti hőmérséklete alá. Ezért tűnik úgy, hogy hatványozottabb a párásodás. Melegebb időben ugyanaz a levegő nem okoz párásodást, mert semmilyen tárgy nem hűl a harmatpont alá, így a levegő magában tartja a nedvességet. Hazaéréskor emelkedik a lehelettől, izzadástól a páratartalom, de nem nő a hőmérséklet, ezért fokozódik a lecsapódás, mivel emelkedik a benti levegő harmatpontja. Vagyis a hőmérséklet csökkenése (akár lokálisan a tárgyakon), és a nedvességtartalom növekedése is külön külön emeli a harmatpontot, azaz a páralecsapódás esélyét, együtt pedig még jobban.

    A hőérzet még ami érdekes, két azonos hőmérsékletű levegő közül azt érezzük hidegebbnek, amelynek alacsony a nedvességtartalma, mert ott intenzívebb a test párolgása, és a vele járó hőelvonás. Páradús telített levegő lehet hidegebb is, mégis melegebbnek érezzük.

    [Aztán ha nem 3 órán át kéne írnom egy hozzászólást, nem előznének meg a szakmabeliek :) ]

    [ Szerkesztve ]

    Aláírás (nem kötelező megadni)

  • kelly416

    veterán

    válasz Dany007 #89 üzenetére

    Egyik ismerősöm belülről szigetelte le a lakását 5-5 centi hungarocellel és egy vékony farost lemezt tett rá "védelemnek". Igaz, hogy a hasznos élettér csökkent, de majdnem felezte a fűtésszámlát elmondása szerint. Egy próbát megérhet, nem is egy ökör összeg.

    Csak azért kérdeztem, mert pillanatokkal utánam nyomtad be a sok-sok választ, és gondoltam, esetleg átsiklottál felette. Bocs a kusza megfogalmazásért. Szerintem őszig megérné megbontani az összes ablak felső részét és kitölteni valamivel. Akár purhab, akár hungarocell, akár más szigetelő. Így a hömérséklet ingadozásod is kisebb lesz.

  • turbuczn

    tag

    válasz Dany007 #89 üzenetére

    "Halvány gondolatként felmerült a kültérrel közvetlenül érintkező falak belső szigetelése."

    Ezt gyorsan felejtsd el, mert ha a falat belső oldalán szigeteled, akkor a fal belső oldalát hőszigeteled el a melegtől, így az még hidegebb lesz, és a hőszigetelés, és a fal között alakul ki páralecsapódás, aminek esélye nincs ott felszáradni, ezért ott intenzíven penészedni fog a fal. A hőszigetelés csak kívülről ajánlott.
    (van egy különleges belső hőszigetelő anyag, ami a télen keletkezett párát fel tudja szívni, és az nyáron leadja, de az sem ajánlott kategória)

  • Pikkolo^^

    addikt

    válasz Dany007 #173 üzenetére

    Az "új" tömeg lakóparkok ablaknélküli lépcsőházakkal mennyivel jobbak, mint a panelek? Semennyivel sem, csak még mindig divat szídni, mert panel. Egy 70-es években épült panelben nagyobb a komfort, mint egy azonos téglában, igen a hangszigetelés is. A lakás/ház állapota a lakóktól függ, a környezetre pedig nagy hatással van az önkormányzat.

    A 2000-es évek elején lakóparkok, azaz az új lakótelepek idővel ugyanúgy fognak kinézni, mint a fikázott panelek.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #181 üzenetére

    Falba lyukat vágni, hát az általában véső-kalapács téma. :)

    Egyébként így utólag is gratula - és még a ventilátor házának is műszaki rajzot csináltál, nem semmi. :D

    Én magam is hasonlóban gondolkodtam régebben, de aztán rájöttem, hogy mivel egy rossz huzatú fagyzugban van a szigetelés és külső vakolat nélküli házunk, ahol akkor is megül a köd, amikor máshol nem, szóval halott ötlet kintről szellőztetni. Mondjuk a sparhelt sokat javított a helyzeten, sokkal kevésbé penészednek a falak, annak ellenére, hogy a fürdővíz melegítésekor vagy a vacsora főzésekor pár óra alatt literek gőzölögnek el a nappali levegőjébe, és az ablakokon csak úgy folyik a víz. A penészedés a hőhidakon, azaz főleg a sarkokban és a beton elemeknél okoz gondot és főleg a meszelt vagy diszperzites falakon. Ahol már lejött a falfestés, és a glett látszik, ott már nem penészedik. :)

  • tibcsiworld

    aktív tag

    válasz Dany007 #200 üzenetére

    Szia.

    Semmi baj! :) Én figyelőbe raktam, és türelmesen vártam. :)

    Esetedben akkor értem. Gyakorlatilag a radiátoron van akkor hőfokszabályzó (termosztat, a szüleimnél is van, igaz csak számok vannak rajta, de a lényegen nem változtat), és automatice tartja a hőfokot. Így érthető, hogy nincs hőmérséklet csökkenés.

    A számla az hogy jön ki? Mert ha központi, akkor gondolom a fogyasztása lakásonként van visszaosztva, és az összes lakás kap a ti fogyasztásotokból a számlájukba, így ott sem jelentős a különbség. Ha jól értelmezem!

    Igazából családi háznál ha nincs durva szigetelés, ez jobban megmutatkozik. Ezért a kérdés nem csak Neked szólt, de a kolléga sem jár már ide, úgy látszik! :(
    Azért egy nyitott kémény durva dolgot tud művelni!

    nagyon csúcs, amit csináltál! :)

    Gratulálok hozzá!

  • Ocean

    tag

    válasz Dany007 #204 üzenetére

    Köszi a választ!
    Közben megrendeltem ezt:
    https://irobotcentrum.hu/Airbi-SPONGE-legtisztito-es-paramentesito

    Tudom-tudom, nem egy ipari készülék, de úgy voltam vele, hogy nem adok ki 100+ ezer Ft-ot úgy, hogy az sem biztos erre van szükségünk.
    Ebben az a jó, hogy kicsi, csendes. Lassabban, de teszi a dolgát.
    Egy nap után gyűlt jó 4 deci víz a tartályba.

    Most egyébként a kánikula is segített, teleszórtam már a lakást páramérőkkel, helységtől függően 45-60% között ingadozik.
    Este fürdéskor van a fürdőszobában 80+%, de azt elszívóval és nyitott ajtóval orvosoltuk.
    Igazából téli/párás időben volt gondunk.

    Nem hiszem, hogy hőhidunk lenne, nem annyira új a lakás, mint amire te gondolsz, 2 éve lesz már ősszel.
    Csak amiatt írtam, hogy új, hogy ezeknél a brutál jó szigetelés és nyílászárók miatt elő szokott ez fordulni.
    Igyekszünk persze mindig szellőztetni, de télen mégsem járható, hogy órákra nyitva legyen az ablak.

  • patomi

    őstag

    válasz Dany007 #204 üzenetére

    Tehát ide kellett a venti (ventis topik). Így 4 év távlatában, hogy működik a dolog? Bevált?

    Tavaly költöztünk mi is decemberben és bizony szembe jött ez a dolog elég durván. (egy ablak, egy ajtó, kis lakás) Szellőztetést én is megcsináltattam az ablakra, plusz ami be volt építve 100-as venti(befújásra, 5 perces időzítővel) kicseréltem 100-as emelt légszállítású csőventire. Így jobb lett. Plusz vettünk egy páramentesítő gépet mi is, első éjjel ment végig megállás nélkül. Azóta szakaszosan.

    Az átszellőztetés most sem tökéletes, de agyalok a tökéletesebb megoldáson.

    Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

  • patomi

    őstag

    válasz Dany007 #209 üzenetére

    Nálunk mivel pici a lakás, gyorsan be tudjuk “párásítani”. Viszont a klíma úgy látszik megoldja ezt a problémát. Ezzel fűtünk, hűtünk. Majd ha a tetőtér meglesz, tudok szellőztető rendszert építeni.

    Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

  • patomi

    őstag

    válasz Dany007 #211 üzenetére

    Nem párátlanítunk a klímával, hanem fűtünk. Érdekes módon, így is jól beállt a páratartalom. Előző évhez képest. De akkor lett párátlanító gép, szellőztető az ablakra és elszívó venti. Klíma tavaly ősszel került be csak.

    Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

Új hozzászólás Aktív témák