Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atus72

    senior tag

    Én alapvetően a vezetékmentes okos-otthon koncepcióban nem hiszek, sokkal inkább a huzalozott megoldásban amit persze komolyabban meg kell tervezni nem beszélve a kábelezést is amit utólag elég macerás véghezvinni egy lakásban/házban.
    Egy normális lakásban (nem beszélve egy közepes házról) több száz actor/szenzor lehet amit vezetéknélküli megoldással egyrészt sokkal drágábban lehet megoldani ha egyáltalán meglehet oldani másfelől senki nem akar mégtöbb eleltroszmogot.

    Nekem a vezetéknélküli rendeszerrekl örök parám hogy odaáll valaki melléd és egy zavaróval gyakorlatilag lebénítja az egész házat így "létfontosságű" berendezéseket nincs az a pénz amiért vezetéknélkül vezérelnék.

    A megoldés vaahol a hibrid rendszerekben van mert senki nem akarja az egész házat bekábekelzni és lesznek olyan pontok amiket elég rádiós rendszerrel lefedni de ami biztonsági és üzemeltetési szempontból
    fontos berendezés azt semmiképp nem rádiós módon vezéreljük.

    Ha okos-otthon vezérlésről beszélünk akkor én ezeket értem bele:

    - világítás vezérlés (halogén, led, dimmelés stb.)
    - fogyasztók vezérlése (összes dugalj)
    - hűtés-fűtés vezérlés (klíma, termosztát)
    - szenzorok (víz, fény, hőmérsklet, pára- érzékelők)
    - szellőztetés, nyílászárók mozgatása (ablak)
    - öntözö rendszerek
    - riasztó rendszer (nyitás érzékelők,mozgásdetektorok, kamerák)
    - multimédia megoldások (ez az amit előre vettek az okos gyártók de kb ez az utolsó)

    Szolgáltatás szinten:
    - csőtörés érzékelés (ha elmész otthonról és a fő vízóra fogyasztást mutat akkor cumi van, de szeleppel a főcsapot lezárva megakadályozható a komolyabb kár)
    - fogyasztás mérés (víz, áram)
    - a teljes "hagyományos" riasztó rendszer kiváltása (pánik gomb :D)
    - kényelmi funkciók (pl egy gomnyomásra az összes lámpa lekapcsolódik, redőnyök lehúznak)
    - nappali/éjszakai/romantikus üzzemód :D

    És a sor végtelen....

    Természetetesen mindezt internetről is tudni kell elérni és vezérelni (távfelügyelet).

    Van sokféle komoly rendszer ami lefedi ezeket a területket de meglehetősen húzós áron
    Nem tudok mondani olyan komplex rendszert ami maradéktalanul megvalósítja a fent leírtakat nem beszélve
    a költség faktorról. Nagy piac lesz ebben az üzletágban is, beindult a mocorgás rendesen.

    Mi anno próbáltunk ilyen hibrid rendszert fejleszteni de többszöri sikertelen pályázat miatt (köszönhetően a FIDESZ mutyi érának) végül abbahagytuk a projektet.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák