Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Bembee12 #10 üzenetére

    Nem, 128 GB, az 128000 MB.

    Az általad írt összefüggés helyesen: 128 GiB = 131072 MiB

  • #65675776

    törölt tag

    válasz SylverR #37 üzenetére

    Rosszul tudod. Az SI szerinti decimális átváltás során érvényesek a hagyományos prefixumok, azaz a kilo, Mega, Giga, Tera, stb.

    Bináris átváltásnál ezek a prefixumok kapnak egy binary kiegészítést, így lesznek kilobinary, Megabinary, Gigabinary, Terabinary, stb. Ha ezekben összeolvasod az általam félkövérrel és dőlttel szedett betűket, akkor megkapod a prefixum rövidített nevét (kibi, Mebi, Gibi, Tebi, stb). A félkövérrel szedettek pedig a bináris pefixumok jelei (ki, Mi, Gi, Ti, stb). Azért nem a binary első betűje lett kiválasztva, mert az könnyen összekeverhető lenne a bit jelével (b), vagy akár a byte-éval (B). Régebben, mikor még nem voltak ekkora adatmennyiségek, és igazából csak a kilo volt használatban az infotech-ben, a bináris kilo prefixumot K-val jelölték, szemben a decimális k-val.

    Átcseszés meg nincs. Minden gyártó feltünteti az oldalán, hogy hogyan értendő az átváltás. Pl a WD oldalán:

    "As used for storage capacity, one megabyte (MB) = one million bytes, one gigabyte (GB) = one billion bytes, and one terabyte (TB) = one trillion bytes. Total accessible capacity varies depending on operating environment. As used for buffer or cache, one megabyte (MB) = 1,048,576 bytes. As used for transfer rate or interface, megabyte per second (MB/s) = one million bytes per second, megabit per second (Mb/s) = one million bits per second, and gigabit per second (Gb/s) = one billion bits per second."

    A Sandisk kicsit másabb megoldást alkalmaz. A kapacitásnál levő két vörös csillagra ráviszed az egérmutatót, akkor megjelenik egy cetlin a megfelelő szöveg.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz SylverR #77 üzenetére

    Az IEC legalább akkora szabványosító szervezet, mint az SI, sőt, sokkal nagyobb és régebbi (Magyarország pedig a Monarchia révén alapító tagja is). Szóval az Ő szabványaik legalább annyira relevánsak, mint az SI mértékrendszer. Arról nem is beszélve, hogy semmi extra nincs azon, hogy szakmaspecifikusan más egységeket, prefixumokat használnak. A számítástechnika esetében is csak azóta probléma ez, mióta ennyire elterjedt lett. De érdekes módon más, legalább ennyire köznapi eszközöket gyártó iparágakban ugyan úgy trükköznek a számokkal, ez mégis teljesen elfogadott. Csak a számtech esetén problémázik mindenki.

    De ha ez átcseszés, akkor remélem egy autókereskedésben legalább ennyire átcseszve érzed magad. Mert ott ugye az 1,6l az egyetlen gyártónál sem 1600cm³, a ritka kivételektől eltekintve mindnél kevesebb. Pedig mind a kettő metrikus mértékegység.

    schawo: Memóriakártyáknál is decimálisan váltanak. CD-k esetén meg a valós tárkapacitást nagyban befolyásolja a felírás módja is. Audio és (Super)Video CD esetén jóval kevesebb a hibajavító kód az adatlemezekhez képest, így a felírható valós adatmennyiség nagyobb.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz #90933760 #82 üzenetére

    Igen, fékpadi, főtengelyen, vagy féltengelyen mért. Lehet ott is szépen mellébeszélni.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz ROBOTER #93 üzenetére

    Ahogy sok más esetben, a ráírt adat itt sem valós méret, hanem csak egy irányszám, mondhatni méretkategória kategóriabesorolás. Csak ebből nincs gond. Sokkal nagyobb probléma, hogy a fegyverek esetén eltérés van még a metrikus méretezésen belül is, attól függően hol készült a fegyver. Az angolszász méretezés meg ténylegesen csak tájékoztató jellegű. Csak ugye emiatt már meghaltak párezren. Amiatt, hogy egy vinyó nem pont akkora binárisan, mint decimálisan még senkinek nem lett baja.

    Az alapvető probléma nem a kétféle prefixumrendszer megléte, hanem az, hogy még az OS-ek szintjén sincs következetesen és helyesen alkalmazva. Talán az orosz warezoldalak az üdítő kivételek, azok érdekes módon tudják úgy használni, ahogy kell. Az oktatási rendszerről meg inkább ne is beszéljünk. Illene már ott megtanítani a fiatalságot erre.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz ROBOTER #95 üzenetére

    Az SI ugyen nem "egy utólag kitalált, erőltetett hülyeség"? Az is természetesen alakult ki, már az ősemberek is aszerint fújták fel a szénport az Altamira barlang falára. Semmivel sem több az SI sem, mint a bináris prefixek.

    De ha már lemásolni sem sikerül egy cég nevét, akkor nem tudom miről beszélünk:

    Miért értelmezhetetlen? Egyébként meg mindenki utólag tanulta, tanulja, ahogy az SI-t is. Az idézeteid pedig alátámsztják, hogy az alapvető probléma a használat következetességének hiánya.

    Egyébként meg egyik sem természetes mértékrendszer, ergo mindkettő erőltetett. Valahogy nekem nem tűnik triviálisnak egyik SI alapegység definciója sem. De pl az SI-ben önmagában ott az ellentmondás, egy alapegységnél. Mert ugye a 6,02214129x10²³ az teljesen pontosan előállítható decimlisan. De a többi alapegység is kb ilyen.
    A prefixek is igazából csak ki vannak taláva annyira, amennyire, semmi logikus magyarázat nincs mögözzük.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz ROBOTER #97 üzenetére

    Nem veszem elírásnak, mert egy teljesen általános hiba, hogy a Kingston nevet nem írják le jól az emberek.

    Egyébként meg az SI is egy erőltetett valami, tetszik, nem tetszik. Ami nem erőltetett, az a természetes mértékegységek, mint pl a láb, hüvelyk, lépés... A decimálisba azt szokás belemagyarázni, hogy tíz ujja van az embernek. Igen. meg két keze, ergo a bináris ugyan úgy adódik magától. A 10 csak az ujjaknál érvényesül egyébként. Páros szervből jóval több van. Az angolszász multiplikációk is természetes eredetűek. A tucat pl nagyon egyszerű, van négy ujjad, amelyek három percből állnak. És innen már számolhatóak a negyedek, harmadok és továbbiak is. De pl ha az embernek kinőtt mind a négy bölcsességfoga, akkor 32 db foggal rendelkezik, az meg kettő ötödik hatványa. Egy újabb természetben előforduló bináris érték. Amit az angolszáaz mértékrendszerben megintcsak használnak, mert megintcsak könynen reprodukálható.

    Szóval miért is az SI és a decimális rendszer a természetes? Erre még mindig nem kaptam választ. (Egyébként egyszerű az oka: nincs rá válasz, mert semmivel sem természetesebb, sőt.)

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz SylverR #99 üzenetére

    Na és ugyan miért baj, hogy a gyártók nem írják le helyesen (a kapacitást)?

  • #65675776

    törölt tag

    válasz ROBOTER #101 üzenetére

    Az előző hozzászólásom a parabola kategóriájába tartozik. Azt meg nem tiltja egyetlen szabályunk sem.

    De továbbra sem látom, hogy miért is lenne természetesebb, magától értetődőbb az SI, mint a bináris. Hogy utóbbi miért baromság. Erre még nem válaszolt egyikőtök sem.

    A probléma továbbra sem a kétféle prefixumrendszer megléte, hanem az, hogy még azok sem használják következetesen, akik az adott iparban dolgoznak. Ezért nem egyértelmű, magától értetődő az átlagfelhasználó számára, hogy hol mit hogyan kell értelmezni. Amíg ez nem változik, addig meglesz az értetlenség, hogy az 1,5TB-os vinyó miért csak 1397,26GB a Win-ban. (Azért, mert a Win is rosszul alkalmazza a prefixeket.)

    Anno az SI bevezetésekor is ment a problémázás, hogy miért nem jó a kp, miért kell N-t használni. Aztán csak beleszoktak az emberek, mert következetesen volt alkalmazva, és az oktatás is következetesen ezt tanította. A bináris prefixek esetén ez teljesen elmaradt. Ebből következik a relative ismeretlensége.

    SylverR: Az összes gyártó jelzi az oldalán, hogy hogyan értendő az átváltás (a WD oldaláról be is másoltam korábban). Arról meg már nem a gyártó tehet, hogy a vásárlók nem tájékozódnak.

    Amit még nem értek, hogy miért a vinyókra van ez kihegyezve teljesen. Te magad is írod, hogy már az élet minden területén ez megy. (A cukornál a következő szerintem az lesz, hogy a csomagolóanyag is bele fog számítani a tömegbe. Tejtermékeknél régóta így van egyébként, csak ott konkrétan a csomagolóanyag tömege pluszban hozzá van adva a csomagoláson feltüntetett tömeghez. Ezt ugyanis törvény írja elő.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák