Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gicz

    addikt

    válasz derive #1 üzenetére

    "A CEE regios telekom cegek beveteluk elenyeszo hanyada megy a halozatfenntartasra/fejlesztesre."
    -Ezt tudjuk, vagy gondoljuk? :)

    "Ilyen arak mellett, amit elkernek a szolgaltatasukert lassan megeri egy Finn/Francia/Nemet mobilt egesz evben roamingolni."

    Jogos, de álljunk picit pozitívabban a dolgokhoz. Ha egy ekkora cég nem a hálózatfenntartáson költségein fogja megfognia amit megkíván tőle a vezetés, akkor máshol fogja sarkítani a költségeket (pl elbocsájtás) vagy azzal hogy 2016-ban mondjuk 50-el kevesebb új állomásra jut majd pénz. Szóval ez szerintem mindenképp pozitívum, negatív hatása ránk akik az egészet szívjuk(a számlát fizetjük) nemnagyon lehet, maximum valami pozitív.

    @errorcode06
    A szolgáltatóknak a 800-as freki vásárlással nem csak a használati jogot nyerték el, hanem kötelezettséget is vállaltak. Azt hiszem talán 2018-ig kell 90% körüli lakossági lefedettséget biztosítaniuk 800Mhz-es LTE-vel ( pontos számokank utána kell nézni).

    Szóval elég nagy dolgot vállaltak, nem is véletlen a nagy Telenor-Telekom összeborulás 800MHz-en. Márpedig egy országot lefedni új technologiával nem kevés pénz, és nem kevés átviteltechnikát igényel. Ha arra várunk hogy minden új site-hoz kiássk az optikát, várhatunk eleget :D Szóval az átvitel nagy része pl mikró összeköttetésen fog menni, ami rengeteg új site-nál bizony nem kevés új kapcsolat, vagy meglévő kapcsolat kapacitás bővítését jelenti. és itt nemcsak az eszközt kell számítani költségnek, hanem minden új kapcsolatnak külön engedélye kell hogy legyen, minden kapcsolat után éves díjat kell fizetniük nem keveset. Ha úgy nézzük lehet pont ez a 10% körüli megtakarítás fogja azt jelenteni, hogy a legkisebb falvakba is jusson torony :)

  • Gicz

    addikt

    válasz Drenadar #6 üzenetére

    Jó kérdés, hogy hány% a lakott. De gondolj bele, ha területi lefedettséget szeretnél, az rengeteg erőforráspazarlás, mondjuk 10 kilóméterenként 20-30 millióért új tornyokat építeni, hozzá optikát ásni, vagy bekötni mikrón, azért hogy ha néha a vadász az erdőben lő egy szarvast, azonnal feltolhassa facebookra 4G-n, nem igazán éri meg :) ( kitudja mennyibe kerülne akkor egy előfizu, ha most is ilyenek az árak :)) )

    De statisztikailag érdekes lenne hogy mennyi forgalom lenne azokban a cellákban 1 év alatt :D

    [ Szerkesztve ]

  • Gicz

    addikt

    válasz derive #8 üzenetére

    Igaz, de az LTE egyfekvenciás hálózat, nem tudsz külön frekiket osztani a celláknak mint GSMben, ezért nagyon érzékeny a rendszer arra, hogy mennyire szól át egyik cella a másikon. Szóval strukturálisan nem biztos h jó helyen vannak a meglévő tornyok. De sajnos maguk az eszközök is drágák, akkor is ha nem kell új torony. Plusz ugye az egész LTE arról szól, hogy rengeteg megabit/sec legyen a sebesség, ehhez kellenek az igazán drága frekidíjú mikrohullámú kapcsolatok a tornyok között. Plusz mivel ezek nagy sávsélességet is igényelnek (Mhz-ben) nem sok fér el belőlük a levegőben. Ilyenkor jöhet jól a szoftver amiről a cikk szól. Én elég jó dolognak tartom ezt, főleg ha lesz belőle valami, javíthat a jelenlegi helyzeten.

    Elhiszem h finneknél ez a helyzet, onnan még azt hiszem nagyon messze vagyunk, de úgy látszik legalább próbálunk arrafele haladni :)

    [ Szerkesztve ]

  • Gicz

    addikt

    válasz weiss #11 üzenetére

    "Miért ne tudnál? Az OFDM erre tökéletes lehetőséget ad."

    Azért ez nem ilyen egyszerű :) LTE-ben a legkisebb, felhasználónak kiosztható egység a Resource Block (RB). Ez 12 ofdm alvivőt foglal magába, 7 szimbólumidő hosszan (ez 1 slot). Egyszerre egy felhasználó több RB-t is kaphat, az igényelt sávszél, és jelminőség függvényében különböző módon modulált alvivőkkel ( a moduláció egy RB-n belül nem változik). Ezzel biztosított a többszörös hozzáférés a cellában.

    De cellák között nem tudsz olyat mondani, hogy ez a torony a 20MHz sávszélből ezt az 5MHz-et a másik meg azt az 5MHz-et használja (hiszen ezzel alapból lekorlátoznád a maximális átviteli sebességet is). Az LTE szabvány erre nem ad lehetőséget, tehát nincs a klasszikus (GSM) értelemben vett frekvenciatervezésről szó. ( ahogy 3G hálózatoknál sem)

    [ Szerkesztve ]

  • Gicz

    addikt

    válasz weiss #13 üzenetére

    igazából van hasonló megoldás, ami könnyíthet a helyzeten, ICIC a neve (inter cell interference coordination) ami azt tudja, hogy a site-tól való távolság alapján a messzebbi (cellahatáron levő) usereknek egy bizonyos frektartományból oszt ki resource blokkokat a rendszer, és ezzel megoldható, hogy a szomszédos cella azokat a frekiket cellahatáron ne használja, hanem másik tartományból kapjanak a külső felhasználók. Ezzel a cellahatárokon növelhető a sebesség, de ez csak a zavartatás kis részét szünteti meg.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák