Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Namelesske

    addikt

    Tippek erős jelszavak és hozzáférési kódok létrehozásához

    A jelszó egy karaktersorozat, amelyet meg kell adni ahhoz, hogy hozzá lehessen férni bizonyos adatokhoz vagy a számítógéphez. A hozzáférési kódok - a biztonság fokozása érdekében - jellemzően hosszabbak a jelszavaknál, és több szóból állnak. A jelszavak és a hozzáférési kódok segítenek megakadályozni, hogy illetéktelenek férhessenek hozzá a fájlokhoz, a programokhoz és más erőforrásokhoz. Minden esetben tanácsos erős jelszót vagy hozzáférési kódot létrehozni. Ez azt jelenti, hogy nehezen kitalálható vagy feltörhető jelszót kell megadni. Célszerű a számítógép minden felhasználói fiókja esetében erős jelszót használni. Munkahelyi hálózatokon a hálózati rendszergazda megkövetelheti az erős jelszó használatát.

    Megjegyzés
    A vezeték nélküli hálózatokon a WPA típusú biztonsági kulcsok támogatják a hozzáférési kód használatát. A hozzáférési kódot a rendszer átalakítja a titkosításhoz használt kulccsá. Ez utóbbit Ön nem láthatja. A WPA biztonsági kulcsokról további információt a A vezeték nélküli hálózatok biztonsági módszerei című témakörben talál.

    Mitől lesz egy jelszó vagy hozzáférési kód erős?
    Egy erős jelszó:
    Egy erős hozzáférési kód:

    Legalább nyolc karakter hosszú.

    Nem tartalmazza sem a felhasználónevet, sem a valódi nevet, sem a cég nevét.

    Nem tartalmaz teljes szavakat.

    Jelentősen eltér a korábbi jelszavaktól.
    Legalább 20-30 karakter hosszú.

    Értelmes szószerkezetet alkotó szavak sorozata.

    Nem tartalmaz az irodalomból vagy a zenéből jól ismert részleteket.

    Nem szótári szavakból áll.

    Nem tartalmazza sem a felhasználónevet, sem a valódi nevet, sem a cég nevét.

    Jelentősen eltér a korábbi jelszavaktól és hozzáférési kódoktól.

    Az erős jelszavak és hozzáférési kódok tartalmaznak karaktereket a következő négy csoportból:

    Karaktercsoport
    Példák

    Nagybetűk
    A, B, C

    Kisbetűk
    a, b, c

    Számok
    0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

    A billentyűzeten található szimbólumok (a billentyűzeten található karakterek nem mindegyike betű vagy szám) és szóközök.
    ` ~ ! @ # $ % ^ & * ( ) _ - + = { } [ ] \ | : ; " ' < > , . ? /

    Előfordulhat, hogy egy jelszó vagy hozzáférési kód megfelel minden fenti feltételnek, mégis gyenge. A Hello2U! kifejezés például az erős jelszó összes kritériumának megfelel, azonban mégis gyenge, hiszen egész szót tartalmaz. A H3ll0 2 U! kifejezés egy erősebb alternatíva, hiszen az egész szó betűit kicseréltük számokra, valamint szóközöket is raktunk bele.

    A következő módokon alkothat megjegyezhető erős jelszót vagy hozzáférési kódot:

    Készítsen mozaikszót könnyen megjegyezhető információegységekből. Válasszon például egy jelentőségteljes mondatot, például a Fiam születésnapja 2004. december 12. mondat. A mondatot felhasználva megalkothatja a Fsz04.Dec/12 jelszót.

    Helyettesítse a könnyen megjegyezhető mondat betűit számokkal vagy szimbólumokkal. Így a korábbi mondatból: Fiam születésnapja 2004. december 12. létrehozhatja a következő karaktersorozoatot: F1@m $zületé$n@pj@ 41212, és ez kiváló hozzáférési kód.

    Kapcsolja a jelszavát vagy hozzáférési kódját a kedvenc időtöltéséhez vagy sportjához. A szeretem a szinkronúszást mondatból például a Sze12etem @ $z1nkr()núsz@st jelszó képezhető.

    Ha úgy érzi, hogy elfelejtené, és emiatt fel kell jegyeznie a jelszót vagy hozzáférési kódot, ügyeljen arra, hogy ne írja mellé azt, hogy mire szolgál, és biztonságos helyen tárolja.

    Erősebb jelszó és hozzáférési kód létrehozása ASCII-karakterek használatával
    Olyan jelszót és hozzáférési kódot is készíthet, amely tartalmaz bővített ASCII-karaktereket. A bővített ASCII-karakterek használata a felhasználható karakterek számának növelésével még biztonságosabbá teheti a jelszót vagy hozzáférési kódot. Mielőtt bővített ASCII-karaktereket alkalmazna a jelszóban vagy a hozzáférési kódban, győződjön meg arról, hogy a karaktereket tartalmazó jelszavak kompatibilisek a szervezetben használt vagy felhasználóként futtatott programokkal. Legyen elővigyázatos a bővített ASCII-karaktereknek a jelszavakban való alkalmazásával, ha munkahelye különböző operációs rendszereket vagy Windows-verziókat használ.

    A bővített ASCII-karaktereket a Karaktertáblán találja meg. Bizonyos bővített ASCII-karaktereket nem tanácsos jelszóban és hozzáférési kódban használni. Ne használjon olyan karaktert, amelyhez a hozzárendelt billentyűparancs nincs meghatározva a Karaktertábla párbeszédpanel jobb alsó sarkában. További információ: Speciális karakterek használata (Karaktertábla): gyakori kérdések.

    A Windows rendszerben használt jelszavak az ajánlott nyolc karakternél sokkal hosszabbak is lehetnek. Valójában akár 127 karakter hosszú jelszót is készíthet. De ha a hálózatonWindows 95 vagy Windows 98 rendszert futtató számítógépek is vannak, érdemes 14 karakternél nem hosszabb jelszót használnia. Ha a jelszó hosszabb 14 karakternél, az problémát okozhat a fenti operációs rendszereket futtató számítógépekről hálózatra bejelentkezés során.

    Forrás: Windows 7 Súgó.

    Ha érdekel amiket csinálok: shorturl.at/inoxV

Új hozzászólás Aktív témák