Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KevinMulder

    tag

    válasz cinemazealot #29 üzenetére

    Mint ilyen - építés alatt lévő - "aktív" ház tulajdonosa, csak pár pontban egészíteném ki a kommentedet:
    - gázt manapság már nem nagyon kötnek be ilyen házakba, mivel egyrészt magas a gázterv és a rendelkezésre állás díja, másrészt pedig árammal sokkal könnyebb lefedni a szükséges funkciókat. Csak sütéshez meg felesleges a vezetékes gáztbekötni.

    - az áram redundanciának is több szintje van: a belépő szint egy szimpla UPS, ami áramszünet esetén a minimális feladatokat támogatja (riasztók, navigációs fények, lekeringetés), a másik vége pedig egy leválasztó inverter, ami áramszünet esetén közvetlenül betáplálja az összes fogyasztót a napelem rendszerről (s ilyenkor a hálózat felé nem megy áram) Ezekre mind készen vannak a megoldások, csak a pénztárca szab határt (egy sima áramszünet esetén nem működő napelem inverter olyan 2000 EUR, míg MELLÉ egy leválasztó inverter olyan 5000-6000 EUR)

    - dízel agregátort már szinte minden sarkon lehet venni, azonban ezek nem tudják rögtön átvenni a szerepet: kell pár perc melegedési idő. Emellett az üzemanyag tárolása is problémás lehet egy családi ház környezetben.

    - normálisabb zombie apocalypse házaknál a tetőtérben lévő tartályba lesz gyűjtve/szivattyúzva a víz. Így - hála a gravitációnak - nem kell annak mozgatására energiát pazarolni. (Azt se felejtsük el azonban, hogy hosszabb áramszünetek esetén akár az is előfordulhat, hogy a szennyvíztisztító nem tudja átvenni a szennyvizet és a csatorna lassan telítődhet)

    - wifinek a hátránya, hogy egy-két elég erős zavaróval meg lehet zavarni a házvezérlést.

  • KevinMulder

    tag

    válasz cinemazealot #31 üzenetére

    - Igazából a vegyes tüzelésű kazánnal sem sokat érsz, ha a keringető szivattyúd nem kap áramot. (Mint ahogyan a gázkazán sem fog menni). Áramszünettel csak a nem-vízteres kandallók kompatibiliesek (illetve a víztereseknél kell UPS-t használni, hogy leoltsák a kandallót áramszünet esetén.

    - A párezer EUR-s kütyüket csak azért írtam, hogy lássuk, a ritkán előforduló áramszünetek kivédése vagy a pénz a fontosabb :)

    - A dízel aggregátor helyett az első kérdés, amit meg kell vizsgálni, hogy egy adott áramszünetes időszakban minek kell FELTÉTELNÜL működnie. S ahhoz méretezni az egyebeket. Lehet, hogy egy speciális szigetüzemű napelemtábla (a nagy visszatáplálós mellett) ad annyi energiát, ami MINIMÁLISAN kell.

    - Persze ha zombi apokalipszis túlélése a cél, akkor mások a sarokszámok :)

  • KevinMulder

    tag

    válasz mufi #61 üzenetére

    Azért, mert az optimális energiakihasználás érdekében az eddig egymástól javarészt független rendszereket együtt kell kezelni, csak úgy tud a ház egy optimális munkapontban lenni. Például a rendszer az idokep.hu előrejelzése alapján leáll a melegvíz készítéssel (a fűtés számára) és inkább visszatermel a hálózatba, ha úgy értékeli, hogy a szoláris nyereség miatt úgyis melegedni fog a beltér.

    Vihar esetén behúzhatja az árnyékolókat, beriasztás esetén lekapcsolhatja a meghatározott konnektorokat (csökken a zárlat és lakástűz esélye), stb stb. A házat előfűtheti/előszellőztetheti mire visszaérsz síelésből, stb ...

    Egy termosztát nem ennyire rugalmas.

  • KevinMulder

    tag

    válasz MongolZ #66 üzenetére

    Nem azt mondtam, hogy az idokep.hu alapján dönti el, hogy kell-e fűteni vagy sem, hanem hogy akár azt is felhasználhatja a napi fűtési tervhez. (előre "gondolkodik")

  • KevinMulder

    tag

    válasz bambano #68 üzenetére

    Nem vagyok napelem kereskedő, de ettől függetlenül kifejthetnéd, hogy mi ez a zsigeri napelem utálat nálad ...

  • KevinMulder

    tag

    válasz Ursache #103 üzenetére

    Ha a megtermelt áramot mondjuk egy 4-es COP-pal rendelkező Zubadan levegő hőcserélőbe rakod, akkor valószínű jobban jársz.

  • KevinMulder

    tag

    válasz bambano #101 üzenetére

    Minden egyes "átállásnál" van olyan időszak, amikor a rendszer nem optimális.
    Az egységes európai energetikai rendszernek is az (lenne) a célja, hogy ezek a rendszerek együtt tudjanak dolgozni, ne minden országnak kelljen mindent megoldani. Azaz pl a napsütötte Spanyolország napelemekkel generálja az áramot, Svájc meg elraktározza. Igen, utópisztikus, naív - még - de ebbe az irányba kell menni. Értelmesebb, mint a Hortobágy közepére gleccsertavat építeni.

    A másik ok a napelem mellett pedig az, hogy decentralizált. Ha eltekintünk a biztonságtechnikai leállításról (hogy ne kerüljön áram a vezetékre, ha szerelik), akkor egy napelemrendszerekkel felszerelt ország nem annyira érzékeny egy katonai támadásra, földrengésre, egyebekre. Per pill ha Paksot kilövik, akkor az ország leáll.

    Lehet, hogy most több kárt okoz. Legalábbis úgy tűnik neked. De ez egy szükséges és átmeneti állapot.

  • KevinMulder

    tag

    válasz bambano #106 üzenetére

    Nem úgy állunk át.

    Érdekes módon a tanyavilágban üszkve 100 évvel ezelőtt nem nagyon volt áram. Az emberek mégis éltek valahogy.

  • KevinMulder

    tag

    válasz bambano #108 üzenetére

    Nem kötelező pont a reaktortermeket telibe lőni. Elegendő az onnan elinduló kábeleket, illetve a hűtőtornyot kilőni. Az automatika minden apokalipszis nélkül lezárja - jobb esetben - a reaktorokat és a javítás sem pár nap alatt lesz kész.

    Ha meg az az ultimate érved a napelem ellen, hogy Paksnak úgyis mindig mennie kell, mert ha nem megy, akkor amúgy is mindenki halott, akkor ész érvek mentén nehéz társalogni veled.

  • KevinMulder

    tag

    válasz Apollyon #122 üzenetére

    Éppen hogy a "passzívház" a "fejletlenebb".

    A passzívház standard mindössze azt határozza meg, hogy mennyi lehet egy adott épület négyzetméterre eső maximális energiafogyasztása. Természetesen ehhez rengeteg szigetelés, rétegrend, légtömörségi praktika tartozik, de a lényege ez.

    A passzív ház problémája pont a légtömörségben és a hőszigetelésben rejlik. Mivel nagyon lassan engedi ki a meleget, illetve lassan melegszik fel a kültérből, ezért sokkal finomabban lehet és csak szabad szabályozni. Tegyük fel, hogy a háznak van egy optimális komfort pontja, amikor mind a hőmérséklet, mind a levegő minősége, mind a páratartalom ideális.

    Télen, egy átlagos családi háznál, egy 20KW-os kazánnak szinte mindegy, hogy 20 vagy 24 percig kell fűtenie óránként, hogy ezen a ponton tartsa a házat. Ha picit is túlfűti a házat (vagy hirtelen betűz a nap), akkor - mivel az gyorsan leadja a meleget a külvilág felé - perceken belül optimális pontra "esik vissza" a ház hőmérséklete. Így szakaszos üzemeltetéssel komfort ponton tartható a ház: a termelt és a külvilágba kisugárzott hőmennyiség mellett eltörpül az egyéb módon bekerülő "hulladékhő", így az nem befolyásolja a ház komfort pontját.

    A passzív házak viszont lassan hűlnek ki és melegednek be: így ezen házaknál a külvilág felé sugárzott és onnan befogadott hőmennyiség már arányaiban akár meg is egyezhet azzal, amit a hűtésre/fűtésre fordít az ott lakó. Ezért itt már számít a "hulladékhő": mennyi hőt ad le a TV, mikor van mosás vagy sütés. Van egy olyan PH-s ismerősöm, aki síelésből hazajött a 19 fokos házába (ahol ki volt kapcsolva a fűtés) és áthívta pár haverját sörözni: nem sokkal később a hőmérséklet lassan elindult felfelé.

    Nos, a PH-nál a fentiebbek miatt az a probléma, hogy sokkal finomabb szabályozást kíván, mert a nem tervezett hőforrások miatt könnyen túlfűthető az épület. Olyan, hogy egy PH minden pillanatban komfortponton van, nem létezik, vagy legalábbis nehezen érhető el. A házat egyszerűen nem lehet úgy megtervezni, hogy minden pillanatban - passzívan! - ezen a munkaponton tartsa a házat. Elég,ha az asszony sütit süt, rögtön borult az energiamérleg.

    Ahhoz, hogy ezen a munkaponton lehessen tartani a házat, a fűtés/hűtés/légcsere eszközeit össze kell hangolni: pl ha a sütőt valaki bekapcsolja, akkor a légcserét magasabbra állítja a rendszer, ezzel is felkészítve a házat a plusz hőforrásra és a szagokra. Az aktív ház lényege, hogy a nagyon finom szabályozási igényeket nem külön-külön valósítja meg, hanem az egyes rendszereket összehangolva. Így csökkenthető az erre fordítandó energia. Az ilyen szabályozásokat integráló passzív házak az aktív házak.

    Az aktív házakból is tovább lehet lépni: ezek az autonóm házak. Az autonóm épületek teljesen függetlenedni tudnak a "külső betáptól". Azaz teljes körű létfenntartást (áram, fűtés, víz, levegő- és szennyvízkezelés) képesek szolgáltatni, akkor is, ha a környékbeli infrastruktúra leáll.

  • KevinMulder

    tag

    válasz VIC20 #126 üzenetére

    Az ilyen házaknál talajkollektor + hővisszanyerős rekuperátort szoktak használni.

    A talajkollektor miatt télen és nyáron is +5 fokú friss levegő jön be a házba, a hővisszanyerő pedig a hőenergiát kivonja az elhasznált levegőből. A rekuperátor egyben a párát is kivonja (néha pont plusz vizet kell párologtatni)

    Mivel a rekuperátorban pollenszűrő is szokott lenni, így parlagfű virágzáskor is mindig friss, pollenmentes levegő lehet a házban.

    Egyéb kérdés? :)

    [ Szerkesztve ]

  • KevinMulder

    tag

    válasz sutszi #128 üzenetére

    Az aktív és autonóm házaknak még - tudtommal - nincs szakirodalma, mert jelenleg kezdenek teret nyerni.

    Ilyenekkel fogok foglalkozni hónapokon belül.

    [ Szerkesztve ]

  • KevinMulder

    tag

    válasz Apollyon #130 üzenetére

    Nem teljesen értem, hogy mit mondasz.

    A passzív ház az maga a ház struktúrájának, tájolásának, hőszigetelésének kialakítása. Ha ehhez van hozzáaadva a rendszerek kontrollja, akkor kapod az aktív házat. Tehát nincs - vagyis nem nagyon érdemes - aktív ház passzív ház alapok nélkül.

  • KevinMulder

    tag

    válasz Apollyon #132 üzenetére

    Az okosház is - legtöbbször - ph ház. Csak mondjuk a fűtésvezérlés kap adatot a szellőztetőtől, ami kap adatot a helyi meteorológiai állomásról, illetve egyéb helyekről. Az okosház nem attól okos, hogy telefonról tudod a lámpát kapcsolgatni, hanem hogy a benne lévő rendszerek tudnak egymásról.

    Autós példa: a régi kocsiknál az indexet csak bonyolult relé és dióda rendszeren keresztül lehetett irányítani (váltókar + vészjelző gomb), míg a CAN-busznál elvileg kérheti a jobb hátsó ajtózár, hogy nyitáskor villanjon az index, mivel a buszon keresztül "látják egymást" (ez így eléggé pongyola és elnagyolt példa, pls ne kössetek bele) A háznál is így van. A buszrendszeren keresztül az egyes rendszerek látják egymást és a ház programjától függően tudnak "közösen" egy adott állapotra beállni. Ez egyrészt csökkenti is a kiépítési költségeket, másrészt pedig nem kell millió meg egy kezelőegységet megtanulnod és alkalmaznod. Az, hogy egy lámpát tudsz vezérleni a telefonoddal, csak egy mellékterméke ennek.

    Itt a kérdés az eszközök feletti kontroll. Egy okosházban lehetséges az, hogy pl vihar esetén a szenzitív fogyasztókat a rendszer automatikusan kiiktassa. De emellett rengeteg egyéb beállítás és lehetőség is van. Energiában nem fogyaszt sokkal többet egy ilyen ház a passzív társánál.

Új hozzászólás Aktív témák