Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz mcload21 #19 üzenetére

    Egyelőre még egy rendes VR szemüveg sincs a piacon széles játékválasztékkal, nemhogy futópad :D Nem akarsz mindjárt Deus Ex-es perifériás idegi interfészt, meg 8K vision retinaimplantátumot? :D

    Szerintem kellenek mindenképp az ilyen kisvállalkozás szerű dolgok is, olyan végeredménnyel, amik megfizethetőek. Nem kell lebontani érte a fél lakást.

    Nagyon király lenne, hogyha FPS-el meglenne egy napi kardio edzés is. Rettentő jót tenne az elpuhult szar gyerekeknek. Én biztos vevő leszek egy ilyen, vagy ehhez hasonló rendszerre, ha már kicsit kiforrottabb lesz.
    Sétálás miért rossz? Nem értem... Teljesen jól működik.

    A szervo az egy másik történet, ne szaladjunk előre ennyire. Első lépésként rendes 4 vagy 8K-s VR szemüveg, sok játékkal.

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz rudi #21 üzenetére

    Biztosan az előbbi. Egyetemen agyi elekródokkal és brain machine interface-ekkel foglalkozok, van egy kis rálátásom :) Az a helyzet, hogy egyrészt még nagyon gyerekcipőben jár az egész. Másrészt nem invazív módon (tehát nem kell hozzá műtét) csak nagyon limitált formában lehet elektromos potenciálokat mérni az agyból (EEG) ingerelni pedig még kevésbé lehet pontosan transzkraniális mágneses stimulálással. Az ok nagyjából az a sokmilliárd idegsejt, a koponya, fejbőr csillapítása, és hogy csak nagyjából tudjuk mi mit csinál egy adott ember agyában pontosan. Invazív módon a motoros kéregbe ültetett chippel lehet már robotkart mozgatni limitált formában, de a szenzoros információkat egyelőre még elméletben is csak nagyon nehezen tudunk bevinni. A legfontosabb, a látás/hallás esetében még nehezebb pontosan kódolt képet beküldeni. Látássérültek esetében vannak már próbálkozások.

    A tökéletes VR világhoz a perifériás idegeket kéne elvezetni, stimulálni, ott konkrétabban tudjuk mi honnét jön... viszont ott is be kell ültetni az elektródot, ami elég durva műtét több száz elektróddal. Plusz egy idegkötegben futó szálakat külön-külön kéne elvezetni/stimulálni, amihez el kell vágni - ezért elpusztul a maradék szakasz stb... Egyszóval még elméletben sincsenek erre bevett műtéti/elektrofiziológiai eljárások. Főleg nem egészséges embereknek. Ugyanakkor nincs valós technológiai akadálya a távoli jövőben. MOD: viszont ha megvalósul, akkor sasként szárnyalhatsz az Alpok felett :D stb...

    Azt biztosan tudom, hogy VR szemüvegek és testi kiegészítők biztosan sokkal előbb lesznek elérhetőek, mivel nem invazívak, olcsóak, egészségesek számára is elérhető. Viszont egyértelmű, hogy ezeknek van jócskán limitációja.

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz gyuribácsi88 #28 üzenetére

    Olyat tuti lehet, hogy beülsz a hámba, és kézbeveszel egy kontrollert ha elfáradsz :D

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz Komplikato #30 üzenetére

    EPFL-en van a Bionic hand project, na az egy eléggé előremutató dolog. Konkrétan látóideg ingerlésről és neuroheadsetről nem nagyon olvastam még szakirodalomban, de linkelheted mert érdekel. Nem retina chip inkább? Mert még azzal is kb épphogy a nagyon kontrasztos éleket felismerik a használói... tehát direkt kontaktusban is nagyon limitált... Illetve van még az optic nerv protézis

    ... és ez még csak a látás, egy sokcsatornás retinakép kiolvasása/ továbbítása sem egyszerű... Non-invazív formában nem nagyon tudom elképzelni sem, hogyan lehetne. Talán valahogy fókuszálni a fézersugarakat :D

    A műtét - tehát konkrétan szövetbe ágyazott elektródok nélküli, testre helyezett elvezetés/stimulálás technológiából eredően soha nem lehet olyan pontos, mint a beültetett, vagy az eredeti érzet. Ez az "áthallások" és a sok-sok idegsejt tüzelési mintázatai, és küszöb alatti potenciálok 'átlagolódása' miatt van. A legfejlettebb EEG sapkával is, vagy brutális méretű fMRI-vel is csak következtetni lehet, mi történhet az adott területen. Volt is erről egy szép ábra, hogy mekkora amplitúdójú jeleket vesz az EEG, és ehhez képest mekkora mondjuk az adott valós "idegrendszeri kód" - akciós potenciálok sorozata mondjuk... na ehhez rendesen be kell menni már a szövetbe :) ... de lehet rutinműtét lesz 50 éven belül, akkor miért ne? rajta leszünk :D

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák