Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Praetorianus

    aktív tag

    Immár három hete lesz, hogy az utolsó BB-m új, szerető gazdájára talált, és több mint két hete, hogy kézhez kaptam életem első iPhone-ját, egy 64 gigás SE személyében. Mostanra elég jól összeszoktunk, és gondoltam eljött az ideje annak, hogy megpróbáljak valami objektív véleményt írni a cseréről. Természetesen nem bocsátkoznék részletes tesztbe, csak azokat a sarkalatos pontokat hasonlítom össze, amik számomra fontosak voltak az elődnél.
    A külsőre egy zokszavam nem lehet. Ebben a Classic magasra tette a mércét, szerintem az egyik legszebb telefon a piacon. Az összeszerelési minőség és az anyaghasználat az SE esetén prémium, a súlya viszont eltörpül a Bleki mellett. Elsőre kézbe véve kicsit játéktelefon hatását keltette, de kárpótol, hogy nem húzza le rólam a rövidgatyát :D
    A Classichoz volt egy dokkolóm, imádtam, és el nem tudtam képzelni, hogy miért kerül egy darab műanyag annyiba, amennyibe. Nos, ledöbbentem, hogy az SE dokkolója lényegében kétszer annyiba kerül, sőt, kis túlzással élve egy sz@ros pót-adatkábel is drágább, mint a lányom havi pelenkaadagja. Azért nem kis vicc, hogy az Apple el mer kérni annyi pénzt a gyári kiegészítőkért, amiből egy kisebb afrikai falu jól lakhatna. Mivel nem találtam más normális tokot, egy gyári bőrtokba beruháztam ugyan, de más kiegészítőt tuti nem veszek, ha a kényszer rá nem visz. Szóval kapott a telefon egy XPRO tempered glasst, meg egy bőrtokot, így a telefonból lényegében semmi sem látszik, és még így is elegáns, a súlyát és a méretét sem növeli jelentősen, szóval elégedett vagyok vele. Ami a telefonhoz kapott kiegészítőket illeti, azzal finoman szólva is spóroltak. Lényegében egy fülesen kívül semmi sincs a dobozban, de az is a "miafrancnak" kategória, mert jót mosolyogtam a hangminőségén. Cimborám szerint nincs vele gond, én meg gyorsan bedugtam a több éve hűséges társamul szolgáló Sennheiser agybadugóst, neki meg le is esett az álla, hogy mennyi különbség van a kettő között. És azt leszögezném, hogy nem egy méregdrága fülesről beszélünk, alig került többe annó, mint a gyári iPhone füles most pl az iCenterben. És hát mit szépítsem, kell is a jó minőségű füles, mert a zene kihangosítva mindenhogy szól, de szépen nem. Haver 6S-én egy picit jobb a helyzet, de az SE nem brillírozik. Oké, nem hasogatok szőrszálakat, nem érdekel a dolog, mert kb évente háromszor fordul elő, hogy olyan helyen vagyok, ahol rám tör a zenehallgatási vágy, és nincs más eszköz a közelben a telón kívül. Nem, nem a metrón, nem vagyok tini, és a bőröm is hófehér :D
    A motorháztető alatt megbújó akksi hatalmas csalódás, és ezt most pozitív értelemben mondom. Féltem tőle, hogy nem fogja úgy bírni, mint a BB, de köröket ver rá, nem kis meglepetésemre. A beszélgetési minőség nagyon jó, bár a BB-n megszokott HD minőséget nem éri el, de az ott is csak T és T között működött, nem nagy érvágás a különbség. Ami inkább zavar, az az írásos kommunikáció. A fizikai billentyűzet hiánya volt az akksi mellett a másik nagy félelmem, és ez sajnos okoz is problémákat. A gyári billentyűzet helyett felraktam a SwiftKeyt, ennek a szótanulós-találgatós része kicsit emlékeztet a BB-re, de amúgy azzal is nehezen boldogulok egyelőre. Túl kicsik a gombok, elfordítva meg azonnal elveszíti az SE a legnagyobb előnyét, az egykezes használatot. Szóval csöndben szívom a fogam, és reménykedek abban, hogy lesz ez még jobb is, és megszokom...
    A rendszer zártsága kis megszokással egyáltalán nem gáz, együtt lehet vele élni, de az iTunes miatt büntetnék, az tuti. Amúgy semmiben sem különbözik a fájlok felmásolása, csak itt nem egy általam meghatározott helyre másolok pl egy pdf-et, hanem egy pdf-et kezelő program "konténerébe". Persze mezei usernek így biztosan még egyszerűbb is, de a fájlok feljuttatását kicsit meg tudja keseríteni, nem is beszélve arról, hogy kell hozzá az iTunes, bámilyen más rendszeren meg sima háttértár módban lehet kalózkodni.
    És ha már a pdf szóba került, akkor az alkalmazásfelhozatalról is lenne pár gondolatom. Furcsa, hogy egy okostelefon esetén egy videóvágó meg egy zeneszerkesztő programot fontosnak tartottak feltelepíteni, de egy nyomorult Office-t nem. Oké, persze, kussolok, előbbieket töröltem, meg sok más szemetet is, bár lenne még gyomlálnivalóm, de sajnos nem engedi a rendszer... Word, Excel és pdf megoldva az AppStore-ból, szóval oké a dolog. Az már kevésbé, hogy kénytelen voltam a gyári levelező helyett (illetve mellé) mást keresni, mert képen kívül lényegében semmit nem lehet vele csatolni, ez azért elég vicc. Illetve lehet, de nem a telefonról, hanem felhőből. Oké, van dropboxom, meg drive-om is, de nehogymá ne tudjak egy rohadt doc-ot csatolni anélkül, hogy fel ne tölteném valahova. Ez elég WTF, de az Outlook megoldotta. Ami ezen kívül nálam mindennapos, az az Evernote. BB-n is imádtam, de itt még jobb a program. Kicsit furcsa volt először a felülete, de megszoktam, és imádom. A híreket már 5-6 éve telefonon olvasom, és két hét kutatás után sikerült végre találni egy használható rss readert is (Newsify), ami nyomokban emlékeztet régi nagy kedvencemre, a Google Readerre. Ebook olvasásra ott a Kindle, de azért ide is feltelepítettem, melóban jól tud jönni néha. A gyári iBooks viszont kinyírt agyilag. Felraktam egy halom epubot iTunessal, mert vannak olyan könyveim, amik sajna nincsenek meg más formában. Nos, egy újraindításig a könyveim meg is voltak, most már csak az iTunes mutatja őket, a telefonon nincsenek sehol. Ismét WTF :D A naptár (nincs mit szépíteni rajta) igazi hulladék, ahelyett ajánlhatnátok valami használhatót, ami nektek bevált. A zenelejátszó semmi extra, de korrektül teszi a dolgát. A kamera nagyon jó, legalábbis a BB után. Ez is fontos oka volt a cserének, mert egy közel két éves izgő-mozgó gyerkőc megörökítésére a Classic a lassú fókusz miatt kb használhatatlan volt, ez viszont nagyon korrekt.
    Nem játszom túl sokat, a gyerek mellett max a budin jön jól valami pár perces gyorsgame, ebből jelentősen könnyebb jót találni az Appstoreban, mint "hasznos" programokból...
    Nos, kb ennyi jutott eszembe. Nem tudom eldönteni, hogy mennyire jártam jól a cserével. Még szokni kell az almát, de a szeder után elég ízetlen. Az "okostelefon" státusz megközelítése itt teljesen más irányból történik. Amíg a BB produktivításban verhetetlen volt, minden sokkal gyorsabban elintézhető volt vele, addig az SE inkább szórakoztatásban van otthon. Ami (szerintem) igazán fontos, sőt elsődleges lenne egy okostelefonnál, abban viszont eléggé elvérzik. Gondolok itt az emailezés hiányosságaira, illetve a felhőt erőltető hülye hozzáállásra. Mindent összevetve aránylag megfelel a telefon az igényeimnek, de nem mondhatnám, hogy szerelem van...

Új hozzászólás Aktív témák