Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ORCA58

    addikt

    válasz kfz81 #1724 üzenetére

    Az aksi nem úgy működik, mint egy elektromos fogyasztó!

    AKKU TÖLTÉS

    A fórumba gyakran sok téves információn alapuló tanácsot osztogatnak az akku töltésével kapcsolatban. Az üzletekről ne is beszéljünk, azok leragadtak a a régebbi technológiánál. (NiCd, NiMH)

    Összeszedtem a szerintem legfontosabb infókat.

    A lítium-ion nagyon tiszta technológia, így semmi szükség nincs az úgynevezett "formázásra", amit a korábban használatos nikkel-bázisú akkumulátoroknál végre kellett hajtanunk. Az első töltés semmiben nem különbözik az ötödiktől vagy akár az ötvenediktől. A forgalmazók azt tanácsolják, hogy első alkalommal töltsük az akkumulátort 8 órán át, de ez a tévhit még a nikkeles időkből maradt fenn. A töltő 3-4 óra után automatikusan kikapcsol. Ha nagyom sokáig van töltőn a készülék, akkor sem tölti tovább az aksit, ilyenkor a töltőről üzemel a telefon.

    A legtöbb cellát 4,2 Volttal kell tölteni, +- 0,05 Volt ingadozást tolerálnak. Ha 4,1 Volttal töltünk, az csökkenti a kapacitást, de 10%-kal növeli az élettartamot. Az újabb cellák már 4,2 Volttal való töltés esetén is jó élettartammal bírnak. Az akkumulátor 99,9%-ra töltődik fel, a töltés alatt nem melegszik.
    A teljes töltést a töltőáram folyamatos csökkentése mellett érik el. A feszültség maximumának eléréséig az akkumulátor megkapja a töltés nagy részét, a maximum töltöttség elérése viszont lassú folyamat. Ezért becsapós az, amikor bizonyos gyorstöltőknél azt ígérik, hogy a lítium-ion akkumulátort 1 óra alatt feltöltik. Ilyenkor az történik, hogy az akkumulátor-töltő elérve a maximum feszültséget "kész" állapotot jelez, valójában a töltöttség ilyenkor az elérhető 70%-a csak. A maradék 30% nagyjából kétszer ennyi ideig tart.
    Az Ideális töltőáram az akku kapacitásának kb 30%-a. Jobb, ha nincs kikapcsolva a készülék töltés közben.
    Ideális felhasználásnak azt tekinthetjük, ha az akkumulátort sosem hagyjuk 25 százalék alá merülni. Mindenképpen kerülni kell a teljes, a gép vészleállásával végződő lemerülést, mert ez károsítja a telepet, ezzel csökkenti az élettartamot. Ha mégis néhány napra 1,5 Volt alá kerül az újratöltés szinte lehetetlenné válik. Ilyenkor rövidzárlat keletkezik a cellák belsejében, melytől instabillá válnak. Ha mégis megkíséreljük a töltést az akkumulátor túlmelegszik, ami veszélyezteti a biztonságot.

    A lítium-ion akkumulátor esetében a 3,8 Volt/cella feszültség a töltöttség 50%-os voltát feltételezi. Persze a feszültség mérése önmagában nem ad tájékoztató adatot, hiszen gyártóktól is függ az akkumulátor viselkedése, ami egy bonyolult elektrokémiai folyamat eredménye. A hőmérséklet változása is adhat tájékoztató adatot a töltöttségről, azaz minél magasabb a hőmérséklet, annál kisebb a töltöttség.

    Tárolni 40%-os feltöltöttség esetén ideális. A gyártók is így szállítják az akkukat.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák