Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Brett001

    aktív tag

    Na vissza a számtechez: :)

    Anno operátorként 1988 ban IBM 4361-en kezdtem dolgozni,

    aztán 1991-ben vett a cég egy gyorsabb 4381-et.

    Mindkettőben volt egy 8""-os floppy meghajtó, azon volt egy alapszintü mikroprogram (IML) (kicsit hasonló mint a PC-n a BIOS,) a mainframe bekapcsolása után mikor az betöldődött, az operátorok kezdhették az IPL-t vagyis a rendszerbetöltést. :)

    Ez a kép akár az én melóhelyemen is készülhetett volna, ugyan így volt a konzol és mellette a "hardcopy" vagyis egy tűs nyomtató ami kilistázott minden beírt operátori parancsot, gép üzenetet, hogy nyoma maradjon és a listát vissza lehessen nézni. A nap végén a leporellót lefűztük napok szerint és egy évig meg kellett őrizni.

    No és természetesen a szalagegységek. A szalagokat egy nagy tekerős szekrényben tároltuk, Rotex szalaggal feliratozva a szalagok.

    És pont ugyanilyen IBM 3350-as lemezegységek (egyenként 300 MB kapacitással):

    és a lemezek kiszerelve, (volt vagy 15 kiló)

    és ez nagy dolog volt, mert előtte a 4361-hez (sőt előtte az ESZR R35-hoz, azon én már nem dolgoztam pont '87-ben váltott a cég a 4361-re, de kikapcsolva még ott volt egy darabig a gépteremben) még a bolgár 7,5 MB-os lemezeket használtuk, ami cserélhetős volt kb igy nézett ki a lemezpakk:

    ez IBM a bolgárról nem találtam képet.

    Ha már kérdezte a cikkíró, hogy javasoljunk régi retró számtech dolgokat egy-két cikket a nagyvasak vagyis mainframe-k is megérnének. IBM360/370, hogyan lopták össze az oroszok a technikát az R gépcsaládhoz, COCOM lista stb. :)

    [ Szerkesztve ]

    "Felkészültség és fegyelem a sorsunk urává tesz." Farell főtörzsőrmester

Új hozzászólás Aktív témák