Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • karib

    addikt

    A kérdés adott: hogy lehet legolcsóbban redundanciával bíró NAS-t, azaz Network Attached Storage-et csinálni?

    Nekem leginkább egy önálló, Ethernet (célszerűen Gigabit) csatis RAID5 tömb lebeg a szemem előtt, ami önmagában elvan, nem (pontosabban kevésbé...) függ a PC hülyeségeitől, pl. fagyás, szétszedés, miegyéb. Másik fontos szempont, hogy relatíve elérhető árúnak kellene legyen, hiszen alapvetően otthonra kell.

    Mert jelenleg ez a helyzet: van notebook + WLAN + LAN + PC sok-sok HDD-vel, RAID-del, de valahogy a PC-t elég ingoványosnak tartom adattárolásra. Jobban örülnék egy független doboznak, ami akkor is biztonságban van, ha éppen a PC-ben valamit buherálok (ritka, de egyre több biztonságban tudandó adat van a gépen). Másrészt egy ilyen eszközre könnyebb lenne archiválni is, vagy egy ilyenről a másikra...

    Szóval, ki mit javasol, mit látott már? Persze lehet egy dedikált PC-t csinálni storage szervernek, de ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldást keresnék :) Főleg, hogy feleslegesen bonyolultnak érzem egy ilyen primitív feladatra egy komplex általános számítógépet és oprendszert alkalmazni :)

    ui: az archiválást most hagyjuk ki az értekezésből, az természetesen fontos és nem jelen topik tárgya - arra majd csinálok másikat, ha oda jutok :))

    Department of Redundancy Department

  • Esmein

    nagyúr

    válasz karib #1 üzenetére

    Tükrözött raid és fontos adatokat változás után, de mindent hetente archiválva elég jó adatbiztonság érhető el.

    szerk.: ez persze nem megoldás a gépben túrkálás problémájára :)

    "I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

  • Tuib

    aktív tag

    Nos, holmi gyári megoldások gondolom nem érintenek, NAS SOHO cuccok még mindig borsos árban mozognak, pl: Bővebben: link
    Home made megoldásokról nem igazán tudok, esetleg valami aprócska gép, valami csupasz linux-szal.... Megjegyzem, szerintem legtöbb SOHO gyári megoldás ez :) Igazából h jól sejtem, Neked valami olyan kell, mint egy CD szerver, csak HDD-kel: egységre lehet szépen rákötni a vinyókat, és az eszközt hálózatrol managelni...
    Érdekes témakör, egyetle bíztató eszköz ez lehet: Bővebben: link

    A cégnél nálunk EMC storage-okat használunk, bár az szerintem más kategória :)

    Tuib

    ''A szeretet az, amikor anyu látja aput a mosdóban és szerinte apu nem is gusztustalan.''

  • dabadab

    titán

    válasz karib #1 üzenetére

    ''Persze lehet egy dedikált PC-t csinálni storage szervernek, de ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldást keresnék''

    Hat ize, pick one :)
    A legolcsobb talan a Linux SW RAID (+izmosabb processzor) + egy csomo SATA drive, alaplapi gigabittel, es (szerintem) ez hatarozottan egyszeru is - meg, mint azt emlitettek, az olcso kategoriaban ugyis csak ezt kapnad szepen becsomagolva :)

    DRM is theft

  • karib

    addikt

    Nos, utánanéztem egy kicsit a témának. Olyasmi, amit én keresek, még egyelőre nincs elérhető áron, vagy legalábbis én nem találtam. Firewire és USB interfésszel rendelkező külső házakkal Dunát lehet rekeszteni, de nekem hálózathoz kellene kötni a tárhelyet, nem géphez.

    1-2 lemezes LAN csatis kütyük már akadnak (utóbbi pl. a Netgeartől jön és tud tükrözni is), de RAID5-öt tudó egyelőre csak profi megoldás van. Ezek az iSCSI szabványú szerkezetek, jellemzően rackmount kivitelben és bőven 1000 dollár feletti árral :)

    Ezért másik alternatívát nézve ez jutott eszembe: kellene valami kiszuperált szervert találni. A lényeg az lenne, hogy olyat sikerüljön kifogni, ami busz szinten kevésbé limitált, tehát nem csak egy 32 bit/33 MHz PCI busz van rajta, hanem mondjuk minimum 2 db, így az egyikre rá lehetne dugni a SATA RAID kártyát, a másikba meg egy Gigabit Ethernet kártyát. Csak azt nem tudom, hogy mi a legolcsóbban beszerezhető ilyen eszköz - ha valakinél selejteznének, szóljatok :)

    Egyáltalán, honnantól vannak több buszos szerverlapok? Serverworks és Intel gyárt ilyesmiket tudtommal. Ahogy elnézem, az Intel 450GX + P3 Xeon már tudott két független PCI buszt kezelni. Pontosabban a BX-et is lehetett úgy konfigurálni, hogy AGP helyett egy szem 66 MHz-es PCI slotot raknak a helyére - valszeg a xeonos 450GX alapból ezt csinálja és ez a lényegi differencia.

    Értelem szerűen ha túl drágák még ezek az antik darabok, akkor sokkal jobban megéri valami olcsó, korszerű lap után nézni, ahol southbridge-be integrált GbE és/vagy SATA RAID van. Előnye, hogy gyors, árban közepes, bár egy szervernek szánt gép masszivitását valszeg nem hozza.

    A maximális költséghatékonyság tekintetében pedig elég fogni egy régi PC-t, amin van PCI busz, beletolni a RAID és GbE kártyákat, aztán ráhagyni, hogy fuldokoljon :)

    A jövőre nézve az iSCSI azonban nagyon barátságosnak néz ki.

    Szóval: ha valakinél van ősrégi xeonos gép elfekvőben, szóljon :)

    Department of Redundancy Department

  • próbakocka

    senior tag

    találtam egy ilyet;

    Dlink DNS 323
    [link]

    RAID 0+1, JBD, Gbit Lan.

    egyetlen hátránynak tűnik, hogy az USB-re csak nyomtató köthető, külső USB-re nem backupol.
    vélemény, teszt, látta e már valaki ?

    ja, kb 50.000.-

    [Szerkesztve]

    /// DS918plus + Chromecast 1/2/Ultra

  • marcee

    addikt

    válasz próbakocka #6 üzenetére

    Vettünk az irodába egy ilyen dlink dns-323-at és csak a baj van vele: állandóan bealszik, power save letiltása ellenére is, sebessége gigabites hálón 10-11MB/s, pedig raid-1-ben van benne két 320-as samsung. A nyomtatószerver része is bugzik, egy A0-ás plotter van rákötve, de lehagy ezt azt a tervlapokról. :( Gyárilag tölthető friss FW-vel még nem kezel ékezeteket, szóval elsőre hiba toltuk rá félnap alatt (sebességhiány) fel a munkáinkat, utóbb kiderült, hogy mindent félrenevezgetett. A magyar ügyfélszolgálat (miután újabb egy nap alatt sikerült őket elérni) küldött hozzá egy beta FW-t, amivel már nincs gondja az ékezetes karakterekkel, így újramásolhattunk rá mindent (újabb fél nap), de a sebessége tragédia és ha olyan kedve van még mindig kell neki néha 1-2 perc (!!!!), hogy reagáljon egy adatlekérésre például. Mi is 49e-ért vettük, a főnök vissza akarja váltatni velem, és venni egy gépet fáj és nyomtatószervernek. (most raktam össze másnak egy minimal gépet: agyonintegrált asrock, sempron 2GHz, 1GB ram, 80GB winchester, gigabyte 350W-os táppal szerelt ház + bill+egér és ez is csak 55e pénz volt, szervernek egy kicsit másrkásabb lappal, de winchester nélkül (hisz azok már megvannak) még olcsóbb is lenne mint ez a dlink.

    Hálózatisebességben mennyire lehet bűnös a kb 15-20 méteres cat5 kábel, amivel a switch-hez csatlakozik a NAS-unk? (másik szobában van a plotter-rel) A 8 portos TPlink gigabites switch-el egy szobában lévő 6 darab gép (3 integrált, 3 pci-os gigabites kártya) 3-15 méteres kábelekkel csatlakozik, mindegyikkel felépül a gigabites kapcsolat és köztük 20-25(-40) MB/s az adatátviteli sebesség jellemzően. Ezt a NAS-tól is minimum elvárnánk.

    \m/

  • Lala77

    tag

    sziasztok, én is nézelődöm a témában, én is egy kis gép összerakásában gondolkodom..

    jó kérdés hogy mennyire megbízhatóak az alaplapi raid megoldások..
    én is szeretnék biztonságot, raid5-ben gondolkodnék (2+1 vagy 3+1 vinyóval, ma már elég olcsók)
    a 10-11MB/sec nagyon gyérnek hangzik, az a 100Mbit-es korlát, nem lehet hogy valami szűk keresztmetszet? (router, másik gép, stb?)

    én ezt nézegetem, elvileg tud raid5-öt, kérdés hogy hogy lehet konfigurálni meg egyebek
    http://www.lycom.com.tw/ST124.htm
    itthon kapható is
    http://www.edigital.hu/product.php?productid=31323&cat=1241&page=1
    a honlapjukon van pci-e és pci-x megoldás is, bár a nekem megfelelőt még nem találtam meg.
    adaptec és társaiból 60ezer a legolcsóbb raid kártya megoldás...

    és egy normális 4lemezes raid5-ös nas 400-500 dollár alatt még nem láttam, amit itthon bemutatóztak az 170ezer körül van vinyák nélkül..

    ingyombingyom

  • Lala77

    tag

    Ja és igen, amellett hogy a raid-em megvan még mindig kell egy gép köré,
    bár gondolkodtam olyanban hogy esatával a géphez kötni, onnantól csak egy táp kéne a vinyóknak (ultracsendes, 4 vinyó max 80w-ot eszik kb) meg egy ház amibe kultúráltan lehet behelyezni őket. A ki-be kapcsolás környékén viszont gondokat sejtenék.

    ingyombingyom

  • Lala77

    tag

    és egy idevágó cikk, most találtam:

    http://www.tomshardware.hu/network/06q3/060801/

    ingyombingyom

  • gyga

    senior tag

    Sziasztok.
    Kis segítségért jöttem.
    Most a Htpck korában nem lehet nehéz összehozni házilag nas-t de mivel nem mozgok ebben a körben ezért kérdezősködök.
    Következők a kérdések:
    htpc alkatrészekből összelehet e hozni NAS-t ?
    Hol / mennyiért lehet alkatrészeket kapni?
    Mivel itt nem számít a vga ezért bármilyen integrált szutyok jó lehet és nem kell csúcs cpu sem.
    Egyszerű linux a megosztások kezelésére és hogy távolról lehessen vezérelni.
    És a lényeg, hogy ne fogyasszon sokat.
    Valaki foglalkozott e már ilyennel?

    A kisebbség is számíít, teszkó.

  • jampynet

    csendes tag

    Mindenképpen érdemesebb egy ilyennel "játszani"!

    Én speciel RocketRaid-et használok 6 500GB diszkkel!

    Az előbbi kommentre:

    Igen mindenképpen jó ötlet HTPC-ben gondolkodni.
    Amire figyelni kell:
    1. nehéz olyan házat találni amibe több diszk belefér (max 2.5" ból)
    2. mint már említették 4 diszk megehet akár 80W-ot is, a HTPC házakhoz meg általában 90W körüli tápegységeket adnak (persze erre van kivétel)
    3. Linux megosztásokat nem nehéz adminisztrálni, de kell egy kis affinitás hozzá.

    Remélem tudtam segíteni.

    Jampy

  • gyga

    senior tag

    válasz jampynet #12 üzenetére

    kösz az infót.

    Nem gondolkodok raid tömbökben 1 db 1terrás winyó menne bele. csak otthoni file szerverről lenne szó.
    Most már csak azt kéne kideríteni hol lehet olcsó htpc alkatrészeket szerezni

    A kisebbség is számíít, teszkó.

  • Peak

    addikt

    Igazából pl. a NetGear RND4000 lehet az igazán profi alternativa a "házilag buherált NAS" kérdésre.
    Amennyi pénzért adják, annyiból nem tudsz külön építeni olyan kompakt és professzionális NAS-t építeni, mint amit ez az eszköz nyújt.

    Ryzen 9 5900X / 64GB@3.2XMP / Asus TUF 3080Ti / 2x1TB RAID0 NVMe SSD / AW2721D / HyperX Alloy Elite 2 / Razer Basilisk V3

  • ViZion

    félisten

    válasz marcee #7 üzenetére

    Nálatok lehet a baj, vagy újabb FW kellene. Switch, router rendben van?
    Nálunk 3 éve kifogástalan a cégnél.
    Most otthonra keresek valami megoldást, ami biztonságos: filmek, fotók, stb. számára.

    Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

  • Protezis

    őstag

    Hello! Szükségem lenne egy kis NAS-ra az alábbi funkciók végett:

    * Egy laptopom van, amiben az SSD korlátozott mérete miatt tárolnom kell a nagy fájlokat valahol máshol. Ezeket szeretném bármikor elérni.
    * Szeretném, hogy keveset fogyasszon
    * FTP, valamint Web szervert üzemeltetnék rajta, LAMP könnyen futkározzon rajta.
    * VNC
    * Ki tudjon szolgálni több gépet is (mondjuk egy gépről zenét játszok le, másikról meg másolok rá dolgokat)
    * Csendes legyen
    * Megbízható
    * Ubuntut raknék rá

    Mivel jelenleg van egy 500 GB-os 2.5-ös HDD-m, egyelőre azt raknám bele, később vennék egy 1.5-2 TB-os 3.5-ös disket. Amire gondoltam:

    * Intel D525MW alaplap OEM
    * Chieftec BT-02B-180W fekete mini itx ház
    * 2GB 1066MHz DDR3 RAM Silicon Power CL7

    Ez így 36.035,- lenne. Szerintetek ez megfelelne a kívánalmaimnak, esetleg tudtok jobbat ajánlani?

  • Protezis

    őstag

    válasz Protezis #16 üzenetére

    Most nézem, hogy SO-DIMM modul kell a lapba.
    Úgyhogy mondjuk ez lenne:
    * 2GB 1066MHz DDR3 Notebook RAM Kingston (KVR1066D3S7/2G) CL7

    Így a teljes ár 35.975,-re változik.

  • Jaffafa

    aktív tag

    válasz Protezis #17 üzenetére

    Jobban jársz egy "gyárival" (kivéve, ha szereted a "barkácsolást").
    Nézz körül a Synology vagy a Qnap oldalán. Lehet, hogy egy kicsit olcsóbban jössz ki egy házilag összerakottal, de sokkal több a munka vele. A gyáriaknak még egy óriási elönyük van, hogy van hozzájuk egy faszályos szoftver is, amit akár iphonról vagy androidról is elérsz.

    "Most már ideje lefeküdni. De előtte elolvasom a NENYI-t, hogy merjek nagyokat álmodni." by Szözö

  • Protezis

    őstag

    válasz Jaffafa #18 üzenetére

    Köszönöm a válaszod, de programozó lévén tudom, hogy lesznek olyan igényeim, amiket egy "gyári" NAS-sal nem tudnék megoldani, plusz a teljesítmény is fontos: egy ilyen teljesítményű (dual core Atom) gyári NAS szerintem 100 ezer alatt nem jön ki.

    A gép összerakása meg egy Linux feltelepítése/konfigurálása szerencsére nekem nem okoz problémát, ezért is szeretnék "barkács" megoldást.

    [ Szerkesztve ]

  • Jaffafa

    aktív tag

    válasz Protezis #19 üzenetére

    Persze, mindig az adott felhasználási kör dönti el, hogy érdemes-e barkácsolni, vagy nem.
    Én most vettem egy Synology DS411j-t 309€-ba fájt + vinyók. Nekem fontos volt, hogy egyszerre elérhetö legyen Win7, PS3 és MAC OSX alól is, lévén mindegyik megtalálható otthon. Fotók, zenék, videók, minden. Ezt, ha saját magam építem (bár simán meg tudnám csinálni), akkor is csak kompromisszumok árán tudtam volna megvalósítani és igazából nem sokkal olcsóbban (max 20%-ot spóroltam volna az áron, amit többszörösen elvesztek a konfigurálásba, tesztelésbe ölt idövel). Röviden ennyi. Nyilván, ha te "egyéb" dologra használnád, akkor az más. A teljesítmény persze más dolog, hisz ez még böven otthoni kategória (olvasás 60-70Mb/sec, míg az írás csak 25Mb/sec), minden ami ennél gyorsabb az már erösen a 600€ (ami tud már RAID 5-öt) közelében van. Ott már valóban elgondolkodnék én is egy saját magam által épített NAS-on. Amíg viszont egy családot (2-3-4 embert kell egyszerre kiszolgálni) addig ez is böven megteszi.
    btw LianLi-nek vannak speckó NAS-ra kialakított házai.

    "Most már ideje lefeküdni. De előtte elolvasom a NENYI-t, hogy merjek nagyokat álmodni." by Szözö

  • roland p1

    csendes tag

    Valaki esetleg figyeli még ezt a topicot? :)) Mert lenne egy pár kérdésem.......

    Élö fél diszno eladó! szivos egy joszág :D

  • Espla

    aktív tag

    Kiszuperált okosmobilból lehetne szerintetek NAS-t építeni?
    OTG hub kellene hozzá és külső winyó
    Esetleg kábeles LAN megoldható?

  • Razarus

    tag

    Az olcsó relatív... Erre összesen 23E Ft-ot (lap+hdd+hdd hűtőkeret) fogok költeni + pár munkaóra ment (megy) bele.
    A saját NAS-om és az "evolúciója":

    Első körben -tapasztalatgyűjtési célból- fiókalkatrészekből egy Asus alaplap, P4 (Prescott/3GHz)+ 1GB ram (2x512, Dual) két (szintén használt) SATA merevlemezzel állt össze. A két hdd hamarosan ki lesz cserélve 1-re, és az is egy ZM-2HC2-be költözik majd, amivel a hűtés és rezgéscsillapítás is megoldott lesz.
    Egy régi atx gépház lett a doboz és kezdetben egy 400W-os, paszív PFC-s táp vitte a konfigot.

    Csupasz XP lett os-nek, és távoli asztal-lal intézem, amit intézni kell. A gyakoribb fájlpiszkálásokat jelszavazott/rejtett megosztásokkal (néha más is használja a lan-t/net-et), illetve ezek hálózai meghajtóként, saját win-re felcsatolásával csinálom.
    A hw felügyeletet/naplózást rezidensen futó Aida64 adja (CPU + HDD-k hőmérséklete van figyelve) Adott határ(ok) átlépésekor net send-el figyelmeztetés jön hozzám, még további hevüléskor az Aida64 le is állítja a NAS-t. A sw/os "felügyeletet" -ha kell- Process Explorer-el csinálom. (Sokkal profibb, több szolgáltatást nyújtó program, mint a Win saját feladatkezelője)

    Ment a gép, mint az olajozott villám -halál feleslegesen, teszem hozzá- ám fogyasztott is. Valami 50...60W bemenő power-t mértem, amit sokalltam, persze. Találtam egy celeron-os procit, azzal 50W körül volt fogyasztás. (állandóan fut egy feladatmegosztásos projekt kliense a rendszeren) A számítási teljesítmény is csökkent, de a 10Mbit-es LAN-omat persze így is röhögve kiszolgálta.

    Aztán rátaláltam használtam, elfogadható áron egy Intel "D945GCLF2" atom duo procis lapra (512 MB ram-al), igen biztató TDP adatokkal. Le is csaptam rá és a fentebb írt fogyasztási adat szépen degradálódott 40...45 W-ra. Már itt gyanús volt, hogy táp visz el sok W-ot, aztán kaptam egy ezeréves 250W-os tápot, amire a 4 pin-es cpu tápcsatlakozót úgy kellett beépítenem, de megérte, mert ezzel a táppal fix 40W lett a "fogyasztás". Kaptam kölcsönbe egy 400W-os "Plus Silver" minősítésű tápot, azzal is 40 W-ot evett a gép. Az üres BIOS a nagyobb tápokkal 40W-ot, a 250W-os régiséggel 30W-ot produkált.

    A fogyasztásbeli áttörést a céges informatikusunk javaslatára beszerzett 80W-os Pico-PSU (kisebbet nem gyártanak) + RS-50 (50W/12V-os) ipari 12V-os tápegység kettőse hozta meg.
    Az RS-50-et egy ATX tápdobozba építettem be két csavarral + egy formára hajlított/lecsavarozott takarólemezzel:

    Ezzel a tápellátással, csak a két merevlemez boot-olás alatti felpörgése közben eszik 40W-ot a masina, amúgy 30W fölé nem megy a fogyasztás, fix 50%-os cpu terhelés mellett sem. Ha kicsit békén van hagyva a CPU (és LAN-os adatkérés sem jön) akkor 20W-tal(!) elmegy a komplett gép. A "csupasz" BIOS (+cpu persze) fogyasztása nem is mérhető. (20W-tól mér a műszerem)

    Jelenleg a hűtéssel "küzdök" és ezzel is futottam már pár kört.
    A gyári hűtőblokk kicsi volt, a ventilátora pörgött és ez zavart. Különféle, nagyobb hűtőbordák beszabása után, egészen eddig a "monster" megoldásig jutottam el:

    Alig hittem el, de nem hűtött megfelelően, mert a levegő java bal/lefelé ment el, vagyis nem a procira.

    Legutóbb a kezembe akadt egy komplett P2-es hűtő (ez kb 2x olyan magas, mint a gyári), azt szabtam be, és most ez hűti a cpu-t:

    Ez egyrészt bejött, mert fix 50%-os cpu terhelés mellett 45...47 Cfok körül van a cpu, másrészt viszont ez is sokat pörög.

    Itt a terv a 9 cm ventilátor be/ráépítése úgy, hogy az (900...1000 rpm mellett) érdemben hűtsön.

    Nem az a drága, ami sokba kerül, hanem az, ami utána nem válik be...

  • csubuka

    addikt

    válasz Razarus #24 üzenetére

    :R Komoly, örömmel olvastam írásod, valami hasonlót én is szeretnék csinálni majd. Mondjuk egy kibelezett régebbi TP szerintem kevesebbet ehet, persze ott nehéz lesz a RAID kialakítás. De a caddybe is raksz vinyót, legalábbis bekötsz egyet az eredetileg caddybe szánt adathordozó csatijára... (TP alaplapot beokoskodni lehet túl nagy meló mondjuk rendes házba...) nem tudom, hogy ez lehetséges-e pl. valami T61-nél, ilyesmi.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák