Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PPeter

    addikt

    A LightScribe meghajtókban - tapasztalatom szerint, mivel szétszedtem két ilyen drive-ot is :) - nincs külön hardveres módosítás a nyomtatáshoz, de a LightScribe lemez felismeréséhez, azonosításához igen! Felmerült bennem a kérdés korábban is, hogy mi alapján ismeri fel az író, hogy éppen egy LS lemez került bele? Feltételezem, hogy nem tenne jót, ha egy olyan lemezt próbálnánk ''megnyomtatni'' a lézerrel, amin nincs a LightScribe speciálisan nyomtatható rétege - még akár károsodhatna is az lemez és/vagy az író. Tehát a LS lemez azonosítani kell. De hogyan? ATIP alapján? Na igen, de azt csak akkor tudja leolvasni az író, ha a lemez az írható felével néz az optika felé és arra nincs garancia, hogy az adatrögzítés után a nyomtatáshoz ugyanazt a lemez teszi vissza a felhasználó. A LS lemez azonosítása a címkefelület felől is meg kell történjen. Amikor szétszedtem a Philips DVDR1640P és DVDR16SL (utóbbi a LightScribe kompatibilis) írókat, hamar rájöttem, hogy a két hardver megegyzik, egy apró alkatrésztől eltekintve.

    [kép]

    Ez egy optikai érzékelő, amely a LS lemezek belső peremén, a gyűrűn elhelyezett aszimmetrikus jelsorozatot azonosítja - a jelsor a lemez mindkét oldala felől leolvasható, és mivel nem szimmetrikus, az is kikövetkeztethető belőle, hogy melyik oldaláról nézzük, illetve a fej melyik oldaláról nézi a korongot.

    [kép]

    Véleményem szerint nemcsak a felismerésben, hanem a nyomtatás során a lemez sebességének beállításában is segít ez a jelsor, ugyanis a nyomtatható felületeten nincs meg az a barázdált sorvezető árok, ami az adatrögzítés oldalán segít a szervo szinkronizálásában, amikor az írás történik.

    Ezek eddig csak technikai érdkességek voltak. A lényeg most következik. Sokan nem tudják, de az írható lemezek gyártása a legtöbb nagy cégnél ''biankó'' módszerrel történik. Tehát amikor van kapacitás, akkor legyártanak többszázezer (vagy millió) írható lemezt, márkajelzés és címkebevonat nélkül. A rendelések függvényében ezekből később még lehet branded, vagy a megrendelő cég óhaja szerint akár nyomtatható (printable) korong is. De a LightScribe lemezt nagy valószínűség speciális, külön nyomóformával kell préselni, készíteni, hogy rajta legyen ez az utólag fel nem felvihető jelsorozat. Ennek nyilván szabványvédelmi oka is van, a LS szabványt birtokló HP valószínűleg így gondoskodik arról, hogy követhető legyen, melyik cég gyárthat (és milyen mennyiségben) LS lemezt. De gondoljunk csak bele, mennyivel drágíthatja meg a LS lemezeket az, hogy a többi termékvonaltól teljesen külön kell gyártani őket, azaz csak annyi készül belőlük eleve, mint amennyit megrendelnek a nagy ügyfelek, szemben a ''normális'' lemezekkel, amelyeket óriási volumenben gyártanak.

    PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

Új hozzászólás Aktív témák