Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz Pierre75 #728 üzenetére

    Az ízlés szóval érdemes csínján bánni. Az, hogy mit miért kedvel az ember vagy miért nem, az nem egy szent titok, általában megfejthető oka van, de persze sokan beérik azzal, hogy tetszik/nemtetszik. Ez kényelmes álláspont sok tekintetben.
    Az, hogy a régizenés és a - egyszerűsítsük le - romantikus felfogás szemben áll egymással 30-40 éves folyamat, de még mindig aktuális. Nem azzal van a baj, hogy Klemperer lassú, hanem, hogy az ő idejében is (még) azzal a dagályos(...) felfogással közelítettek Bachhoz mint általában a romantikus repertoárhoz. Ravatali muzsika, ennek szellemében ünnepélyes és lassú. És nem az a baj, hogy a lassú tétel lassú, hanem hogy az egész lassú, és játékmódjában is kicsit sűrű, iszapbirkózós. (de ezt most nem Klempererre mondom, hanem úgy általában a régi nagyokra)
    Ebben a tekintetben a "korhű" előadások sok újdonságot hoztak és lehámozták azt az ünnepélyes mázt, amit az évtizedek ráaggattak Bachra és a többiekre.
    Én elfogadom, ha Lully nem a kedvenced, de nem ártana ha konkretizálnád, hogy milyen műveiről is beszélsz, mert az én tapasztalatom az (persze tévedhetek), hogy Lully elsősorban zenetörténeti jelentőségű a saját korában betöltött pozíciója miatt, de egyébként a művei alig-alig vannak jelen a lemezpiacon. Szóval, ha mondasz konkrét művet, akkor az úgy érthetőbb, mert nekem éppen Lullytől van a legkevesebb CD-m, vagyis azt is mondhatom, hogy nem is ismerem a műveit.
    Egyébként pedig - ha kicsit tudományosabban közelítünk a dologhoz - nem is szerencsés együtt emlegetni Bachhal, Handellel, mert gyakorlatilag Lully meghalt, mire az utóbbiak megszülettek. Más kor, más hely, más zene.
    De nem védeni akarom én ezeket a zenéket, egyszerűen távol vagyunk ettől a kortól, ettől a világtól. Egy barokk opera befogadásához előtanulmányokat kell folytatni, eljutni oda, hogy megértsük, miért ilyen témát választottak, miért így... :)

Új hozzászólás Aktív témák