Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • andorra

    őstag

    válasz perempe #41155 üzenetére

    Egyes fürdőszoba felszerelési üzletekben már kapható egy hármas csaptelep: hideg/meleg/Isván a király funkcióval. Egy ma is népszerű darabról annyit érdemes elmondani, hogy véleményem szerint legnagyobb erénye és legfőbb jellemzője is egyben, hogy népszerű.
    Az eredeti előadást a jó és szintén népszerű énekesek tették naggyá, a Társulat, jól összeválogatott énekesekkel egy elég jó előadást produkált.
    Az Alföldy koncepció nem lehet sikeres, de gyanítom, hogy a cél nem is ez lehetett, hanem sokkal inkább az üzlet. Ez számomra néhány percen belül kiderült, nem is néztem tovább. Semmi hiányérzetem sincs ezzel kapcsolatban.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz perempe #41155 üzenetére

    Az ének persze olyan volt, amilyennek a használt színészek énektudása és a használt vezetéknélküli technika ezt lehetővé tette, de én azt mondanám, hogy "ahhoz képest" egészen jó volt az ének is, és szerintem megért annyit a dolog, hogy éppen ezek a színészek, a színészi képességeik és a színésszakmai hátterük révén "kerültek kiválasztásra".
    Egyéb szempontokról persze nem lenne illendő egy hifi topikban beszélni, de leszögezném, hogy ezen (zseniális) rendezés és előadás színháztörténeti pillanattá fog válni, akár általánosságban, akár a darab további lehetséges pályafutása szempontjából - és esetleg politikatörténeti pillanattá is. A darab pályafutása szempontjából azért, mert a továbbiakban nem lesz illendő az eddig alkalmazott "kvázioratorikus", "kváziiskolaiünnepélyikus", "kvázihimnikus" módszerekkel előadni, hanem elnyerte a darab "színdarabi" tartalma is a méltó helyét, hogy utaljak Alföldi megfogalmazott céljára: az István, a király ettől fogva "dalok gyűjteményéből" valódi operává vált. Szerintem legalább egy nagyságrenddel jobb volt ez az előadás a darab minden eddigi, általam is ismert rendezésénél, például az általad efölé helyezett csíksomlyói változatnál is. Ez a rendezés valóban a ma embere számára is érdekessé tette a darabot, és ezzel kapcsolatban véletlenül se tessék aktuálpolitikai gondolatokat feltételezni tőlem, mert ez a rendezés tiszta művészet - amelynek azonban óhatatlanul lesznek persze, és már eddig is voltak aktuálpolitikai felhasználásai, lásd például: "Tüntetni akarnak Alföldi Róbert: István, a király rendezése ellen" és hasonló vonatkozások a "politikai túloldalról" is. Most reggel is éppen erről a rendezésről és az aktuálpolitikai vonatkoztathatóságáról folyik szó a tévében, és valószínűleg még sokat fog folyni. (Politikatörténeti pillanattá azért válhat a rendezés, mert a mostani magyarországi politikai rendszerben [Kádár-Putyin-Horthy keverék...] lehet, hogy ez a rendezés indítja újra azt a kultúrtörténeti irányt, amelyben a művészetet és a közéleti médiát tekintve újra meg kell tanulnunk a sorok között olvasni - bár hangsúlyozom, nem volt a rendező célja az aktuálpolitizálás, de sajnos kikerülhetetlen, hogy rengetegen fogják aktuálpolitizálásra használni, már csak a darab eddigi története miatt is, lásd már a legelső előadásakor is a Kádár-korszak utolsó éveiben, és azóta is. )

    (#41156) andorra Szerintem érdemes lett volna végignézned, nem mintha túl sok jelentőséget akarnék tulajdonítani egy István, a király előadásnak, hiszen végül is csak vihar egy kanál vízben, de ez virtigli színház volt, - no persze a ma szokásos üzleti környezetben megvalósulva, élén a Zikkurat Produkcióval, és a faszkalap RTL Klubal, amely még ezt se volt képes reklámmegszakítások nélkül leadni. (Mindazonáltal ők legalább leadták, és esetleg ezzel kapcsolatban is érdemes lehet "a sorok között olvasni"...)

    [ Szerkesztve ]

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz perempe #41155 üzenetére

    Ott voltam Szegeden az előadáson. Voltak gyengébben éneklő, meg kitűnő énekesek. A tér akusztikája pedig ott mindig adott. Nem volt rossz és más volt, mint a klasszikus változat. A csíksomlyói nem lehet összehasonlítási alap. Azt majdnem bárki jól csinálta volna, hiszen... playback volt az elejétől a legvégéig. Autentikusok csak a székelyek voltak ott.

Új hozzászólás Aktív témák