Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vati

    senior tag

    válasz brownus #1242 üzenetére

    tuning:
    ''a ht-ét 3x vagy 4xre, szórzót 5 és 10 között ahová akarod és fsb-ét meg növeld szép lassan. a memóriák időzítését nemtudom mert kérdés milyen van a lapodban. ennyi, én rmclockot használom és többnyire lefelé tuningolom a procit (most 1.1Ghz) mert ez is szinte mindenhez elég ha nem úgyis felemeli a szórzót a progi autómatikusan. ''

    Miért jó lefelé tuningolni a procit? Visszaveszek a proci teljesítményéből 40%-ot, hogy feltekerhessem a FSB-t 10-15%-al. Hol van ebben a nyereség, a magasabb számítási teljesítmény?

    Most tettem fel az F11-es BIOSt, és próbálkoztam egy kicsit tuninggal is. Konfig: A64 3200+ proci, DDR333-as 2x512 MB noname RAM duálban működve, 2.5-3-3-7 névleges időzítésekkel.
    Eredmény: a legmagasabb elérhető stabil CPU-sebesség (FSB) 222 MHz, 3x-ra levett HT szorzó, 6.5x CPU Clock Ratio mellett. Ebben már a feszemelések is benne vannak. Eredeti HT- és, CPU-szorzó mellett már 201 MHz-en(!) se nyikkant meg a proci. Ez normális?
    Párhuzamosan a memóriákat is felfelé húztam, a CPU/DDR Ratio 1.66 helyett 1.83-ra (333-as RAMok), így az új duál DDR sebesség 400 Mhz lett.
    Everest sebességtesztek: katasztrófa, -ahogy józan eszem alapján vártam is: a CPU/FPU performancia kb. egy AthlonXP1600-as szintjére romlott vissza, ezt érezni is lehetett. Ennek betudhatóan(?) a memóriasebességek is kismértékben romlottak. Mi értelme emelni az FSBt ilyen áron? Vagy, mit csinálok rosszul?

    Visszarakva a CPU-t alapbeállításra, csak a memóriákat húztam, kezdve a CPU/DDR szorzóval: 2/1.66-ról 2/2-re állítva a DDR sebesség 333-ról 400-ra nőtt. (Nem értem, miért enged kiválasztani magasabb szorzókat is -pl. 2/2.16 stb.- amikor a memvezérlő úgyis 200-on megy, és a max. frissítési frekvencia is ennyi?) Az időzítéseket egyelőre csak 2.5-3-3-7-re vettem vissza. Tovább egyelőre nem próbálkoztam, a beható tesztelés időigénye miatt.
    Eredmény: az összes memóriasebességet mérő tesztben konzekvensen mérhetően jött az órajelből következő 20% sebességnövekedés:) Pl. olvasás 5041->6061 MB/s, írás 3445->4134 MB/s. Így a gagyi 333-as RAMjaim jelenleg úgy mennek duálban mint egy DDR400 CL2.5-ös duál kit :) pedig nem is típusazonosak...
    Kérdés: mit lenne perspektivikus tovább húzni az alábbi memóriaidőzítések közül:
    (Ilyen sorrendben vannak a BIOS menüben - nem mindről értem, hogy miért annyi amennyi...)
    CL 2.5
    Tras 7T (8T volt korábban)
    Trcd 3T (4T volt korábban)
    Trp 3T (4T volt korábban)
    Trrd 3T
    Trc 11T
    Trfc 16T
    Trwt 3T (4T volt korábban)
    frissítési sebesség 200 Mhz, 7.8 mikrosec. (korábban 166 volt)
    Amelyiken nem változtattam, azt a BIOS magától állította be annyira.

    Ha veszek bele egy gyors (CL2-es) ddr400-as RAMot, ehhez képest kb. mekkora további gyorsulásra számíthatok?

    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Új hozzászólás Aktív témák