Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tim82

    nagyúr

    válasz Mercutio_ #108905 üzenetére

    Kérlek, olvasd el újra, amit írtam, esetleg azt is gyógyultan tedd meg. Az "evvel" esetében annyira kívántam rámutatni, hogy az, hogy az "ezzel"-t tekintik választékosabb, szebb kifejezésnek, viszonylag új jelenség, ahogy meg amúgy fant0mi is rámutatott (meg bármelyik Google-keresés az "ezzel vagy evvel" keresőkifejezéssel), nyelvtanilag egyik sem helytelen. Szerintem mindkét kifejezés teljesen jól megfér a magyar nyelvben, amúgy viszonylag ritkán, de hallom is az "evvel"-t élőbeszédben is (jellemzően vidéken), nem azonos kategória a helyesírási hibákkal.

    Mondjuk olyat sem írtam, hogy "ne a múltra mutogassunk". Annyit próbáltam érzékeltetni az irónia eszközével, hogy ez a fajta szemlélet a nyelvre húzva totálisan helytelen. A magyar nyelvet olyan 15-20 millió ember beszéli világszerte (nem néztem utána a számoknak, így biztosan nem pontos), persze hogy változik, mint minden nyelv, nem pár ezer nyelvész fogja sikeresen meghatározni a szabályait, ők leginkább követni és leírni próbálják az aktuális állapotot, meg kísérletet tesznek valamilyen közmegegyezés szerinti szabályrendszerbe foglalásba nyelvi törvényszerűségek, felismert változások stb. alapján, amely szabályrendszer igazából akkor működne jól, lehetne teljesen érvényes a nyelvre, amire alkalmazni kellene, ha minden, az adott nyelvet beszélő ember egységes kulturális és oktatási háttérrel rendelkezne. Lehet nem szeretni, hogy milyen irányba fejlődik a nyelv, de az az elvárás, hogy majd a nyelvészek sikeresen betartatják mindenkivel ezt a szabályrendszert, teljesen irreális. Tekintve, hogy a magyar nyelv biztosan létezik már úgy 1500 éve, a modern értelemben vett nyelvészet meg úgy 2-300 éve (+ lásd a nyelvet beszélők számát vs nyelvészek számát és a nyelvészek lehetőségeit), azért a nyelvészek felismerték, hogy ők a "gálya", a használt nyelv meg a " tengerár".

    A kresszel való összevetés meg pont azért nem jó, mert sokkal kevesebb idő óta fennálló rendszerről van szó, amit sokkal kontrolláltabb körülmények között sajátítanak el azok, akiknek alkalmazniuk kell.

    [ Szerkesztve ]

    "You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

Új hozzászólás Aktív témák