Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz torzo #51307 üzenetére

    Mamma mia Anna Bella!

    Micsoda lélektelen dolog volt a tölgyet így bemázolni...

    Próbálkozz kromofággal. Az egészen biztos, hogy felhozza, de két dolog is van amit előtte tudnod kell:

    1 - A kromofág beivódik a fába. Jó az esély arra, hogy ha lakkozni akarod, azt is vissza fogja oldani. Jelenthet megoldást, hogy miután tiszta lett a fád, hígítóval alaposan visszamosod a kromofágot. Talán legjobb lenne, ha nem lakkoznád, hanem olajjal, viasszal felületkezelnéd.

    2 - A kromofág megszínezheti a tölgyet. Elképzelhető, hogy kapsz egy rusztikus hatást ettől, ami elmehet esetleg vintage üzemmódban, és bejön a látvány. Elébe mehetsz ennek a hezitának azzal, ha nem látszó helyen próbát csinálsz hamarabb. Úgy már könnyebb a döntés.

    Legnehezebben kivitelezhető megoldásnak én azt találom, hogy visszacsiszolod a festéket. Ez őrült nagy munka (a mart profilok korrekt kivitelezésébe bele lehet bolondulni) - sokkal hamarabb, és sokkal szebb eredményre jutsz, ha készítesz/készíttetsz tölgyből teljesen új frontot. És egyféle aspektusból (belefektetett temérdek munka) az új még olcsóbb is lehet akár. Egy biztos: Jómagam még a gyerekemnek se vállalnám a visszacsiszolást, inkább készítenék neki újat. Idegennel szóba se állnék.

    Több fa van, mint asztalos!

  • T J

    tag

    válasz torzo #51307 üzenetére

    A csiszolást nem ajánlom. Csak ha beéred egy fehérrel antikolt felülettel (a pórusokban és nútokban benne marad a festék).
    A betét furnérozott MDF-nek tűnik, amiről a mély pórusok miatt szerintem lehetetlen csiszolással eltávolítani az összes maradványt anélkül, hogy helyenként átkoptasd a furnért.
    De a keretről is olyan vastag réteget kéne eltávolíts a fából, mint a pórusok mélysége. Azaz vékonyabb lenne az ajtód vagy 1,5 mm-el.

    Oldószeres maratáshoz ki kéne deríteni milyen festékkel van kezelve, és megkeresni annak az oldószerét. Lehetőleg olyat, ami elpárolog, és utána nem bántja az új lakkréteget. De nem biztos, hogy ezzel a módszerrel sikerül a pórusokból is eltávolítani maradéktalanul a festéket.

    Egyes lakkokat állítólag le lehet égetni hőlégfúvóval, de én még sose próbáltam, így nem tudom megerősíteni az eljárás hatékonyságát. És ehhez is tudni kéne a lakk típusát, mert szerintem nem mindegyiknél működik.

Új hozzászólás Aktív témák