Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Sanyabá #22114 üzenetére

    Nyugtával dicsérd a napot - lehet, hogy most nem kerekedik valami fényes ötletem. (Egyébként nem szeretem a dicséretet, és nem érzem magam semmivel sem többnek akár Nálad, akár a többi asztalosnál, aki itt segíteni próbál ezügyben is épp. S ha engem csiklandozna mondjuk a polgármesteri hivatal megkeresése, hogy tegyem rendbe az ablakait, magam is belekapaszkodnék ebbe a fórumba, hogy ki mit mond - mert több szem többet lát, és tényleg születnek itt olykor nagyon jó ötletek.)

    Megértettem, hogy itt most nagy hangsúly van azon, hogy ezt helyszínen kell marni. Még ha történetesen nyáridő lenne, akkor is feladat lenne úgy szervezni az ablakok elszállítását, hogy azért éjszakára zárva legyenek, most azonban még az is tétel (fűtésszámla), hogy mennyi ideig dolgozol egy ablakon, azaz, hogy mennyi ideig kell nyitva lennie.

    Ma elég sokat gondolkodtam a feladatodon. S most, hogy olvasom, még szigetelőgumit is kell odatenned, meg hogy itt-ott ujjnyi luftok vannak. No, ez lesz a nagyobb feladat, meglátod. Néhány éve futottam jónéhány kört igen finom idevaló szilikongumi után, s végül lemondtam róla. Az a baj, hogy csak látszólag finom gumikhoz sikerült hozzájutnom. Jelenti ez azt, hogy ha nem tudsz jó gumit beszerezni, akkor a többnyire forgalomban kaphatóakkal még ha nagyon pontosan dolgozik a zember, akkor is nagyon meggyűlik a baja. (Nem véletlen dolog az, hogy az a mai gyakorlat, hogy régi ablak kidob, új ablak betesz. Tudniillik nagyon nagy vesződséget jelent korrektül utólagosan szigetelni.)
    Szóval ez a gumi dolog még biztos téma lesz, amikor belecsapod a fejszét ebbe a nagy fába. Ha picit elfigyelmetlenkedi az ember, akkor bezárhatatlan a gumi miatt az ablak még egy széles tenyerű fejenagy számára is, nemhogy egy barbibaba számára.

    De maradjunk egyelőre a marásnál.
    Magam sem vetettem el eddig semmilyen megoldást. A lamellóban nagy szerencse lenne, hogy éppen két tárcsa (aminek darabja 10 ezer pénzt kóstál egyébként) összeszorításával egy tolással meglenne épp a 8mm falcszélesség. Ellene beszél elsősorban az, hogy ezek többnyire D=100-as, ill. akörüli tárcsák, másodsorban pedig, hogy nem megy be 25mm-ig, csak ahogyan epmd kolléga javasolta. (De még ezt is léptékkel jobb megoldásnak gondolom, mint a szögletes fészek marását.Bekukkantottam a freud honlapjára is, felsőmaróba járatos kések után. A 800 az prímán tartható náluk, de a legynagyobb tárcsaátmérőjük sajnos csupán 2 coll. (50,8mm)

    Elgondolkodtam hosszabban egy elég merész, elvben pofonegyszerű, a gyakorlatban babrás készítésű célszerszámon. Lehet, hogy ettől meg is ugrasz menten, de ha már belekezdtem, leírom:

    Valaki belinkelt ide egyszer egy orosz faszit, aki rétegelt lemezből és egy pici kékbosch maróból fabrikált egy prímán használható festódominót jól kiterjesztett vágási terjedelemmel.
    No, én arra gondoltam, hogy hasonlót lehetne készíteni ugyanahhoz a kis kékbosch-hoz. Kapható 8-as hosszlyukfúró, vagy vidiás maró, de 5-6 ezerért meglehet venni a CMT 8-as festodominóba járatos maróját is. Ha a vágóél csúcsától számított 40,6mm-re el tudjuk fixen forgatni ezt a marógépet, úgy az éppen a kívánt formát fogja kimarni abban az esetben, ha ezt kellő távolságra tartjuk az ablakkerettől.
    Ez prímán mobilis lenne, villámgyorsan dolgozna, ráadásul a marógép jól használható darab lehetne akár a gumiszigetelések bemarásához is, a munka végeztével pedig nem csak egy örök porfogó lenne a műhelyben.
    Persze ez csak az elv, a gyakorlatban ennek a megépítése sok megoldandó dolgot is felvetne.

    Gondolkozz ezen, ha megértetted az éceszt - kifejthetem bővebben is, ha járható útnak gondolod - csak egy baj van: Néhány nap múlva már nem sok lehetőségem lesz az interneten lógni, mert gőzerővel indul hamarosan a melóm.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák