Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Urna

    tag

    Sziasztok!

    Kis segítséget szeretnék kérni egy projekthez.
    [link] Ez alapján szeretném egy laptop billentyűzetét (illetve a touchpadet is, de az kisebb falatnak tűnik) USB-s interface-ként beküldeni egy Pi-be.
    A probléma hogy egy kicsit régebbi a cikk és több féle "Teensy" mikrokontrollert írt a megfelelő pcb-kkel kompatibilisen, annak függvényében hogy a billentyűk hány pines kábellel csatalkoznak. A bajom hogy ezek a kontrollerek vagy már nem fogalmazottak, (Teensy LC, 3.2), vagy pedig az aliexpresses copy verziójuk is kicsit borsos áron van (4.0 ~ 14k huf és ++2 ~ 10k huf ) ahhoz, hogy én csak egy dolgora használjam őket.
    A kérdésem hogy ezeknek létezik valami olyan alternatívájuk, amik itthon is kaphatóak (ez elég fontos lenne mert akkor hamarabb haladhatok a projekttel), illetve ha nem 1-1 alternatíva, akkor olyasmi aminek elég lába (27 pines a csatlakozás ) van egy ilyen feladathoz de még nem egy "normál" arduino méretű kontroller?
    Köszi előre is a segítséget!

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz razorbenke92 #21222 üzenetére

    Szia!

    Igazából a projekt teljes egésze kicsit nagyobb büdzsével rendelkezik de erre a részre nyugodtan egy 5-7 ezret szánnék maximum (persze ha nem lehet ennyi, hanem 10 ,akkor nem ennyi :D mert meg kell hogy oldjam).
    Igazából nem replikálni szeretném, a lényeg hogy a 27 pin-es kimenetből legyen valahogy bemenete a pi-nek. Ahogy túrtam a netet, ez volt egy nagyon szofiszikált és szalonkész megoldás rá. A megvalósítás meg amiatt volt kényelmesebb mert nem hiszem hogy ilyen méretben pcb nélkül meg tudom oldani ( a méret limitációk oka hogy be is kell férjen minden az eredeti laptop házba). Egyáltalán nem vonakodok attól hogy máskép legyen megoldva de pl sose használtam shift regisztereket, míg mondjuk ha csak a kódot kéne át/meg- írni az már kényemesebb lenne, de tök nyitott vagyok hogy megtanuljam ha arra kerül sor.
    Viszont az oldal amit küldtél tényleg jól mutatja hogy kb ilyen az én leütéseim ideje is szóval ez így kiindulásnak jó.
    A kérdéses hogy ha nem az eredeti megvalósítást használom akkor merre / mit olvasgassak előtte illetve hogy fogok tudni elhelyezni mindent, akár valami proto-boardon akár máshogy?

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    Köszönöm mindenkinek!
    Ahogy nézegettem, a három "egyboardos" javaslatot, (pi pico, black/blue pill, ESP32S2 mini) végül az ESP mini lett végül (igazából helyből kettő, a másiknak is van tervben már projekt, de sorba haladok).
    Most a következő hogy a nyák készíttetést, illetve a szallagkábel csatlakozót vadászom. Valószínüleg ha már a programozás részénél leszek, írok újra ezzel kapcsolatban. :R

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz Janos250 #21251 üzenetére

    Szia!
    Az oldal amit küldtél tényleg elég kezdőbarát volt, kb másfél óra alatt össze is dobtam amit akartam, három dolog van még mielőtt megrendelem:
    Az egyik hogy van-e bármi amit esetleg elronthattam a design közben? Igazából fogtam a 30 pines csatlakozót és az első 3 pint leszámítva (ezeket nem használja a kábel) rákötöttem az I/O pinekre. Kapott pár felitatot, csavar lyukakat, meg kivezettem a maradék 5 pin-t egy-egy lyukra hogyha mégis el szeretném érni.
    [link] Ezen a linken meg tudja nézni aki esetleg jobban ért hozzá, ha mindent jól csináltam.
    A másik hogy ez a csatlakozó még nem végleges, de ahogy néztem (főleg a user-made tartalmakat) elég könnyen meglehet majd a csatlakozóhoz illő is. Nekem nehéz pontosan belőni hogy milyen lehet ami épp kéne, mivel eredetileg ez egy internal connector egy 20 éves laptopból. 30mm a kábel széltől szélig, egy csatlakozó pedig kb 0.8 mm szóval ez tűnt kb jónak, de majd meglátjuk. Ez alapján választottam a pcb-hez egy csatlakozó-alapot: [link] nagyjából stimmelt.
    A harmadik hogy nem hiszem hogy feltétlen külföldről rendelném mivel egy becslésre kb 2$ volt a pcb, de idehozni 20 lett volna, lehet előbb itthon körbenézek még, ahogy néztem van több opció is.
    Bármilyen kritikát amúgy szívesen fogadok mert az első ilyen projektem.
    Offra tettem, mivel nem annyira arduino mint a pcb-készítés, de ha maradhat itt a téma akkor mondjatok, vagy esetleg átvihetem a hobby elektronika topikra. :R

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz Aryes #21255 üzenetére

    Hú akkor inkább egybe válaszolok.
    Az auto routing után most csináltam pár verziót, ha jó lesz a klaszikus kialakítás akkor a kis hely miatt valószínüleg azzal próbálkoznék hogy a lap egyik oldalán az ESP a másikon a szallagkábel csati.

    Janos250
    Van ilyen, igen hogy ha nincs minden vég bekötve akkor szól, de pl az esetemben Minden olyanra szól amire nincs kötve semmi, esetemben ezek a "kivezetett" pinek, pl a GND.
    A panel vezetékezés valós baj volt, én valahogy abban a hitben voltam, hogy a kapcsolási rajz után ő autómatikusan megcsinálja a pcb-kreálásakor, de csak ilyen segédvonalakat ad hogy mit mivel kéne összekötnöm. A pcb szerkesztés oldalán valóban egyesével be kéne kötnöm mindent, de megtaláltam és tud auto-routingot. Így már ezzel sincs baj, de eddig valósan hiányzott.
    A saját footprint is jó ötlet, de igazából kelleni fog egy alkatrész fizikailag is amivel a kábelt rögzítem majd a pcb-hez. Szóval előbb vagy utóbb kelleni fog majd a pontos típus.

    Aryes
    A 2x2 soros mintát igazából felhasználói modell alapján tettem be, de holnap ha minden igaz megjönnek a sajátaim és le tudom mérni hogy mennyire pontos, szemre mindenképp az :D.
    Az usb-s lefoglalt pinek már érdekesek, ahogy olvastam azokra a GPIO 19 (USB D-) és 20 (USB D+) -as van használva. Viszont elvileg ez tudja a C-s usb-n is, és ott lenne használva. Bár most hogy leírtam már nekem is megingott a hitem ebben, de nagyon így rémlik, megnézem ezt újra mindenképp.
    A touchpad valóban a projekt része de nem ennek a kontrollernek a dolga, ahogy néztem neki nem is kell semmi kontroller, mert ps2-es-ként kommunikál, csak szét kell szedjek egy ps2-usb konvertert.

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz Aryes #21262 üzenetére

    Nem csodálkozom, este volt már eléggé :D

    Azt szerettem volna mondani, hogy elvileg nem csak a 19-es meg 20-as pin alkalmas usb-s kommunkikációra, hanem ha az usb-c-n keresztül is működik, csak akkor debugolni nem fogom tudni mert elvesztem a serial írás lehetőségét. Majd kénytelen leszek két tülön részre bontani szeritnem, először ha minden jól megy akkor olvasom és serialra írom, aztán egyból HID-ként kiteszem, legalábbis így látatlanban erre gondolok.
    Persze nem a legjobb, mert debug nélkül egy "élmény" tesztelni, de ez alapján kivitelezhető: [link]

    dew28
    Futottam még egy kört az árakkal és valóban, igazat adok. Az tévesztett meg, hogy alapból a legdrágább szállítási módot választotta ki. Ha nem a DHL -t kérem ami 3-5 nap, hanem egy sima Aliexpress shipinget, akkor máris csak 4 usd, szóval teljesen vállalható. Ez a pcbway-volt, valószínüsítem hogy a easyEda is ilyesmi hiba volt, de ahogy néztem van első rendelői kupon is, szóval már nem vészes ez a fele sem.

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    Nos ezt már nem merem On-ba írni mert messzebb van a témától mint a pcb tervezés volt. Viszont a hétvégén, ha minden jól megy már a billentyűzetnek a "prototípusa" elkészül, majd azzal is jelentkezek.
    Adott szintén ehhez a projekthez egy LCD, ami abban az iBook G4-ben volt amibe vissza is pakolnám a dolgokat. Ebben egy IDTECH IAXG01A van gyárilag, egy 20 pines Lvds-csatlakozóval. Ehhez néztem első sorban egy lcd control boardot, de nem volt csak ez a [link] alapján "kompatibilisek" számára.
    Ez elviekben ennyi elég is kéne hogy legyen, gondoltam, de nyilván nem írnék ennyit ha minden ment volna simán.
    A megérkezett lcd board (V.M70A LCD control board) nem jó teljesen, de nem látom hogy veszett lenne a dolog. A hozzá tartozó inverter jónak tűnik a panel kap háttérvilágítást és érzékeli is ha van bemenet csak épp képet nem ad.
    A kérdésí(ek): A gyári csatlakozón 19 vezeték fut, míg a kínain csak 12 de a gyárit is rá tudnám kötni a control boardra ha tudnám milyen a pin-kiosztása(mert ott is lenne hely több csatlakozásnak) .. ha van értleme. De melyik ennek a jó topik ahol érdeklődhetnék ? (mert még ki tudom fejteni + képeket küldeni rőluk, de nem felétlen spamelek :D )
    Ide ? / Hobbi elektronika?
    Azonnali notebookos kérdések órája? / Notebook szerviz tapasztalatok?
    Szerviz topik?
    Gondolom nem az Apple laptoposba lesz a megoldás :D

    Köszi

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz bagarol #21344 üzenetére

    Köszi írok oda :K

    Így "ránézésre" egy ugynanolyan van a kínai boardon is amit mondasz, sajna nem tudom az előéletét a donornak, de remélem hogy a panel amúgy tud adni képet :F

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni a korábbi billentyűzetes projekthez. Hogy ne kelljen visszakeresni, ezt próbálom reprodukálni, de nem az eredeti Teensy-vel, hanem egy ESP 32 S2 Minivel, és saját pcb-vel (ami már megjött és nagyon fasza is lett szóval köszönöm hozzá a segítségeket :R ) Emellett ahogy nézegettem az esp-s billentyűzetes projekteket, a
    #include "USB.h"
    #include "USBHIDKeyboard.h"
    libekkel dolgoztam.
    A matrix decoder scriptekből vettem elepul az egyiket, erre és ezt alakítottam át.
    Két fő probláma van a kóddal jelenleg de elakadtam a debugolásában.
    - Jól (két koodinátát ) csak a bekapcsolsá utáni első leütés során tud kiadni, utána elhagy egyet-vagy kettőt (legtöbbször ha valaminek "1-2" lenne akkor a mellette lévő " 1-3 "-ból, csak a 3 jön meg). Ez azért nem annyira hatalmas baj, de van ~60 billentyű így is.
    Minden más billentyű egyébként (kivéve még bal-nyíl de lehet ez is "LED-es ") visszaadja a sor és oszlop koordinátáit.
    - A másik már valóban probéma. Van két oszlop amikből nem olvas ki (egymás feletti gombokra végig ugyanaz a tünet) Ha ezeket nyomom le, akkor nem jelenik meg kiírt billentyű hanem a board LED-je világít. És ahogy néztem ha a breakoutboradon a 15-ös pint kötöm össze bármi mással, akkor is ez a játszódik le. Valószínüleg a MyPinsInOrder tömbben rosszul haivatkozok a pinek számozására, sőt valószínüleg a 15-össel lesz baj, de nem találtam hogy mi lenne a jó megoldás. Én csak a hátulján lévő nyomtatás alapján hívtam őket 1-től 18-ig, majd 21 és 33-tól 40-ig. Ez a két oszlop amúgy a B-T-5-F5 illetve az Á és Ő "oszlopa".

    Itt található meg a kódom: Github a bekötés pedig úgy néz ki hogy egy 30pines FPC breakout board (ez előbb jött meg mint a saját) 1-től 27-ig tartó pinjei az ESP-be mennek be a fenti módon: 1-től 18-ig, majd 21 és 33-tól 40-ig.

    Köszi előre is a segítséget!

    [ Szerkesztve ]

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz Postas99 #21523 üzenetére

    :W :W :W
    köszönöm :R !!
    Most fixen ég a LED (bár én tudok így élni ), akkor most össze tudom írni a táblát hogy melyik bill. milyen kódokkal operál.
    A restart-dolog maradt akkor hátra ... lehet most nem is probléma, de annak a kódnak ami a bejövő jelek alapján kell hogy kiadja a kimenő billentyű leütést majd mindenképp jól kell loopolni.

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz Urna #21524 üzenetére

    Hát .. nem lett minden jó mégse, este megnéztm a G-T-5-F5, meg Á,Ő-Ü billentyűket és elkönyveltem hogy kész.
    Viszont sajna most az utolsó előtti egész sor esik ki ( L-shift, Í ,Y, X, C, V, B,N,M,?,:,-,R-shift) ami eddig adott jelet.
    Délután ránézek újra a readPinNumber -ra meg a down_arrow -ra. Ezekben az eredetiben van egy adag delay betéve és lehet hogy a két egymás utáni switch-case túl gyorsan jön ahhoz hogy az USBHIDKeyboard.h le tudja kezelni :F . A másik tippem hogy ilyesmi sebességkülönbség lehet a Keyboard.write() meg a Keyboard.press() közt.

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz Urna #21525 üzenetére

    Erre igazából csak azért írom meg a választ, hátha valaki belefutna .. és lehet egyszerűbb lesz már neki :D
    A Keyboard.press()-egy lenyomást ad át, amit hogyha nem követ valamikor egy Keyboard.release() vagy egy Keyboard.releaseAll() akkor addig megy a lenyomott gomb, amíg a scope él, szóval nem ideális ilyenre. Emellett a megengedett paramétere is vagy char kell hogylegyen vagy pedig egy adott billentyű kódja, pl:
    char ctrlKey = KEY_LEFT_CTRL;
    [...]
    Keyboard.press(ctrlKey);

    Namost, emellett hogyha nagybetűt adok meg, akkor lenyomja az eredetit is és a shiftet is ami pedig különösen nem volt előnyös :D
    A megoldás erre, hogy kicseréltem mindet Keyboard.write(); -ra. Tegnap a proto-tákolmány be is tudta olvasni az összes billentyű kódot elsőre, egy hiba nélkül.
    Még kísérletezek hogy kell-e a ciklusba delay, mert tuti ami fix kapott 10ms-et egy koordináta kiiíratása után de .. szerintem nem lényeges.
    Emellett pedig még a #define LAYOUT változót kéne megnézni meg hogy az mivel ad többet/ kevesebbet, ugyanis a 0-s helyett most ö-betűt ír mintha át lenne "címkézve" egy magyar billentyűzetnek egy angol. De ez is minimális probléma mert a beolvasása a sorok-oszlopoknak működik, jöhet a mátrix.

    [ Szerkesztve ]

    S10 + Galaxy Watch 3

  • Urna

    tag

    válasz Aryes #21529 üzenetére

    Hát nem kell, hogy ezzel legyen megoldva az ami a végleges scriptben kiadja a billentyűt... de most hogy írod, lehet hogy egy relese() a break elé egy jobb megoldás lenne. Meg ha abból indulok ki hogy az os felé a bill kombókat kell majd leadni akkor tényleg nem a wtire lesz a bajnok :D

    S10 + Galaxy Watch 3

Új hozzászólás Aktív témák