Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lenry

    félisten

    válasz attilav2 #8003 üzenetére

    évek óta kizárólag Arch fut a saját munkaállomásomon, bár nyilván ha valami nyűgöm volna, azt magamnak könnyen tudom orvosolni.
    ennek ellenére nem nagyon volt bajom, sima irodai munkára bátran merném ajánlani.
    termelésirányítónak, stb... ha az adott szoftver fut Linuxon, akkor nem érzem hogy bármivel nagyobb kockázat vagy probléma lenne, mint a Windows, sőt...

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • Shyciii

    veterán

    válasz attilav2 #8003 üzenetére

    Én is jópár éve használok Arch-ot, és volt hogy a frissítés után nem tudott bebootolni. 2-3 ilyen alkalom volt, míg Windows 10-es munkaállomások a melóhelyemen egyszer sem haltak meg. De ettől függetlenül nem az a gond, hogy valaki Windows-t használ, és összeomlik, és akkor kész vége. A jobb melóhelyeken, vagy nagyobb cégeknél, vagy akár kisebbeknél is ha jó rendszergazdájuk van, akkor ott kezdődik, hogy minimum van 2-3 gép tartalékban, felinstallálva+programok, és csak a user-t kell létrehozni, meg mondjuk microsoft365-be bejelentkezni, és kész. Persze ehhez kell egy olyan felfogás is, hogy lokálisan semmit nem tárolunk. Arra ott van a file szerver, vagy ha pl MS gold partner, akkor szinte biztos hogy OneDrive is van használatban. Innentől kezdve semmi extra egy új tartalék gépet üzembehelyezni. Gyorsabb, mint hogy helyrehozd a Windowst, vagy Linuxot. A még komolyabb MS technológiát használó cégek meg akár roaming profile-t is használhatnak pluszban, ami aztán végképp fullosan visszahozza még a profile adatait is, hogy milyen ikon és hol vannak az asztalon. Szal egy cégnél, főleg termelésirányítást is végző cégnél, ami kritikus munka minimális leállásal, ott nem az oprendszer számít, hanem a rendszer egészének működése.

  • Frawly

    veterán

    válasz attilav2 #8003 üzenetére

    Teljesen jó termelésirányításban, meg akármire is. Ezt már többször is írtam, hogy céges felhasználásra csak LTS az igaz volt régen, de már jó pár éve nem az.

    Igazából a rollingságát is lehet tompítani az Archnak. Pl. nem frissíted olyan gyakran, meg helyi tárolót hozol létre, ahova csak olyan csomagot engedsz be, amit egy tesztgépen már teszteltél, a többi gép meg már csak ezeket húzhatja le. Ja, külön munka, de ha az egész cég archos ökosisztéma, csomó géppel, akkor simán megéri.

    Inkább csak annyi, hogy általános ipari és céges felhasználásnál szerintem elveszik az Arch előnye, de hátránya se nagyon van. Igazából ízlés kérdése, hogy ki mit ismer, miben bízik, stb.. A legtöbb helyen nem azért van Red Hat alapú disztró, meg Ubuntu LTS, meg Debian, mert azok a legstabilabbak, hanem a legtöbb IT szakember azokat ismeri, így azokat vállalja be. Sokan csak egy Archot azért nem piszkálnának meg bottal sem, mert nem ismerik, nem szokták még meg, és úgy vannak vele, hogy éles környezetben nem fognak elkezdeni tanulgatni. De ez nem jelenti azt, hogy éles környezetben ne lenne bevethető.

    Félig a lustaság is benne van. Az informatikus nem szeret dolgozni, minek frissítgessen állandóan Archot, ha egyszer egy CentOS-nél meg elmegy, hogy évente egyszer frissíti, és 10 évig nem kell komolyabban hozzányúlnia. Az LTS meg a miegymás ezt a lustaságot is kiszolgálja. Szintén a lustaságot van hivatva segíteni, hogy a nagy céges corporate disztrókra supportot is tudsz venni, ami ugye nem szükséges, de sok cégnél kényelmes, hogy ha gond van valamivel, akkor nem neked kell megcsinálni, hanem lehet a megoldásért más hátát verni, meg mindig mástól várni a megoldást.

    Sőt, tovább megyek, a legtöbb helyen azért van Windows onlyság is, mert azt biztosan ismerik, van vele belső tapasztalat, ahhoz mindig találni szakembert is, mert Dunát lehet velük rekeszteni, van hozzá support. Nem azért használják, mert stabilabb meg jobb lenne.

Új hozzászólás Aktív témák