Xiaomi Redmi 2 Pro - többet, kevesebbért

Külső, kijelző

„A Xiaomi új, középkategóriás okostelefonja nem sikerült rosszul, de az igazán átütő sikerhez a jelenlegi memóriájának kétszeresére lenne szüksége” – lehetett olvasni tavaszi, Redmi 2 cikkünk leadjében, és szentkuti11 kolléga kívánsága a Xiaomi számára parancs: megjelent hazánkban is a népszerű készülék 2 gigabájt RAM-os Pro változata, melynek a belső tárolója is méretesebb. Egy ilyen, kisebb hardveres ráncfelvarrás nem feltétlenül szül önálló tesztet, hiszen megmaradt a formavilág és a specifikációk zöme, a Redmi 2 Prót viszont lehetőségünk van a 7-es MIUI-val kipróbálni, amely gyorsabb szoftveres működést ígér, az árcédula pedig barátságosabb lett, úgyhogy mindjárt érdemes az őszi Xiaomit összehasonlítani a tavaszival, amit az Eustock.hu közbenjárásával teszünk most meg.

A Redmi 2 Pro változata külsőleg nem változott
A Redmi 2 Pro változata külsőleg nem változott [+]

Annál is inkább érdemes visszatérni a Redmi 2-hőz, mivel manapság egyre ritkább az 5 hüvelyk alatti képátló a mobilpiacon, és 134 x 67,2 x 9,4 milliméteres paramétereivel, illetve 133 grammos tömegével a Pro ugyanolyan könnyedén csúszik az ember zsebébe, mint testvére. Mondjuk túlságosan is könnyen: a hátlap maradt a csúszós plasztik fajtából, az ívelt sarkak és a vállalható képernyőkávák máskülönben kényelmes fogást és könnyű egykezes használatot biztosítanak. Az sem rossz, hogy az androidos kezelőgombok a 4,7 hüvelykes képernyő alá kerültek, így nem lopnak onnan maguknak helyet, csak a kimaradt háttérvilágításért kár.

Kijelző-teszt
Mérés Xiaomi Redmi 2 Pro Doogee X5 Pro Lenovo A5000 Prestigio Muze C3
Fehér fényerő (max.) 428 nit 560 nit 428 nit 364 nit
Fehér fényerő (min.) 13 nit 26 nit ? nit 38 nit
Fekete fényerő 0,49 nit 0,54 nit 0,59 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 873:1 1037:1 726:1 848:1
Színhőmérséklet 7665 K + kézi 7234 K 7765 K 7942 K

A 720p-s IPS panel a középszerű betekintési szögeket leszámítva jó
A 720p-s IPS panel a középszerű betekintési szögeket leszámítva jó [+]

A 720 x 1280 pixeles Sharp vagy AUO IPS panel elég jónak mondható a kategóriában. A maximális fényerő elmegy (a tükröződés miatt nem látszik minden jól a napfény alatt), a kalibráció kissé hűvös, de nem vészes, egyedül betekintési szögeket érheti komolyabb kritika: viszonylag hamar csökken a fényerő és a kontraszt, ha az ember oldalról tud csak a megjelenítőre pillantani. Az érintésérzékeny felület pontos, persze nekünk is annak kell lennünk ekkora méreten, hogy az apró, magyarul is tudó Google-billentyűzetet hiba nélkül működtessük. A kijelző fölött fénymérő, közelségérzékelő, 2 megapixeles kamera és hangszóró kapott helyet. Alul alkalmazásváltó (hosszan menü), kezdőképernyő és vissza az érintőgombok kiosztása.

a Redmi 2 Pro apró készülék, a matt műanyag hátlap viszont csúszós
a Redmi 2 Pro apró készülék, a matt műanyag hátlap viszont csúszós [+]

A bekapcsoló és a hangerőszabályzó jobb oldalon, ideális helyen nyomkodható, a microUSB kábelt alul lehet bedugni, a füles csatlakozójának pedig felül van a helye. Headsetet egyébként nem találni a natúr színű csomagolásban, amely csak a leírásokat, a garanciajegyet, egy USB-kábelt és egy 1 amperes töltőfejet rejt. A matt felületű hátlap tetején egy 8 megapixeles kamera, egy ledes villanó és egy monó hangszóró pillantható meg, alul pedig egy darab, ezüstös márkafelirat.

Megmaradt a 8 megapixeles kamera a hátlapon
Megmaradt a 8 megapixeles kamera a hátlapon [+]

Az oldalakra ráhajló plasztik lapot eltávolítva 2200 milliamperórás telep, két microSIM foglalat és egy microSD járat mutatja meg magát. A készülékváz stabilan egyben tartja a Redmi 2 Prót és a hátlap is megfelelően illeszkedik, bizonyos fogás esetében mégsem érezzük tökéletesnek a helyzetet, és ezt más mis készüléknél is észrevettük. A Xiaomi üdvöskéje mindenesetre valóban kompaktméretű anélkül, hogy az az anyaghasználat rovására ment volna, avagy csak kisebb megjelenítő fért volna bele.

Hirdetés

Hardver és MIUI

A Redmi 2 Prót is négy 64 bites, 1,2 gigaherten járatott Cortex-A53 mag hajtja meg a Qualcomm Snapdragon 410 jóvoltából. Ez ma már semmiképpen sem kiemelkedő chipset a kategóriában, hiszen akadnak erősebb MediaTek ajánlatok, ám a sebességre mégsem lehet panasz, főleg nem a 2 gigabájt RAM jelenlétében, amelyből nagyjából 1,1 érhető el minden alkalmazás bezárása után. A belső tárhelynek sem kell szégyenkeznie: a 16 gigabájtból rendelkezésre álló 13,57 a kategóriaátlagot vastagon túlteljesíti, ráadásul a multimédiás és egyéb fájloknak ott a microSD foglalat.

A Redmi 2 Prót már MIUI7-tel próbáltuk ki, bár az továbbra is Android 4.4.4-en alapszik
A Redmi 2 Prót már MIUI7-tel próbáltuk ki, bár az továbbra is Android 4.4.4-en alapszik [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Redmi 2 Pro Elephone G2 Vodafone Smart Speed Doogee X5 Pro
Rendszerchip Snapdragon 410 MediaTek MT6732 MediaTek MT6735M MediaTek MT6735P
AnTuTu 5.x Benchmark 20487 pont 32169 pont 19647 pont 20204 pont
Vellamo Browser 1969 pont 2624 pont 1534 pont 1875 pont
Vellamo Metal 807 pont 989 pont 688 pont 812 pont
Geekbench 3 (single) 649 pont 361 pont 482 pont 484 pont
Geekbench 3 (multi) 1464 pont 1969 pont 1452 pont 1350 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,9 fps nem indult el 4,7 fps 3,5 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,8 fps nem indult el 1,5 fps 1,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,5 fps 28 fps 9,5 fps 8,5 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,3 fps nem indult el 4,3 fps 5,0 fps

A MIUI7 Android KitKaton és Lollipopon is ugyanúgy néz ki A MIUI7 Android KitKaton és Lollipopon is ugyanúgy néz ki
A MIUI7 Android KitKaton és Lollipopon is ugyanúgy néz ki [+]

A MIUI7 mintha tényleg valamivel fürgébb lenne, mint a tavaszi Redmin futó verzió: az átmenetek, az alkalmazáskezelés és a Chrome-mal való böngészés is gyors. Mondjuk apróbb dadogások így is előfordulnak (ezt a Mi 4c esetében is észrevettük), úgyhogy az UI lehet a ludas, a mis böngésző úgyszintén kevésbé jól optimalizált, mint mondjuk a Google-féle. Játékok frontján átlagos a helyzet: az Adreno 306-ös IGP éppen elegendő a Real Racing 3-nak, hogy kis képfrissítési hiány mellett bátran lehessen róni a kilométereket, ennél jobb élményért viszont drágább készüléket kell választani. A legtöbb játéknál nincsenek ilyen gondok, és a készülékház sem melegszik jelentősen, úgyhogy nem lehet panasz a sebességre.

A MIUI témázható A MIUI témázható
A MIUI témázható [+]

Érdemes megjegyezni, hogy a jelen MIUI7 verzió (5.11.12, Xiaomi.eu) még mindig Android 4.4.4 KitKaton alapszik, viszont ezt alig lehet észrevenni, mert a felület pont olyan, mint mondjuk az Android 5.0-s Redmi Note 2-n. Alkalmazásmenü nincs, a felület témázható, a kapcsolópanel testreszabható és az értesítések, az engedélyek és az internetelérés is paraméterezhető. Megjegyzem, itt is ki kellett kapcsolni a letöltéskezelőben a mobiladat limitet, hogy egy méretesebb alkalmazást le tudjak tölteni út közben, és van egy-két hasonló, szétszórt beállítás, amit szükséges lehet előkotorni. Az Áruház egyébként az egyetlen előre telepített Google-app, ami a tárhely szempontjából jó hír, a többi gond nélkül lekapható és használható, ahogy minden más is, hacsak nem kifejezetten Android 5.0-ra vagy 6.0-ra íródott.

Sok a hasznos app, mégis bőséges a fennmaradó tárhely Sok a hasznos app, mégis bőséges a fennmaradó tárhely
Sok a hasznos app, mégis bőséges a fennmaradó tárhely [+]

Az eszközök zömét a Xiaomi biztosítja, és a naptártól kezdve a széleskörűen paraméterezhető biztonsági felügyelőn át a fájlkezelőig sok a hasznos alkalmazás, és a mis fiók kezeléséről sem kell lemondani, hiszen minden személyes adat menthető az 5 gigabájtos, ingyenes felhőtárhelybe. A telefonkönyv rendben kezel két SIM-et, beolvassa többek között a Google-fiókokat, a névjegyek rendezése és megjelenítése paraméterezhető, a tárcsázóban pedig működik a gyorskeresés, illetve a gyorshívás. Az email és SMS-appok úgyszintén jó szolgálatot tettek.

A tárcsázó és a böngésző is remekül használható A tárcsázó és a böngésző is remekül használható
A tárcsázó és a böngésző is remekül használható [+]

Böngészni alapból a mis szoftverrel lehet, bár azzal több a dadogás, mint mondjuk a Chrome-mal. A Xiaomi böngészője mindenesetre rendben kezel több lapot és könyvjelzőket, akad nappali és éjszakai olvasási mód, keresés, adattömörítés, mentés és megosztás, és még egyéni sortörést is lehet választani, ami 720p-n és 4,7 hüvelyken remek hír. A teljes képernyős üzemmód, mondjuk szintén jól jött volna, ám kimaradt.

Kamera, multimédia

Maradt az elöl 2, hátul 8 megapixeles kamerakombináció, az utóbbit autófókusz és ledes villanó segíti. A szoftver egyszerű, átlátható és könnyen kezelhető: az élőképen átlagos sebességgel dolgozik az érintőfókusz (amit követően helyben állítható az expozíció), a szélen lehet bekapcsolni a HDR-t vagy a vakut, mellettük pedig a fényképezés, a videofelvétel és a galéria ikonjai érhetők el. Balra simítva a módok (kézi, időzítő, esti, panoráma, arcszépítő, téma), jobbra pedig az effektek érhetők el. Függőlegesen simítva a kamerák közt lehet váltani. A beállítások között a felbontás, a képminőség, a mérési mód és szoftveresen az élesség, a telítettség és a kontraszt állítható. Kézi módban a fehéregyensúly (4 séma) és az érzékenység variálható (ISO100-800). Videofelvétel legfeljebb 1080p-ben lőhető 30 fpssel és egész jó képminőséggel, csak a hangminőségért kár, emellett gyorsított felvétel is készíthető (time-lapse). Az autófókusz felvétel közben lomha. Egy klip.

A 8 megapixeles kamera a kategóriaátlagot hozza minőségben
A 8 megapixeles kamera a kategóriaátlagot hozza minőségben [+]

Tavaszi megfigyeléseink nem sokat változtak: a vonalélesség bár picit javult, 8 megapixelen a Pro a kategóriaátlagot hozza részletgazdagságban, komolyabb lencsetorzítás nélkül. Egy-két esetet leszámítva a fehéregyensúly rendben van, a dinamikatartomány viszont kissé szűkös, és az automatika hajlamos fél fényértékkel alulexponálni. HDR-rel ezen könnyedén lehet kompenzálni, viszont kontrasztosabbak az eredmények az ideálisnál, és nem egyszer kiégnek a világosabb részek. Makrók kifejezetten sok részlettel lőhetők – már ha a fókuszálás sikeres, előfordul, hogy többszöri érintésre kerül csak oda az élespont, ahova szántuk. Este nincsenek csodák: az apró szenzor miatt az automatika magas érzékenységgel rögzít, kézi ISO állítással 1/10 másodperc a leghosszabb záridő, a vaku pedig közepes fényerejű. Ennek ellenére készíthető ilyenkor is használható fotó és az autófókusz sem távozik feltett kézzel, csak meg kell dolgozni az albumba való esti fotókért.

A zenelejátszó mellett FM-rádió is akad A zenelejátszó mellett FM-rádió is akad
A zenelejátszó mellett FM-rádió is akad [+]

A mis zenelejátszó a gyártótól megvásárolt számok mellett a helyben tároltakat is előadók, számok, albumok és mappák szerint csoportosítja, és a tömörítetlen formátumok mellett meghajtja a wma állományokat is. Füles csatlakoztatásakor többféle hangséma elérhető (így a Pistonokhoz), erre egyébként szükség van az FM-rádió beüzemeléséhez. A fülesre menő hangminőség amúgy rendben van, nem hallottunk komoly torzítást vagy zajt.

A videolejátszó gazdag kodektámogatással rendelkezik
A videolejátszó gazdag kodektámogatással rendelkezik [+]

A hátlapi hangszóró jól muzsikál, azt leszámítva, hogy hátlapi, ami azt jelenti, hogy lapos felületre helyezve csökken az amúgy kiemelkedő maximális hangerő. 100%-on persze már torzulnak a dallamok, azonban 2-3 lépéssel lejjebb véve egész szép, telt muzsikaszó áramlik ki a monó megoldásból, jobb, mint amit a kategóriaátlagtól megszoktuk. A videolejátszó 1080p-ig bezárólag és beleértve minden általunk bevetett kódolással megbirkózott a DivX-et, az Xvid-et és AC3-at is beleértve, csak a feliratokat nem sikerült viszontlátni.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Redmi 2 Pro két microSIM-et fogad be, és mindkettővel 150 Mbps az elérhető legnagyobb adatsebesség 4G-n, bár az csak az 1800 és 2600 MHz-es frekvenciákon támogatott. 3G-n 42 Mbps az elméleti letöltési korlát. Ez a Redmi is dual standby technológiájú, azaz egyszerre két számmal is a hálózaton lehet lógni (egy aktív adatkapcsolattal), hanghíváskor viszont a másik SIM lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőség elmegy, minket tisztán értettek, a hangszóró viszont szólhatna tisztábban is, de legalább nem jellemző zúgás vagy recsegés. WiFi-ból 802.11b/g/n a szabvány hotspot és Direct funkciókkal, Bluetoothból 4.0 A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. A navigáláshoz a GPS, a GLONASS és a Beidou műholdcsoportok segítségét is igénybe lehet venni, a pozíciószerzés pedig gyors és pontos. Az infra és az NFC kimaradt.

Ezúttal is narancsságán virít az akkumulátor
Ezúttal is narancsságán virít az akkumulátor [+]

Az üzemidő tekintetében rendben van a helyzet: a 2200 milliamperórás telepből visszafogottan fogyasztanak az antennák és a háttérfolyamatok, képernyőidőből pedig 4-4,5 órás átlagot tudtunk összehozni. Nyilván, a maximális fényerő és a játékok ezen csökkentenek, a töltés gyakorisága mindenesetre egy-másfél-két nap lehet attól függően, hogy ki mennyire tudja megállni, hogy Redmijét a zsebéből előhúzza. Takarékossági megoldásból háromféle akad: a háttérfolyamatok kikapcsolása, a WiFi és a mobiladat kikapcsolása, illetve minden hálózati szolgáltatás kikapcsolása a WiFi-n, a hanghívásokon és az SMS-en kívül.

A Redmi 2 Pro (felül) jó ajánlat, kellemes áron
A Redmi 2 Pro (felül) jó ajánlat, kellemes áron [+]

Értékelés: Xiaomi Redmi 2 Pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Nem volt rossz ajánlat tavasszal a 8 gigabájtos Redmi 2, viszont az 1 gigabájt RAM a MIUI-nak szűkös volt, ráadásul akadt jófajta rivális 60 ezer forint környékén. A Pro változat megduplázza a memóriát és a tárhelyet, ennek ellenére 15 ezer forinttal olcsóbban megkaparintható, így az ősz egyik legkellemesebb ajánlata a középkategóriában. Hiszen adott a naprakész MIUI felület (bár ezúttal Android KitKaton ragadt), a decens szoftverfelhozatal és sebesség (apró megakadásokkal), az átlag feletti HD megjelenítő és üzemidő, az elfogadható kamerák és a kompakt, könnyű külső (csak a csúszós hátlapért kár).

Bár akad még barátságosabb 720p-s ajánlat a kevésbé ismert Doogee révén (X5 Pro), a Xiaomi kevesebb kívánnivalót hagy maga után, persze a Redmi 2 Pro sem hibátlan. Hiányzik az NFC és a gombok háttérvilágítása, mindössze két hazai 4G frekvencia támogatott, a hátlap illesztése nem tökéletes, és bár heti rendszerességgel frissül a MIUI, a készülék aligha fog Android 4.4.4-ről előrelépni, ha eddig nem tette meg. Ezek semelyikét nem érezzük kritikus hibának egy olyan piacon, ahol egy Alcatel OT Idol 3 jóval többért kínál sztereó hangszórókat és nagyobb felbontású kamerát kevesebb RAM és tárhely árán, vagy ahol a hardveresen ütősebb Honor 4C szintén drágább, vaskosabb és semmilyen 4G frekvenciát nem támogat. A Redmi 2 Pro ára egyszerűen el lett találva ahhoz, hogy a fenti megjegyzések és a MIUI egy-két sajátos megoldása mellett is elcsípjen egy komolyabb plecsnit.

Xiaomi Redmi 2 Pro

Bone123

A tesztkészülék a Eustock jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Xiaomi Redmi 2 Pro
Xiaomi Redmi 2 Pro Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 134 x 67,2 x 9,4 milliméter
Tömeg 133 gramm
Színvariációk fekete, fehér, sárga, pink, zöld
SIM-foglalat 2 darab microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (312 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916)
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 13,57 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 1800/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat. 4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Biztonság, Fájlkezelő, Hangrögzítő, Iránytű, Mi fiók, Mi Video
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2200 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, USB OTG, MIUI7

Azóta történt

  • Holnap érkezik a Xiaomi Redmi Note 3

    Redmi Note 2 Pro helyett a fenti névvel hull le a lepel a legújabb középkategóriás Xiaomi phabletről, amely hivatalos renderképen is megmutatta fémházát és biometrikus szenzorát.

  • Windowst vagy Androidot futtat a Mi Pad 2

    A Xiaomi táblagépe az előddel ellentétben nem NVIDIA, hanem Intel Atom chipsetet kapott, és csatlakozott az USB Type-C vonalhoz is.

  • Máris itt a MIUI 7.1

    Hamar megérkezett a Xiaomi 7-es verziójú androidos felületének első számozott frissítése.

Előzmények

  • Xiaomi Redmi Note 2 - turbómotor a középkategóriában

    A Xiaomi friss Redmi phabletje egy generáció alatt kettőt lépett előre: Full HD kijelző, gyors nyolcmagos hardver, infra és PDAF-autófókusz került a házba, az ár mégis lefelé mozdult el.

  • Xiaomi Redmi 2 - érdemes várni rá

    A Xiaomi új, középkategóriás okostelefonja nem sikerült rosszul, de az igazán átütő sikerhez a jelenlegi memóriájának kétszeresére lenne szüksége.

  • Xiaomi Redmi Note 4G - valaMivel gyorsabb

    A 4G-s Xiaomi óriásmobil chipsetet és MIUI verziót cserélt. Lássuk, hogy a nálunk is kapható készülék errefelé is olyan jó ajánlat-e, mint Ázsiában!

  • Xiaomi Redmi 1s - pirospacsi

    Azt mondják, hogy a Xiaomi a kínai Apple. Azért ez persze nincs így, de a MIUI rendszer valóban igen kezes, miközben a Redmi 1s ára még kötelező terhek megfizetése után is versenyképes.

Hirdetés