Wiwe - tiszta szívvel

Hirdetés

Mit és hogyan mér?

A Wiwe elsődleges célja az EKG görbék rögzítése és speciálisan erre az eszközre és formátumra fejlesztett algoritmus alapján való elemzése, emellett regisztrálja a szívritmust, a pulzust, valamint a vér oxigéntelítettségét. A lépésszámláló funkció opcionális, míg a BMI értéket – aminek validitásáról újabban erősen megoszlanak a vélemények – önbevallásos alapon, a manuálisan bevitt adatokból számítja. A gamifikáció engedélyezése esetén különböző jutalmakat kapunk, amennyiben egy héten legalább négyszer nem felejtünk el mérni. Ez szintén opcionális.


[+]

A mérést bármikor és bárhol végezhetjük, a Bluetooth kapcsolat keresésekor a LED soron fényjelzés fut végig, amint ez megvan, a jobb szélső LED zölden villog, majd a mérés alatt folyamatosan világít. A mérés előkészítése 10 másodpercet vesz igénybe, maga az EKG rögzítése pedig 60-at, eközben úgyis el leszünk foglalva a valós idejű grafikon érdeklődő nézegetésével, bizonyos felkészültségi szinten, vagy előképzettség esetén pedig menet közben is információértékkel bír a folyamatosan futó görbe. A pulzusszám megjelenítése szintén valós idejű és folyamatos, a véroxigén telítettségének értéke nagyjából 30 másodperc után jelenik meg.


[+]

Az eredmények laikus felhasználók számára is értelmezhető formában jelennek meg a pár másodpercig tartó kiértékelést követően akkor is, ha az átlagolt többségi ciklus grafikonja pont nem mond semmit. A színkódolás evidens, a zöld a normál paramétereket jelzi, a sárga kismértékű eltérést, míg a piros jelentős eltérést mutat a szintén megjelenített referenciaértékekhez képest. A rögzített EKG görbe teljes terjedelmében, a készüléken korlátlan mennyiségben tárolásra kerül. Itt maximum négyszeres nagyításra van lehetőségünk, illetve PDF formátumban nyomtatható állapotban is rendelkezésre áll, de instant továbbíthatjuk is e-mailben bárkinek, aki képes értelmezni a görbét. Automatikus továbbításra is van mód, ilyenkor a kapcsolatoknál érdemes megadni a fogadó fél adatait és e-mail címét.


[+]

Az alkalmazás számára felhasználható tárhely mennyisége korlátozható, egy mérés nagyjából 700 kB terjedelmű. A mérési eredmények az Adataim menüpontban sorakoznak, a felület a lehető legegyszerűbb megjelenésű, ami színkódolással és egyértelmű navigációs gombokkal segíti a tájékozódást. A mérések időrendi sorrendben kerülnek megjelenítésre, legfelül a legutóbbi vizsgálattal. A három fő paramétert EKG, AR és KH megnevezés jelöli, ezek dekódolásában és értelmezésében is segít az alkalmazás, de azért mi is átvesszük röviden. Sem érteni, sem értelmezni nem kell egyetlen, mellesleg azért igen informatív és csinos grafikont vagy adatot sem, az app alapból csak annyit közöl, hogy adott esetben érdemes lenne konzultálnunk a kezelőorvossal, mert eltérést regisztrált a normál értékektől.


[+]

Az AR/PF (Aritmia/Pitvarfibrilláció) mérés során a rögzített szívciklusok alapján az app készít egy Poincaré-ábrát, mely a szívritmus ingadozásának megjelenítésére szolgál. Az ábrán megjelenített pontok minél közelebb esnek egymáshoz, annál szabályosabban követik egymást a szívciklusok. A szívritmus jelentős ingadozása aritmiára utal, melynek egyik komolyabb fajtája a pitvarfibrilláció. A pitvari fibrilláció detektálás az EKG RR távolságainak szóródásán alapul, az algoritmus 98,69%-os pontossággal jelzi az eltérést. A P hullám hiánya és a szabálytalan szívritmus többek között azért is nem elhanyagolható probléma, mert ötszörösére növeli a stroke kockázatát, ami a WHO adatai alapján a második leggyakoribb halálhoz és tartós rokkantsághoz vezető betegség. Egyébként rendszeres EKG szűréssel az esetek többségben megelőzhető lenne.


[+]

A KH jelzetű paraméter a szívizom állapotára reflektál, konkrétan a kamrai repolarizációs heterogenitás mértékét mutatja. A fibrilláció / tachycardia kockázatbecslése a QRST integrál alapján történik, mellesleg a világon egyedülálló módszertan alapján. A kamrai szívizomsejtek elektromos labilitásának növekedése megnöveli a súlyos és veszélyes ritmuszavarok valószínűségét, ami hirtelen szívmegálláshoz vezethet. A jelenség hátterében általában kamrrafibrilláció áll, a kockázati faktorok között pedig az öröklött hajlam mellett a stressz, intenzív fizikai megterhelés és a szívet érintő egyéb problémák is megtalálhatók.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés