Vivo Y55 - nem érdemes Vivódni vele

Lehet piaca az Ázsiában elismert Vivo olcsó modelljének, csak nem itt, nem most és nem ennyiért. A gyártót viszont ne írjuk le, csak jöttére, kelet felől egyhamar ne számítsunk.

Külső, kijelző

A jól bejáratott márkák és termékeik mellett előfordul, hogy egy-egy, a számunkra közelebbről még nem ismert vállalat készülékei kötnek ki nálunk. A Vivo név lehet, hogy olvasóinknak nem mond sokat, ám tudunk három dolgot mondani, ami mindjárt elhelyezheti a kínai gyártót a mobiltérképen. Ők azok, akik elsőként dobtak piacra QHD kijelzős mobilt, és azóta is sok elit masinájuk van, előremutató tervekkel. A Vivo ugyanúgy a BBK Electronics érdekeltségébe tartozik, mint az ismertebb Oppo és a OnePlus. Végül és nem mellesleg: el-elcsípik negyedévtől függően az ötödik helyet a mobilpiacon, megelőzve a Sony, az LG vagy a HTC eladási mutatóit.


[+]

Ami miatt mégsem szállítjuk a mobilarenás Vivo teszteket futószalagon, az a kilométerek ezreiben mérhető távolság: a gyártó az ázsiai és elsősorban a kínai piacra koncentrál. Így a hozzánk eljutott, szerény képességű, de mutatós Y55 is nélkülözi az arrafelé nem szükséges B20-as LTE sávot és a magyarítást, de még angol nyelvet választva is rengeteg kínai értesítés és alkalmazás marad szem közelben. A nyelvi és adatkommunikációs gát márpedig kézzelfogható hátrány a messzi Magyarországon: nem ide szánták, és ez a tény az egész tesztet végigkíséri. (Érdekes egyébként, hogy a dobozon Y55 név szerepel, a telefon szoftveradatai viszont Y55A. A lényeg: a Snapdragon 430-as Vivo telefon kötött ki az eMAG-tól tesztasztalunkon).


[+]

Pedig ízléses fehér dobozából kiemelve az Y55 ígéretesen indít: hiába az alsóbb kategóriákba szánták, így lemaradt az ujjlenyomat-olvasó vagy a képernyő alatti érintőgombok háttérvilágítása, fémből van és kényelmesen használható a fakó- vagy rozéarany festésű ház. Csak egy-egy hátsó sáv és az 5,2 hüvelykes képernyő keskeny kerete készült műanyagból, és 147,9 x 72,9 x 7,5 milliméteren, illetve 142 grammon, ha nem is kompakt, az Y55 zsebben észrevétlenül hordozható, egy kézzel pedig rendben kezelhető. A minőség a konstrukcióról is lesüt: sehol semmi illesztési hiba, bár határozott szorongatásra a ház apró hangeffektusokkal jelzi: nincs a mérnöki munka a masszív alumíniumvázas csúcstársak szintjén.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Vivo Y55 Motorola Moto G5 Huawei P10 Lite Samsung Galaxy J5 (2017)
Képátló 5,2 hüvelyk 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 1080 x 1920 1080 x 1920 720 x 1280
Technológia IPS LCD IPS LCD LTPS LCD Super AMOLED
Fehér fényerő 446 nit 503 nit 545 nit 350 / 475 nit
Fehér fényerő (min.) 5,0 nit 6,4 nit 3,2 nit 4,2 nit
Fekete fényerő 0,3 nit 0,34 nit 0,39 nit 0 nit
Kontrasztarány 1488:1 1481:1 1398:1 végtelen
Színhőmérséklet 7163 K 7022 K 7665 K + kézi 7375 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Mivel a középkategóriába pozicionálták, 720 x 1280 pixeles képernyő felbontással és a kissé szőrös karakterrajzolattal kell beérni, az IPS panel ugyanakkor még épp elég világos napfény alatt, kellően sötét éjszaka és nagyjából elmegy a kalibrációja, ha a színek nem is elég élénkek. Inkább a gyorsan csökkenő fényerő zavaró, ha oldalról téved rá a tekintet, az érintési érzékenységre ugyanakkor nem lehet panasz. Felül 5 megapixeles kamera, beszélgetési hangszóró, fénymérő és közelségérzékelő pihen, alul pedig menü, kezdőoldal és vissza funkciógombok, ezüstös festéssel. Az Y55 bal oldalon nyeli be a micro- és nanoSIM-et, ritka módon pedig külön járatot kapott felül a microSD kártyafoglalat, a 3,5 milliméteres audiokimenet társaságában. A microUSB kábel lent találhat magának helyet, a két oldalán mikrofonnal és monó multimédiás hangszóróval.


[+]

Mindebből következik, hogy a bekapcsoló és a hangerőszabályzó jobb oldalon tapogatható ki, az utóbbi némi nyújtózás árán, fogásváltás nélkül még éppen elérhető. Hátul 8 megapixeles kamera és LED villanó indítja a sort, lejjebb haladva márkalogó folytatja, alul pedig minősítési és gyártási felirat zárja. Az elegáns csillogású, de érezhetően vékony fémházban 2650 mAh-s telep szerénykedik, amihez a dobozban microUSB töltő- és adatkábel, ahhoz pedig 1 amperes ázsiai adapter és európai átalakító passzol. Örvendetes, hogy az Y55 megóvását gyárilag meg lehet kezdeni: alapból rajta van egy fólia, a csomagolás pedig átlátszó, puha műanyag tokot is rejt. Ugyanitt némi leírás, egy hagyományos mikrofonos füles és egy SIM-tű is megbújt.

Hirdetés

Hardver, Funtouch OS 2.6

Az Y55 a nyolc 1,4 GHz-es Cortex-A53 processzormagot és az Adreno 505-öt bevető Snapdragon 430-at használja 2 GB RAM és 16 GB-os tároló kíséretében. Az utóbbi kettő nem túl acélos az olcsóbb, 3/32 GB-os Xiaomik és Meizuk mellé téve, ráadásul a tárolónak csak a fele érhető el szabadon, viszont microSD kártyával bővíteni lehet. Hiába a nyolc mag, a felület és a böngészés elég dadogós, és mivel a tároló még lomha is, az alkalmazáskezelés sem az igazi, optimalizálhatták volna jobban az egészet. A játékok többsége mindenesetre rendben elfut, csak a komolyabb 3D-s címeknél érződik lóerő hiány. De még ez is elmenne, ha a középkategória legalján árulnák, de sajnos a forintosított árcímke feljebb csúszott, az ujjlenyomat-olvasó pedig egyszerűen lemaradt.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vivo Y55 Motorola Moto G5 Samsung Galaxy A5 (2017) Huawei P10 Lite
Rendszerchip Snapdragon 430 Snapdragon 430 Exynos 7880 HiSilicon Kirin 658
AnTuTu Benchmark 6.x 41734 pont 45552 pont 61054 pont 61501 pont
Vellamo Browser 2257 pont 1859 pont 3480 pont 3283 pont
Vellamo Metal 919 pont 1377 pont 1324 pont 1578 pont
Geekbench 4 (single / multi) 614 / 1835 pont 608 / 2471 pont 770 / 3963 pont 909 / 3346 pont
GFXBench Manhattan onscreen 14 fps 7,5 fps 15 fps 8,5 fps
GFXBench Manhattan offscreen 7,0 fps 7,1 fps 15 fps 7,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 26 fps 14 fps 33 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 16 fps 16 fps 30 fps 18 fps


[+]

A vicces nevű Funtouch OS 2.6 ráadásul magyar nyelvvel nem, és angolul is csak szedett-vetett formában érhető el, egy-két humoros félrefordítással, rengeteg kínai alkalmazással és értesítéssel, és jó régi, 6.0-s Androiddal, ami 2018 közeledtével nem pálya. A Vivo felületének logikája ráadásul inkább követi az iOS-ét, és ha mindez az ikonformából és stílusból, a hiányzó alkalmazástárból vagy az iPhone-szerű beállítás-elrendezésből nem derülne ki, az i Music, i Manager és i Theme alkalmazásnevek segítenek. Vagy az alulról felsimítható kapcsoló, és fény/hangerőszabályzó panel. Esetleg a kameraszoftver elrendezése. Azért ne sajnáljuk le a felületet: felvonultat például éjszakai szemkímélő módot, témázási lehetőséget és a betűtípus is állítható, bár az idétlenül nagy betűméret a beállítások között sajnos nem, és a Nougat nyalánkságai is kimaradtak a korábbi Android főverzió miatt.


[+]

Van viszont egykezes elrendezés a tárcsázóhoz, a billentyűzethez (amit érdemes a Gboardra cserélni, ezt és a legtöbb Google-appot az előre telepített Play Áruházból kell beszerezni) és elvileg rendszerszinten is, a hozzá tartozó gesztust azonban nem igazán akarta Funtouch Úr érzékelni. Társítható funkció képernyőrajzhoz (kikapcsolt kijelzőre mondjuk O-t írva az ujjal) és a hangerőszabályzó lenyomásához, plusz hadonászással és döntéssel is mindenféle (nem túl praktikus) extrafunkció elérhető. A nyelvi korlátok egyik legnyilvánvalóbbika, hogy a galéria a fájlrendszeren belül egy kínai nyelvű könyvtárba lett elrejtve, így akár AirDroid-féle vezetékmentes, akár USB-s PC-s kapcsolatot létesít az ember, jó idő az átvitelre szánt fájlokat a telefonról előkeríteni.


[+]

A kínai appok és alkalmazásbolt mellett (hogy, hogy nem, App Store a neve) a Vivo felvonultatja saját rendszerszintű keresőjét és kínaiul figyelő, Vivoice nevű hangasszisztensét, ezt nyelvi okokból nem tudtuk kipróbálni. A Vivónak is van felhőtárhelye a mentésekhez, és akkor már vivós fiókkal is be lehet jelentkezni a szinkronizáláshoz. A szűkös belső tárhelyért a tucatnyi eszköz és extra tartalom okolható, ezekből igazán a fájlkezelőt, a naptárat, az órát, a számológépet, az iránytűt, a jegyzetelőt és a felvevőt találtuk hasznosnak. A FreeShare fájlmegosztó biztos jól jönne, ha nem fagyna ki és küldene a memóriából való ürítés után is hibaüzenetet, újra és újra, amíg a telefon újra nem indul. Aki a Lock ikonra lépve alkalmazászárolási lehetőséget sejt, csalódnia kell, a funkciója képernyőzár. Az appok ugyanakkor az i Manager rendszerfelügyelővel védhetők, ugyanitt az erőforrásokra is rá lehet nézni.


[+]

A telefonkönyv rendben behívja az általunk megszokott fiókok, a SIM-ek és a telefon névjegyeit, a tárcsázóban viszont már zavaró, hogy megjelennek kínai karakterek. A rendezési elv nem állítható, csak a szám nélküli tételek szűrése opció. A Vivo böngészője teljes mértékben kínai nyelvű, és bár rendben kezel több lapot, érdemes inkább az előre telepített UC Browsert használni, vagy azzal a lendülettel a Chrome-ot telepíteni. Igazából édes mindegy, a közepesen komplex honlapoktól felfele ugyanis rendre előfordul várakozás és a görgetéskor dadogás, ami HD felbontáson, nyolc processzormaggal nehezen megbocsátható. Azért még 5,2”-es bőven el lehet időzni az interneten, ám ebben a formában, ilyen nyelvi gátakkal, ennyire régi Androiddal és ilyen problémás optimalizálással az első funtouchos találkozásunk minden volt, csak épp nem fun.

Multimédia

Az Y55 kamerák frontján is a szükséges minimumot hozza, jó hír viszont, hogy az 5 megapixeles, előlapi modul és az arcszépítő megoldások mellé képernyővillanó is jár. Hátul szerény, 8 megapixeles szenzor dolgozik f/2-es rekeszértékű lencsével és közepes erejű LED villanóval. A szoftverről is az egyszerűség süt le: egyik oldalon a vaku, a kameraváltó és a többi beállítás, a másikon a videó, az arcszépítés, az effektek és a galéria érhető el. Módok szintjén mégis több jár, mint amit a felület sejtet: a HDR mellett panoráma, éjszakai, dokumentumszkennelő és 32 megapixelre felskálázó ultra. Hasznosabb ennél a kézi, ahol az expozíció, az érzékenység, a fehéregyensúly, a fókusz és 1 mp-ig a záridő is állítható, bár camera2 API támogatás nincs. Végezetül vannak még rácsvonalak, kattintani lehet érintéssel és vezényszóval, plusz elérhető a nem azonosító funkció, illetve önkioldó.

A képminőség nappal alulról súrolja az elfogadható kategóriát. A vonalélesség 8 megapixelen mindenképp rendben kell legyen, és nagyjából van is, a dinamika viszont szűkös, a rendszer ezért inkább fél fényértékkel alulexponál és fakó eredményeket produkál, amire a HDR egyszerűen csak rávilágosít. A kissé lomha fókusz nagyjából megbízható, és a makrók jobban mutatnak, mint a tájképek, este mindenesetre nem érdemes az Y55-tel Vivódni, mert az apró szenzor a lent látható, lényegében használhatatlan eredményeket produkálja. A 1080p-s videofelvételek ugyanúgy fakók és élettelenek mint az állóképek, a minőség közepes, közeli tárgynál nem vált fókuszt a rendszer és a hangok is elég jelentősen meg lettek szűrve, egy példa. Ma már a középkategóriába egy ilyen kamerarendszer nem férhetne bele, pontosabban egy sokkal jobbnak kellene.


[+]

Az i Music a kínai nyelvű ajánlások mellett előadók, dalok, albumok és mappák szerint csoportosítja a helyben tárolt zeneállományokat. A lejátszáshoz pofás lemezjátszó animáció és a netről behúzott borítók járnak, illetve ha talál, dalszöveg. Az Y55 lejátssza a veszteségmentes kódolásokat és a WMA kiterjesztést. Füles csatlakoztatásával az FM-rádió is működésre bírható. A Video 1080p-ig lejátssza a DivX, az XVid, a H.263, a H.264 és a H.265 kódolásokat, illetve az AC3 hangot, a feliratokat viszont nem sikerült neki, hiába az opció. Akad ablakos lejátszás, a felület két szélén, ujjgördítéssel pedig egyszerűen állítható a fény- és hangerő.


[+]

Az Y55 alján lévő, könnyen eltakarható multimédiás hangszóró küzd-hajt az átlag feletti hangerőért, aminek az az eredménye, hogy 1) egész messziről meghallani a bejövő hívásokat, 2) borzalmasan zúg 100%-on a telefon. 3-4 lépessel lejjebb véve sem válik a produktum igazán jóvá, legfeljebb elviselhetővé, nem a multimédia a teló erőssége. A fülesre menő hangminőség sem tökéletes: itt elsősorban dinamikában és részletességben kell kompromisszumot kötni a menőbb és drágább társakkal szemben, illetve maximális hangerőben, ami komolyabb fejhallgatónál éreztetheti a hatását. A mellékelt mikrofonos fülest már eléggé fel lehet hangosítani, csak azt nem minőségi zenehallgatásra találták ki. Komolyabb zaj, zörej ugyanakkor nem jellemző minőségi fülest csatlakoztatva, úgyhogy mp3-ak hallgatásához az Y55 is elmegy.

Adatkommunikáció, üzemidő

Az Y55 egy micro- és egy nanoSIM-et fogad be dual standby technológiával. 4G-n legfeljebb 150/50 Mbps-os átvitel érhető el, és sajnos hiányzik az itthon esszenciális B20-as LTE sáv támogatása – ma már minden ilyen sebből vérző ajánlat hazai létjogosultságát megkérdőjelezzük. 4G-n a 850/1800/2100 MHz-es, 3G-n pedig a 850/900/2100 MHz-es frekvenciák adottak. A beszélgetési hangminőség elég jó, a hang tiszta és a maximum annyira erélyes, hogy zajosabb környezetben is érdemes legyen egy lépéssel lejjebb venni 100%-ról. A másik oldalon sem volt panasz. A WiFi modem érzékenysége átlagos (802.11b/g/n, hotspot, direct), Bluetoothból 4.1 jár (A2DP), USB-ből pedig 2.0 (microUSB, MTP, OTG). A földi antennák és routerek mellett az Y55 használja a GPS, a Glonass és a Beidou szatelliteket, és bár a Galileo-csoportot nem, a pozíciószerzés villámgyors és pontos, az iránytű sem maradt ki. Van gyorsulásmérő, giroszkóp és hall szenzor is, nincs viszont NFC, infra vagy légnyomásmérő.


[+]

Az 5,2 hüvelykes kijelző mellé 2650 mAh-s, nem túl méretes telepet raktak, ami átlag négyórás képernyőidőre és mindennapos töltésre volt elég használatunk során. Az igazán intenzív nyomkodás aznap délutáni töltőre dugást igényel (1 amperes kínai adaptert mellékeltek európai átalakítóval), a visszafogott pedig másnapit, neccesen. 150 niten, egy töltésre 10,5 óra netezés és 11 óra videózás jut, ezek az értékek elmennek.

A Vivo Y55 (jobbra) a Xiaomi Mi Mix 2 mellett
A Vivo Y55 (jobbra) a Xiaomi Mi Mix 2 mellett [+]

Értékelés: Vivo Y55
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Bár az egyik hazai forgalmazónál a Vivo Y55A név szerepel négymagos SoC-vel, mi pedig az Y55-öt teszteltük nyolc processzormaggal, az ott szereplő, 68 ezer forintos ár így is, úgy is fényévekre van attól, amit ma, Magyarországon egy dadogós, Android 6.0-s telefon ér. Oké, az Y55 szép, fémházas konstrukciója nagyjából rendben, de mikor illettünk utoljára elismerő szóval egy középkategóriás mobilt B20-as LTE sáv nélkül vagy ujjlenyomat-olvasó hiányában? Magyar nyelvet nélkülözve, problémás angolosítással és egy sor kínai alkalmazással, értesítéssel? Szűkös RAM és tároló modullal és középszintet is alulról súroló, 8 megapixeles kamerával? Sehogy sem áll össze a képlet.

Aki a 4G lefedettség szempontjából élen járó Magyarországon, hetvenezer forint környékén relatív kicsi okostelefont szeretne, annak a Vivo nulla darab érvet tud felvonultatni az Y55 mellett. Ha Kínánál vagyunk, a Redmi 4X 30 napon túl gyógyuló sérüléseket hagy benne egyéni összecsapás után, de ennyiért az idei Galaxy J5, a tavalyi Galaxy A5, a Huawei P10 Lite, a Moto G5 és sok másik márkás ajánlat is kifogható rendes magyarítással, B20-as LTE-sávval, normális kamerákkal, jobb üzemidővel és frissebb szoftverrel. Nem fogjuk az itthoni árcédula és jelenlegi tudás alapján a Kínára és Ázsiára koncentráló Vivo egészét megítélni, mert egyszerűen nem mi vagyunk a célközönségük, és nem volna fair a világ egyik legnagyobb gyártóját egy rosszkor, rossz áron felbukkanó mobil alapján beskatulyázni. Az viszont biztos, hogy akkora a távolság és a nyelvi szakadék, hogy jó ideig nem várjuk a BBK Electronics alá tartozó Vivo mobiljait ide hivatalosan. Az óriásvállalat részéről erre egyébként is ott a OnePlus, és ég és föld a különbség élményszinten, mivel az utóbbi készülékeit már nyugati igényekre szabták.

Bone123

A tesztkészüléket az eMAG biztosította, a felajánlást köszönjük!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Vivo Y55
Vivo Y55 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 147,9 x 72,9 x 7,5 milliméter
Tömeg 142 gramm
Színvariációk arany, cseresznyepor, fekete
SIM-foglalat 1 x microSIM + 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5.2 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (282 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 430
Processzor típusa 1,4 GHz-es, nyolcmagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 505
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 GB (8 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
LTE 850/1800/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van (GPS, Glonass, BeiDou)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek i Music, i Theme, Recorder, Tips, Feedback, UC Browser, FreeShare, vivoCloud, EasyShare, i Manager
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2650 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, giroszkóp, gyorsulásmérő, hall szenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Vivo

Azóta történt

  • Közeledik a Vivo

    A kínai gyártó komoly energiákat fektet a nemzetközi piacok felé való nyitásba, ez most öt újabb országot jelent, ahol hivatalosan forgalomba kerülnek a készülékek.

  • A Qualcomm segítségével jöhet Európába a Vivo

    A világ egyik vezető gyártója bővíthet piacot jövőre a nemrég aláírt megállapodás értelmében.

  • Vivo X9 - vivatlan vendég

    A Vivo készüléke erős felső-középkategóriás szerkezet, komoly szelfiképességekkel, viszont adott közegben és szinten borzasztóan drága. Plusz nem tud magyarul, de angolul is alig.

  • Bemutatkozott a Vivo V7

    Kiválónak mondott, 24 megapixeles szelfik, 5,7 hüvelykes FullView kijelző és friss, középkategóriás Snapdragon lapka került az újdonságba.

Előzmények

Hirdetés