ViewSonic V350 - új köntösben

Bevezető, tartozékok

Szédítő, milyen kínálat van napjainkban mobilokból. Az egy dolog, hogy rengeteg már az okostelefon, de ezekből is millió változatot találunk a saját ízlésünk szerint. Van itt kicsi, közepes, nagy, óriási (a csúcsmodellek lassan átcsúsznak tabletbe), fekete, fehér, színes, teljes billentyűzetes (na, azért ebből elég kevés van), szóval alapvetően nincs okunk a panaszra. De mi a helyzet akkor, ha nem akarunk két mobilt hordozni magunkkal? A kétkártyás mobilok már léteznek egy ideje, viszont a korábbi típusok túl buták voltak, hogy telefonáláson felül másra is alkalmasak legyenek.

ViewSonic V350
[+]

Mostanra kezd megvilágosodni a piac, hogy ha már úgyis nyomulnak az okostelefonok, miért ne lehetne ezekből is kétkártyásat csinálni. Meglepő módon a nagyok (elsősorban az ebben a témában igen jártas Samsung) még váratnak magukra, viszont addig is itt a lehetőség a kicsik előtt, hogy úttörők lehessenek. A ViewSonic első androidos okostelefonja, a V350 pontosan ebben a kategóriában keresi a vevőit. Járt már nálunk a készülék, ráadásul kétszer is bemutatták, eközben pedig teljesen új külsőt kapott.

ViewSonic V350
[+]

Az immár végleges változat az XXL GSM-től érkezett, egy kellemes külsejű dobozban. Ebben a készüléken felül a szokásos pakkot találjuk, tehát van egy hálózati töltőfej, hozzá kétféle konnektor adapter, egy sztereó headset és egy USB adatkábel. A gyártó honlapja szerint kéne lennie egy 2 gigás memóriakártyának, de ennek itt nyoma se volt, mondjuk úgyis érdemesebb nagyobbat beletenni és nem is drága dolog.

ViewSonic V350
[+]

Külső

A V350 eredetileg még a 2011-es MWC kiállításon mutatkozott be, majd elég hosszú ideig csönd volt körülötte, aztán mikor már majdnem piacra került volna, a gyártó inkább teljesen áttervezte a külsőt. Nyilván ízlés dolga, hogy kinek tetszett a régi és kinek tetszik inkább az új. Részemről az újabbik jobb, bár szépségdíjasnak még így se mondanám, igaz, nem is ez volt a céljuk. Szögletesebb, kicsit komolyabb hatású lett, a fényes bevonatú keret pedig kicsit feltűnőbb a totál matt burkolatnál. Súlyra, méretre rendben van, ez nem egy óriás tepsi, viszont ezen a fényes cuccon minden lehelet meglátszik és meglehetősen csúszik. Minőségileg az összeszerelés rendben van, szépen, passzentosan össze van rakva, nem nyikorog a hátlap sem. Viszont a festés nem épp a legjobb, a fényes részek közelről, lámpafényben foltosnak látszanak, az alsó ViewSonic feliratnál is félő, hogy gyorsan le fog kopni. Bár ez egyébként ritka eset, de a teszt végére a telefon meg is hibásodott. A kijelzőn egymás után mondták fel a szolgálatot a vízszintes pixelsorok, naponta eggyel több fekete csík volt rajta. Ezt nyilván javítják vagy cserélik, de kicsit ZTE Blade utánérzése van az embernek.

ViewSonic V350
[+]

Az előlapon felül a hangszóró terpeszkedik (a hangerő és minőség átlagos), mellette elbújt egy fényszabályzó és közelségérzékelő szenzor is. A legnagyobb részt a kijelző harapja ki magának, ami egy 3,5 hüvelykes, HVGA (320x480 pixel) felbontású és 262 ezer színű panel, hagyományos TFT-LCD technológiával és multi-touch képességgel. Egész jó a betekintési szöge, a képminősége átlagos, napsütésben nem túl jól látható. Még lejjebb az Android négy alapértelmezett gombját találjuk (több modellnél már csak három van). Ezek érintésre működnek, meg vannak világítva, viszont szerintem elég szerencsétlen grafikát kaptak, nem igazán dekoratívak. Alattuk elég nagy üres terület van (és a mikrofon), amit vagy nagyobb kijelzővel vagy kisebb készülékházzal lehetett volna ellensúlyozni.

ViewSonic V350
[+]

A hátlap a korábbi változaton is szálcsiszolt hatású volt, ezt ide is átmentették, de szó sincs fémről, műanyag ez is. Alul egy elég nagy méretű nyíláson jut ki a hangszóró hangja. Ez viszont megtévesztő, mert meglehetősen halkra sikerült, ráadásul a hátára téve ez csak fokozódik, én is majdnem maximális csengési erővel használtam. Az egyhangú felületet a kamera töri meg, kissé túlhangsúlyozott optikával.

ViewSonic V350
[+]

Az oldalsó élekből az alsó lényegtelen, itt ugyanis nincs semmi. Ellenben felül van egy bekapcsoló és egy 3,5 mm-es jack, továbbá baloldalt találjuk a microUSB-t, melyet kis fedél véd a kosztól. A jobb oldalára jutott a hangerőszabályzó, ami viszont nehezen tapintható ki, süllyesztett és elég harmatos a nyomáspontja.

Hirdetés

Hardver, szoftver

A V350 hardvere hallatán bizonyára sokan legyintenek majd, mivel egy unalomig ismert konfigurációról van szó. A Qualcomm MSM7227-es processzor 600 MHz-es órajelen pörög, a grafikai számításokat egy Adreno 200-as 3D gyorsító végzi. Ez a páros ma már bizony a középmezőnyben sem a lista elején szerepel. Alapvetően azért elég normálisan működteti a rendszert, de az akadások rendszeresek, viszont fagyás nem volt egyszer sem. Ebben szerepe lehet az 512 MB RAM-nak is, ami viszont elegendő ahhoz, hogy több program is kényelmesen fusson egymás mellett. A ROM mérete is ugyanennyi, ebből viszont csupán alig 170 MB a belső memória és ez nem valami sok.

ViewSonic V350 ViewSonic V350

Ahogy a hardver, úgy a szoftver sem a legújabb trendeket követi. Az Android 2.2.2-es verzión már rég túlvagyunk, elvileg a készülék alkalmas a 2.3 futtatására, remélhetőleg a gyártó ezt belátható időn belül orvosolja egy frissítés keretein belül. Meglehetősen furcsa helyzetet termetett, hogy a készülék honlapján külön oldalon, bemutató videóval foglalkoznak a ViewScene 3D névre keresztelt kezelőfelülettel, ami egyébként nem más, mint egy átnevezett SPB Mobile Shell 3D. Igen ám, de a tesztelt példányon ennek nyoma sem volt, pedig igazán kíváncsi lettem volna, miként bírkózik meg az effektusokkal szépen teletűzdelt felülettel.

ViewSonic V350 ViewSonic V350

Némi módosítás nyomai azért fellelhetőek benne. A zárolóképernyő kicsit HTC utánérzéssel négy ikont tartalmaz, melyeket a képernyő felső felére húzva rögtön a kívánt opciót érjük el. Így nem csak feloldhatjuk a képernyőt, hanem eljuthatunk a tárcsázóba, az üzenetekhez és a névjegyzékhez. Okos megoldás, hogy futó zenelejátszó esetén az alap vezérlők is megjelennek rajta. Ellenben nem tudunk egy érintéssel némára kapcsolni, azt csak a kikapcsoló menüben érjük el. A főképernyő öt oldalas, ide szabadon pakolgathatunk bármit. Van egy ViewScene nevű dolog, ami igazából egyfajta témázást jelent. Ráadásul a témák között időzítve vagy GPS koordináta alapján tud váltani. Például a „munka” téma van bekapcsolva, de délután 5-kor vagy amikor fizikailag a lakáshoz érkezünk, akkor átvált „otthon” témára.

ViewSonic V350 ViewSonic V350

Adatkommunikáció, internet

Ahogy a cikk elejéből is kiderült, a V350 egy kétkártyás telefon, ennek megfelelő működéssel. A SIM-ek egyszerre is aktívak lehetnek, két térerő ikon van, mindkét számon elérnek minket. Viszont ha az egyik kártyán épp beszélgetünk, a másik addig felfüggesztett állapotba kerül. A menüben kiválasztható, hogy melyik kártya legyen aktív, illetve melyiket szeretnénk alapértelmezés szerint adatkapcsolatra használni. A menüben a szükséges helyeken két hívásindító gomb van, tehát az integrálás rendben van. Négysávos GSM és kétsávos 3G modul került bele, utóbbiból csak egy, így a második kártya csak EDGE-re képes, az elsődleges viszont HSPA-ra is, lefelé 7,2 Mbit/s, felfelé 2 Mbit/s sebességgel. A WiFi sem hiányzik, b/g/n szabványokat szereti, továbbá van Bluetooth is, ez 2.1-es verziójú. A microUSB is adott, gépre kötve háttértárként működik, miközben az akkut is tölti.

ViewSonic V350 ViewSonic V350

A gyári böngészővel nincs különösebb baj, viszonylag gyorsan működik, de a hardver adottságai miatt nem lehet rá Flasht telepíteni. Gyárilag nem sok extrát kapunk, például hiányoznak a közösségi oldalak kliensei is. A Facebook ikon ne tévesszen meg senkit, az csak egy link a mobilos verzióra, ám ez villámgyorsan orvosolhatók, ha felnézünk a Marketra. Apropó Market! Meglepő módon már az első indítás során a vadonatúj felület tárult elém, ami egyébként elég jól néz ki, hasonlít a tabletes Honeycomb változatra. Azt mondjuk nem értem, hogy a 2.2.2-es V350-en miért működött azonnal az új felület, a 2.3.4-es Xperia active-on meg nem.

ViewSonic V350 ViewSonic V350

Extra programokat nem sokat kapunk, van egy egyszerű fájlböngészőnk, amivel a memóriakártya tartalmát tudjuk rendezgetni. Van egy Hang notesz névre keresztelt diktafonunk és egy szöveges jegyzettömbünk is. A ViewApps ikon elvileg a gyártó saját szoftverboltjába visz, viszont régióként kizárólag Taiwan választható ki, úgyhogy ez nekünk nem sokat fog érni. A muvee Video Editor egy nagyon egyszerű videoszerkesztő, a Video Portál pedig kb. olyan, mint a Galéria, de itt csak videók vannak. A Nero Backup & Restore és a Mobile Sync biztonsági mentés és visszaállítást, illetve a számítógéppel való szinkronizálást tud végezni (utóbbihoz kell a gépes kliens, de megy akár WiFi-n keresztül is). Mivel még egy dokumentum nézegető sincs, így érdemes rögtön szemezgetni a Marketen, onnan sok dolog pótolható.

ViewSonic V350 ViewSonic V350

Multimédia

A hátlapon lévő kamera legfeljebb 5 megapixeles felbontásban rögzít fotót. Van benne autofókusz, de semmilyen LED-es vagy egyéb villanó nincs, így sötétben inkább ne is próbáljuk használni. Saját kezelőfelületet is kreáltak hozzá, amiben viszonylag sok opcióval találkozunk. Állíthatjuk a felbontást, expozíciót, fehéregyensúlyt, bekapcsolhatunk geotag címkét, van arc- és mosolyfelismerés, időzítő és panoráma mód, effektusok, élesség, kontraszt, telítettség, fénymérés, rácsháló és kikapcsolható a zárhang. Sajnos nincs kamera gomb, a kijelzőn kell a fókuszálást és exponálást végrehajtani.

ViewSonic V350

Ennél talán még nagyobb baj a képek minősége. Nagyon erős a zajszűrési algoritmus, ettől masszív elmosási effektussal találkozunk minden fotón. Érdemes megnézni, hogy például a fű egyetlen, egybefüggő zöld massza, de a dinamikatartomány se az igazi. Cserében a színek elfogadhatóak és makróban azért jobb a végeredmény, csak hát többségében nem így fotózunk. Videóban is középszerű a helyzet, maximum VGA felbontású és egy óra hosszúságú felvételek készíthetők, amikből IDE kattintva nézhetünk meg egyet.

ViewSonic V350 ViewSonic V350

Zenei téren kicsit jobban összeszedték magukat. A lejátszó gyári, de így se rossz, a számok albumok és előadók szerint vannak leválogatva. Van ismétlés és véletlen lejátszás, viszont extra, hogy hangszínszabályzót is kapunk. Mi több, nem csak gyáriakat, hanem nekünk is van lehetőségünk egy saját létrehozására a hétsávos grafikus ekvalizeren. A gyári füles hangzás szempontjából nem túl komoly, Kapunk FM-rádiót is, ebben van RDS, gyorsan megtalálja az állomásokat és elég egyszerű programozni. Az iRadio néven futó a Muzee nevű vállalat kreálmánya és igazából webrádiót takar. Még magyar adót is sikerült fellelni, de csak néhány vidéki csatorna szerepel benne.

ViewSonic V350 ViewSonic V350

A GPS-vevőt ezúttal is a Google Maps és Navigáció szolgálja ki, amelyek teljesen ingyenesek és persze adatforgalmat igényelnek. A vevővel nem volt semmi baj, ráadásul külön bekapcsolható az AGPS és valami GPS Ephemeris letöltésére is lehetőség van, utóbbira nem nagyon jöttem rá, mi a fene lehet.

Üzemidő, összegzés

Mostanában már annak is örülünk, ha egy okostelefon egy napnál tovább bírja. A kétkártyás készülékek adottságukból fakadóan eleve többet fogyasztanak, tehát nem egyszerű a helyzet. A ViewSonic szerencsére elég jól oldotta meg a helyzetet. Először is egy elég combos, 1500 mAh-s lítium-ion akkumulátort tettek bele, másrészt a fogyasztást is elég jól belőtték. Bevallom, én csak egy kártyával használtam a teszt alatt, így simán kibírt két napot, pedig eléggé nyúztam, és térerőben igen gyenge helyszínen használtam, sok WiFi-vel. Két aktív kártyával ez is biztosan lemeríthető egy nap alatt, ám ez az átlagtól jobb teljesítmény a többletfogyasztás miatt.

ViewSonic V350
[+]

Értékelés: ViewSonic V350
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 2 pont
Hogyan értékelünk?

Elég vegyes az összkép a V350-ről. Az új külső szerintem jót tett neki, bár azért lehetett volna még csiszolni kicsit. A kétkártyás Android rendszer igen ritka és az ismertebb márkák közül kevesen gyártanak (még) ilyet. Ezzel a részével nincs is baj, a rendszerbe ezt jól beleintegrálták. Azonban akadnak itt negatívumok is. Az egyik ilyen a kamera, ami nagyon gyenge fotókat készít, aztán ott van a nem éppen friss rendszer, amit ráadásul nem is dobtak fel extra dolgokkal (a ViewScene 3D azért jól nézne ki, ha tényleg rajta lenne). Ráadásul a minőségére nem vet túl jó fényt a kijelző meghibásodása, igaz, ez remélhetőleg csak egyedi eset volt. Cserében elég jó az üzemidő, a szoftveres hiányosságok nagy része pótolható a Marketből, szóval a mérleg mindkét oldalára jutott valami. A végső döntéshez meg kell néznük az árat is, ami viszont nem azt tükrözi, amit várnánk, nevezetesen, hogy olcsó. Kártyafüggetlenül itthon 80 ezer forint környékén juthatunk hozzá, ami dual SIM ide vagy oda, de nagyon sok érte. Ennyiért sokkal jobb hardveres és szoftveres képességű készülékeket kapunk, amit nem ellensúlyoz a két kártya kezelésének lehetősége sem. Jó is, meg nem is, és egy még nagyon ritka kategória képviselője is a V350, de ezt nem tudom pecséttel jutalmazni.

Rusi

A ViewSonic V350-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ViewSonic V350
ViewSonic V350 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 115 x 63 x 13 milliméter
Tömeg 124 gramm
Színvariációk ezüst, fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, LED megvilágítású, multi-touch TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 000
Hardver
Processzor típusa Qulacomm MSM7227
Processzor csíkszélessége ?
Utasításkészlet ARMv6
Grafikus chip Adreno 200
RAM / ROM 512 MB RAM / 512 MB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz (SIM1)
GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlkezelő, iRadio, muvee Video Editor, Nero Backup & Restore, Nero Mobile Sync, RSS Reader, Video Portál
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra (2G) / ? óra (3G)
Beszélgetési idő ? óra ? perc (2G) / ? óra ? perc (3G)
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Dual SIM kétkártyás üzemmód, fényszabályzó és közelségérzékelő szenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés