TCL Tab 10s - lemaradásban

Több mint egy éve mutatta be a TCL a Tab 10s-t, ami a cég egyik első táblagépe az európai piacon. A mérete és az összeszerelése rendben van, de a harmatos hardver és a hároméves szoftver gyenge felhasználói élményt ad.

Külső, kialakítás

Olcsó telefonok és fülhallgatók után megmutatná a TCL Európában is, hogy olcsó tabletet is tud csinálni. A gyártó az amerikai és az ausztrál piacon már jelen van egy ideje, hozzánk most jutott el az első készülékük, amiről AliceWake több mint egy teljes éve, 2021 január 11-én írt. Ekkor mutatták be ugyanis a TCL Tab 10s-t, majd még abban az évben áprilisban piacra is került. A külső mindenesetre nem változott egy év alatt, egy erős kötésű tabletet tett le a TCL az asztalra 241 x 158,6 x 8,3 milliméteres mérettel és 464 grammos tömeggel.

A kijelző fényereje nem túl combos, zárt téren jól olvasható, de a tükröződő felülettel kültérin már akadnak gondjai.
A kijelző fényereje nem túl combos, zárt téren jól olvasható, de a tükröződő felülettel kültérin már akadnak gondjai. (forrás: Mobilaréna) [+]

A megjelenés szolid, a hátlap a OnePlus Sandstone hátlapjához és tokjaihoz hasonló tapintást adó műanyag, a sarkok pont annyira vannak lekerekítve, hogy kényelmesen meg tudja fogni a táblagépet az ember. Nálam a fekete változat járt, de van szürke hátlappal szerelt verzió is, a fekete nem gyűjtött foltokat és ujjelnyomatokat a hátára, melyen a hátlapból minimálisan kiemelkedő kamerával és LED villanóval egyvonalban a sarokban szolid TCL logó bújik meg.

A hátlap tapintása kellemes, nem csúszkál és ujjlenyomatokat sem gyűjt.
A hátlap tapintása kellemes, nem csúszkál és ujjlenyomatokat sem gyűjt. (forrás: Mobilaréna) [+]

Az előlapot egy 10,08 hüvelyk átmérőjű IPS LCD kijelző foglalja el, ezt műanyag borítás védi és 1 centiméter széles keret fogja közre, ami nem hátrány a táblagép kényelmes kézben tartása szempontjából. A megjelenítő 1200 x 1920 pixel felbontású, a képarány 16:10, a képpontsűrűség 224 ppi, frissíteni pedig maximum 60 Hz-en tud az eszköz. Van automatikus fényerő, szemkímélő és olvasó mód, amik valamiért külön vannak a beállítások között, pedig ugyanazt csinálják, lehet ütemezni a felhasználói felület elsötétítését és beállíthatjuk azt is, hogy az általunk választott időpontban automatikusan fekete-fehérre váltson a megjelenítő. A betekintési szögek és a fényerő rendben vannak szerintem, beltéren kényelmesen olvasható a táblagép, ám kültéren már a március eleji napsütés és a tükröződő felület együttese nem tesz jót a láthatóságnak. Van még két problémám a kijelzővel. Az egyik egy folt, ami valószínűleg nem feature minden Tab 10s-en, de nem vetít előre szép jövőt a kijelző hosszú használhatóságát illetően. A másik pedig a panel reakcióideje, nincs mit szépíteni, a táblagép egyszerűen szaggat az olyan egyszerű feladatok, mint a Google Hírek görgetése közben is, gyakran nem reagál az érintésre, vagy duplikált parancsot visz be. Valószínűleg a 3 GB RAM és a PowerVR GE8320 GPU a felelős ezért, de egy táblagépben pont a kijelző a legfontosabb, ha az rosszul működik, bukott az egész termék létjogosultsága.

A töltő melletti LED erősen világít.
A töltő melletti LED erősen világít. (forrás: Mobilaréna) [+]

A kijelző körül a hosszanti oldalon középre elhelyezve találunk egy 5 megapixeles (f/2,2, 1/5”, 1,12 mikron) kamerát, ezzel 2D-s arcfelismeréssel oldhatjuk fel a tabletet. A rendszer figyelmeztet, hogy a dolog nem a legbiztonságosabb, mindenesetre nekem szelfivel és maszkban feloldani nem sikerült a gépet, az arcom kellett hozzá. Az egész művelet egyébként meglehetősen lassú, sokszor annyi ideig gondolkozik az ember felismerésén a gép, hogy gyorsabb bepötyögni a kódot. Az előlapi kamera mellett van az egyetlen fényérzékelő is, szerintem nem a legjobb helyen, mert ha állítva tartottam a gépet mondjuk egy cikk elolvasásához, az automatikus fényerő rendszerint megőrült és elkezdett ide-oda ugrálni. A hosszanti oldal bal felső sarkában találjuk a hangerőszabályozó gombokat, mellette a rövid oldalon a bekapcsoló gombot. A két rövid oldalon sztereó hangszórók vannak, a négy rács ne tévesszen meg senkit, csak a felső kettő fog szólni. A bekapcsoló gomb alatt egy RGB LED, ami rendkívül erős fénnyel világít, továbbá egy USB-C 2.0 csatlakozó, a hosszanti oldalon a jobb felső sarokban SIM- és microSD kártyáknak való foglalat, alul pedig egy három pontos mágneses csatlakozó, amivel külső billentyűzet rakható a tabletre. A 3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozót keresni kár, csak az USB-C-n vagy Bluetooth 5.0-án vihető ki hang a gépből.

A 2D-s arcfelismerés.A 2D-s arcfelismerés.A 2D-s arcfelismerés. A 2D-s arcfelismerés. [+]

Tesztkészülékünk dobozában csupán töltőkábel és egy 18 wattos fali adapter volt, a billentyűzet és az érintőceruza ennél a gépnél nem alaptartozék.

Hardver, szoftver

Nem egy erőgépről van szó a 2020 eleji alsópolcos lapkával. A TCL Tab 10s-t a Mediatek MT8768 hajtja, ez nyolc ARM CPU magot (4 x 2 GHz Cortex-A53 és 4 x 1,5 GHz Cortex-A53) és PowerVR GE8320 típusú GPU-t használ. Mellé 3 vagy 4 GB RAM jár, nálam a 3/32 GB-os kiszerelés volt, a másik opció 4/64 GB-os a táblagépből, mindkét verzió bővíthető microSD kártyával 256 GB-ig. A bővítésre pedig valószínűleg szükség is lesz, a rendszer maga közel 10 GB-ot elvisz, ha letöltünk egy-két programot, már bőven elhasználtuk a beépített eMMC 5.1-es tárhely felét, de inkább 70%-át.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark TCL Tab 10s Nokia T20 Huawei MatePad T 10s Samsung Galaxy Tab A7 (2020)
Rendszerchip MediaTek MT8768 Unisoc T610 HiSilicon Kirin 710A Snapdragon 662
AnTuTu 8.x 115334 pont 172510 pont n/a 168157 pont
Geekbench 5.x 146 / 843 pont 347 / 1176 pont n/a 317 / 1420 pont
GFXBench Car Chase onscreen 1080p 3,4 fps 6,2 fps 7,6 fps 6,7 fps
GFXBench Car Chase offscreen 3,1 fps 6,6 fps 6,8 fps 7,3 fps
GFXBench Manhattan onscreen 11 fps 19 fps 20 fps 18 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 11 fps 20 fps 21 fps 20 fps
AndroBench Sequential Read 222,81 MB/s 247,04 MB/s 296,15 MB/s 297,09 MB/s
AndroBench Sequential Write 120,8 MB/s 182,64 MB/s 103,54 MB/s 102,51 MB/s
AndroBench Random Read 30,31 MB/s 71,84 MB/s 51,43 MB/s 81,21 MB/s
AndroBench Random Write 27,17 MB/s 59,80 MB/s 80,26 MB/s 71,12 MB/s

A hardver a mindennapi feladatokat döcögősen, de elvégzi. A Netflix és a YouTube streamelése sima, ám előbbi maximum SD-ben megy, a HD édes álom csupán a Widevine L1 hiánya miatt. A szoftver nincs teleszórva előre telepített alkalmazásokkal, extraként csak a Google appjai várnak ránk az első bekapcsolást követően. Támogatja az osztott ablakos nézetet, a gesztusalapú navigációt, de több táblagépes extra nem nagyon van benne, inkább egy felnagyított telefonos UI-ról beszélhetünk. (Annyira, hogy a SIM-kártyás változatban megtalálható a telefon és az SMS app is, és az eszköz telefonként hivatkozik magára a rendszerértesítésekben is.)

Hirdetés

Főoldal, alkalmazáslista, osztott ablakos mód.Főoldal, alkalmazáslista, osztott ablakos mód.Főoldal, alkalmazáslista, osztott ablakos mód. Főoldal, alkalmazáslista, osztott ablakos mód. [+]

Egyetlen izgalmasabbnak mondható feature, hogy amíg töltőn van a táblagép, képes okos megjelenítőként viselkedni és az időt, dátumot, időjárást, a Microsoft News szolgáltatásból a legfrissebb híreket, naptárunk bejegyzéseit és a Google Segédet egy leegyszerűsített kijelzőn megjeleníteni egy háttérkép felett. Van még gyermek mód is, erről kicsit bővebben később lesz szó.

Ezt a felületet látjuk, amíg töltőn van a gép.
Ezt a felületet látjuk, amíg töltőn van a gép. [+]

A rendszer neve TCL UI V2.0, ez oké, az viszont szerintem nem, hogy 2022-ben egy Android 10 alapú gépet akarnak bevezetni, ami utolsó biztonsági frissítését is 2021 augusztusában kapta. A kevés RAM egyébként még ezen a minimalista felhasználói felülettel szerelt régi szoftveren is megmutatja magát, az alkalmazásokat megnyitó animáció normál sebességen is jóval gyorsabban lemegy, mint hogy az app betöltene, az osztott képernyős mód kivételével több program egyidejű futtatása szinte kizárt, minden esetben újratölti az előzőleg megnyitottat.

A Tab 10s specifikációja és a Netflix a gépen.A Tab 10s specifikációja és a Netflix a gépen. A Tab 10s specifikációja és a Netflix a gépen. [+]

Ha rosszabb kedve van, a menüben görgetve is meg-megdöccen a UI, az arc alapú 2D-s feloldás is lassú. Előre telepítve találunk Netflixet, OfficeSuite-ot, videó- és zenelejátszót, de van FM-Rádió és a YouTube Music jóvoltából streaming lehetőség is. Annak viszont, aki rádiózni szeretne a tabletjén, szüksége lesz egy USB-C végű fülhallgatóra.

Rádiózni csak a megfelelő végű fülhallgatóval lehet.
Rádiózni csak a megfelelő végű fülhallgatóval lehet. [+]

Játszani lehet, de idegek kelleni fognak hozzá. Bár a Call of Duty Mobilet is elbírta a legalacsonyabb grafikai beállítások mellett, hosszú másodperceket vártam mindenre a menüben, az online meccsek és az offline gyakorlás során sokszor vitt be a gép fantomparancsokat, a legnagyobb képkockasebesség pedig alulról nyaldosta a 10 fps-t. Ugyanez a Fruit Ninjában, olyan, mintha a papíron öt ujj egyidejű kezelésére képes kijelzőnek már kettővel is meggyűlne a baja. Az Angry Birds legalább döcögés nélkül elfutott.

Call of Duty Mobile és Fruit Ninja.Call of Duty Mobile és Fruit Ninja. Call of Duty Mobile és Fruit Ninja. [+]

A szoftveres billentyűzetet a Google szállítja, a GBoard jól személyre szabható, az említett fantomérzékelések miatt azonban nem mondom, hogy jó vele írni, mivel gyakran duplikáltan viszi be a karaktereket.

A Google-féle billentyűzet az alapértelmezett.
A Google-féle billentyűzet az alapértelmezett. [+]

Gyerek mód, Multimédia

Előre telepített lehetőségként kapunk egy TCL Kids nevű alkalmazást. Ezt elindítva regisztrálnunk kell egy TCL fiókot, majd a szokásos módon be kell állítani egy kódot, amivel felügyelhetjük a gyerkőcöt. A gyermek életkorát és becenevét meg kell adni, kötelező neki avatart választani, aztán pedig meg kell adni az érdeklődési köreit. Az én képzeletbeli ötéves Puki fiamról úgy gondoltam, minden iránt érdeklődik, szóval bejelöltem minden opciót és vártam, hogy jöjjön egy rakás ajánlott alkalmazás. Ehhez képest kaptam tizet, amit ugyanúgy feldobott a program, ha csak a zene iránt érdeklődőnek állítottam be a kölyköt. Ezek az appok játékok és oktatóprogramok fele-fele arányban, mellettük megadhatunk még weboldalakat és a tabletre telepített applikációkat, mint a gyerek módból elérhetőket. Kijelentkezni viszonylag könnyű, ha utódunk megjegyzi a négy számjegyből álló PIN kódot, simán ott fogja hagyni a korlátozott módot seperc alatt. Pár kép arról, hogy néz ki a TCL Kids:

A hátlapon egy kamera van, ez 8 megapixeles (f/2,0, 1/4”, 1,12 mikron), van benne autófókusz és támogatja egy LED villanó. HDR nincs, de vannak helyette filterek és lassított videós felvétel is, amit a szoftver valamiért Mozgás leállítása néven jegyez. Az AF meglepően gyors és pontos, szövegek beolvasásához bőven megfelelő teljesítményt nyújt a tablet, másra meg amúgy sem valószínű, hogy használni fogja az ember.

Így néz ki a kamera kezelőfelülete.
Így néz ki a kamera kezelőfelülete. [+]

A kameraszoftverben van egy 1X - 2X - 4X nagyítás közötti gyors váltást segítő gomb, a zoom digitális, elviselhető minőségű. Az viszont nem, hogy a kijelző gyenge érzékelése a kameraszoftverben is előjön és az ember hiába nyomja meg a virtuális elsütőbillentyűt, nem történik semmi. Alant példák szöveg befotózására, a felső sorban jól megvilágított nappali környezetből, az alsóban pedig esti, lámpafény mellettiből.

Az már a szövegről készült fotókon is jól látszik, hogy a sarkok felé haladva az élesség gyengül. Ha nem szöveget, hanem mondjuk gyereket, kertet, kisállatot akarunk fotózni, vegyük még emellé a fakó színeket, a szinte nulla dinamikát, a rengeteg zajt, a gyenge vonalélességet és utána egyből nem is akarunk majd fotózni. A fókusz az egyetlen, ami jó, illetve a LED villanó is kapóra jöhet. Pár szemléltető példa:

Az 5 megapixeles előlapi kameráról nagyjából ugyanaz elmondható, mint a hátlapiról, annyi különbséggel, hogy itt még AF sem segít minket. Két példa szelfire, egy kültéren egy beltéren.

Videózni maximum 1080p-ben másodpercenként 30 képkockával lehet, ennek eredménye a következő nappal. Este nem próbálkoznék vele.

Tartalomfogyasztás terén is elég fapados a kínálat. A gyári zene- és videó lejátszó alkalmazásokban csak fájlokat böngészhetünk és játszhatunk le, de ne keressünk se hangszínszabályzót, se Dolby Atmost. A hangot megszólaltató hangszórók bedobozolt konzerv rosszak, a mélyek nem létező fogalmat jelentenek, de a közép és a magas tartomány is olyan fakó és lapos, mint egy albínó rája. A sztereó két csatornája legalább a helyén van, viszont ahogy emeljük a hangerőt, úgy veszik el az a minimális részlet is a hangokból. Ráadásul a hangszóróknak van egy folyamatos alapzaja, egy minimális zúgás, amit akkor vettem észre, amikor furcsa, ventillátor működéséhez hallható hangot adott ki a tablet gépelés közben minden egyes leütött billentyű után a bekapcsolt hangos visszajelzéssel, így szerintem beszélgetős műsorok hallgatására sem az igazi. Azt pedig nem hiszem el, hogy nem tudtak volna helyet szorítani egy 3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozónak.

A kamera kiemelkedik a hátlapból, asztalra fektetve kicsit billeg a táblagép.
A kamera kiemelkedik a hátlapból, asztalra fektetve kicsit billeg a táblagép. (forrás: Mobilaréna) [+]

Adat, akku, verdikt

A nálam járt modell LTE-képes, de van csak Wi-Fi-s (802.11 a/b/g/n/ac, kétsávos) modell is. Az adatkommunikáció alapszintű, van HotSpot és Direct, Bluetooth 5.0 (A2DP, LE), és navigáció is A-GPS támogatással. Az USB-C 2.0-ás, de nincs OTG, a beépített gyorsulásmérő és közelségszenzor pedig jó, hogy van, de nagyon lassan reagál például az automatikus elfordításra a készülék.

A tablet és a tesztre érkezett tartozékai.
A tablet és a tesztre érkezett tartozékai. (forrás: Mobilaréna) [+]

Amiben viszont jó, az az akkumulátoros üzemidő. A 8000 milliamperórás teleppel nálam olyan aktív használat mellett, ahogy a saját táblagépemet is használom, lazán elment négy napot. A készenléti fogyasztás minimálisnak mondható, egy nap alatt nálam maximum ha 10% esett az akkuból. Egy óra játék a Call of Duty Mobileban nagyjából ugyanannyit szívott az akkuból, ezzel tíz óra aktívan kihozható Wi-Fi-n. Maximális fényerővel, 50%-os hangerővel YouTube-ról 1080p-ben videót lejátszva egy óra alatt 11 százalékot merült a telep, ezzel a 9 órányi videózás benne van. A dobozban mellékelt 18 wattos töltőfejjel két óra kellett 0%-ról 50%-ig juttatni az eszközt.


(forrás: Mobilaréna) [+]

TCL Tab 10s
Pro
Jó összeszerelési minőség
Hosszú üzemidő
Kontra
Rossz kamera
Gyakran hibásan érzékelő kijelző
3 GB RAM és gyenge hardver
Elavult, döcögő szoftver
Gyenge hangszórók, nincs 3,5 mm-es jack
Pontozás
Kialakítás, védelem 7 pont
Kijelző 5 pont
Sebesség 5 pont
Szoftverfelület 7 pont
Fotózás, videózás 3 pont
Hangminőség 6 pont
Adatkommunikáció 7 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 6 pont
Indulóár (HUF, 3/32 GB, WiFi) 44 990

Két verzióban küldi piacra nálunk a táblagépet, áprilistól 44 990 forintért lehet kapni a Wi-Fi és 49 990 forintért a Wi-Fi + 4G modellt. Legközelebbi vetélytársnak árban a Galaxy Tab A7 Lite verziója, illetve a Huawei MatePad T10 számít, de hasonló méretben frissebbként indul a reneszánszát élő androidos tabletversenyen a Galaxy Tab A8 10.5, a Lenovo Tab M10 és a Nokia T20 is, igaz, utóbbi három jóval drágábban. A TCL Tab 10s mellett szól, hogy korrekt összeszerelési minőséget kínál és hosszú üzemidőt, amivel például iskolába hordozásra, netezésre és dokumentumok olvasására pont elég, többet nem igazán érdemes elvárni tőle. Ha olcsón kell LTE-képes tablet, de pénztárcánk még megengedi, érdemes inkább a 4 GB operatív memóriával szerelt változatra lecsapni, mivel a 3 GB RAM, az elavult szoftver és a gyenge processzor együttese nem hogy hosszú, de rövid távon sem segíti a felhasználói élményt, a rendszer a menüben navigálva is döcög vele.

Olcsón új androidos táblagépet venni nem könnyű, és sajnos a TCL egy évet késő ajánlata sem segít. Ha alapfelhasználásra kell a gyereknek egy táblagép, akkor egy talánt mondanék rá, de ajánlani semmiképp sem tudnám. Egyetlen előnye a Huawei MatePad T10-zel szemben, hogy a TCL-en vannak Google szolgáltatások, de ezeket egy sokkal gyatrábban optimalizált szoftver keretein belül kapjuk meg. A TCL-nek semmilyen plecsni nem jár a Tab 10s után, a gyártónak nem ilyen felemás módon kellene megpróbálnia belépni az európai táblagépes piacra még akkor sem, ha egyébként nem dúskálunk az androidos táblákban.

Virág Dani

Specifikáció

TCL Tab 10s
TCL Tab 10s Külső
Méretek 241 x 158,6 x 8,3 milliméter
Tömeg 464 gramm
Készülékvédelem nincs
Színvariációk Fekete, szürke
Kijelző képátlója 10,08 hüvelyk
Képaránya 16:10
Felbontása 1200 x 1920 pixel (224 ppi)
Típusa, frekvenciája IPS LCD (60 Hz)
Értesítő LED van
Biometrikus védelem 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Mediatek MT8768, 12 nm
Processzor 4 x 2,0 GHz Cortex-A53 + 4 x 1,5 GHz Cortex-A53
Grafikus chip PowerVR GE8320
RAM, tárhely 3/32 GB és 4/64 GB
Memória bővítése microSD (max. 256 GB)
Adatátvitel
Technológiák (LTE) 2G / 3G / 4G
Frekvenciasávok (LTE) GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
SIM-foglalat (LTE) 1x nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac (dual band, WiFi HotSpot, Direct)
USB Type-C (USB 2.0)
Navigáció A-GPS
NFC nincs
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 10, TCL UI V2.0
Multimédia
Hátlapi kamera 8 megapixel (f/2,0, széles, 1/4", 1.12µm, autofókusz)
Előlapi kamerarendszer 5 MP (f/2,2, széles, 1/5", 1.12µm, fixfókusz)
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Jack kimenet nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Akkumulátor 8000 mAh
Vezetékes töltés 18 watt (adapter a dobozban)
Vezetékmentes töltés nincs
Vezetékmentes töltésmegosztás nincs
Egyebek
sztereó hang két hangszóróval, gyorsulásmérő, fényérzékelő, hangszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • TCL

Azóta történt

Előzmények