Tchibo Bluetooth kazettás magnó

Vissza a 90-es évekbe, de belegyúrva a Bluetooth technológiát. Van ennek bármi értelme?

Bevezető

Ezt a terméket tök véletlenül találtuk, egészen mást keresgéltünk (jógamatracot), amikor szembejött, hogy aztán kis időt eltöltsünk azzal, hogy egyáltalán értelmezzük a holmi mibenlétét. Ha az a kérdés, hogy ez eddig miért nem jutott senkinek sem eszébe, akkor kapásból azt válaszolnám, hogy azért, mert nehéz megtalálni a termék értelmét. Ez egy hordozható, kazettás magnó (azért nem írtam egyből, hogy walkman, mert bár ez egy köznevesült fogalom, de amúgy a Sony védjegye), ami nem (csak) zsinóron produkálja a hangot kifelé, hanem Bluetooth technológiát használ.


[+]

Mivel legutóbb már megkaptam, hogy simán boomer vagyok, ezért nem szégyen elmondanom, hogy kölyök-pályafutásom alatt több ilyen berendezést is elfogyasztottam (leginkább amúgy a Panasonicot előtérbe helyezve), kezdetben volt a nagyon ótvar, SEG márkanevű berendezés a birtokomban (baromi piros, öles betűkkel ráírva, hogy SEG, igen jó megjelenést kölcsönzött), ez egy irányba tekert és nekem kellett forgatnom benne a kazettát. Aztán jött az első Panasonic, aztán a következő, az már komoly szerkezet volt fémházzal, oda-vissza játszással, még számléptetés is volt benne, vagyis addig tekert előre-hátra a motor, amíg szünetet nem hallott.

És aztán lett egy Discmanem. Eredeti Sony. 1999-et írtunk.


[+]

Onnantól pedig már elég hamar átkerültünk a digitális zenehallgatás világába, eleinte még órák alatt ISDN kapcsolaton és Getright-tal leszedett MP3 fájlokkal, de már ez is félig-meddig a múlt a YT Music és a Spotify érájában. Szóval így 2021 elején megint kazettás magnóval bohóckodni egyrészt retro, másrészt hirtelen kihívássá is vált, mert pár éve egy lomtalanítás során az összes régi kazettámat kiszórtam, amikre még az AM Petőfi Rádió hétfői (kettőtől ötig) kívánságműsorából vettem fel zenéket és iszonyú ideges voltam, amikor a műsorvezető belepofázott. Gyári, műsoros kazettám nem is volt soha, de Szentkuti11 kollegánál még voltak elfekvőben ilyenek, szóval a megfelelő adathordozóval felvértezve neki tudtunk állni az ismeretlen gyártótól származó elektronikai berendezés tesztelésének.

Hang? Minőség?

Fogalmunk sincs, hogy honnan szerzett a Tchibo webshopja egy ilyen micsodát, direkt keresgéltem a neten, hogy amúgy mekkora piaca van az ilyen szerkezeteknek. Leginkább zéró eredményre számítottam, de mégiscsak lehet igény egy ilyen eszközre, mert a Kickstarteren is kalapoztak pénzt egy ilyen masinára, méghozzá 600%-os sikerrel, ráadásul az a cucc 75 dollárba kerül, ami markánsan több, mint az amúgy egyáltalán nem olcsó 12 lepedős ár, amit ezért a konkrét eszközért kifizettünk. De már 2018-ban is volt piacon ilyen termék (például az Amazonnál), de most is lehet találni számos alternatívát az e-bayen, szóval van azért néhány szereplője ennek a furcsa vadhajtásnak, ami egy 30-40 éves és egy modern technológia házasításának eredménye.


[+]

Mindenesetre a Tchibo által forgalmazott termék általános összeszerelési és anyagminősége még a SEG walkmanem nívóját is alig ugorja meg, ez egy fröccsöntött műanyag, elöl kályhaezüsttel lefújt berendezés, amely ráadásul jóval vaskosabb, mint a korabeli, menőbbnek számító lejátszók, pedig biztosan nem a Bluetooth modulnak kellett benne helyet csinálni. Kézzel lehet nyitogatni az ajtaját, felül pedig négy darab, satnya, kiálló gombunk van szintén műanyagból, mert nem csak előre, hanem hátrafelé is lehet csévélni. És a cuccra rá is van írva, hogy Auto Stop, tehát legalább kikapcsol, ha a szalag végére érünk, de oda-vissza játszás már nincs benne.


[+]

A hangerőt egy analóg tekerővel lehet szabályozni, egyik oldalon a töltőcsatlakozó (hóhó, van benne akku?), a másikon a 3,5 mm-es jack kimenet üldögél, hátul pedig két elemet is be lehet dobni, amit nagyon kedvesen hozzá is csomagolnak a termékhez. És van még egy kapcsoló, amivel a Bluetooth funkciót lehet ki és bekapcsolni. Itt egy kéken villogó LED is akad, ami a kapcsolat állapotáról tájékoztat. Hálózati árammal ellátni a mellékelt kábel segítségével tudjuk, aminek a szabadon maradó vége USB-A, tehát akármilyen töltőfejhez jó lesz, adtak hozzá egy iszonyú gyenge headsetet is, de azt inkább ne erőltessük, bár ugye a kazettás hangminőség egyébként is messze áll attól, amit manapság akár streamingen is megszokhattunk. A töltésről zéró visszajelzést ad a termék, de mint később kiderült, ez nem véletlen.


[+]

Előkapartam valami Bluetooth hangfalat, bekapcsoltam mindkettőn a párosítást (illetve a magnón csak átbillentettem a BT-pöcköt), aztán ott álltam, mint egy kretén, hogy most hogyan fog ez a dolog lezajlani mindennemű interfész hiányában. És egyszer csak tök magától megtörtént, betettem a kazettát, megnyomtam a gombot és a dolog szólt. A tekerentyűvel állítottam a hangerőt, nyilván a minőség egészen harmatos (tompa, dinamika nélküli, sistergős izé), de ez az adathordozó számlájára írható. Mondjuk az tréfás, hogy ha ilyenkor bedugunk egy headsetet a magnóba, akkor nem áll le a Bluetooth átvitel, hanem szól tovább ott is, miközben a fülesben is van hang. A hatótáv iszonyú rövid, másfél méternyi távolságban már akadozott a hang, csúnyán.


[+]

Aztán elővettem egy korrektebb Bluetooth headsetet, kikapcsoltam, majd visszakapcsoltam a magnót, itt is pillanatok alatt létrejött az összeköttetés, igazából csak az a fontos, hogy ne legyen a közelben olyan termék, amelyhez már korábban vagy az egyik, vagy a másik eszköz hozzá volt kötve, illetve ha igen, akkor szüntessük meg a párosítást. Ezen a ponton azt gondoltam, hogy akkor talán lehúzom a töltőről a magnót (az elemet nem raktam be), menjen akkuról, én pedig sétálok úgy, ahogyan azt a termék kategóriája megköveteli (walkman), de ez instant kudarcba fulladt, mert kiderült, hogy hiába lógott töltőn órákat a berendezés, ebben nincs akku egyáltalán.


[+]

Jó, ez a teszt kész, nincs nagyon mit hozzátennem, a termék nem hibás, azt nyújtja, amit ígér: kazettát szólaltat meg Bluetooth technológia segítségével. Más kérdés, hogy a hatótáv iszonyú rövid, a hangminőség gyengécske, de ezt bármikor rá lehet fogni a kazetták anakronisztikus mivoltára is, az általános anyagminőség filléres és még magnóként is nagyon alapszintű, hiszen sem rádió, sem oda-vissza játszás, sem felvételi lehetőség nincs benne, akkumulátor szintén nincs, a mellékelt headset pedig roppantmód alsópolcos. Szerintem ez 12 ezer forintért kimondottan gyenge eresztés, ráadásul nem fejtettem meg, hogy igazából kinek van egyáltalán erre szüksége. Hogy a nagyszülők hallgatják a kis Gézukát, ahogyan 5 évesen verset szavalt? Arra minek Bluetooth? Hogy úgy hallgatom a régi kazettáimat, hogy nincs zsinór? Hát, ha azon zenék vannak, akkor már kinek a zsebében nincs egy telefon, hogy azon oldja meg ezt az igényét, nyilvánvalóan tízszer jobb minőségben megtalálva a neten a megfelelő zeneszámokat? Tényleg érdekel, hogy vajon milyen olyan kontent lehet egy kazettán, ami annyira egyedi, hogy csak azon lehet visszahallgatni, miközben 10 ezer forint alatt is lehet olyan eszközt venni, ami digitalizálja a tartalmat. Tény viszont, hogy ha valaki valamiért tökre akar venni egy vadiúj walkmant, annak sem lesz könnyű dolga, nagyon kicsi a kínálat, ami pedig mégis van, az is 10 lepedő körül érhető el, szóval akkor már akár lehet olyan is, ami tudja a Bluetooth technológiát. Ettől még ez a kazettás zenehallgatás vonal szerintem halott, noha a lemezjátszó is egy régi dolog, de azért az egy nagyon más kategória, a magnó most már mindenképpen a múlt és ennek a technológiának a hátrányait semennyire nem oldja fel az, hogy Bluetooth kapcsolatra is képes ez a konkrét eszköz. Nyilván attól még, hogy iszonyú fejtörés árán sem jöttem rá, hogy itt ki a célcsoport, simán lehet, hogy van egy olyan réteg, amire nem is gondoltam, szóval bátran írja meg az olvasó a fórumban, ha van erre ötlete.

Bog

Azóta történt

  • OneOdio A70 - wireless vagy DJ?

    Vezeték nélküli fülhallgatóból rengeteg jár nálunk, a fejhallgatókból azonban nincs ekkora választék, főleg nem ebben az árkategóriában. De vajon lehet ennyiért legalább egy közepes minőséget kapni?

Hirdetés