Sony Xperia Z5 - nem gyűjti, olvassa az ujjlenyomatot

Hirdetés

Hardver, UI

Nem a Snapdragon 810 a Qualcomm rendszerchip történetének ékköve, a négy másfél gigahertzes Cortex-A53 és a négy, két gigahertzes Cortex-A57 mag ugyanis hajlamos fűtőtestként működni, a Sony mindenesetre többé-kevésbé kordában tartja a nagy erejű hardvert. Más gyártó az órajelet szabályozza le, a Geekbenchet sorozatban lefuttatva viszont azt vettem észre, hogy a Sony melegedés esetében inkább egymás után kapcsolja le a Cortex-A57 magokat: a harmadik körnél négyből kettő működött korlátozott órajelen, az ötödiknél pedig már csak egy segítette a Cortex-A53-as kvartettet. Mégsem maradt hiányérzetem: az Android 5.1-es felület fürge, megakadás csak komoly háttérfolyamatnál és nagy ritkán képernyőfeloldásnál fordul elő, az alkalmazásváltást és a multitaskingot pedig rendben megoldja a 3 gigabájt RAM.

A kétlépcsős kameragombbal gyorsan elindítható a fényképező
A kétlépcsős kameragombbal gyorsan elindítható a fényképező [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia Z5 Samsung Galaxy S6 edge+ HTC One M9 LG G4
Rendszerchip Snapdragon 810 Exynos 7420 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 62301 pont 70948 pont 56588 pont 49597 pont
Vellamo Browser 4906 pont 5224 pont 3599 pont 4131 pont
Vellamo Metal 2356 pont 2503 pont 2181 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 1379 pont 1495 pont 1182 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 4382 pont 5170 pont 3792 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 27 fps 15 fps 23 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 26 fps 25 fps 23 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 53 fps 37 fps 49 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 57 fps 57 fps 49 fps 34,32 fps

A böngészés és más CPU-intenzív feladat sem kottyan meg a Z5-nek, mondjuk ilyenkor langyosra melegszik a készülékház, komolyabb játékot futtatva pedig nem hazudtolja meg önmagát a Snapdragon 810: jelentősen felmelegszik a hátlap teteje, bár túl komoly fps visszaeséssel ez nem jár. Nem volt kint 30 fok, hogy a korábbi generációknál túlmelegedő Sony kamerát megpróbáljam leállásra bírni (nem perverzióból, hanem tesztelői kötelezettségből), mindenesetre, a tesztidőszak alatt úgy tűnt, hogy ha ki nem is oltotta, a Sony megbirkózik a termelődő hővel, minden magnak úgysem kell órákig egyszerre járnia. A belső tároló 32 gigabájtos, amiből 21,5 gigabájt használható fel szabadon, microSD kártyából pedig akár 200 gigabájtosat is be lehet helyezni, bár nem minden sarki fűszeresnél lóg ilyen a polcon, az alkalmazások adatmappáit pedig nem lehet áthelyezni.


[+]

A Sony valahol félúton megállt a Material Design stílusú Android Lollipop és az egyénire szabott gyártói felület között, és ez így van rendjén. Aki használta már az 5.1-es főverziót, annak a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó, a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel, a szellős és átlátható beállítások menü és névjegyzéklista, no és persze a Chrome is ismerős lesz, hiszen ez a Z5 első számú böngészője. Az olyan alapvető lollipopos funkciókon túl, mint a második vagy vendégfelhasználó hozzáadásának lehetősége, olyan extrák is járnak, mint az alkalmazásváltóból elérhető kis ablakos appok – mondjuk az AOSP-alapú böngészőé (ez a második számú), a naptáré vagy a zenelejátszóé. Ezek az ablakok mindig az előtérben maradnak és könnyedén lecsukhatók vagy teljes képernyőre nyithatók (az AOSP-alapú szoftver ilyenkor Chrome-ra vált).


[+]

A kezdőképernyőn 4 x 4-es az ikonkiosztás (5 x 5 ikon is kényelmesen elfért volna), ide lehet dobálni a különféle minialkalmazásokat, a Sonytól akad jó néhány (pl. What’s New tartalomajánló). A tálcára öt ikon fér. Az átrendezésnek és a témaváltásnak az asztal egy üres részének hosszú megérintésével lehet nekifutni. Témából akad fizetős és ingyenes, sokszínű és visszafogott, csicsás és Material Design stílusú, lehet velük játszadozni. Aki nem barátja a bekapcsoló billentyű nyomogatásának, a képernyőt kétkoppos módszerrel is felébresztheti, persze a legfontosabb újítás pont a praktikus helyen elhelyezett ujjlenyomat-olvasóhoz kapcsolódik.


[+]

Legfeljebb öt ujjmintát lehet regisztrálni, és mindegyikhez hússzor kell megérinteni a bekapcsolót – azért ennyiszer, mert egyszerre mindig csak egy apró mintát lehet bevinni, lévén keskenyebb az érzékelő felület, mint a riválisoké. Egy húszas kör során akár több ujjat is regisztrálni lehet, ám a legbiztosabb egyet minden oldalról és magasságból megtanítani. Ha megvagyunk, és biztonsági PIN-t vagy jelszavat megadtunk, máris bekapcsol a biometrikus képernyőzár. Tízből nagyjából hétszer sikeres az azonosítás: a gombot lenyomva és nyomva tartva nem mindig jön össze az azonosítás (talán az ujj szétterülése miatt), lenyomva, majd felengedve, de az ujjat rajta tartva viszont jóval megbízhatóbb – nyilván ehhez is hozzá kell szokni, és máris hatékonyabbá válik a dolog. A legjobb az egészben az, hogy az azonosítás egy másodpercnél hamarabb végbemegy, már-már a huawei-i sebességeket felidézve.


[+]

Akad azért egy-két furcsaság is. Ha valamely okból kikapcsolná az ember a képernyőzárat (mondjuk pár percre vagy órára kölcsönadná Z5-jét), az összes regisztrált mintát törli a rendszer, így visszakapcsoláskor lehet beállítani mindet újra. Nem logikus. Az is érdekes, hogy a kamerát a billentyűjével aktív képernyőzár mellett is el lehet indítani, módot váltani vagy a beállításokat elérni viszont csak az ilyenkor felugró zárképernyő feloldása után. Végezetül meg kell említeni, hogy egyelőre nem jár extra ujjlenyomat-funkció a zároláson túl, gondolok alkalmazás- vagy adatvédelemre, esetleg gyors bejelentkezésre. Az Android 6.0 Marshmallow kapcsolódó szolgáltatásaira viszont alighanem felkészült a Sony, és egyre több fizetési mód kezd elterjedni a biometrikus azonosítás támogatásával, úgyhogy ami késik, nem múlik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia Z5 Compact - tökéletes kispajtás?

    A japán gyártó két generáció után újabb kompakt méretű (és nevű) telefont dobott piacra, mely nem csak bivalyerős, hanem jó a kamerája, az üzemideje, és cserébe még drága is.

  • Sony Xperia Z3+ - nem lépett szintet

    A Sony Xperia Z3 javarészt már csak egy finomhangolás volt, de úgy tűnik, hogy a japán gyártó még a ráncfelvarrást is tudja ráncfelvarrni, nemrég előálltak a Z3+-szal.

  • Sony Xperia Z3 - finomhangolás

    A generációváltás elmaradt, viszont apróbb de annál fontosabb korrekciók jelzik a Sony őszi csúcsragadozójának érkezését.

Hirdetés