Sony Xperia XZ1 - egy újabb lépés előre

Még mindig gyönyörű a formaterve, ám a kávamentes és dupla kamerás trendektől továbbra is távol marad a japán gyártó 5,2 hüvelykes kijelzőjű csúcsmodellje. Az idei második.

Bevezető, tartozékok

Menetrendszerűen érkezett meg a Sony legújabb, nagy tömegeknek szánt csúcsmobilja. Néhány éve kaptunk egy halvány ígéretet azzal kapcsolatban, hogy ritkábban érkezik a hardverfrissítés, ám ebből lényegében semmit nem látunk: az Xperia XZ1 közvetlen elődje a féléves Xperia XZs, amit szintén fél évvel előzött meg az Xperia XZ, tavaly ilyenkor. Akinek nem lenne meg az XZ-széria, ide tartoznak azok a termékek, amik a Z-sorozattal, például Xperia Z1, Xperia Z2 és Xperia Z3 néven lettek ismertek, majd az Xperia X közbeiktatásával váltottak erre a nevezéktanra. Persze az elmúlt néhány hónap alatt is történt fejlesztés, frissített hardvert, Cat.16-os LTE-t, 5.0-s Bluetooth-t, 3.1-es USB-csatlakozót, Gorilla Glass 5-védettséget és Android Oreót kap, aki Xperia XZs-ét cserélné le az újdonságra.

Első tesztkészülékünk, ami Android 8.0-val érkezett
Első tesztkészülékünk, ami Android 8.0-val érkezett [+]

A gyártó nem mellesleg kiadta hivatalos listáját azzal kapcsolatban, hogy mely mobilok frissülnek biztosan Android 8.0-ra. A lista ide kattintva olvasható, de aki 2016 előtti modelleket vizionál, az szomorkodni fog, Xperia X-nél öregebb modell nincs a listán. Mondhatjuk, hogy persze, az Xperia X már három generációval ezelőtti, ugyanakkor vicces, hogy alig múlt másfél éves. Ám a feszített modelltempón átlépve bizonyára mindenki kíváncsi arra, hogy vajon a folyamatosan tökéletesített, csak apró módosításokat kapott kütyüt sikerült-e elég tökéletesre csiszolni.

A szokásos doboz mellé egy LDAC-os, vezeték nélküli fejhallgatót is kapnak az első vásárlók
A szokásos doboz mellé egy LDAC-os, vezeték nélküli fejhallgatót is kapnak az első vásárlók [+]

A hozzánk került fehér dobozban csak a Quick Charge 3.0-s gyorstöltő és a Type-C-s adatkábel került elhelyezésre, de egyébként jár hozzá egy in-ear kialakítású, vezetékes, jack csatlakozós fülhallgató, az első rendelők pedig egy igen értékes, LDAC-képes, NFC-s h.ear on 2 Mini fejhallgatóval is gazdagabbak lesznek. Ugyanez igaz azokra a vásárlókra is, akik a hasonló kialakítású, de tesztalanyunknál jóval kisebb XZ1 Compactot szemelték ki maguknak.

Külső, kijelző

A Sony készülékek tömbszerű formatervében van valami egészen különleges, hiszen kavicsformák ide, kávamentes trendek oda, a legtöbben még mindig gyönyörűnek és időtállónak látják. Megannyi év és eltelt generáció alatt alig változott valamit, nagyon jellegzetes, de a hűha-faktor nálam már nagyon régen elveszett belőle. A konkrét készülék nagyjából akkora, mint egy 80 grammos tábla csoki egyben, ebbe a 148 x 73,4 x 7,4 milliméteres, 155 grammot nyomó tömbbe pedig egy 5,2 hüvelykes kijelzőt pakoltak, alul-felül bőven van káva, az előlap 68,6%-át foglalja el a megjelenítő.

A matt fémburkolat tisztán igazán szép, de könnyen ujjlenyomatos lesz
A matt fémburkolat tisztán igazán szép, de könnyen ujjlenyomatos lesz [+]

Valószínűleg senkit nem lepek meg, ha azt mondom, hogy nagyjából tökéletesre sikerült az összeszerelés, néma csendben működő, lötyögésmentes gombok, minőségi csatlakozók és elképesztő merevség jellemző rá, az elpusztíthatatlanság érzése járja át az ember fejét, mikor először kézbe fogja. A tartósságról egyébként IP68-szerinti vízállóság és elöl Corning Gorilla Glass 5 üveg gondoskodik, maga a készülék egyébként fém, az alsó és a felső panel készült műanyagból. Három darab antennakilépő uralja az oldalakat, egyébként az összes gomb jobb oldalra került. Az elődmodellekre jellemző volt a bekapcsológomb alá, egészen mélyre helyezett hangerőszabályzó gombpáros, ez végre eljutott a felső részre, ahol sokkal jobb helye van. Nem maradt el az ujjlenyomat-olvasó a feloldásra szolgáló gombból – sajnos duplakoppos feloldást ezúttal nem találtunk a kezdőképernyő beállításai közt –, és a kétállású exponáógomb is rendelkezésre áll, ami az utóbbi időkben teljesen eltűnt a konkurensek mobiljairól.

Vaskos a káva, de remek a kijelző
Vaskos a káva, de remek a kijelző [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XZ1 OnePlus 5 Samsung Galaxy S8 HTC U11
Képátló 5,2 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 1080 x 1920 1440 x 2960 1440 x 2560
Technológia IPS LCD (Triluminos) Optic AMOLED Super AMOLED Super LCD5
Fehér fényerő (max.) 411 / 575 nit 422 / 501 nit 403 / 902 nit 482 / 586 nit
Fehér fényerő (min.) 4,7 nit 3,9 nit 1,7 nit 5,1 nit
Fekete fényerő 0,40 nit 0 nit 0 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 1437:1 végtelen végtelen 1661:1
Színhőmérséklet 8365 K + kézi 7632 / 6420 K + kézi 7575 / 6498 K + kézi 6935 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A megjelenítő maradt Full HD felbontású, ami VR-tartalmak szempontjából nem a legjobb megoldás, cserébe viszont átlagon felüli teljesítményt kölcsönöz a mobilnak. 5,2 hüvelykes átlóval számolva pedig a 424 ppi-s képpontsűrűség sem tragikus. Méréseink a felső-középkategória korrekt darabjai közé helyezik az eszközt, láttunk már komolyabb kontrasztot, nagyobb maximális fényerőt és pontosabb színhőmérsékletet, de szégyenkeznie sem kell a telefonnak. A beállításokban a szokásos dolgokon kívül van kesztyűs mód az érintésvezérléshez, élénkséget fokozó funkció, a természetes mozgást pedig X-Reality képjavító algoritmus próbálja elérni, ha bekapcsoljuk. Büszkén emlegették a HDR-támogatást, filmezni egyébként tényleg nagyon jól lehet rajta, még ha nem is az XZ Premium-féle 4K-megjelenítőről beszélünk. Automatikus fényerő természetesen van, és az elvártaknak megfelelően, szélesebesen teszi a dolgát.

A tömbszerű forma már nem sokkol, egy titka van: még mindig egyedi és gyönyörű
A tömbszerű forma már nem sokkol, egy titka van: még mindig egyedi és gyönyörű [+]

Az előlapon megvan a filmezéshez és játékokhoz valóban rendkívül áldásos sztereó hangszóró, a felső természetesen hagyományos telefonáláskor is beveti magát. Felül egyébként fény-és távolságérzékelő szenzor kapott helyett, illetve a 13 megapixeles, másodlagos kamera is itt ücsörög, ahogy az lenni szokott. Csatlakozók szempontjából sem variáltak, alulra jutott a Type-C, felülre pedig a 3,5 milliméteres jack.

A kamerapúp bizonyára sokakat zavar, az ujjlenyomat-olvasó azonban tökéletes helyen van és villámgyors
A kamerapúp bizonyára sokakat zavar, az ujjlenyomat-olvasó azonban tökéletes helyen van és villámgyors [+]

A Sony álláspontja a vízállóságról
Az Xperia XZ1 por- és vízálló készülék, így nem kell aggódnod, ha megázol vagy ha a szennyeződéseket a csap alatt szeretnéd lemosni a készülékről, de ne feledd: előtte minden csatlakozót és fedelet megfelelően le kell zárni. Nem szabad a készüléket teljesen víz alá meríteni, illetve nem szabad kitenni tengervíznek, sós víznek, klóros víznek vagy más folyadéknak, például italoknak. A készülék nem rendeltetésszerű használata esetén a jótállás érvényét veszti. A készülék az IP65/68 behatolásvédelmi besorolás szerinti teszten esett át. A töltés megkezdésekor az USB-portnak tökéletesen száraznak kell lennie.

A hátlapon is csak minimális változásokat lehet látni, a tavalyi modell szaténfényű burkolata jóval kevésbé gyűjtötte az ujjlenyomatokat, az XZ1 matt fémburkolata sokkal inkább láttatja a zsíros nyomokat. Tisztán ugyanakkor gyönyörű. Változott a kamerát segítő szenzorok elrendezése, sokkal természetesebb és menőbb így az összkép, főleg a szintén rendkívül diszkrét antennakivezetéssel. Kár, hogy a 19 megapixeles kamerát nem tudták a hátlap síkjában tartani, kicsit kilóg a helyéről, így minimális billegést idéz elő, ha asztallapon próbáljuk nyomkodni. A SIM-tálcát mindenféle eszköz nélkül, kézzel távolíthatjuk el, a vízállósághoz szükséges gumitömítést itt is megtaláljuk. NanoSIM kártyát fogad a microSD mellett.

Hardver, szoftverezettség

A Sony volt az első gyártó, amelyik az XZ Premium személyében egy Snapdragon 835-ös okostelefont jelentett be, persze a piaci premierrel meg kellett várniuk a Galaxy S8-páros debütálását. Most már nincsenek ilyen akadályok, a Full HD kijelzőnek köszönhetően pedig tényleg rendkívül pörgős a rendszer, ilyen háttér mellett persze nem is csoda: az említett Qualcomm rendszerchip négy darab 2,45 GHz-re és négy darab 1,9 GHz-re képes Kryo 280-as processzormagot használ big.LITTLE elrendezésben, grafikus oldalon az Adreno 540 áll helyt, nem mellesleg remek játékélményt eredményez. A 4 GB rendszermemórián nem változtattak, ahogy a 64 GB-os, ext4-es belső tároló is maradt, ez utóbbiból körülbelül 51 marad a felhasználónak. Van lehetőség microSD-s bővítésre, szinte mindenhol beállíthatjuk elsődleges tárolónak a kártyát, de az alkalmazástelepítés körülményes ezzel a megoldással.

Tagadhatatlanul bivalyerős a hardver ehhez a kijelzőhöz Tagadhatatlanul bivalyerős a hardver ehhez a kijelzőhöz
Tagadhatatlanul bivalyerős a hardver ehhez a kijelzőhöz [+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Sony Xperia XZ1 Honor 9 Samsung Galaxy S8+ Huawei P10 Plus LG G6
Rendszerchip Snapdragon 835 HiSilicon Kirin 960 Exynos 8895 HiSilicon Kirin 960 Snapdragon 821
AnTuTu Bench. 6.x 171915 pont 145700 pont 175028 pont 146051 pont 157964 pont
Vellamo Browser 6174 pont 5935 pont 7426 pont n/a 5982 pont
Vellamo Metal 3311 pont 3689 pont 3366 pont 2772 pont 3546 pont
Geekbench 4 (single/multi) 1830 / 6476 pont 1847 / 6300 pont 2012 / 6594 pont 1874 / 6193 pont 1883 / 4469 pont
GFXBench Man. onscreen 47 fps 40 fps 42 fps 17 fps 24 fps
GFXBench Man. offscreen 1080p 46 fps 30 fps 64 fps 28 fps 33 fps
GFXBench T-Rex onscreen 59 fps 55 fps 60 fps 38 fps 47 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 100 fps 61 fps 120 fps 56 fps 76 fps

Az Xperia XZ1 az első tesztkészülékünk, ami Android 8.0 Oreo rendszerrel kezdi a pályafutását, örülnénk, ha mindegyik ilyen rendszersebességet érne el. Akárcsak a korábbi modelleknél, itt is villámgyors, lényegében beleköthetetlenül fürge a rendszer, alkalmazástelepítés közben is bolyonghatunk a menüben, válthatunk ablakot, nincs egy pillanatnyi megakadás vagy gondolkodás. Kereshetünk a beállítások közt, ellapozhatunk a kezdőképernyőről a Google-hírcsatornára, és megtehetünk minden olyan lépést, ami általában megakasztja vagy gondolkodásra bírja a mobilokat, itt semmit, vagy legfeljebb nagyon minimálisat vehetünk észre. Az érzetet erősítik a szintén fürgére vett rendszeranimációk.

A rendszerfelület lényegében semmit nem változott, a kép-a-képben mód nagyon kezdetleges A rendszerfelület lényegében semmit nem változott, a kép-a-képben mód nagyon kezdetleges
A rendszerfelület lényegében semmit nem változott, a kép-a-képben mód nagyon kezdetleges [+]

A felület kapcsán egyébként nagy változást nem érdemes várni, az extrákat szinte teljesen nélkülöző Android rendszert egy vaskos, Sony-ra jellemző köntösben láthatjuk viszont, az értesítési sáv és a beállítások felülete és rendezése az operációs rendszerből jön, az ikonkészlet és a kezdőképernyő azonban japán specialitás. A horizontálisan lapozható, hagyományos alkalmazásmenüben a rendezés logikáját és az ikonok elhelyezését is babrálhatjuk, a 3 x 4-es, 4 x 4-es, 4 x 5-ös vagy 5 x 5-ös kezdőoldalra pedig csak a számunkra legfontosabb gyorsindítók és widgetek kerülnek ki. A magától értetődőnek vehető kettős ablakon túl kép-a-képben mód is van, de még érezhető, hogy nagyon bétás a dolog, és bizonyos szolgáltatások esetén (pl. YouTube) nem is ingyenes.

A testreszabhatósággal nincs gond, az Xperia áruház segít a témák letöltésében A testreszabhatósággal nincs gond, az Xperia áruház segít a témák letöltésében
A testreszabhatósággal nincs gond, az Xperia áruház segít a témák letöltésében [+]

Szintén zavaró tud lenni, hogy az alsó sávon lévő vezérlőgombok sorrendje nem változtatható, tehát bal oldalt van a visszalépés, középen a kezdőképernyőre ugrás (illetve angol rendszernyelv esetén Google Assistant), jobb oldalt pedig a legutóbbi alkalmazások listája. A virtuális klaviatúra a SwiftKey, ha ezzel nem vagyunk megelégedve, beállíthatunk Gboardot, vagy letölthetünk bármilyen alternatívát. Minimálisan, de változtak alapvető szoftverek is, a Google-féle névjegyzékben például feltűnő helyre kerültek a segélyhívási információk, ahova a riasztható kontaktokon túl az előrelátó tulajdonos beírhatja, hogy milyen vércsoportú, milyen gyógyszert szed, vagy éppen mire allergiás.

Rengeteg extra szoftver került telepítésre Rengeteg extra szoftver került telepítésre
Rengeteg extra szoftver került telepítésre [+]

Ami az extra alkalmazásokat illeti, ezúttal is van bőven választék. A kezdőképernyőn lévő Súgó segítségével adatokat menthetünk át előző készülékünkről, ami bárkinek hasznos lehet, ellentétben a PlayStation alkalmazással, amit jó eséllyel csak a PS4-tulajdonosok fognak igazán élvezni, a Remote Play és a többi extra miatt. Van What's New és Xperia Lounge (valamint Hírek), előbbi a gyártó saját alkalmazásboltja, exkluzív ajánlatokkal, utóbbi pedig egy saját hírösszesítő. Egészségünkre, étkezésünkre és fizikai aktivitásunkra a LifeLog próbál figyelni, a Rajz és a Movie Creator jó eséllyel mindenkinek egyértelmű. A rendszer védelméről az AVG Protection Pro gondoskodik, de csak próbaverzió jár (ennyi pénzért nem szép dolog), illetve van egy Amazon-mappa, ahol a vásárolgatós szoftver és a Kindle saját alkalmazása található meg.

Kamera, video, audio

Ahogy a külső kapcsán, úgy a kamera szempontjából sem követi a Sony a legfrissebb trendet, nincsen dupla kamerás megoldás, ugyanaz a MotionEye fantázianevű, egyébként IMX400-as kódú Exmor RS szenzorra épülő, szimpla rendszer került bele, mint egy-két elődbe. Ez az a kamera, amit 960 fps-képességéről ismerhet a nagyközönség, és bár igyekeztek csúcsra járatni, továbbra is rendkívül szűkösen használható a szuperlassítás. Szintén fájó, hogy az optikai képstabilizálást kihagyták belőle: helyette a giroszkópra támaszkodó elektronikus darab próbál segíteni. Állóképek kapcsán 19 megapixeles felbontásra számíthatunk 4:3-as képarány mellett, ha a kijelzőt kitöltő 16:9-et választjuk, 17 megapixelünk marad. Van prediktív hibrid autofókusz (lézer, PDAF + hagyományos), fehéregyensúly-szenzor és egy fotózásnál kimondottan erős, ledes villanó.

Több segédszenzor teszi pontosabbá a kamera munkáját
Több segédszenzor teszi pontosabbá a kamera munkáját [+]

A videókat SteadyShot beépülő stabilizálja, de legfeljebb 1080p-ig és 30 fps-ig, állíthatjuk a rögzítési formátumot (H.264 vagy H.265), tárgykövetést (fókusz és fénymérés szempontjából), a felbontást pedig 4K-ig tolhatjuk fel. Íme, egy 4K-ban rögzített, illetve egy 1080p-s, 60 fps tempójú tesztvideó. A lassított felvétel módot választva 720p-re csökken a felbontás, viszont alapvetően 120 fps-sel dolgozik, és ugyanúgy, alig néhány, videózás közben kiválasztott tizedmásodperc rögzül 960 fps-sel, mint az XZ Premium esetén. Mivel lényegében teljesen ugyanaz a két kamerarendszer, a végeredmény is megegyezik, érdemes tehát a lenti videónkat megnézni a hozzávetőleges végeredményért. A kezelés továbbra is körülményes, nagyon nehéz belőni, hogy pontosan mikor van szükségünk erre az extrém képkockaszámra, és természetesen arra is figyelnünk kell, hogy az érintéssel ne mozdítsuk be a hardveres stabilizáció nélküli kamerát.

Szoftveresen szintén vannak elmaradásai az élvonalhoz képest. Továbbra is van egy kiváló automatikus alap, ami elméletileg a környezeti viszonyokhoz és a témához állítja a tulajdonságokat, a módok viszont az esetek többségében nem hozzák meg a várva várt eredményt: a lenti, első tesztfotó kiégetett részleteit például elvileg ellenfény-módban készítette, kézzel lehet visszavenni az expozíciót, ha ezt el akarjuk kerülni. Pro módban több a lehetőség, ide kell mennünk, ha HDR-t szeretnénk, de van fehéregyensúly (4 séma), expozíciókorrekció (+-2 Fé), záridő (1/4000 - 1 mp), érzékenység (ISO50-3200) és manuális fókusz, ezeket akár maximális felbontás mellett is állíthatjuk.

Automatikus módban semmit nem kérdez a szoftver
Automatikus módban semmit nem kérdez a szoftver [+]

19 megapixel egyáltalán nem kevés, a gyártó korábbi termékeinél gyakran feltűnő volt, hogy a hatalmas képekre nem jutott elég részlet, az Xperia XZ1 esetén azonban nappal egyáltalán nincs ilyen probléma. Ha belenagyítunk a képekbe, természeteseten látszanak a problémák, nem tökéletes a vonalélesség, van bőven zajmentesítés, de a lencserajzolat alapvetően jó. Továbbra is örülnénk a DNG-k nyers eredményeinek, főleg az éjszakai felvételeknél lehet látni túlzott szoftveres élesítést. A törzsolvasók által biztosan ismert szemközti ház fotója ezúttal sem maradhatott el, nem csak arról ismert, hogy szinte minden tesztünkben benne van, sajnos annyira rosszul örökítették meg a korábbi Xperiák, például a tavalyi X Performance. Brutális ki- és leégés itt már automata módban sincs, a második fotóhoz azonban bevetettük a kézi módot.

A fehéregyensúly-szenzor munkája érezhető, ritkán téveszt az automatika, az algoritmus pedig próbálja a lehető legjobb képeket csinálni éjszaka is. Sajnos itt már nem jár sok sikerrel, az f/2-es lencse és az optikai képstabilizátor hiánya eleve korlátozza a lehetőségeket, a szoftver pedig próbálkozik a lehető legkisebb záridővel, a zajt pedig próbálja kompenzálni, ezzel a részletesség rovására megy. Elöl az átlagnál sokkal jobb szelfikamerát láthatunk, a 13 megapixeles felbontás és az autofókusz eleve érdekessé teszi, a sárgás tónusú képernyővillanó pedig kimondottan jól tud jönni gyenge fényviszonyok között. Tesztfotó ide kattintva érhető el!

Ez kicsit inkább ijesztő, mint menő, de a poén kedvéért érdemes gyakorolni
Ez kicsit inkább ijesztő, mint menő, de a poén kedvéért érdemes gyakorolni [+]

Nem mehetünk el említés nélkül a 3D szkenner névvel fémjelzett funkció mellett, ami arcot, fejet, ételt vagy egyéb tárgyat képes digitalizálni, legalábbis elméletben. A végeredmény általában elég érdekes –úgy is fogalmazhatunk, hogy béna –, értelemszerűen nagyon sok fény kell neki, de az objektumok széleit egyébként is nagyon nehezen választja el, a zöld háttér esetleg segíthet. A végeredményt zip fájlba csomagolva küldhetjük el saját 3D-nyomtatónknak, ám a saját, fotózásokkor is használt telefonállványunkat nem tudtuk úgy beszkennelni, hogy értelmes modell szülessen. Hasonló műveletekre tehát továbbra is érdemes célhardvert venni, a Sony funkciója inkább az animált AR-trükkök miatt lehet érdekes, ha valaki dinoszaurusz-bőrbe szeretne bújni, legalább virtuálisan.

Rengeteg automatizált funkciót kapott a hangszínszabályzás Rengeteg automatizált funkciót kapott a hangszínszabályzás
Rengeteg automatizált sémát kapott a hangszínszabályzás [+]

Játszani és filmezni is remek élmény a mobillal, és ez nem csak a kontrasztos kijelzőnek és az erős hardvernek köszönhető, hanem az előlapi, sztereó hangszórópárnak is. A maximális hangerő nem kirívóan magas, de a minőség átlag felettinek bizonyul: recsegéssel és torzítással csak extrém esetekben, maximális hangerőnél lehet találkozni, egyébként jó a dinamika, és a lehetőségekhez képest a térleképzés, illetve a szubbasszusok tartománya is rendben van.

Ha a beépített hangszóró szól, érdemes elforgatni a mobilt
Ha a beépített hangszóró szól, érdemes elforgatni a mobilt [+]

A gyári zene- illetve videolejátszó szoftver a lehető legkényelmesebben használható, akár otthoni NAS-hálózatról is azonnal képes lejátszani, de előbbibe beágyazták a Spotify-alkalmazást is, utóbbival pedig akár a Sony okostévénket is távirányíthatjuk. Formátumok szempontjából nem ennyire rózsás a helyzet, az FLAC-n és a WAV-on kívül a gyári lejátszó nem tudott mit kezdeni a veszteségmentes zenékkel, videók kapcsán pedig a DivX, Xvid és AC3-kódolást kell elfelejtenünk, ha nem cseréljük le a szoftvert. Ezek a problémák természetesen néhány perc alatt megoldhatók, valamelyik virtuális áruház segítségével, az viszont már nem, hogy az FM-rádió teljes egészében kimaradt. A fülhallgatóra egyébként remek minőségű hang jut, megannyi beállítási és hangzásjavítási lehetőséggel.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A tesztkészülékként hozzánk került Xperia XZ1 egy darab nanoSIM-et fogad be, a hazai piacon szinte biztosan ehhez hasonló modellek fognak dominálni, de egyébként jön dual SIM-es kiszerelés is. A kártyák cseréjéhez nincs szükség külön eszközre, de ha bekapcsolt telefonból vesszük ki a kártyát, automatikus újraindulás a jutalom. A vételi stabilitás és a beszélgetési hangminőség hibátlan volt, kézben tartva és kihangosítva egyaránt, a zajszűrés pedig szintén a pozitívumok közé írható. A legnagyobb 4G adatsebesség Cat.16-os alapokon nyugszik, 1000 Mbps letöltést és 150 Mbps feltöltést jelölnek meg maximumként, természetesen adott a teljes európai frekvenciatámogatás.

Szenzoros téren nem lehet ok panaszra, navigálni is remekül lehet a telefonnal Szenzoros téren nem lehet ok panaszra, navigálni is remekül lehet a telefonnal
Szenzoros téren nem lehet ok panaszra, navigálni is remekül lehet a telefonnal [+]

A rendszerchipből sejthető, hogy 5.0-s Bluetooth modul került a telefonba, ami eleve örvendetes, zenehallgatók azonban örülhetnek annak, hogy gyakorlatilag minden esetben az elérhető legjobb minőséget kapják, hiszen az AptX és AptX HD kodeken túl az LDAC-támogatás is adott. A WiFi kapcsán a szokásosakat mondhatjuk el, 802.11a/b/g/n/ac szabványú, kétcsatornás, Direct, hotspot és Miracast támogatással ellátott egység került bele, kiváló érzékenységgel. Az USB-C csatlakozón keresztül 3.1-es adatátvitel valósulhat meg, ezeken kívül van NFC, gyorsulásmérő, giroszkóp, orientációs szenzor és barométer, csak az infra maradt ki. A GPS és GLONASS hálózatokon túl BeiDou műholdak jeleit is tudja helymeghatározáshoz használni az eszköz, a Galileo azonban ismeretlen neki.

Nem szükséges eszköz a kártyák cseréjéhez
Nem szükséges eszköz a kártyák cseréjéhez [+]

Értékelés: Sony Xperia XZ1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

2700 mAh olyannyira nem sok, hogy már-már kevés, ettől függetlenül az üzemidő egyáltalán nem siralmas, kimondottan alacsony a háttérfogyasztás, és még közepes használat mellett is könnyedén elérhetünk másfél napos üzemidőt, nagyságrendileg ötórás kijelzőidővel. A gyári adapterrel körülbelül 120 percet vesz igénybe a teljes feltöltés, ezt redukálhatjuk, ha a gyári, Sony UHC20-töltőfejet lecseréljük egy Quick Charge 3.0-kompatibilis darabra. Továbbra is remek energiatakarékossági módok vannak a menüben: a Stamina visszafogja a szinkronizálást és a hardvert, ezzel kényelmesen lehetővé teszi a kétnapos használatot, az Ultra Stamina pedig néhány alapfunkcióra szűkíti a funkcionalitást, de 8-9 napos, töltés nélküli ciklust ígér.

Rendkívül nehéz, ugyanakkor igen könnyű a teszt végén verdiktet mondani: aki az utóbbi néhány évben találkozott Sony csúcsmobillal, az nagyjából ugyanazt a külsőt és szoftverfelületet elképzelheti, mellé frissített hardvert és Androidot, esetleg egy-egy új szenzort vagy jobb kamerát, és kész az újdonság. Nagyon keveset változnak ezek a készülékek az évek alatt, ugyanakkor az arra érzékenyek a vásárlás pillanatától fogva érezhetik, ahogy egyre kevésbé lesz aktuális a telefonjuk: alig 11 hónapja jelent meg az Xperia XZ-tesztünk, de az Xperia XZs után ez már a második utód, ami piacra lép. Tesztünk megjelenésének pillanatában még sehol nem kapható a telefon, de aki egy év elteltével olvassa ezeket a sorokat, talán már két generációval ezelőtti telefont nézett ki magának. A támogatott készülékekre egyébként általában hamar megjönnek a rendszerfrissítések, de a jelenleg elérhető információk alapján az egyáltalán nem öreg Xperia X-nél korábbi eszköz már meg sem kapja a nyári Android főverziót.

Mindazonáltal az Xperia XZ1 egy nagyon jó telefon, a formaterve továbbra is különleges ezen a piacon, a vásárlás mellett szól a fejlett adatkommunikációs csomag, a kiváló anyaghasználat és összeszerelés, a villámgyors rendszer, az átlagfelhasználók számára bőven túlteljesítő kamera, illetve a remek zenei minőség is. A méretes alsó-felső kávákat már megszoktuk, a szoftver apróbb hiányosságai jelentős részben orvosolhatók, a 960 fps-es super slo-mo kezdetlegessége azonban egyáltalán nem örömteli, a japán gyártó értelemszerűen a legjobb, ma elérhető lassított felvételre képes mobilos rendszerének nevezi, miközben nyakunkon az 1080p-s, folyamatos 240 fps-t tudó kütyük, gondoljunk csak az új iPhone-okra. Miközben, ha az Xperia XZ1-gyel nem a tökéletes tizedmásodpercben kapjuk el a lassításra váró pillanatot, akkor 120 fps-ünk van a 720p felbontás mellett. Nagy kérdés az ár, jelenleg körülbelül 230 000 (Sony Center, előrendelés) forintra lehet számítani, ami természetesen rengeteg alternatív lehetőséget vet fel telefonvásárlási szempontból. Aki viszont egy Sony Xperia csúcsmodellt szeretne venni, az jó eséllyel nem jár rosszul az XZ1-gyel, hiszen egy kiváló termékről beszélünk, csak megszokott, már-már régimódi köntösben, néhány apró hiányossággal.

Sony Xperia XZ1

szentkuti11

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Sony Xperia XZ1 (G8341)
Sony Xperia XZ1 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 148 × 73,4 × 7,4 milliméter
Tömeg 155 gramm
Színvariációk világoskék, fekete, meleg ezüst, rózsaszín
SIM-foglalat 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (424 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 835 (MSM8998)
Processzor típusa 4 x 2,35 gigahertzes Kryo és 4 x 1,9 gigahertzes Kryo
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 540
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 800/850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 1 Gbps
LTE Cat.16
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, aptX HD, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, HotSpot, Direct, DLNA
USB USB Type-C (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.0.0 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Amazon, AVG, Hírek, Lifelog, Lounge, Movie Creator, PlayStation, Rajz, Spotify, What's New
Multimédia
Fő kamera 19 megapixel Motion Eye, f/2, prediktív hibrid autofókusz, led villanó, EIS, RGBC-IR szenzor
Másodlagos kamera 13 megapixel, autofókusz
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (60 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2700 mAh-s
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszenzor, értesítési led, iránytű, sztereo multimédiás hangszóró
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés