Sony Xperia XZ1 - egy újabb lépés előre

Még mindig gyönyörű a formaterve, ám a kávamentes és dupla kamerás trendektől továbbra is távol marad a japán gyártó 5,2 hüvelykes kijelzőjű csúcsmodellje. Az idei második.

Hirdetés

Külső, kijelző

A Sony készülékek tömbszerű formatervében van valami egészen különleges, hiszen kavicsformák ide, kávamentes trendek oda, a legtöbben még mindig gyönyörűnek és időtállónak látják. Megannyi év és eltelt generáció alatt alig változott valamit, nagyon jellegzetes, de a hűha-faktor nálam már nagyon régen elveszett belőle. A konkrét készülék nagyjából akkora, mint egy 80 grammos tábla csoki egyben, ebbe a 148 x 73,4 x 7,4 milliméteres, 155 grammot nyomó tömbbe pedig egy 5,2 hüvelykes kijelzőt pakoltak, alul-felül bőven van káva, az előlap 68,6%-át foglalja el a megjelenítő.

A matt fémburkolat tisztán igazán szép, de könnyen ujjlenyomatos lesz
A matt fémburkolat tisztán igazán szép, de könnyen ujjlenyomatos lesz [+]

Valószínűleg senkit nem lepek meg, ha azt mondom, hogy nagyjából tökéletesre sikerült az összeszerelés, néma csendben működő, lötyögésmentes gombok, minőségi csatlakozók és elképesztő merevség jellemző rá, az elpusztíthatatlanság érzése járja át az ember fejét, mikor először kézbe fogja. A tartósságról egyébként IP68-szerinti vízállóság és elöl Corning Gorilla Glass 5 üveg gondoskodik, maga a készülék egyébként fém, az alsó és a felső panel készült műanyagból. Három darab antennakilépő uralja az oldalakat, egyébként az összes gomb jobb oldalra került. Az elődmodellekre jellemző volt a bekapcsológomb alá, egészen mélyre helyezett hangerőszabályzó gombpáros, ez végre eljutott a felső részre, ahol sokkal jobb helye van. Nem maradt el az ujjlenyomat-olvasó a feloldásra szolgáló gombból – sajnos duplakoppos feloldást ezúttal nem találtunk a kezdőképernyő beállításai közt –, és a kétállású exponáógomb is rendelkezésre áll, ami az utóbbi időkben teljesen eltűnt a konkurensek mobiljairól.

Vaskos a káva, de remek a kijelző
Vaskos a káva, de remek a kijelző [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XZ1 OnePlus 5 Samsung Galaxy S8 HTC U11
Képátló 5,2 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 1080 x 1920 1440 x 2960 1440 x 2560
Technológia IPS LCD (Triluminos) Optic AMOLED Super AMOLED Super LCD5
Fehér fényerő (max.) 411 / 575 nit 422 / 501 nit 403 / 902 nit 482 / 586 nit
Fehér fényerő (min.) 4,7 nit 3,9 nit 1,7 nit 5,1 nit
Fekete fényerő 0,40 nit 0 nit 0 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 1437:1 végtelen végtelen 1661:1
Színhőmérséklet 8365 K + kézi 7632 / 6420 K + kézi 7575 / 6498 K + kézi 6935 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A megjelenítő maradt Full HD felbontású, ami VR-tartalmak szempontjából nem a legjobb megoldás, cserébe viszont átlagon felüli teljesítményt kölcsönöz a mobilnak. 5,2 hüvelykes átlóval számolva pedig a 424 ppi-s képpontsűrűség sem tragikus. Méréseink a felső-középkategória korrekt darabjai közé helyezik az eszközt, láttunk már komolyabb kontrasztot, nagyobb maximális fényerőt és pontosabb színhőmérsékletet, de szégyenkeznie sem kell a telefonnak. A beállításokban a szokásos dolgokon kívül van kesztyűs mód az érintésvezérléshez, élénkséget fokozó funkció, a természetes mozgást pedig X-Reality képjavító algoritmus próbálja elérni, ha bekapcsoljuk. Büszkén emlegették a HDR-támogatást, filmezni egyébként tényleg nagyon jól lehet rajta, még ha nem is az XZ Premium-féle 4K-megjelenítőről beszélünk. Automatikus fényerő természetesen van, és az elvártaknak megfelelően, szélesebesen teszi a dolgát.

A tömbszerű forma már nem sokkol, egy titka van: még mindig egyedi és gyönyörű
A tömbszerű forma már nem sokkol, egy titka van: még mindig egyedi és gyönyörű [+]

Az előlapon megvan a filmezéshez és játékokhoz valóban rendkívül áldásos sztereó hangszóró, a felső természetesen hagyományos telefonáláskor is beveti magát. Felül egyébként fény-és távolságérzékelő szenzor kapott helyett, illetve a 13 megapixeles, másodlagos kamera is itt ücsörög, ahogy az lenni szokott. Csatlakozók szempontjából sem variáltak, alulra jutott a Type-C, felülre pedig a 3,5 milliméteres jack.

A kamerapúp bizonyára sokakat zavar, az ujjlenyomat-olvasó azonban tökéletes helyen van és villámgyors
A kamerapúp bizonyára sokakat zavar, az ujjlenyomat-olvasó azonban tökéletes helyen van és villámgyors [+]

A Sony álláspontja a vízállóságról
Az Xperia XZ1 por- és vízálló készülék, így nem kell aggódnod, ha megázol vagy ha a szennyeződéseket a csap alatt szeretnéd lemosni a készülékről, de ne feledd: előtte minden csatlakozót és fedelet megfelelően le kell zárni. Nem szabad a készüléket teljesen víz alá meríteni, illetve nem szabad kitenni tengervíznek, sós víznek, klóros víznek vagy más folyadéknak, például italoknak. A készülék nem rendeltetésszerű használata esetén a jótállás érvényét veszti. A készülék az IP65/68 behatolásvédelmi besorolás szerinti teszten esett át. A töltés megkezdésekor az USB-portnak tökéletesen száraznak kell lennie.

A hátlapon is csak minimális változásokat lehet látni, a tavalyi modell szaténfényű burkolata jóval kevésbé gyűjtötte az ujjlenyomatokat, az XZ1 matt fémburkolata sokkal inkább láttatja a zsíros nyomokat. Tisztán ugyanakkor gyönyörű. Változott a kamerát segítő szenzorok elrendezése, sokkal természetesebb és menőbb így az összkép, főleg a szintén rendkívül diszkrét antennakivezetéssel. Kár, hogy a 19 megapixeles kamerát nem tudták a hátlap síkjában tartani, kicsit kilóg a helyéről, így minimális billegést idéz elő, ha asztallapon próbáljuk nyomkodni. A SIM-tálcát mindenféle eszköz nélkül, kézzel távolíthatjuk el, a vízállósághoz szükséges gumitömítést itt is megtaláljuk. NanoSIM kártyát fogad a microSD mellett.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés