Sony Xperia XZ1 - egy újabb lépés előre

Még mindig gyönyörű a formaterve, ám a kávamentes és dupla kamerás trendektől továbbra is távol marad a japán gyártó 5,2 hüvelykes kijelzőjű csúcsmodellje. Az idei második.

Hardver, szoftverezettség

A Sony volt az első gyártó, amelyik az XZ Premium személyében egy Snapdragon 835-ös okostelefont jelentett be, persze a piaci premierrel meg kellett várniuk a Galaxy S8-páros debütálását. Most már nincsenek ilyen akadályok, a Full HD kijelzőnek köszönhetően pedig tényleg rendkívül pörgős a rendszer, ilyen háttér mellett persze nem is csoda: az említett Qualcomm rendszerchip négy darab 2,45 GHz-re és négy darab 1,9 GHz-re képes Kryo 280-as processzormagot használ big.LITTLE elrendezésben, grafikus oldalon az Adreno 540 áll helyt, nem mellesleg remek játékélményt eredményez. A 4 GB rendszermemórián nem változtattak, ahogy a 64 GB-os, ext4-es belső tároló is maradt, ez utóbbiból körülbelül 51 marad a felhasználónak. Van lehetőség microSD-s bővítésre, szinte mindenhol beállíthatjuk elsődleges tárolónak a kártyát, de az alkalmazástelepítés körülményes ezzel a megoldással.

Tagadhatatlanul bivalyerős a hardver ehhez a kijelzőhöz Tagadhatatlanul bivalyerős a hardver ehhez a kijelzőhöz
Tagadhatatlanul bivalyerős a hardver ehhez a kijelzőhöz [+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Sony Xperia XZ1 Honor 9 Samsung Galaxy S8+ Huawei P10 Plus LG G6
Rendszerchip Snapdragon 835 HiSilicon Kirin 960 Exynos 8895 HiSilicon Kirin 960 Snapdragon 821
AnTuTu Bench. 6.x 171915 pont 145700 pont 175028 pont 146051 pont 157964 pont
Vellamo Browser 6174 pont 5935 pont 7426 pont n/a 5982 pont
Vellamo Metal 3311 pont 3689 pont 3366 pont 2772 pont 3546 pont
Geekbench 4 (single/multi) 1830 / 6476 pont 1847 / 6300 pont 2012 / 6594 pont 1874 / 6193 pont 1883 / 4469 pont
GFXBench Man. onscreen 47 fps 40 fps 42 fps 17 fps 24 fps
GFXBench Man. offscreen 1080p 46 fps 30 fps 64 fps 28 fps 33 fps
GFXBench T-Rex onscreen 59 fps 55 fps 60 fps 38 fps 47 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 100 fps 61 fps 120 fps 56 fps 76 fps

Az Xperia XZ1 az első tesztkészülékünk, ami Android 8.0 Oreo rendszerrel kezdi a pályafutását, örülnénk, ha mindegyik ilyen rendszersebességet érne el. Akárcsak a korábbi modelleknél, itt is villámgyors, lényegében beleköthetetlenül fürge a rendszer, alkalmazástelepítés közben is bolyonghatunk a menüben, válthatunk ablakot, nincs egy pillanatnyi megakadás vagy gondolkodás. Kereshetünk a beállítások közt, ellapozhatunk a kezdőképernyőről a Google-hírcsatornára, és megtehetünk minden olyan lépést, ami általában megakasztja vagy gondolkodásra bírja a mobilokat, itt semmit, vagy legfeljebb nagyon minimálisat vehetünk észre. Az érzetet erősítik a szintén fürgére vett rendszeranimációk.

A rendszerfelület lényegében semmit nem változott, a kép-a-képben mód nagyon kezdetleges A rendszerfelület lényegében semmit nem változott, a kép-a-képben mód nagyon kezdetleges
A rendszerfelület lényegében semmit nem változott, a kép-a-képben mód nagyon kezdetleges [+]

A felület kapcsán egyébként nagy változást nem érdemes várni, az extrákat szinte teljesen nélkülöző Android rendszert egy vaskos, Sony-ra jellemző köntösben láthatjuk viszont, az értesítési sáv és a beállítások felülete és rendezése az operációs rendszerből jön, az ikonkészlet és a kezdőképernyő azonban japán specialitás. A horizontálisan lapozható, hagyományos alkalmazásmenüben a rendezés logikáját és az ikonok elhelyezését is babrálhatjuk, a 3 x 4-es, 4 x 4-es, 4 x 5-ös vagy 5 x 5-ös kezdőoldalra pedig csak a számunkra legfontosabb gyorsindítók és widgetek kerülnek ki. A magától értetődőnek vehető kettős ablakon túl kép-a-képben mód is van, de még érezhető, hogy nagyon bétás a dolog, és bizonyos szolgáltatások esetén (pl. YouTube) nem is ingyenes.

A testreszabhatósággal nincs gond, az Xperia áruház segít a témák letöltésében A testreszabhatósággal nincs gond, az Xperia áruház segít a témák letöltésében
A testreszabhatósággal nincs gond, az Xperia áruház segít a témák letöltésében [+]

Szintén zavaró tud lenni, hogy az alsó sávon lévő vezérlőgombok sorrendje nem változtatható, tehát bal oldalt van a visszalépés, középen a kezdőképernyőre ugrás (illetve angol rendszernyelv esetén Google Assistant), jobb oldalt pedig a legutóbbi alkalmazások listája. A virtuális klaviatúra a SwiftKey, ha ezzel nem vagyunk megelégedve, beállíthatunk Gboardot, vagy letölthetünk bármilyen alternatívát. Minimálisan, de változtak alapvető szoftverek is, a Google-féle névjegyzékben például feltűnő helyre kerültek a segélyhívási információk, ahova a riasztható kontaktokon túl az előrelátó tulajdonos beírhatja, hogy milyen vércsoportú, milyen gyógyszert szed, vagy éppen mire allergiás.

Rengeteg extra szoftver került telepítésre Rengeteg extra szoftver került telepítésre
Rengeteg extra szoftver került telepítésre [+]

Ami az extra alkalmazásokat illeti, ezúttal is van bőven választék. A kezdőképernyőn lévő Súgó segítségével adatokat menthetünk át előző készülékünkről, ami bárkinek hasznos lehet, ellentétben a PlayStation alkalmazással, amit jó eséllyel csak a PS4-tulajdonosok fognak igazán élvezni, a Remote Play és a többi extra miatt. Van What's New és Xperia Lounge (valamint Hírek), előbbi a gyártó saját alkalmazásboltja, exkluzív ajánlatokkal, utóbbi pedig egy saját hírösszesítő. Egészségünkre, étkezésünkre és fizikai aktivitásunkra a LifeLog próbál figyelni, a Rajz és a Movie Creator jó eséllyel mindenkinek egyértelmű. A rendszer védelméről az AVG Protection Pro gondoskodik, de csak próbaverzió jár (ennyi pénzért nem szép dolog), illetve van egy Amazon-mappa, ahol a vásárolgatós szoftver és a Kindle saját alkalmazása található meg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés