Sony Xperia X Compact - kerüli a feltűnést

Örülhetünk annak, hogy nem tűnik el a valóban kompakt méretű, jól felszerelt okostelefon a piacról, viszont a tavalyi elődhöz képest nem sok előrelépést tapasztalhatunk.

Külső, kijelző

Alapvetően nem változott meg a küllem az elődhöz képest, továbbra is egy tömbszerű, nagyon aprócskának tűnő, ugyanakkor vaskos készülékház fogadja a felhasználót, a Z5 Compact azonban az apró részletmegoldásai miatt sokkal inkább tűnt csúcsmodellnek, mint az X Compact. Eltűnt az elegáns Xperia felirat az oldalkeretről, műanyag lett a hátlap, a sztereó hangszóró kialakítása sem annyira diszkrét, mint korábban, a kamera melletti érzékelők pedig hasznosak ugyan, de túlzottan csinosnak nem nevezhetők. A fényes felületek mágnesként vonzzák az ujjlenyomatokat, az alsó és felső káva még mindig nagy a kijelző körül, viszont a 129 milliméteres magasság és a 65 milliméteres szélesség bizonyára sokakat fog kárpótolni, még ha 9,5 milliméteres vastagság és a 135 grammos tömeg nem is kimondottan alacsony értékek.

A tömbszerű forma megmaradt: nem rossz, de vannak ergonomikusabb megoldások.
A tömbszerű forma megmaradt: nem rossz, de vannak ergonomikusabb megoldások. [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia X Compact Sony Xperia Z5 Compact Huawei P9 lite Samsung Galaxy A5 (2016)
Fehér fényerő (max.) 545 nit 636 nit 507 nit 490 / 565 nit
Fehér fényerő (min.) 4,8 nit 5,0 nit 10,7 nit 2,4 nit
Fekete fényerő 0,44 nit 0,48 nit 0,38 nit 0 nit
Kontrasztarány 1239:1 1326:1 1335:1 végtelen
Színhőmérséklet 8621 K + kézi 9068 K + kézi 8575 K + kézi 7547 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 4,6 hüvelykes kijelző az előlap közel 70%-át foglalja el, felbontása maradt 720 x 1280 pixel, a rendszer kezeléséhez szükséges, virtuális gombok pedig továbbra is ezekből a pixelsorokból foglalnak el maguknak néhányat. Az IPS (Triluminos) technológiájú megjelenítőhöz megmaradt az X-Reality képfeldolgozó motor és a kesztyűs mód sem tűnt el. A 323 ppi-s pixelsűrűség bőven elegendő, a betekintési szögek nem kiemelkedőek, de helytállóak, a maximális fényerő pedig a legtöbb konkurensen túlmutat, kivéve a saját elődjén. A kalibráció gyárilag hűvös, viszont állítható a fehéregyensúly, így ezen a problémán gyorsan tudunk segíteni. Üdvözlendő változás, hogy a kijelző két széle enyhén lekerekedik, ennek köszönhetően a galériában történő gyors lapozgatáskor biztosan nem a műanyag keret peremét fogjuk simogatni.

A felbontás nem változott, egyik szemünk sír, a másik nevet.
A felbontás nem változott, egyik szemünk sír, a másik nevet. [+]

A megjelenítő fölött nem csak hangszórót láthatunk, ide került az 5 megpixeles másodlagos kamera, a fény-és távolságérzékelő szenzorpár, és a színes értesítési led is. Az oldalkeret műanyag, ezt már meg kellett szoknunk, viszont jó hír, hogy ide, egész pontosan a bekapcsológombba került az ujjlenyomat-olvasó, ami az egyik legkényelmesebb megoldás a biometrikus azonosításra. Ezzel szemben azonban nem túl kényelmes a két hangerőszabályzó gomb, ezek ugyanis a telefon oldalának alsó részén foglalnak helyet, bal kézben fogva még elérhetőnek tűnnek, jobb kézzel azonban szinte lehetetlen fogásváltás nélkül állítani a hangerőt, miközben a vásárló jó eséllyel azért választ ilyen pici eszközt, hogy ne kelljen fogást váltani.

Hatalmasnak tűnik mellette a Coolpad Torino.
Hatalmasnak tűnik mellette a Coolpad Torino. [+]

A hangerőállítók alá került a kétállású exponálógomb, ami viszont így tökéletes helyen van, oldalra fordítva abszolút megvan a digitális kamera-élmény, enyhe nyomással fókuszálunk, erőssel lövünk. Alulról eltűnt a látható mikrofon, az USB Type-C csatlakozó árválkodik csak lenn, felül viszont felbukkan a 3,5 milliméteres jack csatlakozó mellett a zajszűrésért felelős hangérzékelő. A készülék bal oldalára csak a nanoSIM-et és microSD-t befogadó tálca került, ha bekacsolt állapotban kihúzzuk, automatikusan újraindul a telefon, ilyen téren sincs változás. Említést érdemel a rezgőmotor, ami csendesen, de komoly erővel dolgozik, még egy hátizsák zsebében is képes feltűnést kelteni.

Sok érv szól a műanyag hátlap mellett, de aki látta a Z5 Compact hátlapját, jó eséllyel inkább azt választaná.
Sok érv szól a műanyag hátlap mellett, de aki látta a Z5 Compact üvegét, jó eséllyel inkább azt választaná. [+]

A Z3 Compact hátlapja még üvegnek nézett ki és üveg is volt, a Z5 Compact esetén már megtévesztő volt a matt felület, ezúttal viszont teljesen egyértelműen megállapíthatjuk, hogy műanyaggal állunk szemben. Nézzük a jó oldalát, betörni jó eséllyel nem fog. Az elegancia azonban így tagadhatatlanul visszaesett, a hátlapon látszanak leginkább az ujjlenyomatok, nem utal semmilyen felirat a kamera képességeire, még a Sony felirat is eltűnt, helyette csak az Xperia típusjelzés és az NFC logója maradt meg. A hátlap leemelésére ezúttal sincs lehetőség, a unibody készülékházban ücsörgő 2700 mAh kapacitású akkumulátort házilag nem érdemes cserélni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés