Sony Xperia X Compact - kerüli a feltűnést

Örülhetünk annak, hogy nem tűnik el a valóban kompakt méretű, jól felszerelt okostelefon a piacról, viszont a tavalyi elődhöz képest nem sok előrelépést tapasztalhatunk.

Hirdetés

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Compact-sorozat tagjai között eddig nem volt dual SIM-es és ezúttal sincs ez másképp, a tálcára kizárólag egy darab nanoSIM-et helyezhetünk. A mobil támogatja a Cat.6-os LTE-t, így akár 300 Mpbs-mal lehet hasítani mobilinterneten, a 800 MHz-es sáv megléte az európai példányok esetén nem is lehet kérdés. Természetesen nem maradhatott ki a 802.11a/b/g/n/ac-s WiFi, amit akár hotspotként is használhatunk, illetve Bluetooth-ból már 4.2-es verziót kapunk, az ehhez tartozó aptX támogatással. Nem maradhatott el a mobilfizetéshez szinte elengedhetetlen NFC, navigáláshoz pedig a földi antennák és routerek mellett a GPS és a GLONASS műholdakat képes pozicionáláshoz használni a telefon, természetesen gyorsan megtalálja és stabilan tartja a jelet. Az USB Type-C csatlakozó 2.0-s adatátvitelre képes, az MTP természetesen hiba nélkül működik. A beszélgetési hangminőség mindkét irányban hibátlan volt.

Alul-felül hagytak némi kávát
Alul-felül hagytak némi kávát [+]

Értékelés: Sony Xperia X Compact
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A vaskos készülékház az üzemidőben mutatja meg jótékony hatásait, a 2700 mAh kapacitású lítium-polimer akkumulátor nálunk ugyanis könnyedén hozta a kétnapos üzemidőket, nagyságrendileg 4,5 órás kijelzőidőkkel párosítva. A készenléti fogyasztás aktív szinkronizálás és folyamatosan hálózaton lévő SIM-kártya esetén is kedvező, az automata fényerő is jól teszi a dolgát, és a 720p kijelző biztosan nem fog annyit fogyasztani, mint egy Full HD vagy nagyobb felbontású panel. Ha mégis szorult helyzetbe kerülünk, könnyedén kimenthet minket a STAMINA és az Ultra STAMINA mód, előbbi főleg a szinkronizálást és a teljesítményt fogja, utóbbi viszont jelentősen lekorlátozza a készülék funkcionalitását az 500 óra fölötti készenlétért cserébe. A dobozban lévő QuickCharge 3.0 töltővel két órán belül juthatunk el a teljesen lemerült állapottól a 100%-os töltöttségig.

Nehéz végső értékelést mondani az X Compactról, hiszen egyik oldalról nézve egy nagyon szerethető, apró, jól használható készülék olyan hasznos extrákkal, mint a sztereó előlapi hangszóró, a tökéletes helyen lévő ujjlenyomat-olvasó, a 3 gigabájtra bővített RAM, a kétállású exponálógomb vagy a remek üzemidő. A 720 x 1280 pixel felbontású kijelzővel együtt lehet élni, cserébe tényleg akadásmentes működést és remek üzemidőt kapunk, 323 ppi pedig a felhasználók nagy többségének bőven elég, az 500 nit fölötti fényerő pedig a tűző napon biztosan áldásos lesz. Ugyanakkor van egy másik oldal is, ami sok negatívumot foglal magában: nincs 4K videofelvétel, nem került szóba az IP-védettség, műanyag lett a hátlap és elbúcsúzhatunk a csúcshardvertől is a Comact Xperia esetén, ezek pedig az előd ismeretében súlyos hiányosságok. Ha mindehhez hozzávesszük azt, hogy a kamera a hardveres és szoftveres újdonságok ellenére sem fejlődött túl sokat, egy töltőn és egy USB-kábelen kívül gyakorlatilag semmilyen tartozékot nem találunk a dobozban és nem változtattak a sokaknak kényelmetlen helyen lévő hangerőszabályzó gombokon, akkor azt kell mondjuk, hogy a 160 ezer forintos hivatalos ár nem kicsit tűnik túlzónak, ezzel az igen drágának tartott iPhone SE alapmodellje fölé lőttek, Samsung Galaxy A3 (2016)-ból vagy Huawei P9 Lite-ból pedig kettőt is tudunk venni, ha összerakjuk az X Compactra valót. Ezeken kívül a manapság is remek teljesítményt nyújtó Samsung Galaxy S6 is remek választás lehet, noha kicsit nagyobb, de jóval vékonyabb, mint tesztünk mai alanya, cserébe pedig rengeteg olyan dolgot tud, amit a Sony aprósága nem. Végül, de nem utolsó sorban pedig, amíg a készlet tart, érdemes megfontolni az előd Z5 Compactot is, főleg akkor, ha számít a komoly megjelenés és a vízállóság. Egy szó, mint száz, az X Compact a széria első olyan tagja, ami plecsni nélkül hagyja el tesztasztalunkat.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények