Sony Xperia 1 V - kizárólag igényeseknek

Mondhatni nincs meglepetés: műértők kezében egy csodálatos eszköz, átlagos felhasználóknál “csak” egy stílusos csúcsmodell.

Hirdetés

Videó

Videózásnál kissé kusza a kínálat, ami pont a termék praktikumát rontja el némiképp. Egy bármilyen másik telefonnál az a megszokott, hogy van egy ikon, aminek a neve kamera, esetleg fényképezőgép, az emögött található felület pedig fotózásra és videózásra egyaránt alkalmas. Na, a Sony-nál nem ez a helyzet. Ha a fotós appot indítjuk, akkor BASIC módban (és csak abban) lehet videózni is, de ott egy csomó beállítás nem elérhető, például nem tudunk a látószögek között menet közben váltani és a felvételek sem lesznek elég jók, mert túl világos az eredmény. Ezért aztán a Video Pro indítása célszerű, itt már minden opció elérhető, a fokozatmentes zoom, a felbontás, a képkockasebesség, ISO, fénymérés, fókuszálás, stabilizációs mód mind kapcsolgatható és ezzel már lehet úgy rögzíteni, ahogyan egyébként a legtöbb hasonló árfekvésű terméknél. Két külön app fotóra és videóra — nem túl ügyfélbarát az átlagember számára.

Cinema Pro
Cinema Pro [+]

Mindezeken felül van egy Cinema Pro nevű szoftver is, ami egy teljesen más szint egészen aprólékos beállítási lehetőségekkel, totál manuális üzemmóddal és kifejezetten profi felhasználásra konkrét, több felvételből összerakott projektekhez és utómunkához. Nos, őszintén ez bőven túlmutat azon, amire egy teszthét alatt rá lehet jönni, ehhez tényleg alapos felkészültségre és konkrét tervekre van szükség, no meg rengeteg gyakorlásra. Viszont megmutatnám, hogy miket lehet rögzíteni akkor, ha nem babrálunk, illetve akkor, ha babrálunk:




Nos. Egyrészt az a helyzet, hogy a Photo Pro videózási opciói jóval gyengébb eredményt szülnek, mintha a Video Prót használnánk, tehát érdemes arra rámenni. Nem csak a beállítási lehetőségek, hanem a végeredmény szempontjából is ez a leginkább kézenfekvő. De ha jól csináljuk, akkor a Cinema Pro is kafa felvételeket ad, csak ott az EIS nem működik, mert arra van kitalálva a motyó, hogy azt majd utólag megcsináljuk, ezért a projektmappában keletkező klipek rázkódósabbak. De rengeteg a lehetőség a termékben, csak éppen nem való mindenkinek.


Az előlapi kamera kapcsán megint van egy fura korlátozás, ha videózni szeretnénk vele (amit 4K-ban is megtehetünk), akkor viszont sem a Cinema Pro, sem a Video Pro nem ad erre lehetőséget, szóval vissza kell térjünk a Photo Pro BASIC módjához. Biztos van erre valami roppant logikus technikai magyarázat, de megint egy olyan kreténség, amivel egy átlagjúzernek meg kell küzdenie. Az eredmény nem kiemelkedő, ez is túl van kicsit exponálna, de mivel itt nincsenek manuális beállítási lehetőségek, ezért ez nem állítható. Az EIS viszont jól dolgozik.


Felhívnám még a figyelmet a hangra: a Photo Pro használatával rögzített videókkal valami nem kerek, mert ott olyan a hang, mintha egy vödör mélyéről beszélnék Üzbegisztánból, miközben a másik két opcióval sokkal tisztább, élőbb lesz a minőség. Mivel a Photo Pro nem kínál beállítási lehetőségeket ebből a szempontból, ezért ez még egy érv arra, hogy inkább ne ezt erőltessük, ha mozgóképet óhajtanánk rögzíteni, a másik két esetben viszont lehet a hangfelvételi opciókat is állítani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia 5 IV - házon belüli siker

    Ad és el is vesz a Sony a negyedik generációs Xperia 5-tel, a szolgáltatáscsomag továbbra is sokoldalú, a külső továbbra is egyedi, az ár pedig továbbra is magas.

Hirdetés