Sony Xperia 10 IV - műanyag újracsomagolás

Megszokott, egyedi formát és pár, a középkategóriában ritkán látott funkciót kínál a negyedik generáció. De az induló ár még fentebb csúszott, mellé pedig olyan bakik is maradtak a szoftverben, ami felett nehéz szemet hunyni.

Kamerák, multimédia


[+]

Ha csak a számokat nézzük, nincs változás kamerás téren sem tavalyhoz képest. A hátlapon három (széles - ultraszéles - tele), az előlapon pedig egy kamera áll készen arra, hogy az ember fotózzon vagy videózzon vele. Maradt a 12 megapixeles felbontás is hátul a főkamerán, és 8-8 MP az ultraszélesen és telefotón, elöl pedig 8 megapixellel készíthetünk önarcképet. Szenzorszinten viszont variáltak a Sony mérnökei, a főkamera maradt csak a saját fejlesztésű IMX486-nál, s ezt kiegészítették optikai képstabilizálással, amit megköszönnek a képek. A Samsung és az OmniVision által gyártott telefotót és ultraszélest azonban az SK Hynix által beszállított Hi-847-re és Hi-846-ra cserélték. A telefotó kamera valamivel kisebb szenzort használ tavalyhoz képest (1/4,4” vs. 1/4”), de a lencsék fényereje javult (f/2,2 vs. f/2,4), a feldolgozó algoritmus pedig korrekt módon kezeli a színeket és a dinamikát, így a főkamera képeitől nem üt el a nagyítást használó kamera.

A hármas kamerarendszer: 12 MP főkamera, 8 MP ultraszéles, 8 MP telefotó.
A hármas kamerarendszer: 12 MP főkamera, 8 MP ultraszéles, 8 MP telefotó. [+]

Ez az ultraszélesről nem mondható el. Az 1/4”-es szenzort f/2,2-es apertúra mögött használó kamera gyenge eredményeket nyújt, ami részben a képfeldolgozó szoftver hibája is. A főkamerában van autofókusz, de a telefon többi kamerája fixált fókuszú, az alkalmazás néha mégis úgy jelez, mintha fókuszban lenne az ultraszélessel is valami, aztán az elkészült kép visszanézésekor kiderült, hogy téves volt az infó. Gyenge fényben a feldolgozó szoftver nem tudja, mit kezdjen, vonalélességről, színhelyességről, dinamikáról beszélni nem lehet, a képek zajosodása az ultraszéles esetén pedig időnként inkább pixelviharra emlékeztet. Vagy falra hányt borsóra. A nappali képek esetén időnként kijön egy-egy jobb az ultraszélesből, de jellemzően csak a kép közepe éles, a szélek felé elmosódás, túlzott lágyság tapasztalható.

8 MP ultraszéles kamera:

A 2X nagyításra képes telefotó kamera ezzel szemben éles, részletes képeket készít, a dinamika is megfelelő, ahogy az expozíciót is jól beállítja a szoftver. Esténként gyakori a zaj, de ezen az éjszakai mód segít valamennyit, viszont a fókuszproblémával nem tud mit kezdeni az sem. Az Xperia 10 IV minden képrögzítójére jellemző, hogy amint gyengébb megvilágításban kellene megtalálnia a témát, elkezd össze-vissza keresni és azt soha meg nem találni. Nappal valamivel jobb a helyzet, de videózás során is előjön a probléma, akkor pedig jóval zavaróbb.

8 MP telefotó kamera:

Ugyanígy zavaró, hogy a kameraszoftver nagyon lassú. A látószögek közti váltás másodperces, az exponálás is több időt vesz igénybe, mint az, hogy az ember point and shoot kameraként használhassa a telefonját. A főkamera legalább lomhaságát leszámítva jól teljesít, konzisztens képeket kínál korrekt kontraszttal és dinamikával, jó a vonalélesség, nincs túlélesítve a végeredmény, az automata HDR pedig a színeket valósághűen, de kellemesen vibráns módon adja vissza. A fényforrások hajlamosak időnként kiégni, illetve gyenge fények mellett a részletesség kárára menő zajosodás van, ezen segít az éjszakai mód. A fókusz utáni vadászatot ugyanakkor az sem oldja meg, a telefon időnként a LED villanóval próbál segíteni magán, nem sok sikerrel.

12 MP főkamera:

Ha az előlapi kamerát akarjuk használni, ugyanaz a 8 MP-es Hi-846-os szenzor áll szolgálatunkra, ami a telefotó kamerában is dolgozik, viszont itt f/2-es fényerejű apertúrával készíthetünk képeket. A szelfik minősége elfogadható, a szoftver az arcvonások élesítését automatikusan elvégzi, erre van egy külön kapcsoló elrejtve a beállítások között. Kikapcsolásával ugyanakkor sok különbséget nem érünk el, sőt, az elkészült képek jóval lágyabb rajzolatot mutatnak fel nélküle. A részletek elfogadhatók, a színek kicsit fakók, a dinamika viszont korrekt s a fix fókusztávolság is kényelmesen élhető.

8 MP előlapi kamera:

Éjszakai mód (főkamera, ultraszéles, 2X telefotó):

Videók terén az előlapi kamera nyújtotta teljesítmény mondható a legjobbnak. Este van némi zaj, de a részletesség rendben van, a kissé fakó színvilág pedig tökéletes alapot ad ahhoz, hogy utólag szerkesszen rajta az ember. A dinamika rendben, a hangot pedig sztereóban rögzíti a telefon. Autofókusz viszont nincs az előlapon, a videóban tévesen mondtam!


Hátul már nem ilyen jó a helyzet, bár a 4K nem opció, a 1080p-s felvételek elkészítését sem sikerül hiba nélkül megugrani. Az alapértelmezett 1080p 30 képkocka / másodperc felvételek során folyamatosan ugrál a kép, ahogy a telefon fókuszt keres, a látószögek közti váltás másodperces képkimaradásokat eredményez, az ultraszéles kamera minősége ordítóan elüt a főkamerától, ha pedig 60 képkockás sebességgel videóznánk, le is kell mondanunk róla. Este nagyon sok a zaj és még manuális rásegítéssel sincs meg mindig a megfelelő fókusz, hiába működik elvileg a tárgykövetés kijelölés után. Ráadásul folyamatosan túlmelegedésre figyelmeztető hibaüzenetekkel bombáz a telefon, ha az ember 1 percnél hosszabb ideig vesz fel videót. Ezt először a nyári meleg számlájára írtam, de az esti körülmények között készült hűvösebb felvételek esetén is megjelent a figyelmeztetés a kamerában, így inkább arra gyanakszom, hogy egy rosszul megírt szoftver túlterheli az ISP-t és azért melegszik a mobil. Kézben tartva bármiféle tok nélkül egyébként nem tapasztalható sem a kereten, sem a hátlapon olyan nemű forrósodás, amit a csúcskészülékek produkálnak.

A kamera kezelőfelülete és a figyelmeztetés, hogy az eszköz kezd túlmelegedni.A kamera kezelőfelülete és a figyelmeztetés, hogy az eszköz kezd túlmelegedni. A kamera kezelőfelülete és a figyelmeztetés, hogy az eszköz kezd túlmelegedni. (forrás: Mobilaréna) [+]




Videókat felvenni tehát nem élmény, nézni már inkább. Már amennyiben mozis képarányban vannak, mert akkor nagyon szépen kitöltik a bármilyen zavaró lyuktól vagy notchtól mentes, téglalap alakú kijelzőt. Adott a Widevine L1-es védelem is, így nagy felbontású streamet is lehet nézni, viszont ha natív fájlokat játszanánk le, hozzá való programról magunknak kell gondoskodnunk. Az FM-rádió is egy letűnt kor emléke már csupán, a 3,5 milliméteres csatlakozón keresztül viszont jó minőségben lehet hangot kivinni. A Bluetooth 5.1 is korrekt kodektámogatást kapott: LDAC és aptX adaptív is jutott az SBC és AAC mellé, ráadásul egy megfelelő eszközzel a Dolby Atmos mellett a 360 Reality Audio térhatását is lehet élvezni. A mobilban megtalálható a Sony DSEE Ultimate, amivel a készülék képes a lejátszott tömörített hangfájlokon felskálázással némileg javítani.

Megfelelő arányú filmet vagy sorozatot nézni kényelmes a notch és lukmentes kijelzőn.
Megfelelő arányú filmet vagy sorozatot nézni kényelmes a notch és lukmentes kijelzőn. [+]

Az előre telepített zenelejátszó alkalmazás sokrétű, van benne elalvásidőzítő, szinkronizálható a Google Drive-val, illetve a telefonon tárolt hangokat a 360 Upmix segítségével sztereóból térhangzássá próbálja varázsolni a készülék, érdemes átnézni tehát a program beállításait. Spotify vagy Tidal most nem vár minket előre telepítve, ahogy a YouTube Music is kimarad, de ezek mindegyike gond nélkül beszerezhető a Play áruházból. A mono hangszórót viszont érdemes hanyagolni, bár hangereje magas, tisztasága 35%-os hangerő felett durván torzul.

A 3,5 milliméteres csatlakozó maradt, ennek lehet örülni.
A 3,5 milliméteres csatlakozó maradt, ennek lehet örülni. [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés