Sony MDR-1000X - zene be, világ ki

Egy felső-középkategóriás okostelefont lehet venni az árából, cserébe kiváló anyagokból van, remekül szól és mindent tud, amit ma egy Bluetooth-szal, vezeték nélkül kommunikáló fejhallgatótól el lehet várni.

Sokat segít a minőségen a kábel

Természetesen nem csak a varázslatot előidéző NC-gombot érdemes megtekinteni, a többi kezelőszerv is tartogat érdekességeket: a bekapcsológomb a legegyszerűbb, hosszú nyomással tehetjük párosítási üzemmódba, amikor hagyományos kereséssel és NFC-vel is képes összehangolódni a Bluetooth-forrással, zenehallgatás közben pedig egy gombnyomásra elárulja, hogy mennyire van feltöltve az akkumulátor. Ezt egyébként három szóban, de hat másodperc alatt közli, közben pedig a háttérben megy a lejátszás. Ugyanez jellemző az Ambient Sound-billentyűre: itt sem érdemes túl bonyolult dologra gondolni, hiszen Normal (zene) és Voice (beszéd) módok között lépkedhetünk, nincs is túl nagy különbség a hangszínekben, de valamiért ezt is csiga-lassan tudja csak közölni, ami nem végzetes, de azért bosszantó apróság.

Méretek szempontjából hasonlít az MSR7-hez
Külső méretek szempontjából hasonlít az MSR7-hez [+]

A telefonbeszélgetések még utcai körülmények közt is remek minőségben zajlanak le, az erős zajszűrés és a szánktól távol eső mikrofon miatt előfordulhat, hogy partnerünk úgy hallja, mintha 2-3 centiméterrel elemelnénk a kézben tartott mobilt a fülünktől, de ez inkább velejáró, mintsem hiba, bekapcsolt ANC mellett akarva-akaratlanul is hangosabban fogunk beszélni az átlagos szintünknél. A 40 milliméteres, dinamikus meghajtón keresztül a fülünkig érkező zenei minőség a szokásosnál is jobban függ a forrástól: a Sony meg tudta oldani, hogy a saját telefonjaival jobban szóljon a kütyü, mint az adatátviteli szempontból teljesen egységes Bluetooth-ra képes akármilyen más készülékkel. Teszi ezt úgy, hogy a hagyományos, CSR-féle SBC vagy AptX kódolás helyett egyedi LDAC-kodeket is tud használni, amire jelenleg csak Sony okostelefon képes, így ideális esetben akár 24 bites, 96 kHz-es, veszteségmentes fájlokat is külön tömörítésektől mentesen vesz át kábel nélkül.

Aránylag kicsire összecsukható
Aránylag kicsire összecsukható [+]

A különbség pedig füllel hallhatóan is óriási annak függvényében, hogy milyen forráseszközről hallgatjuk a fejhallgatót: akinek apró részletek hiányoznak, nem találja elég jónak a szeparációt vagy elég energikusnak az összképet, az valószínűleg rossz forrással vagy zenével próbálkozik, és akármilyen Bluetooth-megoldáshoz képest még egy hatalmas szinttel fölé tud kerekedni ugyanaz kábellel. Akárhogy is próbálkozunk, a fejhallgató alapvetően komoly kiemelésektől mentes, világos karaktert mutat magából, még a felső-középtartományban kissé elkent részletek is megbocsáthatók neki, objektíven nézve, kissé megtompult emlékek mellett is bőven a h.ear on hasonló változata fölé helyezhető. A közvetlenül mellette kipróbált Audio-Technica ATH-MSR7-ből nagyon hiányzott a dinamikusság, és egy erős V-karakter is érződött, pedig alapvetően egyik sem egy csőre töltött basszusbomba.

Tölteni természetesen microUSB segítségével tudjuk
Tölteni természetesen microUSB segítségével tudjuk [+]

Az akkumulátor körülbelül 15-18 órás üzemidőre gond nélkül képes, még magasra vett hangerő és bekapcsolt zajszűrő esetén is, a töltés azonban körülbelül 4 órát vesz igénybe, így érdemes előre készülni, gyorstöltésről itt semmiképp sem beszélhetünk. Az MDR-1000X egyetlen komoly hibája azonban mégsem ez, hanem az érintőfelület kialakítása. Remek ötleteket valósítottak meg, az érintésérzékeny műbőr felületet letakarva először leáll a tartalom, majd a zajszűrés egész addig, amíg ott tartjuk a kezünket, ez remek megoldás arra, hogy a fejhallgató levétele nélkül tudjunk kommunikálni a külvilággal. Zseniális megoldás, megérkezhetne a konkurensekhez is, a többi azonban finoman szólva is esetleges: az ujjtologatós gesztusvezérléseket elég gyakran félreértelmezte a kütyü, a léptetés és a hangerőállítás rendszeres problémaforrás volt, és olyanra is akadt példa, hogy csupán meg akartam igazítani a fejhallgatót, de azonnal pillanat állj parancsként értelmezte közeledésemet.

Jóval vékonyabban párnázott, mégis kevésbé szorít, jobban izolál és kényelmesebb a Sony
Jóval vékonyabban párnázott, mégis kevésbé szorít, jobban izolál és kényelmesebb a Sony [+]

Az MDR-1000X érdemeit nehéz lenne elvitatni, a kérdés csak az, hogy megéri-e az olcsóbb változatához képest a felárat, illetve összességében nagy butaság-e 150 000 forintot adni egy Bluetooth-fejhallgatóért. A válasz megtalálásához mindenképp érdemes kipróbálni az eszközök hangélményét, hiszen ebből a szempontból abszolút szubjektív és írásban nehezen közvetíthető az, amit mindenki a saját zenéjével és készülékével fog tapasztalni, viszont összességében egyáltalán nem ördögtől való egy ilyen eszközt beszerezni. Kábellel egészen komoly fejhallgatók mellé lehet tenni a zenei minőségét, a sok apró, de annál hasznosabb extrát pedig biztosan értékelni fogják azok, akiknek elsődleges hangforrásuk egy okostelefon.

Sony MDR-1000X

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés