Sony LinkBuds S - a kényelem ára

Átrendezte TWS kínálatát a Sony, a csúcskategória alá betolt még egy hallójáratba illeszkedő modellt. A LinkBuds S aktív zajszűrést és apró méretet kínál, legnagyobb erénye pedig kényelmében rejlik.

Bevezető, kialakítás, doboz

A múlt hónapban rendet rakott a Sony a vezeték nélküli sztereó fülhallgatói kínálatában, négy választási lehetőségre leszűkítve az érdeklődők előtt. A belépőszint a WF-C500 aktív zajszűrés nélkül 32 990 forintért, ezt követi az egyedi, nyílt kialakítású LinkBuds (WF-L900) ANC nélkül 69 999 forintért, valamint az új LinkBuds S (WF-LS900N), már zárt, a hallójáratba illeszkedő (in-ear) kialakítással és ANC-vel szintén 69 999 forintért. A kínálat tetején pedig ott van tavaly bemutatott és piacra dobott WF-1000XM4, ami a legjobb hangminőséget és legerősebb ANC-t adja 99 999 forintért, amit a japán cég fülhallgatóban kínál.

Így néz ki jelenleg a Sony Magyarország TWS kínálata a csúcsmodelltől (bal szél) a belépőszintig (jobb szél).
Így néz ki jelenleg a Sony Magyarország TWS kínálata a csúcsmodelltől (bal szél) a belépőszintig (jobb szél). (forrás: Sony) [+]

A LinkBuds S neve megtévesztő lehet, itt ugyanis szoftveres megoldással, mikrofonokat használva hallhatjuk a külvilágot, a szilikon harangos kialakítás bezárja a fület. Fizikai kialakításában tehát jobban hasonlít a LinkBuds S a WF-1000XM4-re, ám annál jóval kisebb és könnyebb, amivel a LinkBudsra hajaz. A fülhallgatók darabja 4,8 grammot nyom, ez csak 0,7 grammal több, mint a nyitott, gyűrűs meghajtót használó testvéré. A Sony szerint ez a világ legkisebb aktív zajszűrős fejhallgatója. Ugyanakkor erre sem mondható, hogy nem érzi az ember, ha a fülében van, mivel a LinkBuds S nem szellőzik annyira jól, hogy az enyhítse vagy megszüntesse a hallójáratban keletkező a nyomást, a füldugó érzés tehát itt is megvan. Az viszont pozitív, hogy a fej síkjából nem áll ki a füles, az IPX4-es nedvességtűrőség is jó, és nálam a fülhallgató stabilitása is rendben volt, M-es méretű gumiharanggal kényelmesen maradt meg a fülemben futás közben is.

A LinkBuds S meglehetősen apró, a fülben kényelmesen ülő fülhallgató.A LinkBuds S meglehetősen apró, a fülben kényelmesen ülő fülhallgató. A LinkBuds S meglehetősen apró, a fülben kényelmesen ülő fülhallgató. [+]

A Sony-tól már megszokhatott komposztálható, műanyagmentes csomagolásban egyébként négy méretű harang van: nagyon kicsi (a Sony SS-nek titulálja, ez az XS-es), kicsi (S), közepes (M, ez van alapból a fülhallgatón), valamint nagy (L). A fülhallgató használatához ajánlatos Headphones Connect alkalmazásban itt is adott a menüpont a passzív szigetelés ellenőrzésére, ilyenkor egy pár másodperces hangot játszik le az ember fülében a program, majd ha úgy érzékeli a külső mikrofonnal, hogy nem megfelelően szigetel az eszköz, mert nem elég nagy a harang, tanácsot ad a cserére. A foglalat egyébként standard, így akár a WF-1000XM4 hibrid illesztékeit, vagy más memóriahabos szivacsot is lehet rátenni a kényelem és a jobb zajkioltás érdekében.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

A dobozban jár még egy USB-C - USB-A töltőkábel, illetve a fülhallgatókhoz tartozó 35 grammos hordtok, amiből kimaradt a vezeték nélküli töltés, így kelleni fog a zsinór. A tok és a fülhallgatók színe és anyaga passzol, nálunk az ekrü járt, ami egy matt krémszín, de van matt fehér és fekete is. A 42,8 x 6 x 27,6 milliméteres tok nem csúszkál, fedelét a mágnes jól tartja, a világos színű változat viszont hajlamos könnyedén koszolódni, ami főleg úgy rossz, hogy kis súlya miatt az ember szinte el is felejti, ha zsebre vágta. Ahol a szolid Sony feliratot tartalmazó fedél záródik, található egy állapotjelző RGB LED, ami világítással és villogással jelzi a töltést, a merülést, és a párosító módba való belépést. Az első kézbevételkor automatikusan keresi a kapcsolatot Bluetooth 5.2-n keresztül a fülhallgató, de a tok hátoldalán található gombbal manuálisan is bármikor elérhetjük ezt. A gomb mellett található a csatlakozó, így töltés közben áll a tok.

A tok is apró, akárcsak a fülesek.A tok is apró, akárcsak a fülesek. A tok is apró, akárcsak a fülesek. [+]

Csatlakozás, szoftver, kezelés

A termék nevében az S utótag az okosfunkciók angol megfelelőjéből eredő rövidítés, ez a gyakorlatban két extrát jelent a LinkBudshoz képest. Egyrészt a LinkBuds S képes alkalmazkodni a zajszűrés és a hangerő állításával a környezetünkhöz (például otthon, iroda, edzőterem), állapotunkhoz (például ülés, állás, sétálás), másrészt támogatja az LDAC kodeken történő hangátvitelt az SBC és az AAC mellett. A japán cég ígéri, hogy egy szoftverfrissítés keretein belül érkezik a Bluetooth LE Audio (LC3) támogatás is még idén, a teszt alatt jött új firmware a fülhallgatóra, de az még nem tartalmazta. Bár van Android és Windows gyors párosítás, itt is hiányzik a Bluetooth multipont támogatása a tudáslistából, és a szoftveres okosfunkciók is korlátozottak.

Szoftverfrissítés, főoldal, beállítási lehetőségek.Szoftverfrissítés, főoldal, beállítási lehetőségek.Szoftverfrissítés, főoldal, beállítási lehetőségek. Szoftverfrissítés, főoldal, beállítási lehetőségek. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Headphones alkalmazás ismerős lehet, a kezelőfelület nem tér el attól, amit más Sony fej- és fülhallgatóknál is láthatunk. A programban manuálisan állíthatjuk azt, hogy felismerje-e helyzetünket vagy aktivitásunkat a fülhallgató és ilyenkor miként reagáljon, milyen módba kapcsolja az ANC-t vagy épp mennyit engedjen be a külvilág zajaiból. Utóbbi egy 20 pontos csúszkán állítható, külön opcióval arra, hogy a hangokra fókuszáljon a mikrofon, amikor hangátengedő módban van. Megadhatunk saját helyeket is, például irodát, és ahhoz is rendelhetünk ANC módot, bármilyen adaptív hangbeállítás viszont csak akkor működik, ha a program hozzáférhet a telefon helyadataihoz. A beállításokat egyébként megjegyzi és más csatlakoztatott eszközökre (pl. számítógép) is alkalmazza, csak az eszközök közti váltást manuálisan kell elvégezni.

EQ, asszisztens és vezérlőfelület beállítási lehetőségei.EQ, asszisztens és vezérlőfelület beállítási lehetőségei.EQ, asszisztens és vezérlőfelület beállítási lehetőségei. EQ, asszisztens és vezérlőfelület beállítási lehetőségei. (forrás: Mobilaréna) [+]

Itt is opció a beszédfelismerésre történő aktiválása a transzparens módnak, ez megbízhatóan, kellő érzékenységgel működött nálam. Ezt bekapcsolva én az érintőfelülethez így a hangerőszabályzást és a lejátszott tartalomban történő navigációt rendeltem hozzá. Irányítás terén meglepően kevés lehetőséget ad egyébként a Sony. Három parancs közül lehet bal és jobb füles esetén is választani, ezek a következők:

  • ANC, átengedés és gyors hozzáférés - egy érintésre lehet váltani az átengedő mód és az aktív zajszűrés között, két vagy három érintésre a gyors hozzáférést támogató alkalmazások (Spotify, Endel) érhetők el, hosszú érintésre (nyomva tartásra) pedig szintén előjön az átengedő mód.
  • Zenevezérlés - egy érintésre lejátszás / szünet, kettőre következő dal, háromra előző dal.
  • Hangerő - egy érintésre hangerő emelése, nyomva tartásra hangerő csökkentése.

További beállítási lehetőségek, illeszkedéstesztelés.További beállítási lehetőségek, illeszkedéstesztelés.További beállítási lehetőségek, illeszkedéstesztelés. További beállítási lehetőségek, illeszkedéstesztelés. (forrás: Mobilaréna) [+]

Ezek nem variálhatók kedvünk szerint, tehát nem állíthatjuk be, hogy a zenevezérlés kapcsolói mellé ha hosszan megérintve tartjuk az érintőfelületet, akkor átengedő módba kapcsoljon a fülhallgató, ahogy a gyors hozzáférés is kizárólagosan a Spotifyra és az Endelre van korlátozva. Így a Sony által reklámozott funkció, hogy csak betesszük fülünkbe az eszközt és varázsérintésre indul is kedvenc lejátszási listánk csak úgy működik, ha van hozzá megfelelő előfizetésünk az adott szolgáltatónál. Plusz tapasztalataim szerint csak mobiltelefonról megy a dolog, és csak úgy, ha közben meg van nyitva a tartalomszolgáltató alkalmazása is a háttérben. Számomra így a gyors hozzáférésnek nagyobb a füstje, mint a lángja, haszna semmi.

A harangok szigetelését vizsgáló folyamat.A harangok szigetelését vizsgáló folyamat.A harangok szigetelését vizsgáló folyamat. A harangok szigetelését vizsgáló folyamat. (forrás: Mobilaréna) [+]

Ami jól működött: az automatikus viselésérzékelés, a fülből a fülhallgatót kivéve 1 másodperces csúszással ugyan, de szünetel és újraindul a lejátszás. Szintén jó volt a telefonkapcsolat stabilitása (RSSI: -37 dBm, hatótáv 10 méter felett), LDAC-t és a DSEE Extreme-et használva sem dobta el a fejhallgató a jelet tömött helyeken, például tömegközlekedésen sem. Az érintőfelület érzékenysége is precíznek mondható, fals parancsot nem tapasztaltam, ha elkezdjük fülünkben igazgatni az eszközt, arra sem reagál, csak az egyértelmű tapintásra.

Az érintőfelület a fülhallgatón nagy, pontosan érzékel.
Az érintőfelület a fülhallgatón nagy, pontosan érzékel. [+]

A szoftverben van EQ a LinkBuds S-hez is, itt is nyolc előre beállított hangzásvilág és három személyre szabható opció van, akárcsak a WH-1000XM5-ben, és a 360 Reality Audio beállítása is ugyanúgy működik, mint a fejhallgató esetén. Google Asszisztens vagy Amazon Alexa a LinkBuds S-hez is hozzárendelhető, van opció a telefonunk egyéb személyi asszisztensének használatára, de ki is kapcsolható az egész. Végül pedig itt is van egy oldalnyi tipp és használati statisztika, amikhez kell egy Sony-fiók, a beállításainkat ugyanis felhőbe menti a rendszer, hogy új telefonra váltva letölthessük.

Hangminőség, zajszűrés, üzemidő

A LinkBuds S azt a V1-es processzort használja, mint a kategóriacsúcs WF-1000XM4, a végeredmény valahogy mégsem ugyanolyan jó. A processzornak hála adott az LDAC támogatás, az 5 milliméteres meghajtóval és mögötte a neodímium mágnessel a LinkBuds S tiszta, de visszafogott hangzást kínál, szűkös hangtérrel. Míg az XM4 élénk basszussal, finom magassal és mellé tiszta, részletes középtartománnyal operál széles hangtérben, addig a LinkBuds S mélyei és csúcsai kicsit fakók, laposak. Nem szól rosszul a fülhallgató, méretéhez képest főleg nem, a meleg hangzásvilágot kínáló, vokállal és gitárral operáló dalok például szépen, rétegelten szólalnak meg, de indítsunk el egy klub-legendát, ahol a basszus már a bevezetőben ugrál alacsonyabb és magasabb oktávok között, majd belépnek a vonósok, a vokál is, van erős kiállás, és végeredményben kissé laposan, dinamikától mentesen produkálja majd a LinkBuds S. A sztereó szeparáció remek, de a hangtér szűkösebb a vártnál. Bár a fizikát nem lehet átverni, a LinkBuds S a WF-1000XM4-hez hasonlítva nagyon egyenes vonalban az ember fejének közepébe szól, míg a drágább modell a 6 milliméteres meghajtójával, de megegyező V1 lapkával és kialakítással jobban érzékelhetővé tette, hogy merről, milyen távolból kellene érkeznie egy hangnak. Sajnos sokat az sem javít a helyzeten, ha használjuk a 360 Audiót, de ugye ehhez egy megfelelő forrás és előfizetés (pl. Tidal, Deezer), plusz megfelelően kevert alkotás is kell. A LinkBuds S hangzása szöveges tartalmak fogyasztásához viszont kifejezetten jó, podcastet hallgatni vagy narrált tartalmat nézni teljesen rendben van, ahogy konferenciahívásokhoz is el tudom képzelni, látható csúszást sem tapasztaltam.


[+]

Ahhoz, hogy konferenciákhoz használja valaki a fülhallgatót, kellenek mikrofonok is. A Sony állítása szerint ezeket úgy alakították ki, hogy kifelé és befelé is folyamatosan figyeljenek, kívülről pedig a szélzajtól a mikrofont fedő hálós szerkezet véd. Mellé a processzor félmilliárd hangminta alapján dolgozó algoritmust is használ, ezzel próbálja meg levágni a zavaró háttérhangokat. Tapasztalataim szerint beltéren működik, ha csend van, vagy csak monoton hangok zúgnak, például a számítógép. De mások beszélgetésének a beszűrődő hangjait már nem veszi ki, ahogy a zajos környezettel is meggyűlik a baja az algoritmusnak: a LinkBuds S viselője dobozosan, digitális függöny mögül tompítva beszél majd. Egyszer panaszkodtak telefonban, hogy a szokásosnál gyengébben hallanak a vonal másik oldalán, szóval gyors hívások lebonyolítására elég lesz ez a teljesítmény, de hosszabb beszélgetéseket kültéren én nem folytatnék a LinkBuds S-en.

Az átengedő módban is jelen van a videón hallható digitális fátyol, bár visszafogottabban. A külvilágot tisztán, némi alapzaj kíséretében fogjuk hallani, ha bekapcsoljuk a beszédhangra való fókuszálást, akkor azokat felerősíti a rendszer. Az aktív zajszűrés is némi alapzajjal működik, de az ANC kellően erős ahhoz, hogy 50%-os hangerővel elnyomja a budapesti közlekedés zaját. Ahhoz viszont nem elég, hogy zene nélkül is csendet csináljon, a billentyűzet püfölését is inkább csak tompítja, mint elfojtja. Kicsit gyengébb az ANC, mint a csúcsmodellben, a WF-1000XM4 teljesítményének érzésre 90%-át éri el a LinkBuds S, ez eredhet kialakításból. Apró méretéhez képest így is kellemes zajkioltást és hangzást kínál az eszköz, üzemidőben viszont gyenge.

A LinkBuds S felépítése.
A LinkBuds S felépítése. (forrás: Sony) [+]

A Sony maximum 6 órányi zenelejátszást ígér zajszűréssel, de egy óra alatt nálam LDAC kodeket használva aktív ANC-vel 30%-ot merült a fülhallgató, amivel számolva a hatórás élettartam sehogy sem jön ki. AAC-re váltva némileg jobb volt a helyzet, de a számok alapján úgy is maximum az 5 órányi lejátszás tűnik reálisnak. A tok teljes feltöltésére 2 óra szükségeltetik, a fülhallgatók viszont öt perc alatt szednek magukba annyit, hogy azzal utána egy órán keresztül biztosan működni tudjanak. A gyártó 3,5 órányi folyamatos beszélgetési időt ígér a fülesekkel, a tokra pedig azt mondják, hogy kétszer tudják teljesen újratölteni a fülhallgatókat. A kis méretért és könnyűségért fel kellett áldozni valamit, az az üzemidő lett, valószínűleg ezért nem is kommunikálja a gyártó sehol, mekkora akkumulátorok vannak a fülhallgatókban és a tokban.


[+]

Összegezve a dolgokat, a Sony LinkBuds S nem egy rossz termék, a Sony kínálatában egyértelmű helye is van, viszont a 69 999 forintos árával bőven erős mezőnybe került. Kényelem és beszélgetési hangminőség szempontjából konkurens az AirPods harmadik generációja, igaz, az Apple ennyi pénzért még nem ad ANC-t. A Samsung viszont igen, a Galaxy Buds 2 kis méretével és in-ear kialakításával hasonlít a LinkBuds S-re, hangzásban gyengébb, de jóval olcsóbban, 45 ezer forint körül már kapható, a tok pedig képes lesz Qi töltést is felvenni. Szintén ott van még a Jabra Elite 7 Pro ANC-vel, jobb mikrofonokkal és kicsit alacsonyabb áron, mint az új Sony füles. De 15 ezer forinttal többet rászánva már a WF-1000XM4 is beszerezhető megbízható forrásnak számító nagyáruházakban. A LinkBuds S legnagyobb erénye, hogy kényelmes és könnyű, mellé korrekt hangzást és zajzárat kínál, van szoftveres támogatás Androidon és iOS-en is, de az üzemidő kifejezetten gyenge, a Bluetooth multipont vagy a Qi töltés hiánya pedig ezen az árszinten érthetetlen. Van lehetősége a következő generációnak még a fejlődésre, az pedig nem újdonság, hogy a kényelemnek ára van. A Sony úgy gondolja, hogy az aktív zajzáras TWS fülhallgatók esetében ez legyen 69 999 forint.

viragdani01

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés