Sony Ericsson Xperia active - kalandra fel!

Bevezető, tartozékok

Emlékeznek a kedves olvasók a Sony Ericsson azon nyilatkozatára, miszerint a legnagyobb Android gyártóvá szeretnének válni? Nos, akkor még igencsak megmosolyogtuk ezt, hiszen a gőzgépként nyomuló Samsung és a szintén komoly tényező HTC mellett ez igencsak utópisztikus elképzelésnek tűnt. Azonban úgy néz ki, hogy az idő mégis a japán-svéd márkát igazolja, elég csak közelebbről megnézni a 2011-es palettájukat. Az X10 utódjaként érkezett arc a piac egyik legszebb (és legvékonyabb) készüléke, amely ráadásul extrém erős hardver nélkül is nagyon kellemes teljesítményt nyújt. Aztán jött a neo, ami az arc egyfajta „olcsósított” kivitele, a PLAY pedig egyedülálló módon ötvözi az okostelefont és a hordozható játékkonzolt, a PSP-t. Nemrégen futott be az Xperia mini és mini pro, melyek megint csak remekül sikerültek és utóbbi kettőnek még a mai napig nincs közvetlen konkurenciája.

Sony Ericsson Xperia active
[+]

A Japánban történt földrengés kissé megtépázta a gyártó idei terveit is, ám az már látszik, hogy jól megy a szekér és idén nagyon kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtanak. Szintén dícséretes, hogy a korábbi gyatra szoftverfrissítési metódus után most már a Sony Ericsson telefonok rendelkeznek az egyik legfrissebb Android rendszerrel és folyamatosan érkeznek az új verziók is. Mostani tesztalanyunk is unikumnak számít, ugyanis a strapabíró okostelefonok között indul, ahol csupán egyetlen konkurencia van, a Motorola Defy (hamarosan jön a Defy+ és a Samsung is készül már egy Galaxy-val).

Sony Ericsson Xperia active
[+]

A gyártóra jellemző, kocka formájú doboz az átlagosnak nagyobb és ez nem a készülék miatt van, hanem azért, mert alaposan kitömték tartozékokkal. A megszokott hálózati töltő(fej), USB adatkábel és sztereó füles trióján felül van itt egy második hátlap (fehér), egy sporttok, illetve egy gumi csuklószíj, ami az alsó „kampóba” fűzhető. A füles pedig nem csupán agybadugós, hanem kapunk hozzá több méretben szilikonpárnákat, valamint kétféle méretben utólag felrakható fülpántot, amivel teljesen stabilan ül a fülünkben. Ja, a készülékbe már gyárilag betettek egy 2 GB-os microSD kártyát is.

Sony Ericsson Xperia active
[+]

Külső

Nehéz lenne tagadni, hogy az Xperia minit vették alapul az active tervezésekor. A közel egyforma méretek miatt ez is igen kompakt, ám felszedett magára némi súlyt, de a 110 gramm még nem a túl nehéz szint. Külsőleg szerintem elég jól eltalálták. Amikor bemutatták és képeken láttam, még elég szkeptikus voltam, ám élőben már egész más hatása van. A minihez képest kissé jobban legömbölyített, a jobb alsó sarokban lévő „karabiner fül” díszítőelemnek se rossz, bár elsőre tényleg szokatlan. Minderre jön, hogy az előlapot egy fém keret fogja körbe, majd kiviteltől függően egy narancs vagy fehér csík következik és ott a hátlap, amely mindkét változatnál fekete vagy fehér lehet (a két hátlap mindkét változathoz jár). Látszik, hogy sportosabbra, strapabíróbbra tervezték, mint a minit, ezzel együtt a minőséggel nincs gond. Az anyagok kellemes tapintásúak, és szépen össze is van rakva, ráadásul igen ötletesen (erről később).

Sony Ericsson Xperia active
[+]

Az előlap jelentős részét ezúttal is a kijelző foglalja el. A mininél már megdícsért panel 3 hüvelykes képátlóval, HVGA (320x480 pixel) felbontással és 16 millió színnel rendelkezik. Mindezen felül kapacitív, multi-touch, LED megvilágítású TFT-LCD, Gorilla Glass karcálló védőüveggel és végső extrának még a Bravia Mobile engine-t is megkapta. Közérthetőbb nyelven ez annyit jelent, hogy kiváló a képminősége, élénk színekkel, igen jó betekintési szöggel találkozunk. A még most is kitartó napsütésben sem lesz gondunk, mivel remekül olvasható ilyen körülmények között is. Alul az Android három gombja sorakozik, ezek is érintősek, meg is vannak világítva. Felül a hangszóró kissé apró nyílásából jó minőségben és hangosan halljuk a másik felet. Ennek két oldalára kerültek a szenzorok, balra a fényszabályzó, jobbra a közelségérzékelő, mellette előlapi kamera is elfért. Van egy állapotjelző LED is, amit sokan szeretnek, de ezúttal nagyon apró és gyenge fényű, így hasznossága megkérdőjelezhető.

Sony Ericsson Xperia active
[+]

A hátlap szinte teljesen egybefüggő felület, mivel az ellenálló képesség fokozása érdekében mindent besüllyesztettek rajta. Ez alatt konkrétan egy márkalogót, egy kamera optikát, egy LED vakut és egy hangszórót értek. A kamera olyan mélyen ül, hogy a sérülés elleni védelme egészen remek, ám hátránya, hogy ha koszos lesz, akkor biztosan le kell szednünk a hátlapot a tisztításhoz. A hátsó hangszóró meglepően jól és igen hangosan szól, köszönhetően az xLOUD technológiának. Elvileg ide rejtették el a másodlagos mikrofont, amit hívás közben zajszűrésre, videofelvételnél a sztereó hang rögzítéséhez használ.

Sony Ericsson Xperia active
[+]

Az oldalsó részekből a felső terület nem érdekes, itt nincs semmi. Balra találjuk a bekapcsoló/képernyőzároló gombot. Ez jobbkezeseknek megszokást igényel, nem olyan kényelmes, mint ha felül vagy a másik oldalon lenne. Jobbra hangerőszabályó és a kamera exponálója bújik meg a narancs színű csíkban. Mindhárom billentyű közös jellemzője, hogy az átlaghoz képest kicsit nagyobb erővel és bizonytalanabb nyomásponttal működik (strapamobiloknál általában jellemző). Az alsó részen egyrészt ott az említett fül, másrészt itt vannak a csatlakozók is. A microUSB és a 3,5-es jack két, vízzáró szigeteléssel kialakított fedél mögött rejtőzik. Jópofa, hogy a telefon a csatlakozók használata után kis üzenetben figyelmeztet, hogy ne felejtsük el jól visszazárni a fedelet (ez kikapcsolható).

Sony Ericsson Xperia active
[+]

Hardver, szoftver

Akár át is másolhatnám a mini tesztjében írtakat, mivel alapjaiban tulajdonképpen ikertestvérek egymással. A kijelzőről már esett szó, de a többi paraméter is hasonló. A gép lelke egy 1 GHz-en üzemelő, egy magos Qualcomm Snapdragon processzor, melyhez egy Adreno 205-ös grafikus gyorsító és 512 MB RAM van társítva. Ez egyébként teljesen jó konfiguráció, az active nem is akar a kétmagos, óriáskijelzős szörnyek babérjaira törni. A ROM mérete 1 GB, melyből 320 MB jut nekünk belső memóriának.

Sony Ericsson Xperia active Sony Ericsson Xperia active

És ami még örömtelibb, hogy a szoftver olyan friss, hogy szinte még forró. Az Android 2.3.4-es verziója dübörög rajta, ami egyébként épp mostanában érkezik meg a többi 2011-es Xperia-ra, de ez már alapból ezzel jön. A dübörög szót akár vehetjük valósnak is, mert a sebesség igen pörgős, akadással, lassulással szinte egyáltalán nem is találkozni. A rendszer persze belülről is egyezik, így a minin megismert kezelőfelület köszön vissza itt is.

Sony Ericsson Xperia active Sony Ericsson Xperia active

Az öt kezdőképernyő szabadon telerámolható widgetekkel, meg mindennel. A négy sarokba sarkonként 4 parancsikon tehető, tehát 16 programot vagy funkciót egyből elérünk két érintéssel. A főmenü oldalra lapozós, szabadon átrendezhető vagy előre definiált sorrendbe is tehető. Vannak témák is, amelyek a telefon által alapértelmezés szerinti színvilágot változatják meg. Mivel az Android óriási szabadságot enged, így akár az egészet lecserélhetjük, és bár a Sony Ericsson felülete nem olyan csilivili, mint a Samsung TouchWiz vagy a HTC Sense, egyáltalán nem rossz.

Hirdetés

Strapabírás, extrák

Az active nem csak kinézetre sportos, hanem tényleg fel is készítették a hagyományostól eltérő felhasználásra. Két dolgot azért szögezzünk le. Az egyik, hogy a Sony Ericsson tájékoztatása szerint ez a telefon víz- és porálló (akár 1 méter mély vízben is ázhat legalább fél órát), ütésekkel szemben viszont csak kevéssé ellenálló, tehát nem egy Sonim-féle szétverhetetlen cuccról van szó. Másodszor pedig jó hír, hogy látótávolságba került a régóta beígért és húzódó töréstesztünk második felvonása, ahol remélhetőleg akár féltucat telefonról is kiderítjük, mit is bírnak valójában és ebben az Xperia active is benne lesz. Épp ezért én a teszt alatt nem álltam neki emeletről dobálgatni és hasonlók, az ilyen irányú képességek majd a töréstesztben kiderülnek.

Sony Ericsson Xperia active Sony Ericsson Xperia active

A kialakítása viszont érdemel pár szót, mert néhány ötletes dolog van benne. A vízzáró csatlakozófedél nem meglepő, ezt kb. minden hasonló mobilon megtaláljuk. Ám a meglepetés akkor ért, amikor levettem a hátlapot, hogy betegyem a SIM-et. Az említett kis fülek kinyitása után a fedél könnyedén lepattintható és ekkor szembesülünk azzal, hogy ez csak egy külső burkolat. A hátlap alatt ugyanis egy újabb, belső hátlap fogad minket. Míg a külső hátlap a csatlakozókat védi (a fedelek ehhez vannak rögzítve), addig a belső hátlap véd minden mást. A szigetelő gumival ellátott belső fedél is könnyedén lejön, ekkor már hozzáférünk az akkuhoz, a SIM-hez és a memóriakártyához. Utóbbihoz nem kell kikapcsolni a telefont, a két hátlap leszedése meg ezúttal nem bűn, hiszen a kártya teljes védettséget élvez. Használat közben jó hasznát vehetjük a felkarra rögzíthető tokot, és külön elismerés a fülesre illeszthető kis pántokért, amivel fülkampóssá alakíthatók át, és mondjuk futás közben sem esnek ki.

Sony Ericsson Xperia active Sony Ericsson Xperia active

A masszívabb felépítés mellett a szoftveres extrák terén is kapunk új dolgokat. A Zseblámpa hasznosságát talán nem kell bemutatni, ráadásul többféle időintervallumban és jelzésmódban használhatjuk a hátsó LED-et, de akár a képernyő különböző színekben való villogására is alkalmas. A WalkMate a beépített mozgásszenzorral lépésszámlálóként üzemel, és arra is felhívja a figyelmet, hogy a háttérben futó funkció növeli a fogyasztást. A legérdekesebb az iMapMyFITNESS+, mely vagy önálló regisztrációval vagy meglévő Google, Facebook, Twitter és sok más, közösségi vagy egyéb fiókkal használható. Mivel az active képes kommunikálni az ANT+ vezeték nélküli szabványt használó fitness eszközökkel (pl. pulzusmérő), így a program segítségével folyamatosan nyomon követhetjük az edzéseinket, az eredményeket pedig tárolhatjuk vagy megoszthatjuk másokkal.

Sony Ericsson Xperia active Sony Ericsson Xperia active

Multimédia

Az alaposan bevédett kamera gyakorlatilag érintetlenül jött át a miniből, tehát egy 5 megapixeles, autofókuszos egységről van szó. Szoftveres téren sem piszkálták, ami nem baj, mert a kezelőfelület jól használható és egészen sok opciót tartalmaz. Van automata témafelismerés, mosolyérzékelés, 3D (ez a 2.3.4 újítása) és normál panoráma, motívumprogramok, állítható továbbá a felbontás, fókusz üzemmód, vaku, önkioldó, expozíció, fehéregyensúly, fénymérés, valamint bekapcsolható az érintéses exponálás, a képstabilizátor, a GPS geotagging és a zárhang.

Sony Ericsson Xperia active

Az elkészült képek némileg gyengébb teljesítményt mutatnak a minihez képest. Jók a színek és az élesség sem vészes, viszont kissé erős a zajszűrés, ettől elmosódnak a részletek és a dinamikatartomány is lehetne jobb. Makróban viszont egész jó fotókat lehet lőni, itt kicsit kevésbé érezhető a zajszűrés elmosása. Láttunk már ennél sokkal rosszabbat, de jobbat is, tehát e tekintetben a középmezőnybe tartozik. Videóban kevésbé rossz a helyzet, a 720p felbontású felvételek sztereó hanggal készülnek, 30 fps sebességgel, jó minőségben, amiről olvasóink IDE kattintva győződhetnek meg.

Sony Ericsson Xperia active Sony Ericsson Xperia active

Zenében hozza a márkától elvárt szintet, a lejátszó szépen leválogatva dobja elénk a számokat. Van hangszínszabályzó is, ahol gyári beállításokból választhatunk. Az egyedüli furcsaság az volt, hogy sehol se találtam az ismétlés és véletlen lejátszás opciót, viszont egy lista végére érve a zene mindig újraindult az elejétől, pedig ennek nem így kéne működnie. A hangminőség viszont igazán jó, köszönhetően a jó minőségű fülesnek. Szép magasak, dinamikus mélyek, a hangerő is elég, ebben egyértelműen átlag feletti a készülék. A rádió kinézetre elég fapados, első indításkor végigszáguld a teljes FM sávon és beállít mindent, amit talál. Ezekből mi kijelölhetjük a kedvenceinket és ezek között egy érintéssel tudunk lépkedni. Fixen be van kapcsolva az RDS és ennyi, más nincs. A TrackID-t kb. mindenki ismeri, aki meg nem, annak annyit, hogy egy zenefelismerő szolgáltatásról van szó.

Sony Ericsson Xperia active Sony Ericsson Xperia active

A GPS-ről sokat nem érdemes írni, az Android alapfelszereltsége a Google Maps, melyhez most már magyar nyelvű hangos navigáció is tartozik. Ez adatkapcsolattal működik, tehát külföldön mellőzzük a használatát, de itthon azért jó lehet. Maga a GPS-vevő villámgyorsan talál pozíciót, navigációs programot meg találunk többet is a Marketen. A 2.3.4-es verzió egyik újdonsága a Facebook for Xperia, aminek bekapcsolásával több helyen is felbukkannak a Like ikonok, ezekkel egyből az adott funkcióból írhatunk az üzenőfalra, pl. a kedvenc zenénket kitehetjük így. Hasznossága miatt említést érdemel az Adatfigyelő, amivel a havi fix mobilinternet keretünket tarthatjuk ellenőrzés alatt. Megadott limitnél figyelmeztet, de akár le is tudja tiltani a hozzáférést, ezzel megakadályozza a túlköltekezést. Van persze OfficeSuite doksiolvasó, meg NeoReader vonalkód szkenner és minden más, amit már a miniben is megtalálunk.

Üzemidő, összegzés

A dupla hátlap alatt lévő lítium-ion akkumulátor 1200 mAh-s kapacitású, tehát ezt se cserélték le. Tulajdonképpen az azonos hardverből kiindulva ez logikus lépés, mivel (leszámítva az extra fogyasztó fitness cuccokat) azonos teljesítményt kellene nyújtania. A gyári adatok szerint még kicsivel többet is bírna, azonban ezt a gyakorlat sajnos csúnyán megcáfolta. Míg a mini azért becsülettel kibírta az egy napot, még komoly használat mellett is, addig az active rendkívüli mértékben veszti el a töltöttségét. Még egész szolid használat mellett is ijesztően gyorsan zuhan az akkujelzés, a reggel 7 órakor bekapcsolt készülék este 8 órára gyakorlatilag a kikapcsolásig merült. Eme jelenség előtt én is értetlenül állok, remélem, hogy csak egy egyedi hiba okozza ezt, mert különben ezen a téren komoly fekete pontokat véshetünk be neki.

Értékelés: Sony Ericsson Xperia active
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 3 pont
Ár/érték aránya 3 pont
Hogyan értékelünk?

Talán nem fogok nagy meglepetést okozni, ha azt írom, hogy az Xperia active egy újabb igen jól sikerült készülék a gyártótól. A sportos, fiatalos kinézet, a kompakt méret, a víznek és pornak ellenálló kialakítás mellett ott van a kellően erős hardver, friss Android rendszer, jó kezelőfelület, remek kijelző, bőséges tartozéklista, kiváló hangminőség, tehát tulajdonképpen minden, ami ebben a telefonban van. A kamera fotóban középszerű, viszont igazából két negatívumot tudok összesen felsorolni az active ellen. Az egyik az akkumulátor teljesítménye, de bízok abban, hogy ez csak egyedi hiba, mivel tényleg nagyon furcsa, hogy miért merülne ennyivel gyorsabban ugyanaz a hardver. A másik viszont nem egyedi hiba, hanem minden példányt érint, ez pedig az ára. A cikk írásakor még csak a Speedshopban volt elérhető, itt gyári garanciával, kártyafüggetlenül 90 ezer forintért vihetjük el. Ez viszont nagyon sok. A mini jelenleg már 60 ezer alatt van és az 50%-os felárat nem indokolják a hozzáadott pluszok. Véleményem szerint 70-75 ezer körüli áron már vonzó lehet, főleg, mert a minihez hasonlóan ennek sincs közvetlen konkurense. Ha az árat (és az akkut) nem nézem, akkor az active is megérdemelné a nagyon ajánlott minősítést, de így csak ajánlottat tudok rá adni.

Sony Ericsson Xperia active

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Ericsson Xperia active
Sony Ericsson Xperia active Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 92 x 55 x 16,5 milliméter
Tömeg 110,8 gramm
Színvariációk fekete/fehér-narancs, fekete/fehér-fehér
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, LED megvilágítású TFT-LCD, Gorilla Glass, Bravia Mobile engine
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor típusa 1 GHz Qualcomm MSM8255 Snapdragon
Processzor csíkszélessége 45 nm
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip Adreno 205
RAM / ROM 512 MB RAM / 1 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1+EDR (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / telepíthető
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek 3D album, 3D panoráma kamera, Adatfigyelő, Adobe Reader, Alkalmazások, Compass, iMapMyFITNESS+, Játékok, LiveWare kezelő, NeoReader, OfficeSuite, Quadrapop, PlayNow Store, Timescape, TrackID, Update Center, WalkMate, WisePilot, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autófókusz, LED vaku
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (HD 720p, 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 351 óra (2G) / 335 óra (3G)
Beszélgetési idő 4 óra 53 perc (2G) / 5 óra 31 perc (3G)
Zenelejátszási idő 25 óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, víz- és porálló burkolat, fényszenzor, giroszenzor, közelség szenzor, ANT+ vezeték nélküli fitness eszközök támogatása, tartozék extra hátlap, karra rögzíthető sporttok, headset fülkampó

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés