Sony Ericsson W880i - zenélni penge

Külső

A Sony Ericsson W880i kézbe kaparintása nagy vágya a zenés mobilok kedvelőinek, így én is régóta vadásztam rá. A készüléket sajnos nem a gyári tartozékokkal kaptuk, így egyedül a füles és egy töltő járt hozzá. Az értékesítési csomag tartalma ezen kívül egyébként egy 1 GB-os M2 memóriakártya, USB kábel, az elmaradhatatlan könyvecskék és CD-k.

Méreteit tekintve egyedül vékonysága figyelemreméltó. Ismét elővettem jó öreg vonalzómat, és az alábbi adatokat mértem: 103x45x10. Patikamérlegem még nincsen, így a súlyt tekintve a gyári adatokra hivatkozom, a szerint pedig 71 grammot nyom a W880i, ennek egyébként jelentős részét valószínűleg a fém előlap teszi ki. A méretekből adódóan a készülék kicsinek, kecsesnek tűnik annak ellenére, hogy a formatervezés csúcsának azért nem nevezném. Viszont a vékonysága nagyon bejött, pengemobilt eddig ennyire nem szerettem.

A telefonból kétfajta színváltozat létezik, az egyik fekete-narancs színben feszít, míg a másik fekete hátlappal és ezüst előlappal rendelkezik, ez utóbbi járt nálunk, ráadásul ezúttal egy Vodafone logóval díszített verziót sikerült lenyúlnunk. A modellek mindegyike leginkább unisexnek tekinthető, egyik sem mutat egyértelműen férfias, vagy nőies jegyeket. A készülék elején a kijelző alatt az előlap színével majdnem egyező billentyűk és gombok kaptak helyet. Egy sorban találhatóak a navigyűrű, és a szokásos SE kezelőgombok. Előbbi ezúttal is a zenelejátszó kezelőjeként is használható, ezt egy narancsszínű kör jelzi rajta.

A kezelőszervek alatt a számbillentyűk találhatóak. Lehet, hogy ismét megkövezés áldozata leszek a gyártó rajongótábora részéről, de szerintem ezek a billentyűk használhatatlanul kicsik. A méretükkel is gond van, hiszen 1x5 milliméteres, körömmel benyomkodható kis pöckökkel van dolgunk (milyen jó, ha elöl van egy vonalzó), de a legrosszabb a közöttük lévő távolság. Minden oldalról 5 mm van a gombok között, ami hölgyeknek is kevés. A nagyujjammal az 5-ös gombot lenyomva az alatta és fölötte lévő billentyűket is tapicskoltam folyamatosan, így a használat hatalmas szentségelésbe torkollott. Pedig lenne hely a nagyobb gomboknak, ha az alsó részen lévő szolgáltatói feliratnak nem áldozták volna be a kezelhetőséget.

A készüléken két kamera található, ezek közül az előlapon lévő a szokásos VGA felbontású, amely mindössze a videóhívásokhoz elegendő, azonban a hátlapon lévő optika felett egy „2.0 megapixels” felirat jelzi, hogy mivel van dolgunk. Sajnos az már nincs odaírva, hogy ez bizony fixfókusz. A készülék jobb oldalán mindössze az ismert állapotjelző csúszka, és a fényképező gyorsgombja, míg a jobbon a töltőcsatlakozó, az M” kártyák slotja és a zenelejátszó extra billentyűje lelhető fel.

Kijelző, menü

A W880i egy 262 ezer színű, TFT technológiával rendelkező kijelzőt kapott, amely 320x240 pixel megjelenítésére képes. A méreteket tekintve 27x37 millimétert mutatott a vonalzóm. A kijelző egyébként remek fényerővel és kontraszttal bír, még a legnagyobb napsütésben (igaz, csak februáriban) is jól látható volt folyamatosan.

A készülék menüje a szokásos Sony Ericsson kontra Live! változat. Alapestben az ikonok 4x3-as rácsban mutatkoznak a képernyőn, ahogyan azt már a K750i-ben is tették, azonban itt a témákból adódóan van lehetőség arra, hogy ezen változtassunk, és akár egy sorban jelenjenek meg a főmenü ikonjai balra-jobbra scrollozva. Sajnos a mi készülékünkön ilyen téma nem volt, ezért a gyáriak közül kellett válogatnunk, amelyek az ikonos elrendezését nem, csak színüket és rajzocskáikat változtatják, de a gyári menüs telefon képes ennél extrémebb dolgokra is, olyasmikre, mint a W850i.

A vodafone-os változat miatt mellesleg nem kell félnünk. Ezúttal a szolgáltató nem vetette be a gonosz MP3-faló szörnyet, és semmilyen más korlátozást nem vezetett be a mobilban, a szokásosaktól eltekintve. A demó játékokat és a rögtön a Live!-ra ugró linkeket meghagyták nekünk, így azért van mibe belekötni. A főmenüt mindössze a böngésző ikonjának lecserélése terén érintette a szolgáltató.

Hirdetés

A modell képes flight módban is működni, viszont arra figyeljünk oda, hogy a mód váltására csak a bekapcsoláskor van sansz, arra tehát, hogy menet közben váltsunk a repülő és a normál mód között, nincs lehetőség. Apró hiba, de szerintem könnyen megvalósítható lenne, hiszen más gyártók is megoldották már.

Üzenetek, telefonkönyv

Üzenetek terén, a hagyományosan remek Sony Ericsson palettát kapjuk, így panaszra semmi okunk. Az SMS-MMS páros mellett küldhetünk hangüzenetet, amely tulajdonképpen egy felvett hangot azonnal továbbküldő MMS, valamint található egy teljesértékű mailkliens, és RSS olvasó is, amellyel több csatorna is figyelhető egyszerre. A mailkliens hitelesített, és a készülék által ismert fájlformátumokat képes megnyitni.

A telefonkönyvről kb. ugyanazt tudom elmondani mint a korábbi modelleknél. Összesen 1000 nevet képes tárolni a készülék, egy névhez pedig 21 fajta információt rendelhetünk. Eze között megtalálható az egyedi csengőhang, valamint kép is, amely a híváskor emlékeztet arra, hogy ki is figyel a vonal másik végén. Szokás szerint a SIM-kártya tartalmát csak trükközésekkel lehet elérni, érdemes ezt tehát átmásolni a belső memóriába.

Vicces módon az MMS galéria még szerepel a készülékben, pedig a Vodafone kicsiny hazánkban megszüntette ezt a szolgáltatást. Valószínűleg kevesen keresik a zsebkendőjüket e miatt, és megmondom őszintén, hogy én próbáltam az ismerőseim között keresni olyat, aki használta a szolgáltatást, de nem jártam sikerrel.

A szervezőfunkciók is a szokásos színvonalat hozzák, ötféle ébresztési időpontunk lehet fix, 9 perces szundival. Jó a naptár, havi és heti nézetet tud, most már a Sony Ericsson modellekben is alap, hogy ismétlődő bejegyzések felvételére is van lehetőség. A szokásos repertoárból nem hiányzik a stopper, a számológép, a diktafon és a kódmemória sem.

Zene

A zenelejátszó semmit nem változott a korábbi modellekhez képest, a már ismert 2.0-ás változat. A Walkman szoftver is az id3 tagekre támaszkodik, ahogyan manapság egyre több zenelejátszó, így érdemes a gyűjteményünket ilyen szempontból is rendben tartani. A készülék szerencsére segít ebben. Amennyiben a rádióhallgatás közben elindítjuk a TrackID szoftvert, akkor egy rövid részlet alapján letölti a szám adatait a netről, és megmondja az előadót, és a szám címét is.

A fentiekből adódik, hogy rádió most is van, de nem úgy mint eddig. Ide egy hatalmas feketepont jár, mert az eddigi normál, a füles zsinórját használó funkció kihalt, helyette RadioDJ került a telefonba. Ez 3G hálózaton keresztül egy sima streaming segítségével oldaná meg a zenehallgatást, de egyrészt nem működött a tesztkészülékben, másrészt nehogy már ezek után adatforgalmat kelljen fizetni, pedig de. Csúnya nézésünk lett emiatt.

Szót kell ejtenem azonban arról, ami még nem tetszett. Eddig sosem találkoztam ezzel a problémával egyik SE modellnél sem, így lehet, hogy a tesztkészülék hibájába futottam bele, de bizony a headset csatlakozója erősen érintkezési-hiba gyanús volt. A mozgatásra folyamatosan változott a hangerő és a hangminőség, mint a régi kontakthibás kazettás walkmeneknél. Nagyon oda kellett rá figyelni, a zsebemben nem is tudtam hallgatni, csak amikor asztalon hagytam a telefont.

A külső hangszóró okozza a következő csalódást.Hangzása messze elmarad a korábbi Walkman modelleknél megszokottól, olyan dobozhangot produkál, ami még egy low-end Sagemnek is felróható lenne, pláne egy zenei modellnek.

Multimédia

Mivel a zenei funkciókat kicsit feljebb már kitárgyaltuk, ezért kevés multimédiás funkció marad. Kezdjük mégis a kedvenc témámmal, a játékokkal. Mivel live szoftvert kapunk a készülékhez, ezért hűséges olvasóink már kórusban fújják ennek következményét: „Demó játékok”. Ez ezúttal sincsen másképp. Kapunk autóversenyt 1 perces limittel, Sims2-t a játékban eltölthető 6 órás limittel (ez valóságban kb. 3 perc), és hasonló, említésre sem méltó programokat. Viszont a V-Rallyn elcsodálkoztam, ugyanis a grafikája remek, és a mobilokon megszokott szaggatás sincs jelen. Ez még a C64-emnek is dicsőségére vált volna. A gyári W880i-ben csupán a Quadrapop zenés tetris szerénykedik.

Kamerából 2 megapixeles került a W880i-be. Elsőre ennek én is örültem, amíg meg nem láttam, hogy ez bizony fixfókuszos. El kell mondjam, hogy két megapixel ide vagy oda, autófókusz nélkül sajnos nem sokat ér. A videófelvétel továbbra is egy vicc, QCIF mozikat képes ugyanis csak rögzíteni a W880i. A fényképezési opciók olyanok, mint mondjuk a Z610i esetében. Tesztfotók alant.

Jót lehet viszont játszadozni a Photo/Video/MusicDJ szoftverekkel. A nevükből adódóan a megfelelő formátumú fájlokat effektezhetjük, vagdoshatjuk velük. A legjobban talán a fényképeknél használhatóak, hiszen utólag is tudunk hatásokat illeszteni az elkészült képekre, és akár a vörösszem effektust is képes eltávolítani.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A készülékre néhány hónappal ezelőtt adatkommunikációból jelest adtunk volna élből, mivel támogatja a 3G és GPRS hálózatokat is, igaz, az EDGE kimaradt. Azonban az elmúlt hónapokban bejött a HSDPA őrület, ami ugyan nem elvárás, de örültünk volna neki, így marad egy ötös alá. Az infrának végleg leáldozott, így ez kimaradt, de Bluetooth-ból 2.0-s került a készülékbe, A2DP támogatással.

A böngésző korrekt, ekkora felbontással már akár élvezetes is, de gyakoroljuk tükör előtt a szemmeresztgetést sokat, mert a kijelző fizikai mérete miatt a betűk elég aprók. Viszont okosan tördeli a szoftver a HTML-t, bár annyi hibát azért találtam, hogy egy-két flash hirdetést magától letölt és tárolja azokat a belső memóriában.

Az akkumulátorban nagyot csalódtam. Pozitívan. A vékonyka 950 mAh-ás teleptől egy, maximum két napos elérhetőséget, és még kevesebb beszédidőt vártam. Ennek ellenére vígan végignyomtam vele három kemény munkanapot, rengeteg telefonálással, igaz netezés nem volt benne, viszont folyamatosan 3G hálózatokon lógtam.

Az ítélet majdnem egyértelmű. Komoly hibának a gombok méretét rónám fel, ami a nagyobb ujjakkal rendelkezőknek problémát okozhat, illetve hatalmas mínusz a rádió kihagyása. A közel egy hetes tesztidőszak végére megszoktam billentyűket, és képes voltam üzenetküldésre. Külső megjelenésén kívül nem tud felmutatni sok újdonságot a W880i, de azért:

Sony Ericsson W880i

Polacheck

Specifikációk

Sony Ericsson W880i
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 103 x 46,5 x 9,5 mm
Súly 71 g
Kijelző 320x240 pixel, 262 ezer szín
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 100/16MB
Egyéb memória M2 (gyári: 1GB)
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/nincs/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van 2.0 - A2DP
Prediktív van
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió csak RadioDJ
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 950 mAh Li-Ion
Készenléti idő 425 óra
Beszélgetési idő 390 perc
Fényképezőgép 2 megapixel, fixfókusz, QCIF videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző van
Játékok 1
Csengőhangok MIDI, MP3, AAC
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek sztereó headset, USB kábel az alapcsomagban, TrackID

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés