Sony Ericsson Live with Walkman - ez már csak brand

Előszó, külső

A Sony Ericsson talán soha nem látott készülékdömpinggel lepte meg a rajongóit és a piacot; a dolognak nyilván oka van, mégpedig az, hogy androidos fronton kifejezetten erősek, pozíciójukat pedig szeretnék legalábbis megőrizni. Az Xperia sorozatból nagyjából fél tucat eszközt teszteltünk mostanában, melyek hardvere megegyezik, kijelzőjük méretében és az extrák tekintetében viszont komoly különbség van köztük. Kiváló receptet írtak a gyártónál, hiszen a nem kimagaslóan jó, de ettől függetlenül erős hardverre mindenféle masinát ráhúztak, így az operációs rendszer optimalizációjával gyakorlatilag csak egyszer kellett komolyan foglalkozniuk, mégis mindenkit elérnek, aki valamilyen androidos okostelefon vásárlásán gondolkodik.

Sony Ericsson Live with Walkman
[+]

Mostani tesztalanyunk a Live with Walkman nevű készülék, mely nem az Xperia család tagja, pedig az is lehetne. Tudását tekintve viszonylag kevés dologban különbözik társaitól, de ez alapvetően az összes többi Sony Ericsson készülékről elmondható az azonos hardver miatt. Ugyanakkor az Xperiák jobban szegmentált készülékek, a Pro a QWERTY billentyűzete miatt különleges, a neo V elég olcsó, a PLAY-jel jól lehet játszani, az arc nagyon szép, a ray még szebb és kisebb is, a mini kicsi, a mini pro meg kicsi és billentyűzete is van. Ez a készülék valahogy kevésbé jól megfogható, ugyanis egy zenei készülék, ami pont egy olyan terület, ahol a most felsorolt készülékeknek sem kell szégyenkezniük. A Live with Walkman egyértelműen azoknak készült, akik számára a Walkman brand egyet jelent a zeneiséggel - persze pár extrát kapunk, de azért nagyon halkan ki lehet jelenteni, hogy rókabőrről van szó. A masina doboza is hirdeti a muzikalitást, benne hálózati töltőt, adatkábelt és egy kellemes minőségű sztereó headsetet találunk. Itt már rögtön meg kell, hogy álljunk, az MH-410 típusú fülhallgató ugyanis nem egy zenei modell, nem agybadugós és még gombok sincsenek rajta (csak egy felvevő), de ennél is merészebb, hogy az összes többi (nem Walkman brandelt) Xperia készülékhez is ezt kapjuk. Magyarul a Sony Ericsson az árcédulára hivatkozva kilőtte a Walkman brand egyik húzó szolgáltatását, mégis a hangzatos névvel árulják készüléküket, ezt hívjuk mi enyhe átverésnek. A gyári kínálat része továbbá egy 2 GB-os microSD memóriakártya, mely kapacitásában nem különösebben előremutató, egy kétszer ekkora kártyával mondjuk pont ki lehetett volna tűnni az Xperia készülékek tömegéből.

Sony Ericsson Live with Walkman
[+]

A Live with Walkman egy kifejezetten szép telefon. Áramvonalas, itt-ott le van kerekítve, igazi kis szappantartó, nagyon szerethető. Mérete 106 x 56,5 x 14,2 milliméter, tehát az anorexiások versenyére nem lehetne benevezni, de túl nagynak sem mondható. A 115 grammos tömeg az anyaghasználathoz teljesen passzol, az előlap egy méretes kijelzőből áll, a plexi ellenáll a karcoknak; a hátlap oldalra is felnyúlik, finom, gumiszerű műanyagból készült, mely kellemes és biztos fogást biztosít a Walkmannek. Az összeszerelés minősége nem hagy komoly kivetnivalót maga után, a hátlapot egy helyen lehet benyomni, ott, ahol a SIM-foglalat van alatta. Recsegni viszont így sem recseg.

Sony Ericsson Live with Walkman
[+]

Az előlap tetején az aprócska telefonhangszórót, valamint a távolságérzékelő és fényérzékelő szenzorokat találjuk. Bizony, mindkettő van, bár a fényérzékelőről azt hihetnénk, hogy hiányzik, hiszen a menüben nincs mód automatikus háttérvilágítási erősség kiválasztására, de a csúszkát nem maximálisra toljuk, akkor a fényerő a környezetünknek megfelelően változik. középtájon terpeszkedik a 3,2 hüvelykes képátlójú, 320 x 480 pixeles felbontású, kapacitív TFT-LCD érintőkijelző, melynek maximális fényereje nem fog minket elvakítani, de arra elég, hogy kültéren is tudjuk olvasni az SMS-einket. A színek szépek, a minőség jó, a betekintési szög is nagy, bár oldalról nézve enyhe mértékben kivilágosodik a megjelenített tartalom. Alulra két érintésérzékeny és egy valódi gomb került, a háttérvilágítást csak előbbiek kaptak, de a Home körül található zöldes boltívnek köszönhetően azt sem fogjuk eltéveszteni.

Sony Ericsson Live with Walkman
[+]

A hátlapon zöld színű Walkman logót találunk, mely fölött az 5 megapixeles, ledes villanófénnyel ellátott kamera, valamint a kihangosító hangszórója terpeszkedik. Diszkréten elrejtettek egy Sony Ericsson feliratot is, de ez nem meghatározó része a dizájnnak. A hátlapot egy az egyben le lehet venni a oldalt lévő vájat segítségével, így férhetünk hozzá az 1200 mAh-s akkumulátorhoz, melyet ki kell vennünk ahhoz, hogy a SIM-et vagy a microSD memóriakártyát kicseréljük.

Sony Ericsson Live with Walkman
[+]

Az eszköz tetején foglal helyet a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, melyet két oldalról gombok határolnak, az egyik a képernyőzárat kezeli (meg a telefont ki és bekapcsolni is ezzel lehet), a másik meg a zenelejátszó alkalmazást indítja el, ezért került rá Walkman-jel. Bal oldalon a microUSB-csatlakozó árvákodik, alul nincs semmi, jobbra a hangerőszabályzók és a kamera exponálógombja került.

Hirdetés

Hardver, szoftverek

Hardveres szempontból a Live with Walkman az Xperia családot erősíti. Az SoC itt is Qualcomm MSM8255, mely egy 1 GHz-es órajelen ketyegő, 1 GHz-es Scorpion processzorból és egy Adreno 205-ös grafikus gyorsítóchipből áll. A RAM mérete 512 MB, a szabadon felhasználható tárhely nagyságrendileg 300 MB-os, melyet a gyárilag is a telefonban lévő, 2 GB-os microSD memóriakártya egészít ki.

Sony Ericsson Live with Walkman
[+]

Az Android rendszer verziószáma 2.3.4, melyet a Sony Ericsson widgetjei és kezelőfelületei tesznek teljessé. A készülék sebességével semmi gond nincs, használat közben értelmetlen és idegesítő lassulásokkal nem találkozhatunk, a felület mozgása folyamatos, kellemes élményt nyújt. A sebességtesztekből nyilván nem szabad hatalmas következtetéseket levonnunk, de azért lefuttattunk mindent, amit le szoktunk futtatni, a Live with Walkman néhol az 1,4 GHz-es processzorral és nagyobb felbontású kijelzővel operáló arc S-t is megszorongatja.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Live with Walkman Xperia neo V Xperia arc S
Quadrant Standard 1816 pont 1514 pont 1629 pont
Linpack for Android (single) 36,529 MFLOPS / 2,29 s 38,288 MFLOPS / 2,19 s 41,584 MFLOPS / 2,02 s
Linpack for Android (multi) 33,248 MFLOPS / 5,07 s ? ?
Smartbench 2011 Prod. 1415 pont 1072 pont 1415 pont
Smartbench 2011 Games 1802 pont 1816 pont 2279 pont
AnTuTu Benchmark 3021 pont 2896 pont 3525 pont

A készenléti képernyő öt oldalból áll, widgetek tucatjait helyezhetjük el rajtuk. Tényleg nagyon szép a kínálat, a különféle adatkommunikációs dolgoknak külön-külön kapcsolókat rakhatunk ki, plusz persze van külön Widget a Facebooknak, az időjárásnak, a Google keresésnek, plusz még azt is nyomon követhetjük, hogy ismerőseink milyen zenéket és videókat kedvelnek. A kisebb méretű kijelzővel ellátott készülékekről ismerős, sarkokban lévő ikonok itt is megtalálhatók, hasznosak.

Sony Ericsson Live with Walkman Sony Ericsson Live with Walkman

A menü rácsos elrendezésű, egy oldalon egy tucat ikont találhatunk, oldalakból gyakorlatilag annyit csinálunk, amennyit csak akarunk. Az extra szoftverek listája elég hosszú, van itt Facebook, zeneszámok azonosítására használható TrackID, YouTube, egy WhatsApp nevű üzenetküldő, Wisepilot navi, McAfee Security antivírus (bár ne lenne, folyamatosan rinyál, hogy regisztráljon az ember), nem teljesverziós OfficeSuite, melynek segítségével ugyan nem lehet létrehozni Word/Excel/PowerPoint dokumentumokat, de legalább megnyithatjuk a már létezőket.

Sony Ericsson Live with Walkman Sony Ericsson Live with Walkman

Adatkommunikáció, telefonálás, net

A készülék adatkommunikációs szempontból teljesen megállja a helyét. GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból hármat támogat (850/1900/2100 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t használhatunk, utóbbinál az elméleti maximális letöltési sebesség 7,2 Mbps, feltölteni meg nem tudni, hogy mennyivel lehet, de valószínűleg 5,76 Mbps-mal. A WiFi a 802.11b/g/n szabványokkal kompatibilis, de az 5 GHz-es frekvencián operáló hálózatokat társaihoz hasonlóan nem észleli. A Bluetooth 2.1-es, a microUSB csatlakozó 2.0-s, számítógépre kötve az eszköz kártyaolvasóként is képes operálni, ha pedig netmegosztásra kerül a szó, WiFi-routert varázsolhatunk belőle.

Sony Ericsson Live with Walkman Sony Ericsson Live with Walkman

A hangminőség telefonálás közben megfelelő, a térerővel sem volt gondom, mással viszont igen első körben igen. Az első tesztpéldánnyal gyakorlatilag nem lehetett telefonálni; akárhányszor a fülünkhöz emeltük, lenémult a rosszul kalibrált távolságérzékelő szenzor és a sarkokban elhelyezett kezelőszervek miatt. A fórumban azonban többen is jelezték, hogy ez a probléma náluk nem áll fent, ezért kértünk egy új tesztpéldányt a Sony Ericssontól, melyet több napos tesztnek vetettünk alá. Itt egyértelművé vált, hogy a hiba a mi készülékünkben, az első tesztpéldányban volt, a másodikkal nem tudtuk reprodukálni a problémát. A cikket - és a plecsnit - épp ezért később módosítottuk a most olvasható/látható verzióra.

Sony Ericsson Live with Walkman Sony Ericsson Live with Walkman

A telefonálással kapcsolatos funkciók rendben vannak, az Andorid névjegyzékébe akármennyi ember adatait feltölthetjük, ismerőseinket könnyedén összeköthetjük a Facebookon szereplőkkel, így elérhetünk mindenféle kellemes funkciót. A billentyűzet is kellemesen használható a relatíve kis méretű kijelzőhöz képest, elforgatva QWERTY, álló helyzetben numerikus nézetet ad; a gépelési élményt sokak számára emelheti, hogy van magyar nyelvű prediktív szövegbevitel.

Sony Ericsson Live with Walkman Sony Ericsson Live with Walkman

A böngésző alapvetően használható, hiszen szépen megjeleníti az oldalakat, támogatja a Flash alapú tartalmakat és gyors. Dupla érintéses zoomolás esetén a szövegtörzset a képernyő méretéhez igazítva tördeli, viszont nem tudja azt, amit a HTC készülékei például tudnak: ha a dupla érintéses nagyítás után két ujjal állítunk a zoomon, a paragrafusok mérete nem változik, azok nem igazodnak az aktuális nézethez. Ez egy arc S-nél nem nagy gond, mert ott nagy méretű és nagy felbontású a kijelző, itt viszont égető szükség lenne arra, hogy a zoom szintet a jó olvashatóság érdekében tényleg magunk tudjuk meghatározni.

Sony Ericsson Live with Walkman Sony Ericsson Live with Walkman

Facebook, YouTube: pipa. Twitter nincs, de le lehet tölteni. Azonnali üzenetküldésre a már említett WhatsApp biztosít lehetőséget, de az Android Marketból természetesen olyan alkalmazásokat húzunk le a telefonra, amilyeneket csak akarunk. A Facebook-szinkronizálásról már volt szó, az oldalon lévő emberek adatait könnyedén átemelhetjük a telefonkönyvbe.

Multimédia

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között ledes villanófény segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2592 x 1944 pixel, míg videókat 720p-s HD-ban rögzíthetünk. A kamerát kezelő szoftver elég fejlett, vannak különféle motívumprogramok, arcfelismerés, önkioldó, folyamatos autofókusz, képstabilizáció, geotaggint, a fénymérésen pedig lehet állítani. Videózás közben viszont nincs folyamatos fókusz, a minőség pedig elég gyenge, minden képrészlet mosott: tesztvideó ide kattintva tölthető le.

Sony Ericsson Live with Walkman

Fotóknál sem számíthatunk elképesztő minőségre, közepes az eredmény, amit kapunk. A képek kissé mosottak és fakók, a dinamikatartomány nem túl magas, így a képek gyakran be- vagy kiégnek. Gyenge fényviszonyok között a zajszint nagyon magas (nyilván), a ledes vaku pedig közepes hatótávolságú. Tényleg semmi egetrengető dologra nem számíthatunk, de ez hivatalosan mégis egy Walkman telefon, úgyhogy biztos nincs is szükség ilyesmire. A Live with Walkman arra használható, hogy egy-egy emlékezetes eseményt megörökítsünk.

A zenei rész pont olyan, mint az összes többi Xperián - meg úgy általában Androidon. Van ugye a szoftver, mely akkor is elindul, ha megnyomjuk a készülék tetején található Walkman gombot, ez nem nagy csoda, ettől nem lesz zenei egy készülék. Attól sem lesz az, hogy beleraknak egy olyan hangzatos szolgáltatást, mint az xLoud, mely a "hangerő erejének növelésére" használható. Annyi történt, hogy az egyébként abszolút közepes minőségű kihangosító hangszórójának hangerejét szoftveresen korlátozzák, ha pedig benyomjuk a zenelejátszóban az xLoudot, akkor kicsit hangosabb lesz a telefon. De jobban nem fog szólni, szebben pedig végképp nem. A gyári fülhallgató viszont kellemes, de egy igazi Walkman-fülhallgatónak a nyomába sem ér, plusz elég nagy és kényelmetlen is.

Sony Ericsson Live with Walkman Sony Ericsson Live with Walkman

A többi résznél viszont azt kapjuk, amit várhatunk. A zenelejátszó fut a háttérben, képes megjeleníteni az albumborítókat, ID3-tagek szerint szűr, van benne hangszínszabályzó, meg Timescape/Mediascape (nem tudjuk, most hogy hívják), ami hasznos, zeneszövegekre és előadókra kereshetünk vele egy gombnyomással. Az FM-rádió is a szolgáltatáskínálat része, van zeneszámok felismerésére használható TrackID is (mint az összes Xperián...), bónusz Walkman-funkció viszont a fényjáték, ami annyit tesz, hogy a fülhallgató csatlakozója körül lévő csík narancssárga színben vibrál a zene ritmusára. Csalódás, na.

Üzemidő, összegzés

GPS-vevő természetesen található a készülékben. Gyárilag a Google kiváló navigációs szoftvere mellett a Wisepilot nevű alkalmazást találjuk meg a menüben, azonban nem a legfrissebb verzióról van szó, így ha rákattintunk, egyből megyünk is a Marketba, hogy frissítsünk.

Sony Ericsson Live with Walkman
[+]

Az akkumulátor 1200 mAh-s, cserélhető. A kis méretű és felbontású kijelzőnek hála az átlagosnál egy fokkal talán jobban bírja szuflával az apró újdonság, zenét lejátszani a gyári adatok szerint 17 órán keresztül tud. Ha viszont mindenre használjuk, azaz telefonálunk, netezhetünk és muzsikát is megszólaltatunk, akkor egy-másfél napos üzemidőre számíthatunk. Egy napot viszont tényleg kibír.

Sony Ericsson Live with Walkman
[+]

Értékelés: Sony Ericsson Live with Walkman
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Sony Ericsson Xperia Live with Walkman tudását tekintve a piac egyik legjobb ajánlata. Ára függetlenül nagyjából 60.000 forint környékén mozog, Telenornál kártyásan 42.000 forint, ennyi pénzért egy közepes kijelzővel, ahhoz képest rendkívül erős hardverrel, tekinteteket megragadó külsővel és jó minőségű készülékházzal felvértezett készüléket kapunk, mely adatkommunikációs és szoftveres oldalról nézve is erős. Nagyon jól hangzik.

Viszont a zeneiség egy humbug, a tucatfülhallgató méltatlan a Walkman névhez, ahogy a 2 GB-os microSD kártyával is csak három éve lehetett volna dobbantani. Nyilván azért kapunk efféle kiegészítőket, hogy az árcédulán az az összeg lehessen rajta, ami most is van. De lássuk be, ilyenkor nem kellene Walkmannak hívni egy készüléket. Ezen azért túl lehet lépni, ha pedig megtesszük, láthatjuk, hogy mint telefon, a Live with Walkman jó. Kap is plecsnit, íme:

Sony Ericsson Live with Walkman

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Ericsson Live with Walkman
Sony Ericsson Live with Walkman Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 106 x 56,5 x 14,2 milliméter
Tömeg 115 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (180 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor típusa 1 GHz-es Qualcomm Snapdragon MSM8255
Processzor csíkszélessége 45 nm
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip Adreno 205
RAM 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 320 MB
Memória bővíthetősége microSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / van
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot funkció
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.4 (Gingerbread)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek WALKMAN, Facebook, Android Market, YouTube, 3D kamera, Xperia Hot Shots, Wisepilot, McAfee Security, OfficeSuite
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van, előre beállított sémák
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 400 óra (2G) / 350 óra (3G)
Beszélgetési idő 6 óra 42 perc (2G) / 6 óra 42 perc (3G)
Zenelejátszási idő 17 óra
Egyebek
giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, karcálló kijelző

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés