Sony Ericsson Hazel - zölden ível

Bevezető, tartozékok

A Sony Ericssonnál egész jól ráfeküdtek a környezetvédelem témára. A GreenHeart néven indított sorozatuk immár hat készüléket foglal magába, közte jelen tesztalanyunkat, a Hazelt is. A koncepció lényege, hogy a készülék gyártása, szállítása környezetbarát(abb) módon történjen. Ezért az ilyen telefonok burkolata jelentős részben újrahasznosított anyagokból készül, az elektronikai résznél pedig mellőzik a veszélyes anyagokat. Ha már a telefon elkészült, akkor beteszik a lehető legkisebb dobozba. Ez azért jó, mert a kisebb dobozhoz eleve kevesebb nyersanyag kell, miközben a jobb helykihasználás a szállítás során is gazdaságosabb (pl. üzemanyag). Nem problémáznak a használati utasítással sem, ezeket ki sem nyomtatják, hanem a készülék szoftvere tartalmazza.

Sony Ericsson Hazel
[+]

A „zöld mobil” témára korábban a Samsung és a Nokia is ráharapott, azonban úgy tűnik, a Sony Ericsson veszi a legkomolyabban. A legelsőként megjelent GreenHeart modell, a C901 tulajdonképpen a korábban megjelent sima változat módosítása volt. Mostanra viszont ezek a típusok önálló készülékek, ráadásul több kategóriában vannak jelen. A legbutább jelenleg a nemrég bejelentett Cedar, bár ebben is van HSDPA, miközben ott az Aspen, amely Windows Mobile operációs rendszerrel, GPS vevővel, teljes billentyűzettel kényeztet minket.

Sony Ericsson Hazel
[+]

A Hazel hűen a fentebb említett irányvonalakhoz, egy roppant apró dobozban került a kezembe. Ebben a telefonon kívül a hálózati töltő és a sztereó headset fért el. Minimális mennyiségű papírt is találunk, ezek nem használatik, hiszen az a telefonon van elektronikus formában. Én örültem volna, ha valahova még bepréselnek egy adatkábelt is, illetve egy microSD kártyát is betehettek volna a hátlap alá.

Külső

Fémet ne keressünk rajta, mindent műanyag borít, ám az vigasztaljon bennünket, hogy ezek újrahasznosított anyagok. És ez semmilyen hátránnyal nem jár, ugyanis sem ránézésre, sem tapintásra nem lehet különbséget érezni. Fém ide vagy oda, de a Hazel bizony kissé túlsúlyosnak tűnik a maga 120 grammjával. Ezt erősíti a 16 milliméteres vastagság is, de azért a kényelmetlentől még messze van. Ha már vastag és súlyos, legalább jól össze is van rakva. Az anyagok kellemesek, a csúszka stabil, határozottan nyílik, minden szépen illeszkedik. Kicsit ront az összképen, hogy a hátlap néhány helyen nyöszörögésre bírható.

Sony Ericsson Hazel
[+]

Nem kockáztatott a gyártó a külsőt illetően, a Hazel tökéletesen illeszkedik a jelenlegi modellpalettába. Igazából semmilyen érzelmet nem váltott ki belőlem, viszont nem is csúnya. A kijelző feletti résznél lehettek volna átgondoltabbak, mert az apró hangszóró két oldalára aszimmetrikusan került fel az előlapi kamera és a fényszabályzó szenzor, ettől kicsit kancsal kinézete van. Maga a kijelző viszont korrekt munka. A védelemről karcálló üveg gondoskodik, a 2,6 hüvelykes képátló teljesen jó, akárcsak a betekintési szög. A QVGA felbontás a 16 millió színárnyalattal ideális párost alkot, a kép éles, jók a színek is, bónuszként mindezt a tomboló napsütésben is élvezhetjük. A gombokról pozitívan tudok nyilatkozni. Mind a kijelző alatti, mind pedig a kicsúsztatás után előbukkanó numerikus billentyűk jól sikerültek. Nagyméretűek, nyomáspontjuk rendben van, egyedül a világítás lehetne kicsit jobb és egyenletesebb.

Sony Ericsson Hazel
[+]

A hátlap specialitása a formája, ugyanis domború. Ez nem csak szimpla dizájn, a Sony Ericsson szerint így sokkal természetesebben simul a kezünkbe. Igazat kell adjak nekik, tényleg kényelmes kézben fogni a Hazelt. Tetszett az is, hogy „csiszolt” felületet adtak neki, mint ha fémből készült volna. Az egyhangúságot a kamera optikája és LED villanója, valamint a kihangosító hangszórója és a márkajelzés töri meg.

Sony Ericsson Hazel
[+]

Oldalt már kevesebb a látnivaló. Alul nincs is semmi, míg baloldalt csupán a Fast-port csatlakozót találjuk. Átellenben, jobbra a kamera és a hangerőszabályzó billentyűi, felül pedig a nyakakasztó és a második (zajszűréshez való) mikrofont helyezték el. Slusszpoén, hogy állítólag a telefon cseppálló, viszont őszintén megmondva, ezt én nem venném halálbiztosra.

Hirdetés

Menürendszer, szoftverek

Aki az utóbbi két évben használt már nem okostelefon Sony Ericsson mobilt, annak a Hazel se okoz majd meglepetést. A jól ismert menürendszert köszönhetjük itt is, benne a 12 ikonos főmenüvel. Ennek többféle nézete lehet, ami akár a beállított témától is függhet. Amúgy hozzátenném, hogy a képeken látható kék téma nekem nagyon tetszett, de az ikonok fapados látványt nyújtanak. Egy kicsit azért csak belenyúltak a rendszerbe, mégpedig épp a főképernyőnél. A navigációs gomb felfelé irányának megnyomásával egy gyorsmenüt hozhatunk fel (ez fixen van programozva, nem állítható át). Itt kijelölhetjük, hogy a naptár, Facebook, MySpace vagy Twitter státusz, illetve a lépésszámláló közül miket szeretnénk megjeleníteni. Kisebb hiba, hogy a két funkciógomb nem állítható, nekem elég fura volt a bal gombra tett névjegyzék (gyakorlatilag minden mobilnál a jobb gombon van), a Google kereső helyett meg mást is el tudnék képzelni.

Sony Ericsson Hazel

Hiába tették a bal gombra, magára a telefonkönyvre nem sok panaszunk lehet. 1000 névre elegendő kapacitása teljesen jó, a kontaktokhoz elegendő mennyiségű extra adatot tárolhatunk el (több telefonszám, e-mail, postacím, jegyzet stb.). Üzenetek terén is bőséges a választék. Írhatunk normál és összefűzött SMS-t, MMS-t vagy épp e-mailt is. Még mindig hiányzik a karakterszámláló, van csevegéses nézet (küldőként csoportosítva vannak a fogadott és küldött üzenetek), az SMS és MMS közös felületen szerkeszthető, egyszerűen és gyorsan. Illetve a gyors egy kicsit hibádzik, mert a karakterek bevitelénél kissé késik a szoftver. E-mail esetén POP3 és IMAP4 fiókokat állíthatunk be és szinkronizálhatunk. Hibával itt se találkoztam, mindkét általam használt fiókot elsőre és hibátlanul sikerült belőni.

Sony Ericsson Hazel

A naptár teszi a dolgát, részletes, riasztással és ismétléssel ellátott bejegyzéseket hozhatunk létre. Ébresztőből ötöt kapunk, itt is van ismétlés, szundi, saját dallam, minden rendben. Kapunk külön teendőlistát és jegyzettömböt, ahogyan a szokásos számológép, stopper, időzítő triumvirátus se hiányozhat. Hasznos apróság a zseblámpa, ami a kamera LED-jét kapcsolja be. Az extra alkalmazások között többek között időjárásjelzőre, Facebook és YouTube kliensre bukkanhatunk, ezekről kicsit később még szót ejtek.

Adatkommunikáció, internet

Ha adatátvitelről van szó, a Hazel nem igazán jön zavarba. Helyileg ugye adott a sztereó Bluetooth és az USB adatkábel. Utóbbinál megjegyzendő, hogy ez az utolsó Fast-port csatlakozós Sony Ericsson. Lesznek, akik megsiratják, de épp ideje, hogy a japán-svéd gyártó is microUSB-re térjen át. Mobilhálózaton se kell lassúságra számítani, van 7,2 Mbit-es HSDPA és 2 Mbit-es HSUPA is, mellette ott a 3G, az EDGE és a GPRS, tehát mindig az elérhető leggyorsabbat tudjuk használni. Egy feltétlen piros pont jár azért, mert a WLAN-t is sikerült betuszkolni a burkolat alá. Ráadásul a normál adatátvitel mellett a DLNA tartalommegosztást is támogatja, ez jól jön például egy megfelelő LCD tévénél. Belső memóriában 280 MB-tal kell gazdálkodnunk. A hátlap alatt lévő, bekapcsolva is cserélhető microSD segítségével ez 16 GB-tal bővíthető. Adatkábel esetén a kártya meghajtóként használható, az akku pedig töltődik.

Sony Ericsson Hazel

A kiváló adatátviteli képességek jó alapot teremtenek a mobilinternet használatához. A NetFront HTML böngésző viszont kissé kevés ide. Szó se róla, szépen betölti az oldalakat, a komolyabbaknál azonban ez eltart egy ideig, még WLAN-on is. Nyilván a 2,6”-os kijelző se teljesen ideális, meg a proci is gyengécske, de alkalomszerűen teljesen jó. A giroszkóp miatt fekvő módban is használhatjuk, és van intelligens kijelzőre tördelés is (Smart-Fit).

Sony Ericsson Hazel

Nem maradhatott ki a közösségi szolgáltatások támogatása sem. Ez jelen esetben Facebook, MySpace és Twitter klienseket jelent. A HTC Wildfire-ben látott névjegyzékes összelinkelős dolognak persze nyoma sincs, azonban bármikor rá tudunk nézni ismerőseink állapotára, megírhatjuk saját gondolatainkat, képet tölthetünk fel. A Farmville függők meg bírják ki az asztali gépig vagy vegyenek iPhone-t. Ahogy azt korábban írtam, ezek a kliensek amolyan widgetként megjeleníthetők a főképernyőn, hogy rögtön lássuk a friss eseményeket. Ne felejtsük el a YouTube klienst se. A böngésző nyilván hírből se ismeri a flash-t, de így legalább ezeket a videókat meg tudjuk tekinteni.

Sony Ericsson Hazel

Multimédia

Korábban a Sony Ericsson vezető szerepet töltött be a mobiltelefonos fotózás terén, elég csak a K750-K800 párosra gondolnunk. Napjainkban kissé elvesztették a fonalat, a Walkman zenetelefonok tulajdonképpen kivétel nélkül harmatgyengék fotózás terén. A Hazel se nem zenetelefon, se nem fotós mobil, mindezek ellenére egy 5 megapixeles, autofókusszal is ellátott optikát kapott, ez azért bíztató. A legnagyobb felbontás 2560 x 1920 pixel, míg videót 640 x 480 pixelben rögzíthetünk A fényképező kezelőfelülete a korábbi Cyber-shot mobilokra épül. Funkciók terén egész jó a kínálat. Van mosolyfelismerő, panoráma- és keretfotó, előre beállított témák (éjszakai látkép, porté, tengerpart stb.), arfelismerő és makró fókusz, automatikus LED vaku (AF segédfényként is működik), időzítő, fénymérési mód, fehéregyensúly, effektusok, a zárhang kikapcsolható, a GPS pozíció meg eltárolható.

Sony Ericsson Hazel

A képeket megnézve a Hazel igyekszik a legjobb formáját mutatni fotózás közben. Van ennél sokkal jobb 5 megapixeles mobil is, de szerintem a középmezőnyben simán elfér. A színek jók, nincs túlzott mértékű zaj, ugyanakkor a részletek is egész élesek. A videó kicsit meglepett, hiszen nem számítottam rá, hogy 30 fps VGA felvételre képes. Márpedig tényleg tudja ezt, amiről a letölthető tesztvideó is árulkodik.

Sony Ericsson Hazel

A zene terén kicsit felemás a helyzet. Szoftveresen jól áll a szekér. A lejátszó tulajdonképpen remek, a Walkman-tól leginkább abban különbözik, hogy nincs benne egyéni hangszín. Van viszont MegaBass, meg fut a háttérben, a kedvencem viszont a különféle témák. Zenehallgatásnál csekély jelentősége van a képi megjelenítésnek, de ez nagyon tetszik. A lejátszó kinézete lehet orsós vagy szalagos magnó, CD lejátszó, oszcilloszkóp vagy akár hifi torony is. A magnóknál a szalag valós időben csévélődik, a CD-nél lemezt cserél, jópofa. Sajnos a hangzás terén nem tudok ilyen dicsérő szavakat használni. A gyári sztereó füles totál alap, 3,5-es adapter sincs rajta, hangzása átlagos lenne, ha nem állna neki random módon torzítani. Nem a magas hangerőtől, egyszerűen fura hangok törnek elő belőle, remélem, nem a túlzásba vitt GreenHeart szempontok miatt. Én a hangerőt is kevésnek éreztem, szinte közel maximálison hallgattam, ami a 15 fokozat tudatában kissé gyenge. Bezzeg a rádiónál már nincsenek gondok, van RDS, ez is megy a háttérben, jó is így.

Sony Ericsson Hazel

A rádióhoz köthető, de önállóan is használható a TrackID zenefelismerő. Van egy diktafonunk is, ez a memória erejéig rögzít. Meglepő, hogy a játékok menüpont összesen egyetlen szórakozási lehetőséget nyújt, a márkánál régi motoros Quadrapopot találjuk itt. A fotókat, videókat, zenéket és RSS előfizetéseket összefogó Média menü se változott. A giroszkópnak köszönhetően itt fekvő módban is böngészhetünk, a képeket és videókat teljes kijelzőn is láthatjuk. Játékként még az EcoMate használható, ahol egy pandát vagy egy napraforgót kell nevelnünk. Ehhez minden nap környezetvédelemmel kapcsolatos kérdéseket kell megválaszolnunk, ettől függ az állat vagy növény állapota.

Egyebek, üzemidő, összegzés

Csak egyetlen helyen említettem, de a Hazelben van GPS-vevő is. Az A-GPS kiegészítéssel ellátott funkció elsősorban a fotózáskor használható, illetve a gyárilag telepített Google Maps is képes hasznosítani. Szintén telepítve van a Wisepilot navigációs program, tehát elvileg valódi navigálásra is képes a Hazel. Azonban a Wisepilot online térképpel dolgozik, tehát használata még itthon se túl olcsó (internet csomag kötelező), külföldön meg ne is erőltessük. Az meg a másik, hogy a program a közelében sincs a komoly GPS programoknak.

Sony Ericsson Hazel
[+]

Értékelés: Sony Ericsson Hazel (J20i)
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 3 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Megmondom őszintén, roppant módon utálom az általam csak „körömletépős” hátlapot. A Hazel-é kifejezetten passzentos, leszedni tényleg nem egyszerű feladat. Alatta viszont ott találjuk az 1000 mAh-s lítium-polimer akkut, ami igen jól bírja a strapát. Még erőteljesebb kamera és zenehallgatás mellett is magabiztosan elbírt két napot, de átlagos használattal legalább 3-4 napig nem kell a töltőre gondolnunk. Az összképet viszont rontja, hogy a beszélgetés hangminősége elég gyenge, a hangszóró torzított, magamat is visszahallottam. Igaz, az én hangomra nem panaszkodtam, köszönhetően a dupla mikrofonos, zajszűrős megoldásnak.

Nem vártam sokat a Hazeltől, ám egész kellemesen csalódtam. Egy visszafogott külsejű, jól felszerelt telefont ismertem meg benne. A GreenHeart „minősítés” mindenképp dicséretes, szép a kijelző, jól össze van rakva, nagyok a gombok, remek az akkumulátor, a szoftver kicsit lassú, de működik. Az összképet rontja a gyenge hangminőség, valamint az adatkábel és memóriakártya hiánya. A Hazel egyébként az Elm csúszkás ikertestvérének is tekinthető. Egy kicsit vastagabb az árcédula, a Hazel a cikk írásakor kártyafüggetlenül 53 ezer forintért kapható. Tegyük hozzá, hogy csak GSM boltban, mert hazánkban hivatalosan nem kerül forgalomba.

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Ericsson Hazel (J20i)
Sony Ericsson Hazel Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 102 x 49,5 x 16 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete, piros
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória dinamikus
Memória 280 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (16 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g (DLNA)
USB van (2.0)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Sony Ericsson
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3 és IMAP4)
Java van
Játékok 1 db
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook, YouTube, AccuWeather, EcoMate, GreenCalculator, Tracker, Wisepilot
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 430 óra (2G) / 450 óra (3G)
Beszélgetési idő 10 óra (2G) / 4 óra (3G)
Egyebek
GreenHeart környezetbarát anyagok, karcálló kijelző, giroszkóp, cseppálló kialakítás, zajcsökkentő mikrofon

Azóta történt

Előzmények