Bevezető
Átszámozták. Mostantól a Cyber-Shot készülékek C típusjelzéssel kerülnek forgalomba, ennek örömére Barcelonában rögtön két új fotós modell is bemutatkozott C702 és C902 néven. A másik változás, hogy a típusjelzések mögül eltűnik az „i”, aminek egyébként sem volt sok értelme, más gyártó nem is nagyon alkalmazott ilyen plusz jelölést arra, hogy a készülék nem az ázsiai piacra készült.
A két új Cyber-Shot modell közül először a kisebbiket, a C702-t sikerült megkaparintanunk, szokás szerint megelőzve a hazai lapokat, tudván tudva, hogy ettől még nem lehetünk egyetlenek és teljeskörűek az itthoni piacon, hiszen ebből csak egy létezhet. Bár nekem alapvetően a türkiz árnyalatúra fájt a fogam, de végül a fekete kötött ki a szerkesztőségben, amely kevéssé feltűnő ugyan, de biztos lesznek sokan, akik pont ezért fogják ezt választani. A telefon nem csupán kamerafunkciói miatt érdemel figyelmet, hanem azért is, mert hosszú idő után ez az első olyan modell a gyártó kínálatában, amely strapabíró készülék is, de nem teljes mértékben, a hivatalos kommunikáció szerint az ütésállóság nincs benne a repertoárban, csak csepp és por elleni védelem.
Az Ericsson R250 és R310 volt a svédek két olyan legendás telefonja, amely strapabíróságával gyakorlatilag múlhatatlan érdemeket vívott ki magának. Annyira komolyan vették a „mindent kibír” filozófiát, hogy emiatt durván meg is ugrottak a költségek, így bármennyire is professzionális készülékek születtek, gazdaságilag kudarcot vallottak. Jó adag időnek el kellett telnie ahhoz, hogy újra bele merjenek vágni egy hasonló koncepcióba, de tanultak a korábbi buktából, így a C702 csak amolyan sporty modell lett, mint a Siemens ME45, vagy a Nokia 5140.
Viszont a tudással nem spóroltak. A sportos telefonok nagy része elég kis buta (tipikus kortárs példa a Samsung M110), a C702 viszont frankó kamerát, nagy kijelzőt és GPS funkciót is kapott. Nem is volt rá alkalmunk, hogy olyannyira megzúzzuk, mint ahogyan az M110 esetében tettük, talán majd ha esik kicsit az ára…
Külső
Fentieknek megfelelően a C702 külseje kétféle stílusirányzat keveredéséből alakult ki. Egyrészt Cyber-Shot modell, ezért hangsúlyos a kamera, másrészt viszont a strapatelefonokra jellemző formai megoldásokat is megfigyelhetjük. Szemből nézve csak egy átlagos Sony Ericsson telefon, se nem kicsi, se nem nagy, a gyártóra jellemző gombelrendezés és design jellemzi.
A QVGA felbontású kijelző felett másodlagos kamera üldögél a videohívások miatt, a képernyő alatt pedig katonásan sorakoznak a billentyűk. A navigációs kezelőszerv elsőre ijesztően joysticknak néz ki, pedig a négyzetes perem nyomkodásával lehet lépegetni a menüben, a kör alakú bütyök pedig OK funkciót tölt be. A jobbra-balra elhelyezkedő gombhármasok középső darabjai szolgálnak híváskezelésre, aprócska méretük ellenére könnyen eltalálhatóak. A számbillentyűk feliratai jól olvashatóak a sárgás számok miatt, a szélső négy gomb (3-6-9-#) pedig akkor kap plusz feladatot (és világítást) ha fotózásra adjuk a fejünket.
A telefon oldalain már látszódnak a strapabíróság jelei. A C702 bal felén van a memóriakártya ajtaja, amely műanyagból készült ugyan, de gumitömítést kapott, ráadásul a szokásokkal ellentétben nem egy, hanem két pánt rögzíti az ajtócskát a készülékházhoz. A telefon oldalán végigfutó ezüstös csíkban egy GPS felirat található, amely már jelez valamit a C702 képességeiből. Az eszköz jobb oldalán a kamera gyorsgombja és a hangerőt szabályozó billentyűk helyezkednek el.
A hátlap nyújtja a legizgalmasabb látványt. Itt két világ találkozik, a felsőbb rész a Cyber-Shot stílusában fogant, hangsúlyos kamera, elcsúsztatható lencsevédő, nagy hangfal és két LED-ből felépített vaku látható itt. A hátlap másik fele puha, gumiszerű, lyuggatott mintázatú fekete műanyag, ezt egy csavar rögzíti a készülékházhoz. A csavar mellett igen hangsúlyos kialakítást kapott a nyakbaakasztó pántja.
A hátlapot kemény meló leszedni, a csavar nehezen fordul, ha nincs kéznél egy apró pénzérme, de ezek után is körömmel a fedél alá kell nyúlni, hogy az lepattinthatóvá váljon. Az összeszerelési minőség kifogástalan, ennek ellenére a C702-t nem szívesen vetném alá egy stressz-tesztnek, mind az előlap, mind pedig a hátlap kamerás része sérülékenynek tűnik, még akkor is, ha csupán a nedvességet és a port vesszük számításba.
Hirdetés
Menü, alapfunkciók
Belül a C702 hozza a W760i-ben látott újításokat. Zseniális, hogy minden új Sony Ericsson készülékhez képesek a tervezők újabb és újabb témákat alkotni, ezek – ha kell – át is rajzolhatják a főmenü ikonjait. A normál rácsos főmenü mellett lehet kérni görgetős és egyetlen ikonból álló, listás elrendezést is. A sebességgel itt sincsen gond, a testreszabhatóság magas szinten valósul meg, apró dolgok animáltak lettek. Tehát semmi konkrét durvulás, csak finomításra került az eddig is logikus elrendezés.
A telefonkönyv továbbra is fülekre osztott felület segítségével teszi áttekinthetővé a névlistát, amelybe 1000 bejegyzés fér 7000 további csatolt információval egyetemben. A SIM kártyát a készülék leginkább backup funkciók kapcsán tekinti csak partnernek, ide kérésére visszamenti számainkat, de a névjegyzék akkor kezelhető normálisan, ha előtte a SIM tartalmát átmásoltuk a készülékre.
Az üzenetkezelésben sem találhatunk semmi rendkívülit, a C702 hozza a szokásos Sony Ericsson funkcionalitást. A szövegbevitelt T9 segítheti, az MMS-ek maximum 300KB-osak lehetnek. A beépített email kliens képes csatolmányok kezelésére is, mindent fogad, bár az Office dokumentumokat a C702 sem tudja megnyitni, ez a nem operációs rendszeres Sony Ericsson modellekre egyelőre nem jellemző.
A naptár a szokásos, havi és heti nézetben működik, négyféle típusú bejegyzés vehető fel, van ismétlődés, az ütközésekre pedig figyelmeztet a szoftver. Az ébresztőóra tudása is elegendő a hétköznapokhoz (illetve a reggelekhez), alapfunkciós a számológép, van stopper, visszaszámláló és kódmemória.
Kamera
Elérkeztünk a C702 egyik fő funkciójához, a kamerához. A 3,2 megapixeles, autofókuszos optika nem számít újdonságnak a gyártónál, a K810i is ilyen paraméterekkel bír, bár sajnos jelen tesztalanyunkból kimaradt a xenon vaku, csak egyszerű, LED-es megoldást láthatunk, igaz, rögtön két villanóval. A retesz lehúzása után rögtön el is indul a kamera szoftvere, a számbillentyűkön kigyúlnak a gyorsfunkciókat jelző fények, a kereső pedig pár másodperc alatt már be is hozza a képet.
Ezúttal sajnos nincs BestPic, helyette arcképfelismerőt tettek a mérnökök a telefonba. Ezt külön be kell kapcsolni, ilyenkor már a kereső használata közben megpróbálja felfedezni az emberi fizimiskát a szoftvert. Ha megleli, akkor fehér keretet rajzol köré, s exponálás esetén erre helyezi a fókuszt. Tapasztalataim szerint egész jó hatásfokkal működik, hasznos akkor lehet, ha a képen az illető valahol a látómező szélén kószál az arcával, ilyenkor nem középre kerül a fókusz, hanem oldalra.
A többi menüpont és beállítási lehetőség nem hoz újdonságot. Vannak előre definiált környezeti profilok, állítható a méret, a minőség, a fókuszálás módja (itt van a makró mód is), a fényviszonyok szintén előre megálmodott beállításai között is választhatunk, illetve ki lehet kapcsolni, hogy az aktuális GPS pozíciót rámentse a képre a készülék, ugyanis erre is képes. Ez arra jó, hogy később a galériában visszanézhető a Google Maps segítségével, hogy melyik kép hol készült.
A képek sajnos nem jók. Nincs mese, egyszerre zajos, ám ugyanakkor elmosódott felvételek készülnek, pedig sokat játszottam a beállításokkal, s az időjárás is kegyes volt. Ráadásul minden kép fakó, színtelen, mintha folyamatosan ködös lenne a környék. A telefonban van PhotoFix funkció is, amely elvileg arra hivatott, hogy az elkészült alkotásokon valami utólag javítson, de ez sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Alant található néhány tesztfotó:
Aztán lőttem egy viszonylag sötétebb környezetben egy képet, amely bal oldalon látható, erre toltam rá a PhotoFix opciót, amelynek eredménye jobbra tekinthető meg. Eléggé úgy fest, hogy a fényerősség és a kontraszt csavargatásán kívül más változást nem tud indukálni a szoftver, erre viszont én is képes vagyok egy tetszőleges fotós programmal.
Van panorámafelvétel is, ez három képet illeszt egymásba, lentebb van is egy példa, kár, hogy látszik az összeillesztések helye: ott sötétebb a végeredmény.
A videorögzítés 320x240 pixeles felbontásban valósul meg, ezzel is játszottam, az eredmény ide kattintva tölthető le, közel 2 megabájt nagyságú. Összességében a kamera csalódás. Persze mindig lehet mondani, hogy majd a bolti forgalmazású eszköz remekelni fog, biztos javítanak rajta, csiszolgatják, babusgatják, de erre eddig minden esetben rácáfolt az élet, ennél sokkal jobb produkcióra a C702 valószínűleg nem lesz képes.
Zene, alkalmazások, GPS
Muzikális téren a C702 hozza az elvárt szintet. Mindent tud, amit egy Walkman, még MegaBass is van benne, úgyhogy itt nem lehet okuk panaszra. Csak be kell szerezni egy normális fülest, s máris kitűnő zenés készüléket fabrikálhatunk a Cyber-Shot mobilból. Nem maradt ki a funkciók közül az FM-rádió sem, amely a megszokottaknak megfelelően RDS funkcióval is rendelkezik. A készülék kihangosított produkciója meglepően jó, egyik-másik csengődallam elemi erővel szólal meg, különösen izmos teljesítményre képes az ébresztőhangok kapcsán, a véletlenül bekapcsolt riasztás hatására Kőbányán egy egész háztömb kelt fel szombat reggel 6-kor.
Az alkalmazások között ezúttal csak két jóságot találunk. A W760i-ben már megismert AccuWeather a következő napok időjárását húzza le a netről (ehhez persze megfelelő szolgáltatás is szükséges), a FaceWarp viszont régi bútordarab, arcképek torzítására alkalmas, felesleges játékszer.
A játékok között ezúttal a Brain Juice az első jelentkező. Ez arról szól, hogy meghatározott, de minél rövidebb idő alatt össze kell számolni hogy néhány izgő-mozgó síkidom között mennyi négyzet / kör / háromszög található, ennek alapján pedig agyunk frissességét mérhetjük le. A Foto Quest Fishing viszont továbbra is egy értelmetlen hülyeség, ahol elképzelt búvárcuccban halakat kell megrendelésre lencsevégre kapni, úszkálnak körülöttünk, mi pedig reflexből nyomjuk a gombot – ez minden.
A navigációnál sajnos most nem találkozhattunk a Wayfinder java nyelven írt verziójával, marad tehát a jó öreg Google Maps. Ha nem lát a kütyü műholdat, akkor csak cellainformáció alapján körülbelül próbálja meg a pozíciónkat a térképre pakolni, ha van GPS kapcsolat, akkor hajszálpontosan a megfelelő helyre helyezi a pöttyöt. Térképes és műholdképes nézetet mutat, útvonalat is tervez, ha akarjuk, de navigálni nem fog, nem beszél, nem animál. A Tracker nevű alkalmazás arra képes, hogy pozícionálás után statisztikát készítsen mozgásunkról, sebességünkről, illetve a megtett útról. Erről szép grafikonokat is tud mutatni.
Adatkommunikáció, akkumulátor
Végre a Sony Ericsson is rájött, hogy az EDGE száműzése a korábbi modellekből nem volt valami fényes ötlet, így a C702 is képes GPRS, EDGE, UMTS és HSDPA kommunikációra. A beépített böngésző már egy ideje ugyanolyan, van fektetett nézet, oldalszélességre tördelés, zoom, természetesen HTML tartalmak megjelenítésével együtt.
Lokális szinten sztereó, 2.0-s Bluetooth és hasonló verziószámú USB csatlakozás lehetősége áll fent, előbbivel nem volt gond, bár a 70-80 KB/s átviteli sebesség nem tekinthető túl izmosnak, utóbbi esetben pedig a memóriakártya tartalma tallózható külső meghajtóként Windows oprendszer esetén. A nehezen leszedhető hátlap alatt az akkumulátor két-három napokat megyegetett nálam, de én power user vagyok, úgyhogy egy átlagos ember erre nyugodtan rászámíthat még 24 órát.
Összegzés. A C702 jó ötlet, sok hibával. Nem eléggé strapabíró (bár ezt egy ütős teszt tudná egyértelműsíteni) és nem eléggé Cyber-Shot. Mindemellett viszont a Sony Ericsson palettájába jól illeszkedik, a GPS-nek itt több értelme lett volna egy normális navigációs alkalmazással együtt, ez nyilván pótolható opcionálisan – de gyaníthatóan csak pénzért. Kicsit több átgondoltsággal a C702 biztosan slágertelefon lehetett volna, hiszen a strapamobilok piacán igen kevés versenyző akad, most viszont nagyon oda kell figyelni az árazásra, nehogy az R250 története ismétlődjön meg.
![]() |
Sony Ericsson C702 |
Bog
Specifikáció
Sony Ericsson C702 | ||
![]() | Általános | |
Technológia | GSM, UMTS, HSDPA | |
Méret | 106 x 48 x 15,5 mm | |
Tömeg | 105 gramm | |
Színvariációk | fekete, kék (Speed Black, Cool Cyan) | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 256K | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 | |
SMS memória / max. MMS méret | dinamikus / 300KB | |
Belső memória | 160 MB | |
Memória bővíthetősége | M2 | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 850/900/1800/1900 MHz | |
GPRS / EDGE | Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps) | |
UMTS / HSDPA | van (384 kbps) / van (3,6 Mbps) | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | SE | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 2 | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Google Maps, VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ, TrackID, Tracker, AccuWeather | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3,2 megapixeles, autofókuszos | |
Másodlagos kamera | van | |
Videófelvétel | van, QVGA, 30fps | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van - RDS | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 950 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 300 óra | |
Beszélgetési idő | 540 perc | |
Egyebek | ||
strapabíró |