A TouchWiz 3.0 kezelőfelület
A kezelőfelületnek az operációs rendszerrel ellentétben egészen biztosan van neve, úgy hívják, hogy TouchWiz 3.0. Hogy őszinte legyek, már ettől a szótól is forog a gyomrom, a Corby-n és S5230-on is futó elődöt a leggyengébb érintőkijelzős kezelőfelületnek tartom, melyet a kínai gyártók legócskább megoldásai is odavernek kezelhetőségben, kicsit szerencsétlennek tartom tehát, hogy a gyártó továbbra is ezt a nevet használja, a TouchWiz 3.0 ugyanis olyan messze van elődjétől, mint Makó Jeruzsálemtől. Ez a rendszer nem csupán szép és nagyszerűen személyre szabható, hanem egyszerűen, logikusan és kényelmesen kezelhető is, ami nagyon örvendetes, mert az előző TouchWizről ez pont nem volt elmondható.
A készenléti képernyő widgetekre alapul, nagyon hasonlít az Androidra, de egy picit azért más. Felül itt is megtalálható a tálca, melyet lehúzva megnézhetjük az új eseményeket és bekapcsolhatjuk a WiFi-t/Bluetooth-t. Maga a készenléti képernyő összesen legfeljebb tíz oldalból áll, melyek között horizontálisan tudunk lapozni; a háttérkép ilyenkor természetesen mozog, az pedig egy nagyon jó dolog, hogy a kihasználatlan (tehát widgetet nem tartalmazó) oldalak nem élnek, ez pedig megkönnyíti az átláthatóságot. Mini-alkalmazásokból egyébként gyárilag 14 darab van, ami nem a kínálatok csúcsa, szerencse viszont, hogy a legtöbbjük egész hasznos: hálózatadatok , súgó , születésnap , nap (a mai nap feladatainak és programjainak listája), barátaim éppen most (status-update cucc), leggyakrabban látogatott weblapok, világóra, napi tájlkoztató (időjárás, tőzsde és hírek), feeds & update (SNS-függőknek), képnézegető , e-mail fiókok, kettős óra, naptár , Samsung Apps gyorsindító és Google kereső. A widgeteket mozgatni csak úgy tudjuk, ha először hosszan rajta tartjuk az ujjunkat valamelyiken, a törléshez/újak kirakásához pedig meg kell nyomnunk a bal felső sarokban lévő widget gombot. Új widgetek letöltésére persze lesz lehetőség az alkalmazásbolton keresztül, de gyárilag ez a kínálat azért elég jó, én egyedül egy zenelejátszó plug-int hiányolok.
A középső gomb megnyomásával elővarázsolható főmenü erősen hajaz az iPhone-on futó rendszer menüjére: fekete háttér, rácsos elrendezésben üldögélő ikonok, alul egy permanensen jelen lévő csík, mely a lapozástól függetlenül látszik. A számok mondjuk kicsit mások, mert itt nem 4x4, hanem 3x4 ikon látszik egyszerre, plusz alul sem 4, hanem csak 3 ikon fér el. Az ikonok grafikája nekem nagyon tetszik, a témával pedig nem lesz muszáj megelégednünk, a váltás lehetősége benne van a szoftverben, én pusztán azért nem tudtam kihasználni, mert gyárilag csak egy téma van a nálam lévő készüléken. Az ikonok sorrendje természetesen variálható, itt is a bal felső sarokban lévő gombot kell megnyomni ahhoz, hogy pakolgatni tudjuk az egyes képecskéket. A sorrendnek mondjuk nem kell fixnek lennie, bekapcsolhatjuk az ún. adaptív elrendezést, melynek működési elve igen egyszerű: a legutóbb használt alkalmazás ikonja kerül legelőre, a második helyen az azelőtt indított szoftver lesz és így tovább. Az egyes almenük nagyon jól néznek ki, az egész menürendszer egységes, minek következtében nagyon könnyen kezelhető: számomra csak az furcsa, hogy egyes helyeken a szöveg nem fér ki az álló formátumú kijelzőre, ami nem gond, az viszont gáz, hogy a szöveg nem is mozog, tehát nem lehet elolvasni, hogy mi van odaírva, csak akkor, ha elforgatjuk a készüléket. Giroszkóp ugyanis van, a képernyő pedig az almenükben már elforog (a készenléti képernyőn és a főmenüben ugyanis nem teszi meg).
Egy dologról nem esett csak szó, ez pedig a képernyőzár. A Samsung nem játszadozott mindenféle csúszkákkal, a lezárt képernyőn akármelyik irányba eltolhatjuk ujjunkat, fel fogjuk oldani; persze használhatjuk az oldalt lévő, fizikailag létező gombot is. Jöjjön a videó a TouchWiz 3.0-ról:
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!