Samsung S3370 - badásodik a Corby

Bevezető

Mikor megláttam a Vodafone árlistájában a Samsung Acton nevű telefont, azt sem tudtam, hogy eszik-e, vagy isszák. Leginkább persze egyik sem (a mobiltelefon-kannibalizmus még nincs terjedőben), viszont hamar kiderül, hogy ez igazából az S3370, amit Corby 3G néven is ismerhetnek azok, akik követik híreinket.

Samsung S3370
[+]

Annak idején úgy harangozták be a telefont, hogy a legolcsóbb 3G-s, érintőképernyős telefon ez, ami lehet, hogy így van, de igazából nem ez a fontos, hanem hogy csakugyan kedvező áron juthatunk hozzá. A Corby névtől viszont Bocha is, én is már hidegrázást kapunk, bár hozzáteszem, hogy a kollega a B5310-nél kellemeset csalódott. S ezzel most éppen én is így vagyok, bár még mindig nem fogok I love Corby posztereket kifüggeszteni a szerkesztőségbe.

Samsung S3370
[+]

A Corby a Samsung brandje az olcsó, érintős, eleinte eléggé butácska telefonokból álló sorozatra, ami pont ára miatt lett eléggé népszerű. A Corby Pro már rendben volt a szolgáltatásait tekintve is, viszont a QWERTY gombsor miatt kissé aránytalan tehénnek tűnt. A Corby 3G viszont nagyon édes, méretre még talán túl kicsi is, ám az adatkommunikációs funkciók bővülésével egyre inkább telefonszerűbb eszközök csapatává válik a Corby család is. De nem csak azért lehet szeretni, mert aprócska.

Samsung S3370
[+]

A tesztkészülék a GSM Takács vodafone-os boltjából jött (Árkád), illetve konkrétan én mentem be érte. Mondtam Gabriellának (boltvezető), hogy ez kéne, benyitottunk a raktárba, s ott figyeltek a dobozok. Nagy dobozok, egészen komolynak tűnik a csomagolás. Ehhez képest csak a szokásos dolgok vannak belül: töltő és egyszerű, felvevőgombos headset.

Külső

Nagyon kis pici cucc az S3370. Kisebb, mint az első Corby, bár egy picit vastagabb. A 86 grammos tömeg sem mondható soknak. Ez az egész egy kedves, formás készülékházban kapott helyet, szép az ezüstös betét oldalsó íve, a készülék aljára került szélesítés pedig sokat segít a fogásban. A kis mérethez értelemszerűen kis kijelző jár, de a QVGA felbontású ablak 2,6 inches átlója kitölti a rendelkezésre álló teret.

Samsung S3370
[+]

Felül egy kis hangszóró ücsörög, a kijelző alatt pedig szokás szerint három gombunk van: a két szélső a híváskezelésért, a középső pedig a menübe való belépést, odabent pedig a visszalépést segíti elő. Bal felől hangerőt szabályozó gombokat találunk, egy kis ajtó mögött microUSB csatlakozó üldögél. Jobbra került a kamera és a kijelzőzár billentyűje, a microSD kártya a hátlap levétele után, oldalról csúsztatható be. Fentiekből következik, hogy nincs 3,5 mm-es jack csatlakozó, ez öreg hiba.

Samsung S3370
[+]

A hátlap elég sivár, csak a kamera optikája visz némi mozgalmasságot az egyébként monoton plasztiktengerbe. Az összeszerelés minőségére nem lehet panasz, mondjuk egy ilyen telefonnál, ahol nincs mechanika, nincsenek gombok ez el is várható. A kis Samsungot jó kézben tartani, hüvelykujjunkkal könnyen elérjük fogásváltás nélkül is a kijelző összes pontját, az ergonómia megfelelő.

Samsung S3370
[+]

Nem mondom, hogy a formaterv túl egyedi, mert simán előfordult, hogy az ugyancsak az asztalon heverő B3410-hez nyúltam véletlenül, de a Samsung a jelek szerint nem akar sokkal izgalmasabbat kihozni az érintős, olcsó modellek eszköztárából.

Menü, alapfunkciók

Bekapcsolás után feltárul a főképernyő, ami a szokásos, három oldalas, widgetekkel operáló felületet nyújtja. Sajnos a kijelző rezisztív, ami nem tesz jót a TouchWiz rendszernek (bár annak egyébként sem tesz jót túl sok dolog), az alapképernyőn kavarászni elég idegölő, főleg, ha szeretnénk minél több widgetet kirámolni. Az ikonos menübe a jobb szélső virtuális gombbal jutunk be...

Samsung S3370 menu

Samsung S3370 menu

És jön a nagy csodálkozás, ugyanis a Samsung lecserélte a grafikát, de nagyon. "Elbadásodott" a rendszer, ugyanazok az ikonok köszönnek vissza kicsiben, mint amik a Wave vagy a Galaxy S felületét jellemzik. Fekete, illetve fehér lehet a háttér, alapállapotban négy oldalnyi rajzocskánk van, egyszerre 3x3 ikon látszik. A felület egész gyors – legalábbis a korábbi Corby cuccokkal összevetve. Az ikonok sorrendje szabadon választható.

Samsung S3370 menu

A telefonkönyvben a görgetés most sem az igazi, de legalább van oldalsó csúszka, amivel kezdőbetűre tudunk ugrani. Az 1000 férőhely általában elegendő, a tárolható adatok mennyiségi szintén kielégítő. Az emberekhez rendelt fotók megfelelően nagy méretben látszódnak bejövő hívás esetén.

Samsung S3370 menu

Az üzeneteknél nem találunk meglepetést, az SMS és az MMS mellett e-mail kliens is található, amely kezeli a csatolt állományokat és a hitelesített SMTP szervereket is. A szövegbevitelhez sajnos a virtuális mobilos gombsor a legjobb választás. Pedig van kézírásfelsimerő is, ami egész jól működik, csak az embernek körömmel kell dolgoznia, de így is lassú a történet, lévén a betűket egyenként kell berajzolni. Horizontális QWERTY elrendezés sajnos nincs.

Samsung S3370 menu

A naptár elég kis csenevész. Program és évforduló menthető el, előbbi esetben nem lehet egyből megadni, hogy milyen hosszan tart az adott esemény, ezt külön menüpontban tehetjük meg, ami elég furcsa. Van viszont heti és napi bontás is. A világóra nagyon szépséges, a számológép is badás kinézetet kapott, jót tett a TouchWiz rendeszernek ez a kis frissítés. Stopper, jegyzetfüzet, átváltó és időzítő teszi teljessé a repertoárt.

Multimédia

Az 1,3 megapixeles kamera meglepett. No, nem a teljesítményével, mert egy vaku nélküli, fixfókuszos, alacsony felbontású optika nem tud senkit meglepni a produkciójával, hanem magával a létével. Egy Corby 3G néven is ismert, SNS-sel és jó adakotmmunikációs képességekkel rendelkező telefonba kicsit furcsa, hogy csak egy ilyen ványadt modult szerelt be a Samsung, mikor már a sima Corby-ban is két megapixeles darab volt.

Mindegy, ez van, ezt kell(ene) szeretni, de nem lehet. Fekvő nézetű a kereső, van benne néhány alapszintű beállítás, de a fent látható eredmények magukért beszélnek, pedig verőfényes napsütésben készültek a képek. Ez ennyit tud, ne várjon el senki többet tőle, videót is QCIF felbontásban képes csak rögzíteni. A képek visszanézegetése viszont elég gyors, mondjuk sokat nem is kell dolgoznia a telefonnak ezzel a felbontással. Listás, ikonos és thumbnail nézetben is jöhetnek egymás után a fotók.

Samsung S3370 menu

Zenei szempontból hangyányival jobb a helyzet, hiszen a szoftveres oldal zömében rendben van. Az albumborítós lejátszó fut a háttérben, van neki cuki kis widgete a főképernyőn és még előre tárolt hangzásképek között is tudunk válogatni. Jó pont az RDS képességekkel felvértezett FM rádió megléte, kár, hogy nincs 3,5 mm-es jack csatlakozó és a mellékelt füles elég vérszegény.

Samsung S3370 menu

A játékok között igen tetemes mennyiségű alkalmazás fedezhető fel, sajnos egy kivétellel mindegyik csak demo verzió. Az egyetlen teljes program neve ParachutePanic, ez viszont állati aranyos, ceruzarajzos grafikájával, jópofa zenével és egyszerű játékmenettel bír, könnyű vele elütni néhány percet, ha várni kell.

SNS, adatátvitel

Az S3370 egyik fő erénye, hogy elég sok közösségi, webes szolgáltatással lehet összehangolni. A Facebook natív kliensprogramot kapott, amelyhez widget is jár, lehet kommentelni, ismerősöket keresni, „lájkolni“, képeket feltölteni. Egy sereg másik közösségi oldallal is összeköthető a telefonunk (YouTube, Picasa, stb) annak érdekében, hogy tartalmainkat megoszthassuk, de a Twitter teljesen kimaradt. Az azonnali üzenetküldő szolgáltatást a Palringo hivatott megteremteni, van java verziós Last.fm, kapunk Google Maps programot is.

Samsung S3370 menu

A badásított menü egyik meglepetése a Samsung Apps ikon, ami mögött alkalmazásboltot sejthet a vásárló. Nos, ebben az esetben kicsit mellényúl, ugyanis ide belépve egyből nyílik meg a böngésző, amely a Samsung hivatalos WAP oldalára visz, innen el tudunk navigálni a magyar felületre, ahol a menüben ugyan játékokat, videókat is kínál a gyártó, de csak néhány háttérkép tölthető le. Ez önmagában még nem baj, de úgy már csalódás, hogy ennek a funkciónak Samsung Apps a neve...

Samsung S3370 menu

A gyári böngésző meglepően kellemes, jobb, mint a korábbi hasonló Samsung telefonban dolgozó browserek. Fektetett nézetben is működik, egy tapintásra belenagyít az oldalba. Nem mondom, hogy villámgyors, de az alapvető információkat az ember össze tudja szedni. Azon viszont röhögtem (kínomban), hogy fekvő nézetben az egyes szövegbeviteli mezőknél sem QWERTY, hanem elnyújtott, virtuális mobilos gombsor jön be.

Samsung S3370
[+]

A Samsung S3370-ben nincs HSDPA, a maximális tempó a 384 kbps sebességű 3G. Ez a telefon tudásához elég, akkor fog hiányozni a gyorsabb elérés, ha esetleg modemként használnánk a készüléket. Nincs előlapi kamera sem, ettől még a készülék képes a videohívásra, de nem tudunk képet küldeni a beszélgetőpartnerünknek, mivel a hátlapi kamerát sem használja a rendszer erre (oka ismeretlen). A Bluetooth viszont rendben működött és a microUSB kábelen keresztüli számítógépes kapcsolattal sem volt problémám.

Samsung S3370
[+]

Meggyőzően teljesített a hátlap alatti akkumulátor. Az 1000 mAh teljesítményű telep három napig biztos elég szuflát nyújt a kis Samsung számára, egy középértékre levett fényerő még tovább növelheti a készenléti időt. Ahhoz képest, hogy folyamatosan szinkronizáltam a Facebook fiókommal ez egyáltalán nem rossz érték, sőt.

Samsung S3370
[+]

Értékelés: Samsung S3370 Corby 3G
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az S3370 (alias Corby 3G, alias Acton) meglepően kellemes kis cucc lett. Ha hozzá tudunk szokni a rezisztív kijelzőhöz és a TouchWiz felület egy-két baromságához, ha nem írunk túlzottan sok üzenetet, viszont fontosak a netes közösségi szolgáltatások, akkor nem rossz választás. Feltöltőkártyás konstrukcióban 26 ezer fornitot kell az asztalra tegyünk az S3370-ért, ezért egy kompakt, jópofa, a mindennapok során használható, jó akkumulátorral, de gyenge multimédiás képességekkel rendelkező telefont vihetünk haza. Igazság szerint nem kellett volna sok ahhoz, hogy ez a készülék tényleg jó lehessen. Az eredeti Corby kapacitív kijelzője, egy 3,5 mm-es jack és egy picivel jobb kamera már elég lett volna ahhoz, hogy elnyomja kritikus énünket, ugyanis ezzel a badásított TouchWiz felülettel már meg lehet valamennyire barátkozni, az SNS integráció mindig pozitív, a 3G megléte manapság már must have, s ezeket az S3370 tudja is. Ha 2-3 ezer forinttal növekedett volna a költség, de cserébe benne lenne még pár apróság, akkor vidáman sütném rá akár az ajánlott pecsétet is, így viszont hosszas merengés után egy halvány tetszett fér csak ide, amit végül a gyenge kamera és körömmel használandó kijelző ellenére a hosszú üzemidővel érdemelt ki az S3370.

Samsung S3370

Bog

A Samsung S3370 (Corby 3G) a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható a budapesti Árkádban található Vodafone üzletben (Budapest, Örs vezér tere).

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung S3370 Corby 3G
Samsung B3410 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 99,9 x 53 x 12,9 milliméter
Tömeg 86 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 50 MB
Memória bővíthetősége microSD (max 8GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Samsung TouchWiz
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 1 + demo
Valutakonverter van
Extra szoftverek Palringo Messenger, Last.fm
Multimédia
Fő kamera 1,3 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QCIF)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van, előre beállított sémák
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh Li-Ion
Készenléti idő 500 óra
Beszélgetési idő 10,5 óra
Egyebek
SNS link

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés