Samsung J770 - jéghideg

Bevezető

Click to read in English!

Van az úgy néha, hogy az ember kiveszi a telefont a dobozból, és 500 különböző készülék tesztelése után még mindig ki tud szaladni a száján valami, amit nem idéznék, de ó-val kezdődik és g-re végződik. Ebből az „ó” az önmagában egy szó. A Samsung J770 pont ezt váltotta ki, de nem rossz értelemben. A csodálkozás, a kellemes meglepetés, s a meglátni és megszeretni érzése vegyült bennem, s ennek nem csak önmagában a telefon külseje az oka, hanem tudom azt is (s most már az olvasó is fogja tudni), hogy mennyibe kerül a készülék. Az első benyomás alapján viszont elhamarkodott lenne ítélkezni, s ez a J770 esetében fokozottan igaz.

Samsung J770
[+]

Feltöltőkártyás csomagban 29 lepedő. Mit lehet kapni ennyiért? Hát ugye rögtön itt van a kiváló L700, vagy a szintén korrekt Sony Ericsson K770, esetleg a Motorola V8, netán a Nokia 6300. Illusztris mezőny, semmi kétség, ide érkezik újoncként a Samsung üdvöskéje. A GSM Takácstól kapott doboz tartalma akár átlagos is lehetne, hiszen a készüléken kívül csak egy töltő és egy füles található benne, de ez a headset megérdemli a figyelmet, ugyanis kettészedhető, a fülbe illeszkedő része pedig az általunk „agybadugós” néven ismert gumigömbös végződést kapta.

Samsung J770
[+]

A Samsung a jelek szerint úgy döntött, hogy rááll a fémes anyagú telefonok készítésére a középkategóriában is. Helyes, helyes, csak támogatni tudom, egészen más kézbe venni egy ilyen kütyüt, mint egy műanyaggal borított darabot. Minőségérzet. Lehet, hogy egyébként ez egy tök átlagos telefon, de a fém borítás bizony nagyot dob rajta. A J770 pont ilyen. Ha a tudást nézzük, akkor van nála jobb választás. Ha a minőséget, akkor viszont bőven ott van saját kategóriája élén, legalábbis az eddigi modellek alapján, de az ördög a részletekben rejlik.

Hirdetés

Külső

Szép, elegáns, hűvös, visszafogott. Nem csak nekem jutottak ezek a szavak az eszembe. A J770 sarkos formájához remekül passzol az ezüst-fekete színvilág, a fém körbeöleli a készüléket, tapintása hideg, s minden ujjlenyomatot rögzít. Nem is könnyű a J770, húzza lefelé az ingzsebet rendesen, a Vodafone honlapja szerint 68 gramm (muhaha), más források 98 grammos tömegről számolnak be.

Samsung J770
[+]

Az előlapon 2,1 inches kijelző található, erről pedig a Samsung oldala ír marhaságot, mert szerintük QCIF felbontású (ami 176x144 pixel lenne), holott 176x220 képponton szolgáltatja az információt. A képernyő alatti navigációs gombsor két szélső funkciógombból és egy öt irányú d-padból áll. Ez utóbbinál a vízszintes irányok és a középső gomb hármasa a zenehallgatás közben gyorsgombbá változik. A probléma ezzel a kezelőszervvel csak annyi, hogy egyrészt a középső gomb az alapképernyőről egyből viszi be az embert a WAP-ra, most már nagyon ideje lenne ezt a marhaságot elfelejteni. A másik bajom csupán annyi volt, hogy a navigációs gomb felső éle kissé kiemelkedik, s egyfajta peremet képez, valószínűleg valaki, valamikor azt gondolta, hogy ergonomikus lesz ez majd a szétcsúsztatáshoz, pedig senki, de tényleg senki nem támasztaná ide az ujját. Viszont jól megzavarja az ujjbegyet a menüben való közlekedés során.

Samsung J770
[+]

A J770 bal felén a hangerőt szabályozó gombok alatt a zenelejátszó gyorsbillentyűje, valamint a microSD kártya ajtaja található meg, jobb oldalon pedig a Samsung adatcsatlakozója (ezt is le kéne már cserélni a szabványos microUSB-re) és a kamera elsütőgombja fedezhető fel. A kütyü teteje és alja teljesen sima. A fém hátlapon sincs semmi más, csak egy gyártói felület, de ha szétcsúsztatjuk az eszközt…

Samsung J770
[+]

…akkor felbukkannak a számbillentyűk. A közös panelen ülő feliratokat rácsosan elhelyezkedő kitüremkedések választja el egymástól. A gombok felirata jó nagyok, a fehér megvilágítás is sokat segít az olvashatóságban.

Samsung J770

A hátlapon a szétcsúsztatás után előbukkan a kamera, a két megapixeles modul mellett tükröcske üldögél, vaku azonban nincsen. Sajnos a fedlap ezúttal akadozva csúszik, visszatolva nem siklik teljesen a helyére, egy jó 3-4 millimétert kilóg a teteje, ezt utólag az ember megnyomja, s akkor rendben, de nem ezt szoktuk meg a Samsungtól. Tudomásunk szerint a J770 az egyik első olyan Samsung modell, ahol a fejlesztés és a gyártás is a koreai óriás kínai telephelyein történt. Előítéletes lenne azt írni, hogy biztos a szorgos kínai kezek munkájának oka a nem passzoló slide, lehet, hogy csak mi fogtunk ki egy rossz darabot, de akárhogyan is van, nem méltó a Samsunghoz.

Samsung J770
[+]

Menü, alapfunkciók

Belül ez a Samsung is olyan, mint az összes többi. Így aztán megint szembesülhetünk vele, hogy az alapképernyőről a középső gomb a böngészőt indítja el. A telefonban három téma található, egy sima fehér (ez látható a legjobban), egy kék alapon fehér, illetve egy mályva alapon sárga kombináció. Lehet ám, hogy ez nem mályva, hanem liláskék, vagy aszott hal színű, de mivel a magam részéről 16 colorban látom a világot, ezért elviselem a kritikát. A 12 ikonos főmenü logikus felépítésű, látványosan animál, gyors, s megjegyzi, hogy az egyes menüpontokon belül hol jártunk utoljára, ami kellemes, s könnyen megszokható funkció.

Samsung J770

A telefonkönyv a szokásos séma alapján épül fel, egyszerre listázza a SIM kártya és a belső memória neveit, ez utóbbiba összesen 1000 bejegyzés pakolható. A keresés gyors, az egy emberhez rendelhető extra adatok száma nagyjából kielégítő, több szám, email cím, megjegyzés, kép és csengőhang csatolható. Az üzenetkezelés sem fog meglepetést okozni, itt 300 SMS, a belső tárhely terhére tárolható MMS és email kliens szerepelhet. Ez utóbbi viszonylag egyszerű, de az alapfeladatok ellátására megfelel, ám sajnos a csatolmányokkal nem boldogul.

Samsung J770

A naptár hozza a kötelezőt, havi, heti és napi bontásra képes, jól áttekinthető. Ötféle típusú bejegyzést hozhatunk létre, találkozó, évforduló, szabadság, fontos és személyes témakörben. Összesen 1000 esemény fér bele, ez egy időre biztosan elég lesz, ha pedig nem, akkor létezik automatikus törlés funkció is, amellyel a már lejárt emlékeztetőket takaríthatjuk el. Az ébresztőóra a szokásos, öt időpontot jegyez meg, van szundi, ébreszt kikapcsolva is. Meglepetést a stopper, a számológép, a világóra (térképes) sem okoz majd.

Samsung J770

Játékból jó nagy rakás van a telefonban, de az első négy (Cannonball, Forgotten Warrior, Freekick, Arch Angel) kivételével a többi demo, úgyhogy ha kell a teljes verzió, akkor lehet kinyitni a pénztárcákat.

Multimédia

A feldap alól előcsúszó kamera csak két megapixeles, s autofókusz sincs benne, tehát egyértelmű, hogy nem a fotózás a J770 fő területe. Ettől függetlenül az ismert, fekvő nézetű menü bukkan fel, ha fényképek készítésére adjuk a fejünket, a kategóriában ismert funkciók (effektek, keretek, méret, stb) nem hiányoznak. A gond inkább az, hogy bár a jobb oldral tett exponáló billentyű pont jó helyen van, ha el akarjuk lőni a képet, de kicsit nehezen jár, ezért az ember alulról ráfeszít, ott viszont a zenelejátszó gyorsgombja üldögél, s nem éppen szerencsés, ha a kellőképpen kivárt pillanatban nem képkészítés történik, hanem muzsika csendül fel. Tesztképek alant.

Samsung J770

A zenei rész viszont korrekt. Háromféle külső elrendezést mutathat lejátszás közben a kütyü, s nyilván a három színsémának megfelelően ezek így összesen kilencféleképp jelenhetnek meg. A zenei funkciót aktiválva először a számok ID3 tagek alapján bontott listájába csöppenünk, onnan lépünk tovább a lejátszáshoz. A szoftver két sztereó Bluetooth headsetet is tud egyszerre kezelni, van beépített equalizer, de csak gyári sémákkal, fut a háttérben, létezik elalváskapcsoló is, szóval rendben van. Az alapképernyőre visszatérve a navigációs gomb irányaival tudunk zenét léptetni, de ha összecsukjuk a készüléket, s aktiválódik a billentyűzár, akkor ennek lőttek.

Samsung J770

A mellékelt headset szétszedhető, a gyárilag adott darab vége agybadugós, s szól is, mint a vaddisznó, úgyhogy nem lehet rá panasz. Aki utálja az ilyesmit, bátran válasszon másik fülest, hiszen a szétszedés után szabványos, 3,5 mm-es jack csatlakozó tátong a középrészen. A füles szolgál arra is, hogy az RDS funkcióval felvértezett FM-rádiót használjuk, erre sem lehet panaszom.

Samsung J770

A készülékben van zenefelismerő is. Ez kétféle forrásból vesz magához dallamrészletet, vagy a diktafon útján, vagy pedig a rádióból rögzít, a mintát felküldi a netre, s az eredményt kijelzi. A rádióból jól sikerült a művelet, a diktafonos móka is eredményes volt, arra viszont nem adott találatot, amikor csak simán rádúdoltam valamit, bár nem véletlenül nem indultam a Megasztár negyedik évadjában, Király Viktor ellen nem lett volna esélyem.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A telefonban nincs 3G, ez az egyik legnagyobb hibája. Jelen pillanatban az L700 olcsóbb, az is fémből van, s bár nem adnak hozzá ilyen frankó fülest, a 3G támogatást ott sikerült megvalósítani. Így viszont a J770 jelenleg még nem versenyképes. Sztereó Bluetooth viszont van, meg elvileg HTML böngészőnk is akad, de inkább az Opera Mini letöltése ajánlott. A BlackBerry Storm könnyedén cserélt adatot kékfogon keresztül a Samsung üdvöskéjével.

Samsung J770
[+]

A hátlap alatt ránézésre is aprócska telep pihen, s nem is bírja túl sokáig. Kettő, esetleg három napos készenlét préselhető ki belőle, utána már bepihen, alacsony feszültség esetén nem engedi elindítani a multimédiás alkalmazásokat sem. A kameránál egyébként van még egy trükk, az akkor sem nyitható meg, ha a készülék szerint nincs egy képnyi memóriánk sem, ilyenkor feleslegesnek érzi, hogy a keresőt is láthassuk, pedig ha leveszem a felbontást és fotózok egy fehér falat, akkor az még beférne… de ezt a szoftver el akarja dönteni helyettem.

Samsung J770
[+]

Összegzés? Hát, nem rossz, persze, de ez most hiába van fémből, egyszerűen jelen árazás mellett nincs helye a piacon. Nincs 3G? Jó, oké, itt vannak a remek zenei funkciók, de a rosszul összerakott csúszka erősen árnyalja a képet, pláne, ha a gyártó a Samsung. Nem tudom, hogy a kínai származásra vezethető-e ez vissza, de engem, mint vásárlót, a legkevésbé sem érdekel, hogy hol rakják össze az eszközt, az van ráírva, hogy Samsung, akkor legyen is olyan. Nagyjából 8-10 lepedővel kéne esnie az árának, hogy versenyképes lehessen.

Bog

A Samsung J770 a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható online a www.gsmtakacs.hu címen.

Specifikáció

Samsung J770
Samsung J770Általános
TechnológiaGSM
Méret98,5 x 48,6 x 18 mm
Tömeg96 gramm
SzínvariációkSzürke
Kijelző
Kijelző átlója2,1 hüvelyk
Kijelző felbontása176x 220 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000
SMS memória / max. MMS méret300 / 295 KB
Belső memória12 MB
Memória bővíthetőségemicroSD
Adatátvitel
FrekvenciasávokGSM 900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / nincs
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0 (egyedi csatlakozó)
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan (60 perc)
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformSamsung
WAP / HTML böngésző2.0 / van
E-mail kliensvan
Javavan, MIDP 2.0
Játékok4 darab + demo
Valutakonvertervan
Extra szoftverekzenefelismerő
Multimédia
Fő kamera2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kameranincs
Videófelvételvan (176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftvervan
Hangszínszabályzóvan (csak alapsémák)
FM-rádióvan - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor880 mAh
Készenléti idő370 óra
Beszélgetési időna
Egyebek
fém ház, sztereó füles

Azóta történt

Előzmények