Samsung Gear Sport - új körrekord

Radikális változások helyett a Gear Sport olyan apró előrelépéseket hoz, mint az 5 ATM minősítés az úszáshoz és a hölgyeknek kedvezőbb, karcsúbb kialakítás.

Samsung Gear és óraalkalmazások

A Samsung Gear mobilszoftver az óratöltöttség, a szabad memória és a tárhely megjelenítésével indít, lejjebb pedig tartalmakat ajánl a Galaxy Apps boltból. Jobbra simítva lehet az értesítéseket rendszerezni és a notikat küldő alkalmazásokat kiválasztani. Kérhető értesítés minden esetben, vagy csak akkor, ha a telefont képernyője ki van kapcsolva. Az AMOLED kijelző felvillanhat azonnal, vagy csak az arc felé fordítva. Ezt egyébként olyan tutin érzékeli a Gear Sport, hogy ha csak megrázza az ember, nem reagál, és ha az arc felől visszafordítja, vagy az óralapot tenyérrel letakarja, azonnal elsötétül. Szintén a mobilszoftverrel mozgathatók a képek és a zeneszámok az óra és a telefon között, és ugyanitt adható meg a segélykérő üzenet a címzettel – az óra 60 percig a pozíciót is megosztja. Bluetooth mellett WiFi-n is folyhat az adatcsere, így a Samsung-féle szinkronizálás és az önálló appok adatleszívása. Végezetül rá lehet keresni az órára a mobilról, plusz praktikusabb innen telepítgetni, még ha az alkalmazásbolt az óráról is elérhető.


[+]

A Galaxy Apps óralapokat, betűtípusokat, óraalkalmazásokat, játékokat és egyéb tartalmakat szép számmal felajánl, ám ismerős a felhozatal: egyszerűen nem bővül olyan dinamikusan a lista, mint a konkurensek felhozatala. Van, ami eltűnt (pl. Nike+ Run Club), más promóciós anyagban szereplő meg egyszerűen sehol: talán régiós korlátozás miatt nem találni a Speedo Ont úszáskövetéssel, a Spotifyt offline funkcióval vagy a Yelpet. A Samsung Pay mobilfizetésről is le kell mondani errefelé, de ennél jóval nagyobb, persze érthető hiányosság a Google szolgáltatásintegrációja. Google Segéd helyett S Voice hangsegéd van, ami lomha, és akkor már lehetett volna inkább a Bixby. A Google Térkép helyett a Here We Go kínál órás navigációt, saját GPS-szel egyébként nagyon is praktikusan. A térképrészletek betöltéséhez és a kereséshez a telefon adatkapcsolata persze szükséges, bár a gyorsítótárban a részletek megmaradnak offline.


[+]

Akad egyébként fizetős formában, harmadik féltől származó navi a Google térképére hagyatkozva, és vannak pofás játékok is (Lubberly Bird, BusyRoad, Gear Maze, Hextris, 360 Pong, Rubik kocka), akárcsak ügyes szoftverek (böngésző, tenisz mozgáskövetés, számológép, exponáló a telefonhoz, a mobilalkalmazás indító), csak az igazán hasznos, előre nem telepítettek száma szűkös, sokuk fizetős. Alapból felkerült a Google szinkronos naptár, az emlékeztető, a telefonkönyv, a zenelejátszó, az időjárás, a telefonnal nem szinkronizáló ébresztő, a galéria, a Flipboard hírolvasó, a telefon megkeresése, a magasság- és légnyomásmérő, valamint a PPT vezérlő (BT-on csatlakoztatott számítógépen a Power Point ábrák váltogathatók).


[+]

Ezeknél sokkal inkább előtérben van minden aktivitásfunkció. A Gear például jelez hosszú tétlenség után, hogy ideje kis törzskörzésre, amihez számláló is dukál, hogy tényleg megmozgassuk az öreg csontokat. Repülőgépen szól, hogy ideje nyújtózni egyet, a mindennapok során pedig jó szolgaként rögzíti a mozgásadatokat és a passzív időszakokat. A kulcsszoftver a mobilon is a Samsung Health, és a hozzá kapcsolódó edzéskövetés: a futástól és a kerékpározástól kezdve úszáson és a guggoláson át a túrázásig mindenféle tevékenységforma kiválasztható – vagy szimplán csak általános edzés. Mondjuk, ez utóbbi nem naplózza, hogy hányat guggoltunk, ültünk fel, csillagugrottunk vagy törtünk ki, ezeket automatikusan ugyanis nem ismeri fel, csak azt, hogy dinamikus mozgást végzünk. Ha pedig specifikusan kiválasztjuk ezeket a fajta mozgásformákat, tíz szabályos mozdulatból felismer kb. 6-7-et, ami nem éppen acélos egy sportórától. Máskülönben az intenzív mozgást, a gyaloglást, a futást és más mozgástevékenységeket az óra bármikor magától felismeri és naplózza külön kérés nélkül, ami tök jó.


[+]

A távokra fókuszáló sportokban GPS-szel rögzül az útvonal, rezgés jelöli a kilométereket és köröket, adott a folyamatos pulzuskövetés, a szintkülönbség rögzítése, az emelet- és kalóriaszámolás, a tempó, az időjárás és a térképes megjelenítés. A Samsung Health ráadásul nem csak sporthoz passzol: a testsúly, testtömeg-index, a táplálék és folyadékbevitel, a koffeinfogyasztás, megfelelő eszközzel pedig a véroxigén-telítettség, a vércukor és a vérnyomás is monitorozható, az óra pedig az apró mozgásokból következtet az alvás hatékonyságára. Mindezekhez statisztikák, diagramok, grafikonok, tervek és javaslatok tartoznak, úgyhogy nem csak alibi a szoftver, nagyon komoly munka és szándék áll mögötte. Praktikus a napi alvás- és mozgásértékelés, amit az óra és a telefon reggelente egyaránt megküld. A Samsungnak a közösségi visszajelzés is fontos: a tevékenységek megoszthatók és a Health közösségbe integrálhatók, plusz a partnermodulok száma is nagy, bár itt már nem tökéletes a helyzet.


[+]

Van például Endomondo integráció, ám hiába: a Health adatai nem kerülnek át az adatbázisába. A Google Fit, a Runtastic, a Nike+ Run Club, a Strava és a RunKeeper nem dolgozik össze a Samsung rendszerével, a fő támogatottságot ugyanis az Under Armour élvezi. Az UA Record és a MapMyRun szerencsére hatékonyan át is veszi az óraadatokat, míg a többiek esetében marad a gpx fájl exportálása és kézi betöltése. Van egyébként órakliense az UA Recordnak és a MapMyRunnak, ám a remek Samsung Health óraszoftver miatt nincs rájuk szükségég, az Endomondóé meg használhatatlan. A pulzusmérést egész nap bekapcsolva lehet hagyni, a WiFi-t és a GPS-t viszont nem érdemes: gyorsan lemerítik az órát, egyébként meg úgyis automatikusan használja a Gear Sport, ha szükség van rájuk.


[+]

Ha a kisebb karmozgásos gyakorlatok felismerésében nem is az igazi az új Samsung ketyere, határozottan jól jön a telefontól elszakadva, hosszú távra bevetni. Bár katonai és orvosi eszközökkel nem vetettük össze, a pulzusmérés, a lépésszámlálás és az emeletek számolása (tök jól jön falmászásnál) elég megbízhatónak tűnik, a térkép alapján pedig a GPS is jó munkát végez, a jel eldobása anélkül. Praktikus, hogy a zenelejátszóval nem csak a telefon, hanem az óra állományait el lehet indítani, és Bluetooth fülessel már mehet is a Gear Sportról a zenehallgatás. A kütyü ráadásul a Samsung Connecten keresztül elvileg egy sor IoT és okoseszközzel összedolgozik, egy demó szerint például bizonyos gyakorlatokat a tévé előtt, azon látható visszajelzésekkel lehet elvégezni, ezen a vonalon személyes tapasztalatunk nincs.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy Note 8 - hass, alkoss, gyarapíts!

    Visszaül a trónra a produktív mobilok királya és dupla hátlapi kamerával kattintgat. Az árazás viszont olyan erősre sikeredett, hogy az S Pen színaranyból is lehetne.

  • Samsung Gear S3 - második kör

    A Gear S3 továbbviszi az elődmodell érdemeit, a tekerőgyűrű további funkciókkal bővült, az ergonómia és a megjelenés kifinomultabbá vált, nem utolsó sorban pedig a hardver is fejlődött.

  • Samsung Gear S2 - egy gyűrű mind felett

    Öt perc használat és kiderül: a kijelzőt körbevevő lünettájával jó irányba mozdította el a Samsung az okosóra piacot. Vajon a Tizen OS és persze a hozzá kapcsolódó fejlesztői közösség is felnő a feladathoz?

Hirdetés